про залишення позову без розгляду
30 березня 2026 рокусправа № 826/20521/14 м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Мричко Н.І.,
за участю секретаря судового засідання Лютої В.Р.,
розглянув у відкритому судовому засіданні у справі за позовом Обслуговуючого кооперативу "Віконт" до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправним та скасування наказу
встановив:
25.12.2014 Обслуговуючий кооператив "Віконт" (далі позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України (далі відповідач), у якому просив:
- задовольнити позов ОК "Віконт" до відповідача про скасування наказу від 11.12.2014 № 17 "Про скасування реєстрації декларацій про початок виконання будівельних робіт та про готовність об'єкта до експлуатації" повністю.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.02.2015 у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 26.05.2015 скасована постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.02.2015 та прийнята нова постанова, якою позов задоволений. Скасований наказ Департаменту державної архітектурно-будівельної інспекції у м. Києві від 11.12.2014 № 17 "д".
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 19.10.2016 касаційна скарга Державної архітектурно-будівельна інспекція України задоволена частково. Скасовані постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.02.2015 та постанова Київського апеляційного адміністративного суду від 26.05.2015. Справа направлена на новий розгляд до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02.11.2016 справа прийнята до провадження.
Законом України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13.12.2022 № 2825-IX (далі Закон № 2825-IX) ліквідований Окружний адміністративний суд м. Києва та утворений Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Відповідно до частини 3 статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) у разі ліквідації або припинення роботи адміністративного суду справи, що перебували у його провадженні, невідкладно передаються до суду, визначеного відповідним законом або рішенням про припинення роботи адміністративного суду, а якщо такий суд не визначено - до суду, що найбільш територіально наближений до суду, який ліквідовано або роботу якого припинено.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX з дня набрання чинності цим Законом, Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ", але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України. Справи, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України, до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом (пункт 3 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX).
Разом з цим, на виконання вимог Закону України "Про внесення зміни до пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ, наказом ДСА України від 16.09.2024 № 399 затверджений Порядок передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва (далі - Порядок № 399).
Пунктами 4-7 Порядку № 399 визначено, що на розгляд та вирішення судам підлягають передачі судові справи, які нерозглянуті ОАСК та передані до КОАС, але до набрання чинності Законом, не розподілені між суддями. Матеріали щодо розгляду та вирішення окремих процесуальних питань у межах нерозглянутих судових справ підлягають передачі до судів, визначених у результаті автоматизованого розподілу судових справ між судами, проведеного відповідно до правил, установлених цим Порядком. Судові справи, вказані у переліку, які підлягають передачі судам, мають бути зареєстровані в базі даних. Перелік складається відповідальною особою протягом семи робочих днів після опублікування цього Порядку за формою, визначеною у додатку 1 до Порядку, та формується в електронній формі із застосуванням КЕП.
Як встановлено Додатком 3 до пункту 19 Порядку № 399, справа №826/20521/14 передана на розгляд Львівському окружному адміністративному суду.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду під головуванням судді Кисильової О.Й. від 07.02.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
У зв'язку зі звільненням судді ОСОБА_1 з посади судді Львівського окружного адміністративного суду, справу передано на повторний автоматизований розподіл справи між суддями.
Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 26.01.2026 року справу №826/20521/14 передано на розгляд судді Мричко Н.І.
Ухвалою від 28.01.2026 Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Мричко Н.І. прийняв до провадження адміністративну справу №826/20521/14.
Ухвалою від 28.01.2026 суд перейшов до розгляду справи №826/20521/14 за позовом Обслуговуючого кооперативу "Віконт" до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправним та скасування наказу з повідомленням (викликом) сторін.
У судове засідання учасники справи явку своїх прендставників не забезпечили повторно, належним чином повідомлені про дату, час та місце їх проведень.
Вирішуючи питання залишення позовної заяви без розгляду, суд виходив з такого.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України (далі за текстом КАС України) суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позивач не прибув (повторно не прибув, якщо він не є суб'єктом владних повноважень) у підготовче засідання чи у судове засідання без поважних причин або не повідомив про причини неявки, якщо від нього не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності.
Суд зазначає, що позивач у судові засідання, які відбулися 25.02.2026 та 30.03.2026 не забезпечив явку представника повторно, був належним чином повідомлений про дату, час та місце їх проведення. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи без участі позивача до суду не надходило. Про поважність причин неявки свого представника, позивач не повідомляв суд.
Враховуючи те, що позивач повторно без поважних причин у судові засідання явку представника не забезпечив, заяви про розгляд справи без участі до суду не подав, суд відповідно до пункту 4 частини першої статті 240 КАС України залишає його позовну заяву без розгляду.
Керуючись статтями 240, 243, 248, 256 КАС, суд
позов Обслуговуючого кооперативу "Віконт" до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправним та скасування наказу залишити без розгляду.
Судові витрати між сторонами не розподіляються.
Роз'яснити позивачу право на звернення до адміністративного суду в загальному порядку.
Ухвала набуває чинності негайно після її проголошення.
Ухвала про залишення позову без розгляду може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у п'ятнадцятиденний строк з дати складення повної ухвали суду.
Повний текст ухвали виготовлено 30.03.2026.
СуддяМричко Н.І.