. 30 березня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/301/26
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чеснокової А.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 про:
визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови ОСОБА_1 в підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 08 січня 2024 року для перерахунку пенсії;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , до якої включити надбавку за роботу в умовах режимних обмежень в розмірі 10% від посадового окладу, станом на 08 січня 2024 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ для здійснення обчислення та перерахунку пенсії.
Позовні вимоги обґрунтовував тим, що на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 13.07.2023, залишеного без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 08.01.2024 у справі 440/18300/21, відповідач виплатив набавку за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 10% за період з 28.01.2016 по 27.05.2019 у сумі 9190,55 гр. Проте у видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача з урахуванням відповідної надбавки відмовив, оскільки такий обов'язок на відповідача рішенням суду не покладався.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 19.01.2026 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області .
20.01.2026 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача заперечував проти позовних вимог, просив у їх задоволенні відмовити. Вказував на те, що згідно з рішенням Полтавського окружного адміністративного суду по справі №440/18300/21 на ІНФОРМАЦІЯ_2 будь-яких зобов'язань щодо направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області оновленого грошового атестату і довідки про додаткові види грошового забезпечення не покладено.
06.03.2026 до суду надійшли пояснення третьої особи, в яких її представник заперечував проти позовних вимог, просив у їх задоволенні позовних вимог.
Справу за вказаним позовом розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини четвертої статті 229 вказаного Кодексу.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 є військовим пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 13.07.2023 року по справі №440/18300/21 зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 надбавку за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 10% посадового окладу за період з 28.01.2016 по 27.05.2019 з урахуванням проведених виплат. Указане рішення суду набрало законної сили 08.01.2024 року після апеляційного оскарження, постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 08.01.2024 рішення суду 1-ї інстанції залишено без змін.
Позивач звернувся у травні 2024 року до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - Відповідач) з проханням направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідку про розміри грошового забезпечення з урахуванням надбавки за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 10% посадового окладу, яку Відповідач зобов'язаний нарахувати та виплатити відповідно до рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 13.07.2023 року по справі №440/18300/21.
Листом №9/2/2282/1 від 03.07.2024 року ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомив Позивача, що сума надбавки за роботу в умовах режимних обмежень за період з 28 січня 2016 року по 27 травня 2019 року, яка підлягає виплаті відповідно до рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 13.07.2023 року була включена в заявку на фінансування на 2024 рік та, після надходження фінансування і здійснення всіх відрахувань, буде виплачена на Ваш картковий рахунок в сумі 9157,60 грн. Одночасно повідомлено, що оновлена довідка про розміри грошового забезпечення буде відправлена на Вашу адресу після здійснення вищезазначеної виплати.
Виплату надбавки за роботу в умовах режимних обмежень за період з 28 січня 2016 року по 27 травня 2019 року в сумі 9 190, 55 грн. відповідно до рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 13.07.2023 року по справі №440/18300/21, проведено 29.10.2025 року, що підтверджується випискою по картковому рахунку Позивача. Копія виписки по картковому рахунку філії АТ «Ощадбанк» додається.
29.10.2025 Позивач повторно звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 з проханням направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області оновлену довідку про розміри грошового забезпечення з урахуванням надбавки за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 10% посадового окладу.
Листом №9/2/6984 від 18.12.2025 року Відповідач повідомив Позивача, що ІНФОРМАЦІЯ_3 рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 13.07.2023 року по справі №440/18300/21 виконано в повному обсязі. Стосовно питання, щодо виготовлення та надання до Головного управління Пенсійного фонду України у Полтавській області довідки про додаткові види грошового забезпечення, повідомлено наступне: «При звільненні з військової служби вам надані грошовий атестат від 11.06.2019 р. серія ЗУ №326564 та довідка від 11.06.2019 р. №17/371 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відповідно до статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та абзацу восьмого пункту 7 постанови КМУ від 17 липня 1992 р. №393, (зі змінами). Згідно статті 5 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам, звільненим з військової служби, іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей може призначатися (за їх бажанням) пенсія на умовах і в порядку, передбачених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При цьому для обчислення пенсій враховуються всі види грошового забезпечення, що отримували зазначені особи, які мають право на пенсію за цим Законом, перед звільненням зі служби. Враховуючи викладене, підстав для складання довідок з іншими розмірами складових грошового забезпечення не вбачається».
Не погодившись з рішенням відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та законних інтересів.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язання діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до частини 5 статті 17 Основного Закону держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України №2262- ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини 3 статті 43 та частини 4 статті 63 Закону України № 2262-XII.
Згідно з частиною 3 статті 43 Закону України № 2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частин 1, 2, 4 статті 63 цього Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 51 Закону України №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України № 2262-XII, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", затвердженим постановою
Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45(далі Порядок № 45), згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону України № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку вказує, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону України № 2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.
Постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30 серпня 2017 р. «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» встановлено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Пунктом 2 цієї Постанови передбачено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Судом встановлено, що рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 13.07.2023 у справі № 440/18300/21, залишеним без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 08.01.2024, зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 нарахувати та виплатити позивачу надбавку за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 10 % посадового окладу за визначений період. Зазначене судове рішення набрало законної сили 08.01.2024 та є обов'язковим до виконання відповідно до статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України.
З огляду на те, що вказаним рішенням суду встановлено право позивача на отримання відповідної надбавки, така складова грошового забезпечення підлягає обов'язковому врахуванню при визначенні розміру його грошового забезпечення для цілей пенсійного забезпечення. Відповідно до вимог законодавства у сфері пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, зокрема положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», довідка про розмір грошового забезпечення має містити всі належні складові, які фактично підлягають виплаті особі.
Враховуючи, що право позивача на отримання надбавки у розмірі 10 % остаточно підтверджено судовим рішенням, яке набрало законної сили 08.01.2024, саме з цієї дати виникає обов'язок відповідача враховувати зазначену надбавку при формуванні довідки про розмір грошового забезпечення.
За таких обставин суд дійшов висновку, що позивач має право на отримання довідки про розмір грошового забезпечення із обов'язковим включенням надбавки за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 10 % посадового окладу, а така довідка для перерахунку пенсії підлягає оформленню станом на 08.01.2024 - дату набрання законної сили відповідним судовим рішенням.
Отже, для ефективного захисту прав позивача, суд приходить до висновку про можливість задоволення позовних вимог шляхом визначених судом, а саме визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови ОСОБА_1 в підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 08 січня 2024 року для перерахунку пенсії та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , до якої включити надбавку за роботу в умовах режимних обмежень в розмірі 10% від посадового окладу, станом на 08 січня 2024 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ для здійснення обчислення та перерахунку пенсії.
У рішення ЄСПЛ по справі «Ґарсія Руіз проти Іспанії» (Garcia Ruiz v. Spain), заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, Суд зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід.
Згідно із пунктом 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Згідно з приписами частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Гоголя, 34, м. Полтава, Полтавська область, 36014, ЄДРПОУ 13967927) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови ОСОБА_1 в підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 08 січня 2024 року для перерахунку пенсії;
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , до якої включити надбавку за роботу в умовах режимних обмежень в розмірі 10% від посадового окладу, станом на 08 січня 2024 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ для здійснення обчислення та перерахунку пенсії.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на це рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя А.О. Чеснокова