Постанова від 30.03.2026 по справі 560/14718/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 560/14718/25

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Салюк П.І.

Суддя-доповідач - Боровицький О. А.

30 березня 2026 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Боровицького О. А.

суддів: Ватаманюка Р.В. Курка О. П. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 08 грудня 2025 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Кірабуд" до Головного управління Державної податкової служби в Хмельницькій області , Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної податкової служби в Хмельницькій області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 08 грудня 2025 року адміністративний позов задоволено.

Не погоджуючись з даним рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити.

Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції в порядку п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що на підставі договору підряду на виконання робіт №080224 від 08 лютого 2024 року на виконання робіт «По ремонту приміщень квартирних та ліфтових холів та тамбурів з 10-го по 4-й поверхи за адресою бульвар Кольцова, буд. 14-Е-2 секція» укладеного між товариством з обмеженою відповідальністю «Явір-Житлобуд-2» (Замовник) та товариством з обмеженою відповідальністю «КІРАБУД» (Виконавець), Виконавець виконав і передав, а Замовник прийняв певний обсяг робіт.

У зв'язку з виконанням ТОВ «КІРАБУД» для Замовника робіт по договору підряду виконання робіт №080224 від 08 лютого 2024 року на виконання робіт «По ремонту приміщень квартирних та ліфтових холів та тамбурів з 10-го по 4-й поверхи за адресою бульвар Кольцова, буд. 14-Е-2 секція» Виконавець склав податкову накладну №4 від 20 лютого 2024 року на суму 153472,90 грн в тому числі податок на додану вартість 25578,82 грн. згідно платіжної інструкції №5093 від 20 лютого 2024 року. та направив її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

На підставі договору підряду на виконання робіт №050124 від 05 січня 2024 року на виконання робіт «По ремонту приміщень квартирних та ліфтових холів та тамбурів з 3,2 поверхів та МЗК і приміщення консьєржа на 1-му поверсі за адресою бульвар Кольцова, буд. 14-Е-2 секція» укладеного між товариством з обмеженою відповідальністю «Явір-Житлобуд-2» (Замовник) та товариством з обмеженою відповідальністю «КІРАБУД» (Виконавець), Виконавець виконав і передав, а Замовник прийняв певний обсяг робіт.

У зв'язку з виконанням ТОВ «КІРАБУД» для Замовника робіт по договору підряду виконання робіт Виконавець склав податкову накладну №2 від 06 березня 2024 року на суму 123108,92 грн в тому числі податок на додану вартість 20518,15 грн. згідно платіжних інструкцій №5152 від 06 березня 2024 року та №5181 від 18 березня 2024 року. та направив її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

На підставі договору підряду на виконання робіт №080724 від 08 липня 2024 року на виконання робіт «По ремонту приміщень сходових клітин з 16-го по 1-й поверхи за адресою бульвар Кольцова буд. 14-Ж 1 секція» укладеного між товариством з обмеженою відповідальністю «Явір-Житлобуд-2» (Замовник) та товариством з обмеженою відповідальністю «КІРАБУД» (Виконавець), Виконавець виконав і передав, а Замовник прийняв певний обсяг робіт.

У зв'язку з виконанням ТОВ «КІРАБУД» для Замовника робіт по договору підряду виконання робіт Виконавець склав податкову накладну №7 від 08 липня 2024 року на суму 100000,00 грн в тому числі податок на додану вартість 16666,67 грн. та направив її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 22 лютого 2024 року (реєстраційний номер в ЄРПН 9037105860) податкова накладна була доставлена до ДПС України, однак її реєстрація була призупинена. Зупинка реєстрації була вмотивована наступним: "Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 20.02.2024 №4 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 41.00, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку)."

Відповідно до квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 18 березня 2024 року (реєстраційний номер в ЄРПН 9062557116) податкова накладна була доставлена до ДПС України, однак її реєстрація була призупинена. Зупинка реєстрації була вмотивована наступним: "Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 06.03.2024 №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 41.00, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку)."

Відповідно до квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 30 липня 2024 року (реєстраційний номер в ЄРПН 9214347955) податкова накладна була доставлена до ДПС України, однак її реєстрація була призупинена. Зупинка реєстрації була вмотивована наступним: Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 08.07.2024 №7 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 41.00, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку).

Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

19.02.2025 позивачем подано Повідомлення №1 про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної від 20.02.2024 №4, та копії документів у кількості 13 додатків: Договір № 080224 від 08.02.2024 підряду на виконання ремонтних робіт, замовник ТОВ «Явір Житлобуд-2», виконавець ТОВ «Кірабуд», роботи по ремонту приміщень квартирних та ліфтових холів та тамбурів з 10го по 4й поверхи за адресою бульвар Кольцова, буд. 14-Е-2 секція; Акт № 1 за лютий 2024 від 20.02.2024 приймання виконаних будівельних робіт , замовник ТОВ «Явір-Житлобуд-2», генпідрядник ТОВ «Кірабуд», ремонт приміщень квартирних та ліфтових холів з 10го по 4-й поверхи за адресою: вул..Кольцова 14Е-2, прямі витрати 1427,07 люд/год., сума 253472,90 грн.; Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за лютий 2025 від 20.02.2024 замовник ТОВ «Явір-Житобуд» генпідрядник ТОВ «КІРАБУД», сума 253,47290 тис. грн..; Підсумкова відомість ресурсів; Електронний витяг ДАБІ про ліцензію ТОВ «КІРАБУД», Перелік видів робіт; Висновок експертизи Подільського експертно-технічного центру держпраці; Пояснення; Квитанція; Податкова накладна №2 від 08.02.2024; Дозвіл Управління праці у Хмельницькій області, виконання робіт підвищеної небезпеки ТОВ «Кірабуд»; Картка рах. 361 за січень 2024-лютий 2024 по контрагенту ТОВ «Кірабуд»; ПІ № 5072 від 08.02.2024 сума 100000 грн., №и 5093 від 20.02.2024 сума 153472,90 грн. платник ТОВ «Явір-Житлобуд-2».

Прийнято рішення №12536081/40908698 від 21.02.2025 року про відмову у реєстрації податкової накладної №4 від 20.02.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до абз.3 п. 10 Порядку №520 з підстав надання платником податку копій документів, складених / оформлених із порушенням законодавства. В розділі додаткова інформація зазначено, що платником надано первинні документи, складені із порушенням законодавства: платником надано Акт № 1 за лютий 2024 від 20.02.2024 приймання виконаних будівельних робіт, де прямі витрати складають 1427.07 люд/год. Для виконання цих робіт необхідно 19 чол. (1427,07 люд/год/8 год/9 днів (з моменту укладання договору). Згідно Податкового розрахунку сум доходу ТОВ «Кірабуд» за 1 квартал 2024 року (лютий 2024) чисельність працюючих становить 8 осіб.

05.03.2025 позивачем подано Повідомлення №1 про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної від 06.03.2024 №2, та копії документів у кількості 15 додатків: Договір підряду на виконання ремонтних робіт № 050124 від 05.01.2024, замовник ТОВ «Явір-Жилобуд-2», виконавець ТОВ «Кірабуд», Ремонт приміщень квартирних та ліфтових холів та тамбурів з 3,2го поверхів та МЗК і приміщення консьержа на 1-му поверсі за адресою: вул. Кольцова 14-Е-2 секція; Акт приймання виконаних будівельних робіт № 1 за березень 2024 р. від 06.03.2024 (КБ-2в), замовник ТОВ «Явір-Житлобуд-2» генпідрядник ТОВ «КІРАБУД»: Ремонт приміщень квартирних та ліфтових холів та тамбурів з 3,2го поверхів та МЗК і приміщення консержа на 1-му поверсі за адресою: вул. Кольцова 14Е 2 секція ( прямі витрати 691,55 люд.год.) сума 123108,92 грн.; Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за березень 2024 від 06.03.2024 замовник ТОВ «Явір-Житлобуд-2» генпідрядник ТОВ «КІРАБУД»: Ремонт приміщень квартирних та ліфтових холів та тамбурів з 3,2го поверхів та МЗК приміщення консержа на 1-му поверсі за адресою: вул. Кольцова 14Е 2 секція, сума 123,10892 тис. грн.; Картка рах. 361 за березень 2024 по контрагенту ТОВ «Явір-Житлобуд-2»; Електронний витяг ДАБІ про ліцензію ТОВ «КІРАБУД», Перелік видів робіт; Дозвіл Держпраці; Пояснення; Висновок Експертизи № 21324155.135.19; Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплоченого) на користь платників податків-фізичних осіб за 1 кв. 2024 (ЗП 8 ос.); Відомість про нараховання ЗП (доходу), за 1 кв. 2024 (ЗП 8 ос.); Виписка банку за період: 06.03.2024 по 18.03.2024; ПІ № 5152 від 06.03.2024 сума 90000,00 грн., №5181 від 18.03.2024 сума 33072,92 грн. платник ТОВ «Явір-Житлобуд-2».

Прийнято Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та документів, необхідних для розгляду питання про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН від 10.03.2025 року №12598053/40908698, де запропоновано позивачу надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній.

Прийнято рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних на підставі абз. 2 п. 10 Порядку №520 №12633550/40908698 від 18.03.2025 року про відмову у реєстрації податкової накладної №2 від 06.03.2024 року з підстав ненаданням / додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

02.07.2025 позивачем подано Повідомлення №4 про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної від 08.07.2024 №7, та копії документів у кількості 11 додатків: Договір підряду на виконання ремонтних робіт № 080724/1 від 08.07.2024, замовник ТОВ «Явір -Житлобуд-2», виконавець ТОВ «Кірабуд», ремонт приміщень ходових клітин з 1-16 пов по вул.Кольцова 14-Ж 1 секція., ціна договору - 123000,00 грн; Акт №1 приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2024 р. від 01.08.2024 замовник ТОВ «Явір -Житлобуд-2», генпідрядник ТОВ «КІРАБУД»: ремонт приміщень сходових клітин з 1-16 пов по вул.Кольцова 14-Ж 1 секція. На суму 123000,00 грн (765,73л/год); Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за серпень 2024 від 01.08.2024, вартість 187,30976 тис.грн, в.т.ч за звітн.міс. 123,00000 тис.грн.; Підсумкова відомість ресурсів; Висновок експертизи Подільського експертно-технічного центру держпраці; Електронний витяг ДАБІ про ліцензію ТОВ «КІРАБУД», Перелік видів робіт; Картка рах.361 за 07. -08.2024; Пояснення; ПІ № 5630 від 08.07.2024 р. сума 100000,00грн, платник ТОВ «Явір - Житлобуд-2»; ПІ № 5748 від 01.08.2024 р. сума 23000,00грн, платник ТОВ «Явір - Житлобуд-2».

Комісією з питань зупинення реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних розглянуто надіслані до контролюючого органу повідомлення та пакет документів, на підставі них прийнято рішення №13045553/40908698 від 04.07.2025 року про відмову у реєстрації податкової накладної №7 від 08.07.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до абз.3 п. 10 Порядку №520 з підстав надання платником податку копій документів, складених / оформлених із порушенням законодавства. В розділі додаткова інформація зазначено, що платником надано первинні документи, складені із порушенням законодавства: встановлено невідповідність між наданою платником Довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за серпень 2024 від 01.08.2024, з замовником ТОВ «Явір -Житлобуд-2», де вартість виконаних робіт та витрати з початку року по звітний місяць включно - 187,30976 тис.грн, в.т.ч за звітний місяць - 123,00000 тис. грн.., та наданою карткою рахунку 361 з ТОВ «Явір -Житлобуд-2» за липень 2024р. - серпень 2024р., де обороти по дебету -123000,00грн. і обороти по кредиту 123000,00 грн. Крім того, ТОВ «Кірабуд» відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку.

Вважаючи протиправними рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України) на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, - дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165, яка набула чинності з 01.02.2020, затверджений, зокрема, Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165), який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів.

Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної / розрахунку коригування визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

За правилами пункту 7 Порядку №1165 у разі, коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Відповідно до пункту 10 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).

Згідно отриманої платником податків квитанції, реєстрація ПН зупинена у зв'язку із її відповідністю пункту 8 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Так, віднесення до пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість здійснюється, якщо у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

У затвердженій формі рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку передбачено необхідність зазначення контролюючим органом однієї із двох підстав для прийняття такого рішення, а саме: - у зв'язку з виявленням обставин та/або отриманням інформації контролюючим органом у процесі поточної діяльності, або - з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів.

Зі змісту наведених норм слідує, що при здійсненні опрацювання податкових накладних, направлених для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, податковий орган проводить моніторинг відповідності/невідповідності критеріям ризиковості платника податку або здійсненої господарської операції.

При цьому, форма рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку передбачає зазначення контролюючим органом конкретної податкової інформації, яка стала підставою для прийняття вказаного рішення на підставі пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість.

Згідно з додатком 4 Порядку №1165 в рішенні про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку обов'язково зазначається підстава його прийняття, зокрема, відповідний пункт критеріїв ризиковості платника податку та у разі відповідності пункту 8 критеріїв ризиковості платника податку розшифровується, яка саме податкова інформація.

Згідно квитанції про зупинення реєстрації ПН, запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН / РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до пункту 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520 (далі - Порядок №520), платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації таких податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

- інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

Отже, пункт 5 Порядку №520 визначає перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, який не є вичерпним та не передбачає необхідності надання платником податку усіх документів згідно такого переліку. Конкретний перелік таких документів може залежати, зокрема від змісту операції з постачання, суб'єктного складу її учасників, їх податкової поведінки.

Відповідно до п.9 Порядку №520 за результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

- або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

- або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;

- або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Згідно пункту 10 Порядку №520, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

- ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

- та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Тобто, рішення Комісії регіонального рівня повинно містити чітку підставу для відмови у реєстрації ПН/РК в ЄРПН.

Відповідно до пункту 44 Порядку №1165, Комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації.

У рішенні від 10 лютого 2010 року у справі "Серявін та інші проти України" Європейський суд з прав людини вказав, що у рішеннях суддів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Отже, рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб'єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.

При цьому, суб'єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями та неперевіреними фактами, а не конкретними обставинами. Так само недопустимо надавати значення обставинам, які насправді не стосуються справи.

Позивачем були надані пояснення та копії ряду первинних документів, складених під час здійснення відповідної господарської операції, що підтверджується контролюючим органом.

Підставою для відмови в реєстрації по кожній із податкових накладних в оскаржувних рішеннях відповідач зазначив, що:

- Рішенням від 21 лютого 2025 року №12536081/40908698 комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Хмельницькій області у реєстрації податкової накладної №4 від 20 лютого 2024 року було відмовлено у зв'язку з: «Надання платником податку копій документів, складених із порушенням чинного законодавства». У графі «Додаткова інформація (зазначити конкретні документи)» рішення від 21 лютого 2025 року №12536081/40908698, Головне управління ДПС у Хмельницькій області, вказало певні невідповідності: «Платником надано Акт №1 за лютий 2024 від 20.02.2024 приймання виконаних будівельних робіт де прямі витрати складають 1427,07 люд/год. Для виконання цих робіт необхідно 19 чол. (1427,07 люд/год/8 год/9 днів (з моменту укладання договору). Згідно Податкового розрахунку сум доходу ТОВ «КІРАБУД» за 1 квартал 2024 року (лютий 2024) чисельність працюючих становить 8 осіб».

- Рішенням від 18 березня 2025 року №12633550/40908698 комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Хмельницькій області у реєстрації податкової накладної №2 від 06 березня 2024 року було відмовлено у зв'язку з: «Ненаданням / частковим наданням додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку».

- Рішенням від 04 липня 2025 року №13045553/40908698 комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Хмельницькій області у реєстрації податкової накладної №7 від 08 липня 2024 року було відмовлено у зв'язку з: «Надання платником податку копій документів, складених із порушенням чинного законодавства». У графі «Додаткова інформація (зазначити конкретні документи)» рішення від 04 липня 2025 року №13045553/40908698, Головне управління ДПС у Хмельницькій області, вказало: «Встановлено невідповідність між наданою платником Довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за серпень 2024 від 01.08.2024, з замовником ТОВ «Явір-Житлобуд-2» де вартість виконаних робіт та витрати з початку року по звітній місяць включно - 187, 30976 тис. грн, в т.ч за звітній місяць - 123,00000 тис. грн, та наданою карткою рахунку 361 з ТОВ «Явір-Житлобуд-2» за липень 2024 р. - серпень 2024 р. де обороти по дебету - 123000,00 грн і обороти по кредиту 123000,00 грн. Крім того ТОВ «КІРАБУД» відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку».

Проте посилання на вказані підстави в обґрунтування прийнятих рішеннь про відмову, за відсутності встановленого законодавством вичерпного переліку документів, та за умови не наведення комісією доказів того, що подані документи є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації, свідчить про протиправність таких рішеннь.

Суд вважає за необхідне зазначити, що усі сумніви контролюючого органу щодо дотримання позивачем вимог податкового законодавства України під час здійснення господарської діяльності повинні досліджуватися шляхом проведення відповідних перевірок такого платника податків, за умови наявності підстав для її проведення, визначених нормами ПК України, а не шляхом блокування реєстрації податкових накладних в ЄРПН.

Приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарської операції позивача на предмет її реальності. При реєстрації податкових накладних фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. Тому і суд за результати розгляду цієї справи не робить висновків щодо реальності господарської операції за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкової накладної.

Таким чином, у контролюючого органу були наявні достатні документи для спростування сумнівів щодо ризиковості здійснення операції, а наданих контролюючому органу документів та письмових пояснень було достатньо для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

Отже, оскаржувані рішення є протиправними та підлягають скасуванню.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних, то суд зазначає наступне.

Згідно з п.19-20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 р. №3341) податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.

Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

Отже, законодавством не передбачено іншого належного способу захисту порушеного права у спірних правовідносинах, ніж зобов'язання ДПС України зареєструвати податкову накладну в ЄРПН, що свідчить про обґрунтованість позовних вимог в цій частині.

Враховуючи встановлені у справі обставини, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку і, а доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають правових підстав для скасування оскаржуваного судового рішення.

Щодо інших доводі, колегія суддів зазначає, що у рішення ЄСПЛ по справі «Ґарсія Руіз проти Іспанії», заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, Суд зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід.

Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

З огляду на викладене, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеному рішенні, у зв'язку з чим підстав для його скасування не вбачається.

Інші доводи апеляційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

За змістом частини першої статті 316 КАС суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з додержанням норм матеріального і процесуального права, на підставі правильно встановлених обставин справи, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, то суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.

Одночасно слід зазначити, що в контексті положень п.6 ч.6 ст.12 КАС України дана справа відноситься до категорій справ незначної складності, а тому відповідно до п.2 ч.5 ст.328 цього Кодексу судове рішення за результатами її розгляду судом апеляційної інстанції в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 08 грудня 2025 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її ухвалення та оскарженню не підлягає.

Головуючий Боровицький О. А.

Судді Ватаманюк Р.В. Курко О. П.