Постанова від 30.03.2026 по справі 580/5545/25

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

01010, м. Київ, вул. Князів Острозьких, 8, корп. 30. тел/факс 254-21-99, e-mail: inbox@6aa.court.gov.ua

Головуючий у першій інстанції: Рідзель О.А., Суддя-доповідач: Епель О.В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2026 року Справа № 580/5545/25

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Епель О.В.,

суддів: Карпушової О.В., Мєзєнцева Є.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 11 червня 2025 року у справі

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області

про протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Історія справи

1. ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - Відповідач ), в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 27 березня 2025 року №232350007930, яким відмовлено у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з 19 березня 2025 року призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах, згідно зі ст.ст. 55, 56 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII, зарахувавши страховий стаж ОСОБА_1 загальною тривалістю 26 років 4 місяці 29 днів, включаючи, періоди роботи у зоні безумовного (обов'язкового) відселення, внаслідок Чорнобильської катастрофи, згідно з постанови КМУ РСР від 23.07.1991 №106 станом на 01.01.1993 загальною тривалістю 4 роки 4 місяці 8 днів, в тому числі, врахувавши періоди роботи: з 25.08.1982 до 04.12.1984 роботи на підприємстві Поліський райагробуд смт Поліське Київської області; з 01.10.1987 19.04.1989 роботи на підприємстві Поліський райагробуд смт Поліське Київської області; з 15.12.1989 до 02.10.1991 роботи на підприємстві Поліський комбінат комунальних підприємств смт Поліське Київської області; з 15.10.1991 до 15.12.1992 роботи на підприємстві Поліський завод продтоварів смт Поліське Київської області.

2. Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 11 червня 2025 року адміністративний позов задоволено повністю.

Ухвалюючи зазначене рішення, суд першої інстанції виходив з того, що особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та яка проживала або працювала на території зони безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії на ЧАЕС до 01.01.1993 протягом не менше 2 років, має право на призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку.

При цьому, суд зазначив, що у Позивача присутні усі необхідні умови для призначення пенсії за віком відповідно до п.2 ч.1 ст.55 Закону №796 зі зниженням пенсійного віку на 8 років (від загального пенсійного віку 60 років).

Також суд прийшов до висновку, що період роботи Позивача підтверджений належними доказами та підлягає зарахуванню до його страхового стажу. Разом з тим, суд першої інстанції вказав, що точно визначити число прийняття на роботу Позивача в Поліському комбінаті комунальних підприємств смт Поліське Київської області неможливо (зазначено грудень 1989 року), на підставі п.27 Порядку №637, зарахуванню до страхового стажу підлягає період з 15.12.1989 до 01.10.1991.

3. Не погоджуючись з таким судовим рішенням, Відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити постанову про відмову в задоволенні позовної заяви в повному обсязі наполягаючи на тому, що Позивачу правомірно відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у зв?язку з відсутністю в нього необхідного страхового стажу.

При цьому, Відповідач стверджує про відсутність правових підстав для зарахування до страхового стажу Позивача періодів роботи з 25.08.1982 по 19.04.1989, оскільки уточнюючі довідки не містять наказів про прийняття та звільнення, з жовтня 1991 по грудень 1992 року, оскільки ПІБ скорочено не відповідає паспортним даним та період роботи з 01.10.1987 по 19.04.1989, оскільки дата прийняття 01.10.1987 не відповідає даті наказу при прийняття на роботу 01.10.1978.

З цих та інших підстав Апелянт вважає, що оскаржуване ним рішення суду прийнято за неповно встановлених обставин, з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення спору в цілому.

4. Ухвалами Шостого апеляційного адміністративного суду від 23.07.2025 та від 30.09.2025 було відкрито апеляційне провадження, встановлено строк для подання відзиву на апеляційну скаргу та призначено справу до судового розгляду в порядку письмового провадження.

5. Від Позивача надійшов відзив на апеляційну скаргу у якому він просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду - без змін, стверджуючи про безпідставність доводів Апелянта, а також законність та обґрунтованість висновків суду першої інстанції.

6. Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду - без змін з наступних підстав.

7. Обставини справи, установлені судом першої інстанції.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, згідно з посвідченням від 18.11.1993 серії НОМЕР_1 Позивач є громадянином, який потерпів від Чорнобильської катастрофи (категорія 3).

19.03.2025 Позивач звернувся до органів Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно зі ст.ст.55, 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

За наслідками розгляду вказаних документів, ГУ ПФУ в Житомирській області рішенням від 27 березня 2025 року №232350007930 відмовило Позивачу у призначенні пенсії за віком.

У цьому рішення зазначено, що вік заявника на дату звернення 58 років 09 місяців 05 днів.

Згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особи, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення, пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу, зокрема потерпілим від Чорнобильської катастрофи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні безумовного (обов'язкового) відселення, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 2 років, вік виходу на пенсію зменшується на 4 роки та додатково 1 рік за кожний рік проживання, роботи, але не більше 9 років.

Статтею 55 Закону № 796 визначено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії призначають із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону №1058, за наявності відповідного стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку.

Відповідно до статті 55 Закону № 796 із врахуванням положень статті 26 Закону 1058 для призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку необхідний страховий стаж повинен становити не менше 24 років (32-9).

Відповідно пункту 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1(далі Порядок № 22-1), за документ, що засвідчує особливий статус особи, подається посвідчення потерпілого від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, документи, видані підприємствами, установами, організаціями, органами місцевого самоврядування, що підтверджують період(и) постійної роботи в населених пунктах, віднесених до відповідних територій радіоактивного забруднення; для осіб, які постійно проживали (проживають) на територіях радіоактивного забруднення, додаються відомості про місце проживання, зазначені у пункті 2.22 цього розділу, та/або документи про проживання, видані органами місцевого самоврядування.

Період проживання на території зони безумовного (обов'язкового) відселення станом на 01.01.1993 становить 2 роки 01 місяць 07 днів.

Страховий стаж особи становить:19 років 07 місяців 11 днів.

Результати розгляду документів: за доданими документами до страхового стажу не врахований період роботи з 25.08.1982 по 19.04.1989 згідно довідки № 06-06/141 від 05.09.2024 та з грудня 1989 по 02.10.1991 згідно довідки № 06-06/142 від 05.09.2024, оскільки довідки не містять наказів про прийняття та звільнення.

Не враховані періоди роботи з жовтня 1991 по грудень 1992 згідно довідки про заробітну плату №06-06/172 від 01.11.2024 та № 06-06/24 від 06.02.2025 та з серпня 1982 по грудень 1984, з жовтня 1987 по травень 1989 згідно довідок про заробітну плату № 06-06/022 від 06.02.2025, оскільки згідно первинних документів ПІБ скорочено не відповідає паспортним даним.

Згідно акту перевірки № 1000-1003-1/265 від 15.01.2025 довідки № 06-06/172 від 01.11.2024 згідно первинних документів ПІБ скорочено не відповідає паспортним даним.

Не врахований період роботи з жовтня 1991 по липень 1992 згідно довідки № 06-06/43 від 05.09.2024, оскільки відсутні накази на прийняття та звільнення, ПІБ скорочено не відповідає паспортним даним.

Не зарахований період роботи з 01.10.1987 по 19.04.1989 згідно довідки № 06-06/023 від 06.02.2025, оскільки дата прийняття 01.10.1987 не відповідає даті наказу 01.10.1978.

Згідно відомостей реєстру застрахованих осіб до страхового стажу враховані всі періоди роботи.

Особа матиме право на пенсійну виплату 15.06.2027. Працює.

8. Позивач, вважаючи протиправним рішення Відповідача, а своє право на належне пенсійне забезпечення - порушеним, звернувся до суду з цим позовом.

9. Нормативно-правове обґрунтування.

Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законами України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII), «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» 28 лютого 1991 року № 796-XII (далі - Закон № 796-XII), «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV (далі - Закон № 1105-XIV).

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України від 09.07.2003 №1058-IV Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі Закон №1058).

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.24 Закону №1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

На підставі ч.4 ст.24 Закону №1058 періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Право призначення пенсії особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи регулюються Законом України від 28 лютого 1991 року №796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі Закон №796).

Згідно зі статтею 49 Закону №796 пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно з ч.1 ст.26 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 №1058 (далі Закон №1058) особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 31 років.

Разом з тим, відповідно до п.2 ч.1 ст.55 Закону №796 особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу: потерпілим від Чорнобильської катастрофи з числа осіб, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні безумовного (обов'язкового) відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 2 років на 4 роки та додатково 1 рік за кожний рік проживання, роботи, але не більше 9 років.

Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року №22-1 (далі Порядок № 22-1) передбачено, що при призначенні (перерахунку) пенсії за віком надаються, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи, та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями).

Підпунктом 7 п.2.1 Розділу 2 Порядку №22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, які підтверджують право на призначення пенсії за віком зі зменшенням пенсійного віку потерпілим від Чорнобильської катастрофи:

документи про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видані органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями), або довідка про евакуацію із зони відчуження у 1986 році, видана Волинською, Житомирською, Київською, Рівненською або Чернігівською облдержадміністраціями;

посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи (для осіб, які належать до категорії 4 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи - за наявності) (при призначенні пенсії згідно зі статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Аналіз зазначених норм свідчить, що для виникнення права на призначення пенсії відповідно до ст.55 Закону № 796 із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», необхідно надати пенсійному органу документи, які підтверджують статус постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Висновки суду апеляційної інстанції.

10. Системний аналіз викладених правових норм надає підстави стверджувати, що особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні безумовного (обов'язкового) відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 2 років мають право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку 4 роки та додатково 1 рік за кожний рік проживання, роботи, але не більше 9 років.

Правовою підставою для призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку є одночасна сукупність наступних умов: 1) набуття особою в установленому законом порядку статусу учасника потерпілого від Чорнобильської катастрофи, який, зокрема, станом на 1 січня 1993 р. прожив в зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років; 2) наявність у такої особи страхового стажу у встановленому розмірі; 3) досягнення особою відповідного віку.

11. При цьому законодавством передбачено альтернативний перелік документів, якими має бути підтверджено відповідність особи вказаним умовам, серед яких, зокрема посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи.

12. Перевіряючи рішення суду першої інстанції у межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів звертає увагу на те, що 18.11.1993 Позивачу видано посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії серії НОМЕР_1 , яке видається зокрема у випадку, якщо особа станом на 1 січня 1993 р. прожила в зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років.

А згідно з довідкою №5094, виданою Держадміністрацією Поліського району підтверджено, що Позивач станом на 01.01.1993 проживав у зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, а на території зони гарантованого добровільного відселення не менше трьох років у смт. Поліське Київської області.

13. З огляду на викладене вище, апеляційний суд вважає безпідставними вимоги ГУ ПФУ в Житомирській області щодо скасування рішення суду першої інстанції в цій частині. Позаяк, апеляційна скарга не містить жодних доводів щодо помилковості висновків суду щодо наявності правових підстав для застосування до спірних правовідносин приписів п. 2 ч. 1 ст. 55 Закону №796.

14. Переглядаючи рішення суду першої інстанції з урахуванням доводів Апелянта про відсутність у Позивача необхідного страхового стажу, колегія суддів зазначає, що згідно приписів ст. 55 Закону № 796 визначено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії призначають із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону №1058, за наявності відповідного стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку.

15. Як зазначає Апелянт, відповідно до ст.55 Закону № 796 із врахуванням положень статті 26 Закону 1058 для призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку необхідний страховий стаж повинен становити не менше 24 років.

16. Повертаючись до обставин цієї справи, колегія суддів зазначає, що за наслідками розгляду документів Позивача органом Пенсійного фонду встановлено, що його страховий стаж становить 19 років 07 місяців 11 днів. Разом з тим, як правильно встановлено судом першої інстанції, до страхового стажу Позивача не зараховано період його роботи у загальній кількості 6 років 9 місяців 18 днів.

17. Розглядаючи доводи Апелянта в цій частині, судова колегія звертає увагу на наступне.

Так, Апелянт стверджує про відсутність правових підстав для зарахування до страхового стажу періоду роботи Позивача з 25.08.1982 по 19.04.1989 згідно довідки № 06-06/141 від 05.09.2024 та з грудня 1989 по 02.10.1991 згідно довідки № 06-06/142 від 05.09.2024, оскільки довідки не містять наказів про прийняття та звільнення.

Втім, колегія суддів не погоджується з таким висновком ГУ ПФУ в Житомирській області з огляду на наявні у матеріалах справи:

довідку від 05.09.2024 №06-06/141, згідно з якою зазначено, що у документах архівного фонду «Поліський райагробуд смт Поліське Київської області» в книгах наказів з кадрових питань (особового складу) за 1982 -1989 роки містяться наступні відомості про роботу ОСОБА_1 : прийняти на роботу з 25 серпня 1982 року (підстава Ф.Р-8, Оп. 1 К, Спр. №239, арк. 68, 69);

копію наказу від 08.09.1982 №51-к, згідно з яким зазначено, що ОСОБА_1 прийнятий на роботу учнем бригади теслярів в столярний цех з 25 серпня 1982 року;

довідку від 06.02.2025 №06-06/022, згідно з якою зазначено, що в документах архівного фонду Р-2 «Поліський Райагробуд» смт Поліське Київської області» в книгах обліку розрахунків по оплаті праці за 1982 1984 та 1987 - 1988 роки містяться наступні відомості про помісячну заробітку плату ОСОБА_1 та вказано відповідний перелік, зокрема, щодо нарахування заробітної плати за період серпень 1982 року до грудень 1984 року;

архівну довідку від 11.03.2025 №06-06/048, у якій, в тому числі, зазначено, що в документах архівного фонду №Р-2 «Поліський «Райагробуд» смт Поліське Київської області» в книгах наказів за 1984, 1987, 1989 роки містяться наступні відомості про роботу ОСОБА_1 , в тому числі: звільнити з 04 грудня 1984 року по ст. 36 п. 3 КЗОТ УССР (у зв'язку з призивом РА), (наказ №92- К від 03 грудня 1984 року).

архівну довідку від 11.03.2025 №06-06/048, у якій, в тому числі, зазначено, що в документах архівного фонду №Р-2 «Поліський «Райагробуд» смт Поліське Київської області» в книгах наказів за 1984, 1987, 1989 роки містяться наступні відомості про роботу ОСОБА_1 , в тому числі, прийняти з 1 жовтня 1987 року столяром третього розряду столярного цеху. (наказ №66-К від 01 жовтня 1987 року); звільнити з роботи з 19 квітня 1989 року (наказ №29-К від 17 квітня 1989 року);

довідку від 06.02.2025 №06-06/022, згідно з якою зазначено, що в документах архівного фонду Р-2 «Поліський Райагробуд» смт Поліське Київської області» в книгах обліку розрахунків по оплаті праці за 1982 1984 та 1987 - 1988 роки містяться наступні відомості про помісячну заробітку плату ОСОБА_1 та вказано відповідний перелік, зокрема, щодо нарахування заробітної плати за період жовтня 1987 року до травня 1989 року.

Щодо періоду роботи з грудня 1989 року до 01.10.1991 роботи в Поліському комбінаті комунальних підприємств смт Поліське Київської області, то Позивачем було надано, зокрема, довідку від 05.09.2024 №06-06/142, згідно з якою зазначено, що у документах архівного фонду «Поліський комбінат комунальних підприємств смт Поліське Київської області» в книгах обліку розрахунків по оплаті праці за 1989 рік та в книгах наказів з кадрових питань (особового складу) містяться наступні відомості про роботу ОСОБА_1 : з грудня 1989 року, підстава Ф.Р-8, Оп.1-К, Спр. №7, арк. 135 зв; звільнити з роботи 02.10.1991, підстава: ФР-8, Оп. 1- К, Спр. №18, арк 21.

Відповідно до п.27 Порядку №637 у тих випадках, коли в поданому документі про стаж указано лише роки без зазначення точних дат, за дату береться 1 липня відповідного року, а якщо не зазначено число місяця, то ним вважається 15 число відповідного місяця.

Оскільки точно визначити число прийняття на роботу Позивача в Поліському комбінаті комунальних підприємств смт Поліське Київської області неможливо (зазначено грудень 1989 року), на підставі п.27 Порядку №637, зарахуванню до страхового стажу підлягає період з 15.12.1989 до 01.10.1991.

З огляду на викладене вище, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що період роботи Позивача з 25.08.1982 до 04.12.1984 та з 01.10.1987 до 19.04.1989 підтверджений належними доказами та підлягає зарахуванню до його страхового стажу.

Розглядаючи доводи Апелянта щодо відсутності правових підстав за зарахування до страхового стажу Позивача періоду роботи з жовтня 1991 до грудень 1992 року, з серпня 1982 по грудень 1984 та з жовтня 1987 по травень 1989, оскільки згідно первинних документів ПІБ скорочено не відповідає паспортним даним, колегія суддів зазначає про їх необґрунтованість, оскільки , як вказано, зокрема, у довідках від 05.09.2024 №06-06/142, від 06.02.2025 №06-06/022, від 05.09.2024 №06-06/141, в усій первинній документації прізвище, ім'я, по батькові Позивача викладено російською мовою « ОСОБА_2 ». Тому ініціали «В.Н.», замість « ОСОБА_3 » викладені таким чином саме у зв'язку з тим, що ініціали сформовані з російськомовного імені та по батькові Позивача.

Надаючи оцінку доводам Апелянта щодо відсутності правових підстав для зарахування до страхового стажу періоду роботи Позивача з 01.10.1987 - 19.04.1989, колегія суддів приходить до висновку про їх неаргументованість, оскільки згідно архівної довідки від 11.03.2025 №06-06/048 в документах архівного фонду №Р-2 «Поліський «Райагробуд» смт Поліське Київської області» в книгах наказів за 1984, 1987, 1989 роки містяться наступні відомості про роботу ОСОБА_1 , в тому числі: прийняти з 1 жовтня 1987 року столярем третього розряду столярного цеху. (наказ №66-К від 01 жовтня 1987 року) та звільнити з роботи з 19 квітня 1989 року (наказ №29-К від 17 квітня 1989 року), а згідно довідки від 06.02.2025 №06-06/022, в документах архівного фонду Р-2 «Поліський Райагробуд» смт Поліське Київської області» в книгах обліку розрахунків по оплаті праці за 1982 - 1984 та 1987 -1988 роки містяться наступні відомості про помісячну заробітку плату ОСОБА_1 та вказано відповідний перелік, зокрема, щодо нарахування заробітної плати за період жовтня 1987 року до травня 1989 року.

18. Отже, наявні у матеріалах судової справи докази у їх сукупності дозволяють колегії суддів прийти до висновку, що період роботи Позивача з 01.10.1987 - 19.04.1989 має бути зарахований до його страхового стажу, а тому погоджується з висновками суду першої інстанції в цій частині. Доводи Апелянта не спростовують правильність висновків суду.

19. Аналізуючи всі доводи учасників справи, судова колегія враховує висновки ЄСПЛ, викладені в рішенні по справі «Ґарсія Руіз проти Іспанії» (Garcia Ruiz v. Spain), заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, в якому Суд зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожний довід.

Відповідно до ст. 6 КАС України та ст. 17 Закон України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

20. Отже, судом першої інстанції повно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права.

21. Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

22. Таким чином, апеляційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області підлягає залишенню без задоволення, а рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 11 червня 2025 року - без змін.

23. Розподіл судових витрат.

Судом апеляційної інстанції не здійснено зміни або скасування рішення суду, а тому, відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати перерозподілу не підлягають.

Керуючись ст.ст. 242-244, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, а рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 11 червня 2025 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.

Судове рішення виготовлено 30 березня 2026 року.

Головуючий суддя О.В. Епель

Судді: О.В. Карпушова

Є.І. Мєзєнцев