Рішення від 30.03.2026 по справі 380/25119/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2026 рокусправа № 380/25119/25

м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Коморного О.І., розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та зобов'язання вчинити дії.

Обставини справи.

До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 з вимогами:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 01.09.2025 року № 5к/вих/4.2/9379, виданої Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України, станом на 01.01.2023 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.02.2023 року перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі виданої від 01.09.2025 року № 5к/вих/4.2/9379 Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року із зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»,

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Позивач є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років. Позивач зазначає, що рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18 було скасовано пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, яким раніше було внесено зміни до пункту 4 Постанови КМУ №704 (щодо фіксації розрахункової величини на рівні прожиткового мінімуму станом на 01.01.2018). З огляду на скасування вказаної норми, з 29.01.2020 відновила дію попередня редакція пункту 4 Постанови №704, згідно з якою розміри посадових окладів визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня поточного календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт.

Оскільки розмір прожиткового мінімуму на 01.01.2023 зріс, це призвело до автоматичного збільшення грошового забезпечення діючих військовослужбовців (прирівняних осіб) та, як наслідок, породило право Позивача на перерахунок пенсії. На виконання рішення суду у справі № 380/637/25 уповноважений орган видав Позивачу нову довідку станом на 01.01.2023, однак Відповідач протиправно відмовив у проведенні перерахунку.

Ухвалою від 29 грудня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Визначено, що розгляд адміністративної справи здійснюватиметься за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, за наявними у справі матеріалами.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, у якому заперечує проти задоволення позовних вимог. Свою правову позицію ГУ ПФУ обґрунтовує тим, що після прийняття Постанови №103 Уряд не приймав жодних нових рішень щодо збільшення грошового забезпечення або проведення масового перерахунку пенсій військовослужбовцям. Крім того, Відповідач посилається на Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 1774-VІІІ, яким заборонено застосовувати мінімальну заробітну плату як розрахункову величину, та зазначає, що зміна розміру прожиткового мінімуму в законі про Державний бюджет на відповідний рік не є самостійною підставою для перерахунку пенсій.

Відповідач також наголошує, що довідка, видана на виконання іншого судового рішення, не породжує для Пенсійного фонду автоматичного обов'язку здійснювати перерахунок за відсутності рішення Кабінету Міністрів України.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно, повно та об'єктивно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази у їх сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).

З матеріалів справи встановлено, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі № 380/637/25 Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України складено та видано Позивачу довідку № 5к/вих/4.2/9379 від 01.09.2025 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023.

При складанні вказаної довідки розміри посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням обчислені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 (2684,00 грн), на відповідні тарифні коефіцієнти згідно з Постановою КМУ №704. До довідки також правомірно включено процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премію.

З метою реалізації свого права на належне пенсійне забезпечення, Позивач звернувся до Відповідача із заявою, до якої додав оригінал вказаної довідки, та просив здійснити перерахунок пенсії з 01.02.2023.

Листом від 05.12.2025 № 30386-32675/Г-52/8-1300/25 Відповідач повідомив Позивача про відмову в проведенні перерахунку пенсії. Свою відмову Головне управління Пенсійного фонду України мотивувало тим, що після скасування судом пунктів Постанови №103 Кабінет Міністрів України не приймав інших рішень про умови та порядок проведення перерахунку пенсій, а сама по собі зміна прожиткового мінімуму щороку не є підставою для перерахунку.

Надаючи розгорнуту та всебічну правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується такими нормами матеріального права та мотивами.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України імперативно закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Частина третя статті 51 Закону №2262-ХІІ визначає, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Кабінет Міністрів України 30.08.2017 прийняв Постанову №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704). Пунктом 4 вказаної Постанови (у первинній редакції) було встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

У подальшому, пунктом 6 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 (далі - Постанова №103) до пункту 4 Постанови №704 були внесені зміни, якими слова "на 1 січня календарного року" замінено словами "на 1 січня 2018 року". Тобто, Уряд штучно "заморозив" розрахункову величину на показнику 2018 року.

Однак, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18 було визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови №103. Відповідно до частини другої статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Отже, з 29.01.2020 (дня набрання чинності рішенням суду у справі № 826/6453/18) відновила свою дію первинна редакція пункту 4 Постанови №704. Це означає, що починаючи з 2020 року розрахунковою величиною для визначення базових окладів знову став розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня відповідного календарного року (2020, 2021, 2022, 2023 тощо).

Законом України “Про Державний бюджет України на 2023 рік» встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01.01.2023 у розмірі 2684,00 грн. Оскільки цей показник суттєво перевищує розмір прожиткового мінімуму станом на 01.01.2018 (1762,00 грн), грошове забезпечення діючих військовослужбовців та прирівняних до них осіб з 01.01.2023 об'єктивно і фактично зросло.

Зростання грошового забезпечення є безумовною та достатньою підставою, передбаченою частиною четвертою статті 63 Закону №2262-ХІІ, для виникнення у пенсіонерів права на перерахунок їхніх пенсій. Суд критично оцінює твердження Відповідача про те, що перерахунок можливий лише за наявності окремого (нового) рішення Кабінету Міністрів України про порядок його проведення. Відсутність спеціального підзаконного нормативного акту або затримка у його прийнятті не може нівелювати пряму дію норм Закону №2262-ХІІ та позбавляти особу гарантованого права на перерахунок пенсії, зумовлений фактичним збільшенням складових грошового забезпечення. Ризик відсутності налагодженого механізму перерахунку покладається на державу, а не на пенсіонера.

Довідка, видана Позивачу уповноваженим органом на виконання попереднього судового рішення (справа № 380/637/25), є належним, чинним та офіційним документом, що підтверджує дійсні розміри грошового забезпечення станом на 01.01.2023. Відповідач, як суб'єкт, на якого покладено функцію призначення та перерахунку пенсій, не мав правових підстав ігнорувати цю довідку. Відмова у проведенні перерахунку з мотивів, наведених у листі ГУ ПФУ, є проявом неприпустимого формалізму та грубим порушенням принципу "належного урядування", визначеного в практиці Європейського суду з прав людини (рішення у справах "Рисовський проти України", "Кечко проти України").

Відповідно до частини другої статті 51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Оскільки обставини (законодавча зміна розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що є розрахунковою величиною для визначення базових окладів) об'єктивно настали 01.01.2023, право на перерахунок пенсії виникло у Позивача саме з 01.02.2023.

Відповідно до частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси. Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб (частина перша статті 2 КАС України).

Зважаючи на викладене, оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність беззаперечних правових підстав для їх повного задоволення. З метою забезпечення належного та ефективного поновлення порушених прав Позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправною відмову Відповідача та зобов'язати його здійснити з 01.02.2023 перерахунок та виплату пенсії на підставі наданої оновленої довідки станом на 01.01.2023, з обов'язковим урахуванням та виплатою різниці за минулий час.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

З огляду на те, що Позивач фактично не поніс судових витрат у вигляді сплати судового збору, правові підстави для їх примусового стягнення (відшкодування) за рахунок бюджетних асигнувань Відповідача на користь Позивача - відсутні. Доказів понесення інших судових витрат (зокрема, витрат на професійну правничу допомогу, що підлягали б розподілу) матеріали справи не містять.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5, 9, 72-77, 139, 241-246, 250, 255, 262, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 01.09.2025 № 5к/вих/4.2/9379, виданої Західним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України станом на 01.01.2023.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ 13814885, вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016) здійснити з 01.02.2023 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі довідки Західного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 01.09.2025 № 5к/вих/4.2/9379 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, з урахуванням виплачених сум.

4. Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано (відповідно до статті 255 КАС України). У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення (відповідно до статті 295 КАС України).

Повний текст рішення складений 30 березня 2026 року.

Суддя Коморний О.І.