Справа № 560/9685/25 Головуючий суддя 1-ої інстанції - Драновський Я.В.
Суддя-доповідач - Біла Л.М.
30 березня 2026 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Білої Л.М.
суддів: Гонтарука В. М. Моніча Б.С. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 08 вересня 2025 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТМТ" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю "ТМТ" звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області та до Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 08 вересня 2025 року позов задоволено.
Суд визнав протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Хмельницькій області щодо неприйняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних № 2 від 11.03.2024, №3 від 11.03.2024, №4 від 14.03.2024, №5 від 15.03.2024, №6 від 21.03.2024, №7 від 22.03.2024, №9 від 25.03.2024, №11 від 27.03.2024, №12 від 29.03.2024 та зобов'язав Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні товариства з обмеженою відповідальністю "ТМТ" № 2 від 11.03.2024, №3 від 11.03.2024, №4 від 14.03.2024, №5 від 15.03.2024, №6 від 21.03.2024, №7 від 22.03.2024, №9 від 25.03.2024, №11 від 27.03.2024, №12 від 29.03.2024.
Не погодившись з судовим рішенням, відповідач - Головне управління ДПС у Хмельницькій області, подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги, апелянт посилається на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для розгляду справи, невідповідність висновків обставинам справи та порушення норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення правового спору.
Розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Переглянувши судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги, судова колегія встановила наступне.
17.10.2022 ТОВ «ТМТ» було укладено договір поставки №2022/10/010 з товариством з обмеженою відповідальністю «КОВАЛЬСЬКА СИРОВИНА», предметом даного договору є поставка щебеню гранітного з метою подальшої його реалізації.
27.01.2021 ТОВ «ТМТ» було укладено договір поставки №2/01/21 з товариством з обмеженою відповідальністю «БЕТОНІКС». Згідно п.1.1 договору поставки №2/01/21 від 27.01.2021 в порядку та на умовах визначених цим договором постачальник зобов'язався передати у власність покупця, а покупець сплатити вартість товару згідно специфікацій, які являються невід'ємною частиною договору та прийняти його на умовах даного договору.
Відповідно до отриманих заявок від ТОВ «БЕТОНІКС» по договору поставки №2/01/21 від 27.01.21 ТОВ «ТМТ» було закуплено щебінь фракції 5-20 мм і щебінь фракції 25 мм у ТОВ «КОВАЛЬСЬКА СИРОВИНА» по договору поставки №2022/10/010 від 17.10.2022.
Поставка продукції ТОВ «БЕТОНІКС» здійснювалася залізничним транспортом за залізничними накладними. До усієї відвантаженої продукції ТОВ «КОВАЛЬСЬКА СИРОВИНА» для ТОВ «ТМТ» виписано видаткові накладні. Також додано документ про якість №614 від 28.11.2023, радіаційний сертифікат, сертифікат відповідності №UA.P.000246-22.
Перевезення продукції здійснювалася залізничним транспортом за рахунок постачальника відразу на об'єкт замовника - ТОВ «БЕТОНІКС», що вказано то в залізничній накладній.
За наслідками господарських операцій з ТОВ "БЕТОНІКС" відповідно до приписів п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України позивачем було складено податкові накладні № 2 від 11.03.2024, №3 від 11.03.2024, №4 від 14.03.2024, №5 від 15.03.2024, №6 від 21.03.2024, №7 від 22.03.2024, №9 від 25.03.2024, №11 від 27.03.2024, №12 від 29.03.2024.
За результатами подання податкових накладних було одержано квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, де повідомлено, що податкові накладні прийняті, а реєстрація зупинена, оскільки податкові накладні складені та подані платником податку, який відповідає п.8 критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 24.12.2024 по справі №560/10043/24, яке набрало законної сили 14.04.2025, визнано протиправним та скасовано рішення Комісії з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН Головного управління ДПС у Хмельницькій області №410 від 27.03.2024 про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку та зобов'язано Головне управління ДПС у Хмельницькій області виключити ТОВ «ТМТ» з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку на додану вартість.
Після виключення ТОВ «ТМТ» з реєстру ризикових платників та з огляду на те, що підставою для зупинення реєстрації всіх перелічених податкових накладних був саме статус ризикового платника, позивачем було подано Комісії з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН Головного управління ДПС у Хмельницькій області повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.
Позивачем було отримано 29.04.2025 та 27.05.2025 квитанції №2, якими повідомлено про те, що повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних № 2 від 11.03.2024, №3 від 11.03.2024, №4 від 14.03.2024, №5 від 15.03.2024, №6 від 21.03.2024, №7 від 22.03.2024, №9 від 25.03.2024, №11 від 27.03.2024, №12 від 29.03.2024, реєстрацію яких зупинено не прийнято до розгляду: оскільки платником порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520.
Вищевикладені обставини зумовили позивача звернутись до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалюючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції виходив з обгрунтованості вимог позову та наявності підстав для його задоволення.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції по суті спору, виходячи з наступного.
Відповідно до абзацу 1 пункту 201.1 статті 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначений Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (далі - Порядок №1246).
Відповідно до пункту 12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/ або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України Про електронні довірчі послуги, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
На підставі пунктів 13, 14 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" від 11.12.2019 №1165 затверджено "Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" (далі - Порядок №1165).
Згідно з пунктами 6, 7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено та/або подано податкову накладну/ розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/ розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2019 року за №1245/34216 (в редакції, чинній у спірний період) (далі - Порядок №520).
Відповідно до пункту 2 Порядку №520 прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (пункт 3 Порядку №520).
Пунктом 4 Порядку №520 встановлено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Відповідно до пунктів 6, 7 Порядку №520, письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Як встановлено з матеріалів справи, за результатами перевірки податкових накладних, поданих позивачем на реєстрацію, податковим органом сформовано квитанції про зупинення їх реєстрації відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України.
Підстава зупинення реєстрації податкових накладних: платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Як достеменно встановлено судом першої інстанції та не заперечується сторонами, на момент розгляду даної справи податкові накладні не зареєстровані, рішення про реєстрацію або відмову в такій в реєстрації податкових накладних відповідачем прийнято не було.
При цьому, подані позивачем пояснення та документи контролюючим органом не прийняті, оскільки як вказує відповідач, платник пропустив строк подачі пояснень, визначений пунктом 6 Порядку №520, у зв'язку з чим, рішення про відмову в реєстрації податкових накладних прийнято не було.
Надаючи оцінку вказаній позиції податкового органу, судова колегія зазначає, що законодавством передбачено певний порядок виконання податковими органами своїх функцій щодо податкового контролю в правовідносинах, які є предметом розгляду в межах даної справи, а саме здійснення перевірки наданих платником податків пояснень та документів щодо проведених ним операцій.
Способом здійснення такого контролю є, зокрема, здійснення інформаційно - аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів, що є комплексом заходів, що координується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.
Позивач скористався своїм правом та подав до контролюючого органу повідомлення з поясненнями щодо суті господарської операції та копії документів, які підтверджують правомірність виписки податкових накладних.
Комісія регіонального рівня, у разі ненадання платником податку копій документів, зазначених у пункті 5 Порядку №520, у строки, зазначені у пункті 6 цього ж Порядку (365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування) має прийняти відповідне рішення.
Проте, такі рішення після спливу строку, зазначеного у пункті 6 Порядку №520, Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області не приймались, податкові накладні не зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також не прийнято рішення про відмову у їх реєстрації, що, в свою чергу, свідчить про протиправну бездіяльність Головного управління ДПС у Хмельницькій області щодо невинесення рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування.
Згідно з пунктом 19 Порядку N 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій, зокрема: неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 08.09.2022 у справі N 9901/276/19 зазначено, що "протиправну бездіяльність суб'єкта владних повноважень необхідно розуміти як зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу, що полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи в нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені. Водночас для визнання бездіяльності протиправною недостатньо одного лише факту несвоєчасного виконання обов'язкових дій, а важливими є також конкретні причини, умови та обставини, через які дії, що підлягали обов'язковому виконанню відповідно до закону, фактично не були виконані чи були виконані з порушенням строків. Значення мають юридичний зміст, значимість, тривалість і межі бездіяльності, фактичні підстави її припинення, а також шкідливість бездіяльності для прав та інтересів особи. Суд зазначає, що бездіяльність суб'єкта владних повноважень може бути визнана протиправною адміністративним судом лише у випадку, якщо відповідач ухиляється від вчинення дій, які входять до кола його повноважень та за умови наявності правових підстав для вчинення таких дій. Тобто бездіяльність суб'єкта владних повноважень є такою, що порушує права і свободи особи в тому разі, якщо певні дії повинні, але не вчиняються суб'єктом владних повноважень на реалізацію покладеної на нього компетенції".
Відтак, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що оскільки відповідачем поставлено позивача у правову невизначеність щодо можливості реєстрації податкових накладних, відповідно пунктів 19-20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2010 №1246, наявні підстави для зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні.
Враховуючи встановленні обставини справи та наявні у матеріалах справи докази, суд першої інстанції вірно виснував про наявність підстав для задоволення позову.
В контексті викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права.
Інші доводи апеляційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 08 вересня 2025 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили в порядку та в строки, передбачені ст. 325 КАС України.
Головуючий Біла Л.М.
Судді Гонтарук В. М. Моніч Б.С.