Рішення від 30.03.2026 по справі 360/140/26

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

30 березня 2026 рокум. ДніпроСправа № 360/140/26

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т. В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) позовну заяву адвоката Фільченкової Анастасії Григорівни в інтересах ОСОБА_1 до Департаменту з питань реєстрації виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду 22 січня 2026 року через підсистему «Електронний суд» надійшла позовна заява адвоката Фільченкової Анастасії Григорівни в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Департаменту з питань реєстрації виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - відповідач), в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Департаменту з питань реєстрації виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Кендзьори Вікторії Ярославівни № 82460234 від 17.12.2025 про відмову в проведенні реєстраційних дій;

- зобов'язати Департамент з питань реєстрації виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код ЄДРПОУ 40452947) зареєструвати за ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової карти платника податків НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ) право власності на нерухоме майно - житловий будинок загальною площею 126,1 кв.м., житловою площею 85,2 кв.м., з будівлями та спорудами, розташованими на АДРЕСА_2 .

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 30 жовтня 2025 року позивач звернувся до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Департаменту з питань реєстрації виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Відповідач) із заявою про державну реєстрацію прав на нерухоме майно, яка була зареєстрована в базі даних за реєстраційним номером 69697965.

До заяви додано оригінали: технічного паспорта; договору купівлі-продажу; архітектурно-технічний паспорт; дозвіл на виконання робіт; рішення виконкому Невської сільської ради; що підтверджується описом документів, що надано до ЦНАП суб'єктом господарювання, громадянином для виконання адміністративних послуг.

05 листопада 2025 року державний реєстратор прав на нерухоме майно Департаменту з питань реєстрації виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Кендзьора Вікторія Ярославівна прийняла рішення про залишення заяви про державну реєстрацію прав на нерухоме майно № 69697965 без руху (отримана Позивачем 19.11.2025) у зв'язку з встановленням відсутності у повному обсязі документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав та їх обтяжень, визначених Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 № 1127.

У рішенні зазначено про відсутність інформації про реєстрацію права власності на житловий будинок за адресою: АДРЕСА_2 в Реєстрі прав власності на нерухоме майно через відсутність електронної системи внесення даних щодо права власності до січня 2013 року, оскільки всі юридичні операції фіксувалися лише в паперовому вигляді.

17 грудня 2025 року державний реєстратор прав на нерухоме майно Департаменту з питань реєстрації виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Кендзьора Вікторія Ярославівна прийняла рішення про відмову у в проведенні реєстраційних дій № 82460234 (отримане Позивачем 02.01.2026) у зв'язку з неусуненням обставин, які були підставою для прийняття рішення про залишення заяви без руху, з посиланням на частину третю ст. 23 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", та Порядку № 1127.

Позивач вважає вказане рішення протиправним та просить його скасувати.

Ухвалою суду від 26.01.2026 позовну заяву залишено без руху. Запропоновано позивачу протягом 3 (трьох) календарних днів з дати отримання даної ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду: - доказів про сплату судового збору у розмірі 1331,20 грн на вказані в ухвалі суду реквізити або клопотання про відстрочення сплати судового збору з відповідними доказами щодо підстав для відстрочення сплати судового збору; - позовної заяви, яка має узгоджуватись з вимогами статті 160, 161 КАС України.

29.01.2026 на виконання ухвали від 26.01.2026 представником позивача подано до суду заяву про уточнення позовних вимог, нову редакцію позовної заяви та квитанцію про сплату судового збору.

За даними КП ДСС 04.02.2026 підтверджено зарахування сплаченого судового збору до Державного бюджету України.

Ухвалою суду від 04.02.2026 відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази.

16.02.2026 поштою до Луганського окружного адміністративного суду надійшов відзив на позов в якому з позовними вимогами викладеним у позовній заяві, відповідач заперечує проти наведених у ній обставин вважає її необгрунтованою і такою, що не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

30.10.2025 до Державного реєстратора Департаменту надійшла заява № 69697965 ОСОБА_1 щодо реєстрації права власності на нерухоме майно, розташоване за адресою: АДРЕСА_2 .

Разом із заявою про державну реєстрацію прав ОСОБА_1 подано Технічний паспорт від 20.04.2011 р. виготовлений КП Кремінське районне БТІ на житловий будинок, за адресою: Луганська обл., Сватівський р-н, с. Балка Журавка, вул. Центральна, буд. 65 в якому наявна примітка: Самовільне будівництво: прибудова «а» та мансарда «м».

Відповідно до ч. 2 ст. 5 Закону № 1952 якщо законодавством передбачено прийняття в експлуатацію нерухомого майна, державна реєстрація прав на таке майно проводиться після прийняття його в експлуатацію в установленому законодавством порядку, крім випадків, передбачених статтею 31 цього Закону.

Відповідно до пункту 77 Порядку № 1127 державна реєстрація права власності на закінчений будівництвом об'єкт проводиться відповідно до статті 331 Цивільного кодексу України щодо особи, яка здійснювала будівництво такого об'єкта (замовник будівництва), чи у випадку, передбаченому статтею 332 Цивільного кодексу України, - щодо особи, яка є власником закінченого будівництвом об'єкта, реконструкція якого проводилася, якщо інше не встановлено договором або законом.

Державна реєстрація права власності на закінчений будівництвом об'єкт проводиться за наявності відомостей про технічні характеристики такого закінченого будівництвом об'єкта, про прийняття його в експлуатацію та про присвоєння адреси (крім випадку проведення реконструкції об'єкта, що не має наслідком його поділ, виділ частки або об'єднання), отриманих державним реєстратором з Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.

Згідно пунктів 1, 2 частини 3 статті 10 Закону № 1952 державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих/отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями; перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, залишення заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень без руху, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення.

Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 10 Закону № 1952 зобов'язує державного реєстратора під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, а також під час проведення державної реєстрації прав, які набуваються з прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов'язково запитувати від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником, крім випадків, коли державна реєстрація прав здійснюється у зв'язку із вчиненням нотаріальної дії та такі документи були надані у зв'язку з вчиненням такої дії.

Чинним законодавством не передбачено винятків щодо застосування вищевказаної норми.

Під час розгляду заяви здійснено консолідований пошук інформації в Державному реєстрі речових прав та реєстрах до 2013 року, в результаті якого встановлено, що інформація про реєстрацію права власності на нерухоме майно, розташоване за адресою: АДРЕСА_2 , у Реєстрі прав власності на нерухоме майно - відсутня. Враховуючи вищевикладене, держреєстратором ОСОБА_2 направлено запит до уповноважених органів, а саме Кремінської міської військової адміністрації Сіверськодонецького району Луганської області та Красноріченської селищної військової адміністрації.

Рішенням державного реєстратора Департаменту № 69697965 від 05.11.2025 заяву ОСОБА_1 від 30.10.2025 № 81704705 залишено без руху через подання документів не в повному обсязі та запропоновано надати: 1. Документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію такого об'єкта або реквізити та відомості про суб'єкта, що здійснював прийняття закінченого будівництвом об'єкта в експлуатацію.

2. До отримання відповідей на направлений запит до Кремінської міської військової адміністрації Сіверськодонецького району Луганської області та Красноріченської селищної військової адміністрації.

ОСОБА_1 не виконано вимог Державного реєстратора Департаменту, що стали підставою для залишення заяви без руху, а саме не подав документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію такого об'єкта або реквізити та відомості про суб'єкта, що здійснював прийняття закінченого будівництвом об'єкта в експлуатацію.

Отримана відповідь з Красноріченської селищної військової адміністрації на запит державного реєстратора, містить наступну інформацію: «До січня 2013 року в Україні була відсутня електронна система внесення даних щодо права власності, тому всі юридичні операції фіксувалися в паперовому вигляді.

Відповідно до Пунктів 1.3, 1.4 Рекомендацій та роз'яснень по застосуванню в практичній діяльності бюро технічної інвентаризації "Правил державної реєстрації об'єктів нерухомого майна, що знаходяться у власності юридичних та фізичних осіб" - державну реєстрацію об'єктів нерухомого майна в Україні проводили тільки БТІ. Реєстрація проводилася на підставі правовстановлюючих документів, передбачених "Правилами" в кожному населеному пункті.

Розпорядником інформації про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, а також про технічну інвентаризацію згідно інвентаризаційної справи об'єкту нерухомого майна: житлового будинку, розташованого за адресою: Луганська область, Сватівський район, с. Балка Журавка, вул. Центральна, буд. 65 є КП «КРЕМІНСЬКЕ БТІ КРЕМІНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ».

У зв'язку із повномасштабним вторгненням російської федерації на територію України, місто Кремінна було окуповане та до цього часу знаходиться під владою окупаційних військ. Для встановлення інформації щодо релокації КП «КРЕМІНСЬКЕ БТІ КРЕМІНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ» та способу комунікації з ним рекомендуємо звернутись до Кремінської міської військової адміністрації».

Відповідь з Кремінської міської військової адміністрації Сіверськодонецького району Луганської області на запит державного реєстратора, містить інформацію про те, що у зв'язку з тимчасовою окупацією Кремінської громади Комунальне Підприємство «КРЕМІНСЬКЕ БЮРО ТЕХНІЧНОЇ ІНВЕНТАРИЗАЦІЇ» не здійснює діяльність на підконтрольній території України. Архівні справи стосовно майна та земельних ділянок мешканців громади залишилися на непідконтрольній території.

У зв'язку з ненаданням Позивачем документів, що стали підставою для залишення заяви без руху та з неотриманням від уповноважених органів інформації передбаченої п. 3 ч. 3 ст. 10 Закону № 1952 інформації (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, державним реєстратором Департаменту прийнято рішення № 82460234 від 17.12.2025 про відмову в проведенні реєстраційних дій на підставі ч. 8 ст. 18 Закону № 1952 - державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно, об'єкти незавершеного будівництва, майбутні об'єкти нерухомості та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим/отриманим документам, п. 4 ч. 1 ст. 24 Закону № 1952 - подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження та п. 8 ч. 1 ст. 24 Закону № 1952 після завершення строку, встановленого частиною третьою статті 23 цього Закону, не усунені обставини, що були підставою для прийняття рішення про залишення заяви про державну реєстрацію прав без руху.

Вважає прийняте рішення про відмову у проведенні державної реєстрації прав законним, а тому просить відмовити у задоволенні позову.

Стосовно судових витрат вказує, що оскаржуване рішення є законним та вмотивованим, а тому вважає, що покладення тягаря стягнення судових витрат на Департамент та його держреєстраторів суперечитиме принципам справедливості адміністративного судочинства, визначених ст. 2 КАС України.

Дослідивши матеріали судової справи у змішаній формі, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 КАС України судом встановлено таке.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_3 , що підтверджується наявними в матеріалах справи документами на ім'я позивача.

Згідно із договором купівлі-продажу від 27.03.1991 ОСОБА_1 придбано у колгоспі ім. Свердлова житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, що розташований в АДРЕСА_4 .

Згідно рішення виконавчого комітету 2 сесії 22 з'їзду Невської сільської ради від 20 серпня 1994 року позивачу надано дозвіл на будівництво гаражу для зберігання сільгосптехніки, ремонтної майстерні, сараю, та зерносховища.

Відповідно до рішення на проведення виробничих робіт Технічного бюро Кремінської райради народних депутатів від 06 вересня 1995 року ОСОБА_1 надано дозвіл на проведення будівельних робіт: гаражу для зберігання сільгосптехніки, ремонтної майстерні, сараю, зерносховища.

Комунальним підприємством «Кремінське районе бюро технічної інвентаризації» 20.04.2011 виготовлено технічний паспорт на садибний (індивідуальний) житловий будинок за номером АДРЕСА_4 , інвентаризаційний номер 277, реєстровий номер 1/1 доп.стр.103, власником якого зазначено ОСОБА_1 .

Рішенням Невської сільської ради № 03 від 01.07.2011 затверджено технічну документацію на самовільне будівництво гаража, трьох сараїв на присадибній ділянці по АДРЕСА_5 та на добудову до вищевказаного житлового будинку прибудови, кухні, коридора, санвузла, котельної, кладової і надбудови житлової мансарди із двох жилих кімнат, коридора та інші. Затверджено зміну житлової площі будинку по АДРЕСА_2 з 52,7 м2 на 85,2 м2. Зобов'язано ОСОБА_1 в місячний термін оформити необхідні документи по узаконенню самовільного будівництва.

Головним архітектором управління містобудування та архітектури виконкому Невської сільської ради Кремінської районної державної адміністрації ОСОБА_3 14.07.2011 затверджено архітектурно-технічний паспорт на самовільно побудовані будівлі (житловий будинок, прибудинкова до будинку, госпбудівлі, гараж та ін.), у якому наведено характеристики виключно щодо самовільного переобладнання в житловому будинку з надбудовою мансардового поверху внаслідок чого змінено житлову площу з 52,7 кв.м. на 85,2 кв.м. за адресою: АДРЕСА_4 .

Позивачем 30.10.2025 подано заяву до державного реєстратора Департаменту з питань реєстрації виконавчого органу Київської міської ради щодо проведення державної реєстрації права на нерухоме майно житловий будинок за адресою: АДРЕСА_2 .

Рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно Кендзьори Вікторії Ярославівни від 05.11.2025 № 81704705 з підстав подання документів для державної реєстрації прав не в повному обсязі, передбаченому законодавством, а саме: неподання заявником документа, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію такого об'єкта або реквізити та відомості про суб'єкта, що здійснював прийняття закінченого будівництвом об'єкта експлуатацію. Направлено запит до Кремінської міської військової адміністрації Сіверськодонецького району Луганської області та Красноріченської селищної військової адміністрації.

04.12.2025 позивачем на електронну адресу registration@kyivcity.gov.ua надіслано письмові пояснення на рішення № 81704705 від 05.11.2025, у яких зазначив про відсутність у нього будь-яких інших документів, окрім раніше наданих.

Рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно Кендзьори Вікторії Ярославівни від 17.12.2025 № 82460234 позивачу відмовлено у державній реєстрації права власності на нерухоме майно, у зв'язку з тим, що заявником не подано документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію такого об'єкта або реквізити та відомості про суб'єкта, що здійснював прийняття закінченого будівництвом об'єкта в експлуатацію, а також з огляду на те, що відповідно до отриманої відповіді на запит від Красноріченської селищної військової адміністрації Сватівського району Луганської області, до січня 2013 року в Україні була відсутня електронна система внесення даних щодо права власності, тому всі юридичні операції фіксувалися в паперовому вигляді. Відповідно до пунктів 1.3, 1.4 Рекомендацій та роз'яснень по застосуванню в практичній діяльності бюро технічної інвентаризації "Правил державної реєстрації об'єктів нерухомого майна, що знаходяться у власності юридичних та фізичних осіб" - державну реєстрацію об'єктів нерухомого майна в Україні проводили тільки БТІ. Реєстрація проводилася на підставі правовстановлюючих документів, передбачених "Правилами" в кожному населеному пункті. Розпорядником інформації про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, а також про технічну інвентаризацію згідно інвентаризаційної справи об'єкту нерухомого майна: житлового будинку, розташованого за адресою: Луганська область, Сватівський район, с. Балка Журавка, вул. Центральна, буд. 65 є КП «КРЕМІНСЬКЕ БТІ КРЕМІНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ». У зв'язку із повномасштабним вторгненням російської федерації на територію України, місто Кремінна було окуповане та до цього часу знаходиться під владою окупаційних військ. Для встановлення інформації щодо релокації КП «КРЕМІНСЬКЕ БТІ КРЕМІНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ» та способу комунікації з ним рекомендуємо звернутись до Кремінської міської військової адміністрації. Відповідно до отриманої відповіді на запит від КРЕМІНСЬКОЇ МІСЬКОЇ ВІЙСЬКОВОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ СІВЕРСЬКОДОНЕЦЬКОГО РАЙОНУ ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ, з метою проведення державної реєстрації на об'єкт нерухомого майна, що розташований за адресою: Луганська область, Сватівський район, с. Балка Журавка, вулиця Центральна, будинок 65, Кремінська міська військова адміністрація повідомляє наступне. У зв'язку з тимчасовою окупацією Кремінської громади Комунальне Підприємство «КРЕМІНСЬКЕ БЮРО ТЕХНІЧНОЇ ІНВЕНТАРИЗАЦІЇ» не здійснює діяльність на підконтрольній території України. Архівні справи стосовно майна та земельних ділянок мешканців громади залишилися на непідконтрольній території.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і відзив учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відносини у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, розміщене на території України, та обтяжень таких прав врегульовані Законом № 1952-IV, Порядком державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року № 1127 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2016 року № 553) (далі - Порядок № 1127).

Згідно із частиною першою статті 1 Закону № 1952-IV дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, розміщене на території України, та обтяжень таких прав.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 2 Закону № 1952-ІV державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно із пунктом 1 частини першої статті 4 Закону № 1952-IV державній реєстрації прав підлягають: право власності та право довірчої власності як спосіб забезпечення виконання зобов'язання на нерухоме майно, об'єкт незавершеного будівництва, право довірчої власності як спосіб забезпечення виконання зобов'язання на майбутній об'єкт нерухомості.

У частині третій статті 3 Закону № 1952-ІV встановлено, що речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: 1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; 2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов'язкової реєстрації.

Відповідно до пункту 1 частини третьої статті 10 Закону № 1952-IV державний реєстратор:

встановлює відповідність заявлених прав і поданих / отриманих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема:

відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення у випадках, передбачених законом;

відповідність повноважень особи, яка подає документи для державної реєстрації прав;

відповідність відомостей про речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що містяться у Державному реєстрі прав, відомостям, що містяться у поданих/отриманих документах;

наявність обтяжень прав на нерухоме майно, об'єкт незавершеного будівництва, майбутній об'єкт нерухомості;

наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або відповідний правочин пов'язує можливість виникнення, переходу, припинення речового права, що підлягає державній реєстрації;

виконання вимог, визначених статтею 27-2 цього Закону, - у разі державної реєстрації спеціального майнового права на об'єкт незавершеного будівництва, майбутній об'єкт нерухомості (крім випадків автоматичної реєстрації такого права згідно із законом);

наявність факту застосування санкцій відповідно до Закону України “Про санкції», які унеможливлюють проведення державної реєстрації прав;

наявність дозволу органу опіки та піклування на відмову від права власності на нерухоме майно, об'єкт незавершеного будівництва, майбутній об'єкт нерухомості, власником якого є малолітня дитина або неповнолітня особа, або на внесення такого майна до статутного (складеного) капіталу (пайового фонду) юридичної особи чи як вступного, членського та/або цільового внеску члена кооперативу.

У пункті 2 частини третьої статті 10 Закону № 1952-IV передбачено, що державний реєстратор перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, залишення заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень без руху, зупинення державної реєстрації прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідні рішення.

Державний реєстратор під час проведення реєстраційних дій обов'язково використовує відомості Державного земельного кадастру та Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, а також відомості інших реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем, держателем (розпорядником, володільцем, адміністратором) яких є державні органи, шляхом безпосереднього доступу до них чи у порядку інформаційної взаємодії з Державним реєстром прав, у тому числі відомості, що містять персональні дані особи. Отримані відомості долучаються до відповідної заяви, зареєстрованої у Державному реєстрі прав. Перелік державних електронних інформаційних ресурсів, які використовуються для проведення реєстраційних дій, визначається Кабінетом Міністрів України в Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень (пункт 4 частини третьої статті 10 Закону № 1952-IV).

У частині першій статті 18 Закону № 1952-ІV визначено порядок проведення державної реєстрації прав.

Згідно із частиною другою статті 18 Закону № 1952-IV перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав, та порядок державної реєстрації прав визначаються Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Державні реєстратори зобов'язані надавати до відома заявників інформацію про перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав.

Державній реєстрації підлягають виключно заявлені речові права на нерухоме майно, об'єкти незавершеного будівництва, майбутні об'єкти нерухомості та їх обтяження, за умови їх відповідності законодавству і поданим / отриманим документам (частина восьма статті 18 Закону № 1952-IV).

Відповідно до статті 23 Закону № 1952-IV:

заяву про державну реєстрацію прав може бути залишено без руху в таких випадках: 1) подання документів для державної реєстрації прав не в повному обсязі, передбаченому законодавством; 1-1) відсутність документа, що підтверджує оплату адміністративних послуг у повному обсязі; 2) неподання заявником чи неотримання державним реєстратором у порядку, визначеному цим Законом, відомостей реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем в електронній формі чи документів із паперових носіїв інформації, що містять відомості про зареєстровані речові права до 1 січня 2013 року (частина перша);

державний реєстратор у строк, встановлений для державної реєстрації прав, приймає рішення про залишення заяви про державну реєстрацію прав без руху та невідкладно повідомляє про це заявника (частина друга);

якщо заявник протягом 30 робочих днів з моменту отримання рішення про залишення заяви про державну реєстрацію прав без руху виконав вимоги державного реєстратора, зазначені у відповідному рішенні, розгляд заяви відновлюється на підставі рішення державного реєстратора про відновлення розгляду заяви. Перебіг строку державної реєстрації прав продовжується з моменту усунення обставин, що стали підставою для прийняття рішення про залишення заяви про державну реєстрацію прав без руху, з урахуванням часу, що минув до залишення такої заяви без руху (частина третя);

рішення повинно містити вичерпний перелік підстав для залишення заяви без руху. Державний реєстратор не має права вимагати від заявника надання інших документів, крім тих, відсутність яких стала підставою для прийняття рішення про залишення заяви без руху, якщо інше не випливає з документів, що надані додатково (частина четверта);

у разі невиконання заявником зазначених у рішенні вимог у строк, встановлений у частині третій цієї статті, державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав (частина п'ята).

У частині першій статті 24 Закону № 1952-IV визначені підстави для відмови в державній реєстрації прав.

Зокрема, відповідно до пункту 4 частини першої статті 24 Закону № 1952-IV підставою для відмови в державній реєстрації прав є подання документів, які не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження.

Так, частиною другою статті 24 Закону № 1952-IV передбачено, що за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав. Рішення про відмову в державній реєстрації прав повинно містити вичерпний перелік обставин, що стали підставою для його прийняття.

Згідно із пунктами 1, 3 частини першої статті 27 Закону № 1952-IV державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі: укладеного в установленому законом порядку договору, предметом якого є нерухоме майно, об'єкт незавершеного будівництва або майбутній об'єкт нерухомості, речові права на які підлягають державній реєстрації, чи його дубліката; свідоцтва про право на спадщину, виданого нотаріусом або консульською установою України, чи його дубліката.

У абзаці першому пункту 3 частини третьої статті 10 Закону № 1952-IV визначено, що державний реєстратор під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, а також під час проведення державної реєстрації прав, які набуваються з прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов'язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником, крім випадків, коли державна реєстрація прав здійснюється у зв'язку із вчиненням нотаріальної дії та такі документи були надані у зв'язку з вчиненням такої дії.

Судом установлено, що у зв'язку із відсутністю відомостей у Державному реєстрі речових прав щодо державної реєстрації права на нерухоме майно, позивач 30 жовтня 2025 року звернувся до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Департаменту з питань реєстрації виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) із заявою про державну реєстрацію прав на нерухоме майно - житловий будинок за адресою: Луганська область, Сватівський район, село Балка Журавка, вулиця Центральна, 65, яка зареєстрована в базі даних за реєстраційним номером 69697965.

До заяви додано такі документи: оригінал технічного паспорта; договору купівлі-продажу; архітектурно-технічний паспорт; дозвіл на виконання робіт; рішення виконкому Невської сільської ради.

Також судом установлено, що на виконання вимог пункту 3 частини третьої статті 10 Закону № 1952-IV державний реєстратор Департаменту з питань реєстрації виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) 05.11.2025 направив запит до Кремінської міської військової адміністрації Сіверськодонецького району Луганської області про надання інформації стосовно реєстрації прав власності на житловий будинок, розташований за адресою: Луганська область, Сватівський район, село Балка Журавка, вулиця Центральна, 65.

Аналогічного змісту також направлено запит до Красноріченської селищної військової адміністрації.

Листом від 10.11.2025 Красноріченська селищна військова адміністрація повідомила, що розпорядником інформації про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, а також про технічну інвентаризацію згідно інвентаризаційної справи об'єкту нерухомого майна: житлового будинку, розташованого за адресою: Луганська область, Сватівський район, с. Балка Журавка, вул. Центральна, буд. 65 є КП «КРЕМІНСЬКЕ БТІ КРЕМІНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ». У зв'язку із повномасштабним вторгненням російської федерації на територію України, місто Кремінна було окуповане та до цього часу знаходиться під владою окупаційних військ. Для встановлення інформації щодо релокації КП «КРЕМІНСЬКЕ БТІ КРЕМІНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ» та способу комунікації з ним рекомендуємо звернутись до Кремінської міської військової адміністрації»

Кремінська міська військова адміністрація Сіверськодонецького району Луганської області листом від 07.11.2025 повідомила про те, що у зв'язку з тимчасовою окупацією Кремінської громади Комунальне Підприємство «КРЕМІНСЬКЕ БЮРО ТЕХНІЧНОЇ ІНВЕНТАРИЗАЦІЇ» не здійснює діяльність на підконтрольній території України. Архівні справи стосовно майна та земельних ділянок мешканців громади залишилися на непідконтрольній території.

Суд звертає увагу на те, що серед поданих позивачем документів відсутній документ про введення в експлуатацію об'єктів самочинного будівництва та документу, який підтверджує право власності позивача на самочинне будівництво.

Указане свідчить, що подані документи не дають змоги встановити набуття ОСОБА_1 права власності на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_2 .

З огляду на указане та за результатами розгляду заяви позивача, разом із поданими документами, відповідачем прийнято рішення № 82460234 від 17.12.2025 про відмову в проведенні реєстраційних дій, яке, з огляду на положення пункту 4 частини першої статті 24 Закону № 1952-IV, суд вважає правомірним.

Крім того, суд наголошує, що проведення реєстраційної дії є результатом дотримання відповідного порядку та здійснення певних дій, що визначені нормами діючого законодавства, а відтак зобов'язання у такому випадку відповідача провести реєстраційні дії щодо нерухомого майна, розташованого за адресою Луганська область, Сватівський район, село Балка Журавка, вулиця Центральна, 65, фактично є порушенням вказаного законодавчо визначеного порядку та втручанням у дискреційні повноваження відповідача.

Суд зауважує на тому, що Закон № 1952-IV декларує, що речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за умови, що реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або ж на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов'язкової реєстрації (частина третя статті 3), і при цьому покладає на державного реєстратора під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, а також під час проведення державної реєстрації прав, які набуваються з прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов'язок запитувати від БТІ інформацію, необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником (стаття 10 Закону № 1952-IV).

Водночас, суд зазначає, що на сайті Верховної Ради України зареєстровано законопроєкт № 11440 від 24 липня 2024 року, який саме і спрямований на запровадження механізму державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року (тобто реєстрацію права власності здійснено БТІ з використанням паперових носіїв інформації), без необхідності підтвердження такої реєстрації органом, який її здійснив (що відображено у Пояснювальній записці до цього законопроєкту) та яким пропонується доповнити Закон № 1952-IV нормами щодо особливостей державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, реєстрацію яких проведено БТІ з використанням паперових носіїв інформації, за відсутності відповідних реєстрових книг у зв'язку з їх знищенням чи зберіганням на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина друга статті 77 КАС України).

Водночас, обов'язок відповідача - суб'єкта владних повноважень щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності жодним чином не нівелює обов'язку позивача довести суду ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. “Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 9 грудня 1994 року, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Підсумовуючи викладене, зважаючи на встановлені судом обставини та нормативне регулювання спірних правовідносин, суд встановив, що основні (суттєві) аргументи позовної заяви є необґрунтованими, тому вимоги позивача є безпідставними та в їх задоволенні належить відмовити.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з того, що за правилами статті 139 КАС України понесені позивачем витрати у виді судового збору за подання цього позову при відмові у його задоволенні покладаються на позивача та відшкодуванню не підлягають.

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову адвоката Фільченкової Анастасії Григорівни в інтересах ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Департаменту з питань реєстрації виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (місцезнаходження: вул. Хрещатик, буд. 36, м. Київ, 01044, ЄДРПОУ 40452947) про визнання протиправним та скасування рішення державного реєстратора, зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Т.В. Смішлива