Справа № 286/743/15-а
19 березня 2026 року м. Овруч
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Вачко В. І.
з секретарем Щипська І. О.,
розглянувши заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання судового рішення , -
Заявник звернулася до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 06.05.2015 року у справі № 286/743/15-а за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про зобов'язання вчинити певні дії у відповідності до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в якій просить ухвалити рішення, яким змінити встановлений постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 06 травня 2015 року у справі № 286/743/15-а спосіб і порядок його виконання, встановивши новий спосіб його виконання: «Стягнути з Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області не виплачену за постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 06 травня 2015 року у справі № 286/743/15-а доплату до заробітної плати у сумі 33658,99 грн.».
Заявник в заяві просить розгляд справи провести без її участі.
Боржник в судове засідання не прибув, про причини неприбуття суд не повідомив, хоча про дату, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином, заяв не подав.
Згідно з ч.2 ст.378 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Розглянувши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 06.05.2015 року у справі № 286/743/15-а за позовом ОСОБА_1 до управління праці і соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії у відповідності до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням ухвали Овруцького районного суду від 16.06.2016 року у справі № 286/743/15-а за заявою Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області про виправлення описки у виконавчому листі та питання виправлення описок в судовому рішенні з ініціативи суду, визнано дії управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 нарахованої відповідно до постанови Овруцького районного суду від 01.08.2012 року по справі № 617-12275/12 доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, за період з 01.02.2011 року по 30.06.2012 року в розмірі, визначеному ст.39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», протиправними; зобов'язано управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації виплатити ОСОБА_1 нараховану їй відповідно до постанови Овруцького районного суду від 01.08.2012 року по справі № 617-12275/12 доплату громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, за період з 01.02.2011 року по 30.06.2012 року в розмірі, визначеному ст.39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, встановленим Законами України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» та «Про Державний бюджет України на 2012 рік» в сумі 33658,99 грн.
Постанова набрала законної сили та на її виконання Овруцьким районним судом Житомирської області було видано виконавчий лист.
Ухвалою Овруцького районного суду Житомирської області від 09.02.2023 у виконавчому листі, виданому 28 серпня 2015 року Овруцьким районним судом Житомирської області у справі № 286/743/15-а за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії у відповідності до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», замінено боржника - Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області його правонаступником - Управлінням соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області.
Положенням ч.1 ст.129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Згідно з ч.ч.2-3 ст.14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Положеннями абз.1 ч.1 ст.378 КАС України встановлено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно з ч.3 ст.378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
з 19.12.2024 року положення ч.3 ст.378 КАС України на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» від 21.11.2024 № 4094-IX (далі - Закон № 4094-IX) були доповнені абзацом другим такого змісту: «Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.».
Така норма встановлює самостійну та достатню підставу для зміни способу виконання після двомісячного строку невиконання рішення про соціальні виплати.
Згідно із пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 4094-ІХ справи у судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цим Законом, розглядаються з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності цим Законом.
Метою внесення змін до процесуального закону є забезпечення реального виконання судових рішень, а не формальне підтвердження обов'язку суб'єкта владних повноважень.
Зміни до частини третьої статті 378 КАС України, внесені Законом № 4094-ІХ, запроваджують автоматичний наслідок у вигляді можливості зміни способу виконання після двох місяців невиконання рішення.
Прийняттям Закону № 4094-ІХ Верховна Рада України змінила концепцію ст.378 КАС України, запровадивши самостійну підставу для зміни судом способу виконання судового рішення.
Крім того, Верховна Рада України цим законодавчим актом усунула необхідність для позивача звертатися з новим позовом для стягнення вже нарахованих, але невиплачених сум, визнавши це непропорційним і таким, що підриває ефективність судового захисту.
Виходячи з мети цих змін, судове втручання у спосіб виконання не є переглядом суті рішення, а становить механізм забезпечення реального і своєчасного виконання судового рішення, що відповідає вимогам статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та статті 129-1 Конституції України.
Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 28.10.2025 року у справі № 380/7706/22.
Зі змісту листа Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області від 21.10.2025 року № 08/3287, адресованого до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Хмельницького міжрегіонального управління Міністерства юстиції України вбачається, що Управління соціальної політики Коростенської РДА Житомирської області на виконання вимоги державного виконавця Олега Гакальця щодо виконання виконавчого листа № 286/743/15-а від 28.08.2015 року, ВП № 72266433 від 17.07.2023 року про зобов'язання Управління виплатити ОСОБА_1 нараховану їй відповідно до постанови Овруцького районного суду від 01.08.2012 року у справі № 617-12275/12 доплату по ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.01.2011 року по 30.06.2012 року в сумі 33658,99 грн., повідомило, що відповідно до постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 01 серпня 2012 року у справі № 617-12275/12 зобов'язано Комунальне підприємство «Комунальник» Овруцької міської ради провести донарахування ОСОБА_1 доплати до заробітної плати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення з 01.02.2011 року по 30.06.2012 року відповідно до ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з розрахунку двох мінімальних заробітних плат, визначених Законом України «Про державний бюджет на 2011 рік» та Законом України «Про державний бюджет на 2012 рік» щомісячно, пропорційно відпрацьованому часу та подати розрахункові документи до управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації; на виконання постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 01.08.2012 року у справі № 617-12275/12 КП «Комунальник» Овруцької міської ради Житомирської області подано розрахунок донарахування ОСОБА_1 доплати до заробітної плати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення в розмірі, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам за період з 01.02.2011-30.06.2012 року в сумі 24413,57 грн.; виходячи з вищевказаного сума до виплати ОСОБА_1 складає 24413,57 грн.; щодо виплати коштів на виконання рішення суду повідомлено, що частина 1 статті 23 Бюджетного кодексу України трактує: «Будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено Законом про Державний бюджет України»; бюджетних призначень на забезпечення виконання судових рішень за програмами соціального захисту населення Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік, як і законами про Державний бюджет за попередні роки, Мінсоцполітики не передбачено, тому відповідні видатки не передбачаються у кошторисах розпорядників бюджетних коштів та відповідних паспортах бюджетних програм.
Вказане свідчить про невиконання рішення суду боржником на користь стягувача.
Отже, заборгованість по виплаті ОСОБА_1 нарахованої відповідно до постанови Овруцького районного суду від 01.08.2012 року по справі № 617-12275/12 доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, передбаченої ст.39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.02.2011 року по 30.06.2012 року становить 24413,57 грн. після відрахування відповідних податків і зборів із суми 33658,99 грн.
З огляду на викладене, суд вважає, що застосування процесуального механізму, передбаченого абз.2 ч.3 ст.378 КАС України, про зміну способу і порядку виконання судового рішення із зобов'язання боржника вчинити дії на стягнення нарахованої суми є дієвим та ефективним заходом, спрямованим на реальне поновлення порушених соціальних прав громадянина, а не на формальне завершення виконавчого провадження.
При розгляді вказаної заяви суд враховує зміни, які внесені у ст.378 КАС України, згідно з Законом № 4094-IX та діють з 19.12.2024 року.
При цьому, будь-який формалістичний підхід до тлумачення ст.378 КАС України, який дозволяє суб'єкту владних повноважень зловживати процесуальними правами шляхом затягування виконання рішення, особливо у випадках, коли такий підхід нівелює реальне поновлення прав заявника.
У свою чергу зміна способу виконання судового рішення не є створенням нового грошового зобов'язання, оскільки сума заборгованості донарахована на виконання рішення суду є чітко визначеною самим відповідачем.
Враховуючи викладене, з метою ефективного захисту порушених прав позивача (стягувача) на соціальні виплати, суд вважає за можливе частково задоволити подану заяву та на підставі абз.2 ч.3 ст.378 КАС України змінити спосіб виконання рішення у даній справі шляхом стягнення з відповідача (боржника) на користь позивача (стягувача) нарахованої та невиплаченої відповідно до постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 01.08.2012 року по справі № 617-12275/12 доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, передбаченої ст.39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.02.2011 року по 30.06.2012 року в сумі 24413,57 грн., а в решті вимог заяви відмовити.
Керуючись ст.ст. 241, 243, 248, 295, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Заяву задоволити частково.
Змінити спосіб виконання постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 16.06.2016 року у справі № 286/743/15-а шляхом стягнення з Управління соціальної політики Коростенської районної державної адміністрації Житомирської області (ідентифікаційний код 03192690; 11500, Житомирська обл., м.Коростень, вул.Франка, буд.5) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) нарахованої та невиплаченої відповідно до постанови Овруцького районного суду Житомирської області від 01.08.2012 року по справі № 617-12275/12 доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, передбаченої ст.39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 01.02.2011 року по 30.06.2012 року в сумі 24413,57 грн.
У задоволенні решти вимог відмовити.
Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана до Сьомого апеляційного адміністративного суду у строк протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя В. І. Вачко