Іменем України
30 березня 2026 рокум. ДніпроСправа № 640/13268/22
Луганський окружний адміністративний суд у складі судді Пляшкової К.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
До Окружного адміністративного суду міста Києва 18 серпня 2022 року надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - відповідач, ГУПФУ в м. Києві) з такими позовними вимогами:
- зобов'язати ГУПФУ в м. Києві врахувати при обчисленні пенсії трудовий стаж 45 років 11 місяців та здійснити перерахунок пенсійного забезпечення до розміру згідно з протоколом розрахунку ОСОБА_1 з урахуванням індексації за попередній період;
- у подальшому здійснювати перерахування, нарахування та виплату пенсійного забезпечення, виходячи з протоколу розрахунку.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що здійснюючи перерахунок пенсійного забезпечення через особистий кабінет на офіційному сайті Пенсійного фонду України, позивач з'ясував, що розмір нарахованої йому пенсії не відповідає тому розміру пенсії, який позивач має отримувати. Згідно з протоколом розрахунку пенсійного забезпечення розмір пенсії позивача має складати 10707,99 грн. У той час позивач отримує пенсію в розмірі 6586,83 грн. При цьому відповідачем необґрунтовано обчислено пенсію з урахуванням страхового стажу 44 роки 7 місяців 4 дні, замість належного - 45 років 11 місяців. Різниця недоплаченої пенсії за розрахунком позивача складає 4121,16 грн на місяць.
Також позивач зазначає, що статтею 42 Закону № 1058-IV визначено процедуру перерахунку та індексації пенсійного забезпечення, що тягне за собою її збільшення. Однак, у випадку позивача, внаслідок проведеного перерахунку розмір пенсії не збільшився.
Позивач звернувся до відповідача із заявою про усунення допущених порушень, на яку отримав відмову, з якою не погоджується.
Вважаючи порушеним своє право на отримання пенсії в належному розмірі, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 серпня 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі; визначено, що справа буде розглядатися без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Від ГУПФУ в м. Києві до Окружного адміністративного суду міста Києва 29 листопада 2022 року надійшов відзив, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог з таких підстав.
ОСОБА_1 перебуває на обліку у відповідача з 02 червня 2018 року та отримує пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV. Позивач звернувся із зверненням, яке зареєстроване у відповідача 25 січня 2022 року № 2474/Ш-2600-22, у відповідь на яке надано роз'яснення листом від 22 лютого 2022 року № 4833-2474/Ш-02/8-2600/22.
В особистому кабінеті застрахованої особи на вебпорталі Пенсійного фонду функціонує послуга із автоматичного розрахунку прогнозованого розміру пенсій «Пенсійний калькулятор», який надає можливість введення даних для розрахунку прогнозованого розміру пенсії за віком та загального стажу. Після розрахунку пенсії користувачу надається сума розрахованої пенсії та протокол розрахунку на дату звернення. Отже пенсійний калькулятор за допомогою якого позивач розрахував свою пенсію, призначений для обчислення майбутніх пенсій.
Згідно з матеріалами пенсійної справи страховий стаж позивача на момент звернення становив 42 роки 5 місяців 4 дні, який був обчислений по 31 березня 2018 року, коефіцієнт страхового стажу склав - 0,42417. Заробітна плата для обчислення пенсії врахована за періоди роботи з 01 липня 2000 року по 31 березня 2018 року, яка при індивідуальному коефіцієнті 2,34084 склала 12588,80 грн. Розмір пенсії на момент призначення становив 5441,43 грн.
Відповідач наполягає, що Порядком № 124 передбачено застосування коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати до показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року - 3764,40 грн. Тобто, показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні для проведення перерахунку з 1 березня 2019 року складає 4404,35 грн (3764,40 грн х 1,17).
Відповідно до пункту 2 Постанови № 251 перерахунок пенсій згідно з Постановою № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії, проводиться з 01.05.2020 в розмірі 1,11, і таким чином заробіток для пенсій, обчислених, зокрема згідно із Законом № 1058-IV, складає 4888,83 грн (4404,35 х 1,11).
Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Оскільки пенсія позивачеві призначена в 2018 році з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2016-2017 роки в розмірі 5377,90 грн, тому відсутні підстави для провадження перерахунку пенсії відповідно до Постанови № 124 та пункту 2 Постанови № 251.
Відповідно до матеріалів електронної пенсійної справи та згідно із заявою від 19 червня 2020 року, позивачеві з 01 липня 2020 року проведено перерахунок пенсії та донарахований стаж за період роботи з 01 квітня 2018 року по 31 травня 2020 року, що призвело до збільшення страхового стажу з 42 років 5 місяців 4 дні до 44 років 7 місяців 4 днів, коефіцієнт страхового стажу склав - 0,44583 та розмір пенсії після перерахунку становив 5743,14 грн.
Відповідно до Постанови № 127 у 2021 році перерахунок пенсій згідно з Постановою № 124, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії в розмірі 1,11, а саме 5426,60 грн (4888,83 грн х 1,11).
У разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії після 01 березня 2021 року не досягає 100 грн, встановлюється доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.
Відповідно позивачеві з 01 березня 2021 року проведено перерахунок пенсії та розмір пенсії збільшився з 5743,14 грн до 5843,14 грн.
Також відповідач зазначив, що оскільки відповідно до матеріалів електронної пенсійної справи позивач має статус працюючого пенсіонера, тому відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії згідно із частиною третьою статті 42 Закону № 1058-IV.
На час звернення позивача із зверненням від 06 червня 2022 року № ВЕБ-26002-Ф-С-22-047757, зареєстроване у відповідача 07 червня 2022 року № 11296/Ш-2600-22, пенсію позивача обчислено з урахуванням страхового стажу 44 роки 7 місяців 4 дні (пораховано по 31 травня 2020 року) та заробітної плати, визначеної за період роботи з 01 липня 2000 року по 31 березня 2018 року. Розмір пенсії складав 6586,83 грн.
У разі набуття 24 місяців страхового стажу та після надходження звітів страхувальників за ІІІ квартал 2022 року, позивач може звернутися із заявою про перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV.
Наведені обставини, на думку відповідача, свідчать, що позовні вимоги є безпідставними та в їх задоволенні слід відмовити.
Ухвалою від 05 лютого 2025 року адміністративну справу прийнято до провадження; вирішено розгляд справи продовжити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); витребувано від відповідача додаткові докази; запропоновано сторонам у разі зміни фактичних обставин по даній справі, вибуття або заміни сторони у відносинах, щодо яких виник спір, повідомити суду про таке.
На виконання вимог ухвали суду ГУПФУ в м. Києві 10 лютого 2025 року надано до суду витребувані документи.
Ухвалою від 02 березня 2026 року від ГУПФУ в м. Києві витребувано додаткові докази.
На виконання вимог ухвали суду від ГУПФУ в м. Києві до суду 09 березня 2026 року надійшли витребувані судом документи.
Інших заяв по суті справи від сторін не надходило.
Дослідивши матеріали справи у змішаній формі та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив таке.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) перебуває на обліку в ГУПФУ в м. Києві та з 02 червня 2018 року отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону № 1058-IV.
Дослідженням протоколу про призначення пенсії від 11 травня 2018 року № 2689 судом установлено, що за заявою від 08 травня 2018 року позивачу з 02 червня 2018 року призначено пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV, загальний страховий стаж, обрахований по 31 березня 2018 року, складає 42 роки 5 місяців 4 дні, коефіцієнт стажу - 0,42417, середньомісячний заробіток - 12596,87 грн, розмір пенсії за віком - 5343,21 грн, доплата за понаднормовий стаж - 101,64 - за 7 років, загальний розмір пенсії за віком - 5444,85 грн. Призначено пенсію з 02 червня 2018 року в розмірі 5444,85 грн.
Згідно із розрахунком стажу до страхового стажу ОСОБА_1 зараховані такі періоди: з 01.09.1975 по 04.02.1981 навчання (5 років 5 місяців 4 дні); з 01.03.1981 по 12.04.1983 військова служба (2 роки 1 місяць 12 днів); з 12.05.1983 по 17.03.1997 (13 років 10 місяців 6 днів); з 18.03.1997 по 30.09.1999 (2 роки 6 місяців 13 днів); з 01.10.1999 по 30.06.2000 (0 років 9 місяців 0 днів); з 01.07.2000 по 29.03.2002 (1 рік 8 місяців 29 днів); з 01.04.2002 по 31.12.2003 (1 рік 9 місяців 0 днів); з 01.01.2004 по 31.03.2018 (14 років 3 місяці 0 днів).
Відповідно до розрахунку заробітку для обчислення позивачу пенсії за віком врахований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2017 рік в розмірі 5377,90 грн; індивідуальний коефіцієнт для обчислення 2,34234; середньомісячний заробіток для обчислення 12596,87 грн.
Дослідженням розпорядження від 11 липня 2018 року № 870666 судом установлено, що ГУПФУ в м. Києві проведено перерахунок пенсії позивача з 13 червня 2018 року у зв'язку з уточненням середньої заробітної плати, загальний страховий стаж, обрахований по 31 березня 2018 року, складає 42 роки 5 місяців 4 дні, коефіцієнт стажу - 0,42417, середньомісячний заробіток - 12588,80 грн, розмір пенсії за віком - 5339,79 грн, доплата за понаднормовий стаж - 101,64 - за 7 років, загальний розмір пенсії за віком - 5441,43 грн. Розмір пенсії з 13 червня 2018 року довічно в розмірі 5441,43 грн.
Згідно із розрахунком стажу до страхового стажу ОСОБА_1 зараховані такі періоди: з 01.09.1975 по 04.02.1981 навчання (5 років 5 місяців 4 дні); з 01.03.1981 по 12.04.1983 військова служба (2 роки 1 місяць 12 днів); з 12.05.1983 по 17.03.1997 (13 років 10 місяців 6 днів); з 18.03.1997 по 30.09.1999 (2 роки 6 місяців 13 днів); з 01.10.1999 по 30.06.2000 (0 років 9 місяців 0 днів); з 01.07.2000 по 29.03.2002 (1 рік 8 місяців 29 днів); з 01.04.2002 по 31.12.2003 (1 рік 9 місяців 0 днів); з 01.01.2004 по 31.03.2018 (14 років 3 місяці 0 днів).
Відповідно до розрахунку заробітку для обчислення позивачу пенсії за віком врахований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2017 рік в розмірі 5377,90 грн; індивідуальний коефіцієнт для обчислення 2,34084; середньомісячний заробіток для обчислення 12588,80 грн.
Дослідженням протоколу про перерахунок пенсії від 22 червня 2020 року судом установлено, що згідно з рішенням № 930100870666 за заявою від 19 червня 2020 року ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії у зв'язку з уточненням даних ЕПС відповідно до частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV, загальний страховий стаж складає 44 роки 7 місяців 4 дні, коефіцієнт стажу - 0,44583, середньомісячний заробіток - 11400,93 грн, розмір пенсії за віком - 5082,88 грн, доплата за понаднормовий стаж - 130,68 - за 9 років, загальний розмір пенсії за віком - 5213,56 грн. Розмір пенсії з надбавками з 01 липня 2020 року в розмірі 5213,56 грн.
Згідно із розрахунком стажу до страхового стажу ОСОБА_1 зараховані такі періоди: з 01.09.1975 по 04.02.1981 навчання (5 років 5 місяців 4 дні); з 01.03.1981 по 12.04.1983 військова служба (2 роки 1 місяць 12 днів); з 12.05.1983 по 17.03.1997 (13 років 10 місяців 6 днів); з 18.03.1997 по 30.09.1999 (2 роки 6 місяців 13 днів); з 01.10.1999 по 30.06.2000 (0 років 9 місяців 0 днів); з 01.07.2000 по 29.03.2002 (1 рік 8 місяців 29 днів); з 01.04.2002 по 31.12.2003 (1 рік 9 місяців 0 днів); з 01.01.2004 по 31.03.2018 (14 років 3 місяці 0 днів); з 01.04.2018 по 31.05.2020 (2 роки 2 місяці 0 днів).
Відповідно до розрахунку заробітку для обчислення позивачу пенсії за віком врахований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2 попередні роки (за 2016, 2017 роки) в розмірі 5377,90 грн; індивідуальний коефіцієнт для обчислення 2,11998; середньомісячний заробіток для обчислення 11400,93 грн.
Дослідженням розпорядження про перерахунок пенсії від 22 червня 2020 року судом установлено, що згідно з рішенням № 930100870666 за заявою від 19 червня 2020 року ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії у зв'язку з уточненням даних ЕПС відповідно до частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV, загальний страховий стаж складає 44 роки 7 місяців 4 дні, коефіцієнт стажу - 0,44583, середньомісячний заробіток - 12588,80 грн, розмір пенсії за віком - 5612,46 грн, доплата за понаднормовий стаж - 130,68 - за 9 років, загальний розмір пенсії за віком - 5743,14 грн. Розмір пенсії з надбавками з 01 липня 2020 року в розмірі 5743,14 грн.
Дослідженням протоколу про перерахунок пенсії від 23 лютого 2021 року судом установлено, що згідно з рішенням № 930100870666 ОСОБА_1 з 01 березня 2021 року проведено перерахунок пенсії у зв'язку з індексацією заробітку, загальний страховий стаж складає 44 роки 7 місяців 4 дні, коефіцієнт стажу - 0,44583, середньомісячний заробіток - 12702,80 грн, розмір пенсії за віком - 5663,29 грн, доплата за понаднормовий стаж - 130,68 - за 9 років, загальний розмір пенсії за віком - 5793,97 грн, доплата до 100 грн індексації 01.03.2021 - 49,17 грн. Розмір пенсії з надбавками з 01 березня 2021 року в розмірі 5843,14 грн.
Згідно із розрахунком стажу до страхового стажу ОСОБА_1 зараховані такі періоди: з 01.09.1975 по 04.02.1981 навчання (5 років 5 місяців 4 дні); з 01.03.1981 по 12.04.1983 військова служба (2 роки 1 місяць 12 днів); з 12.05.1983 по 17.03.1997 (13 років 10 місяців 6 днів); з 18.03.1997 по 30.09.1999 (2 роки 6 місяців 13 днів); з 01.10.1999 по 30.06.2000 (0 років 9 місяців 0 днів); з 01.07.2000 по 29.03.2002 (1 рік 8 місяців 29 днів); з 01.04.2002 по 31.12.2003 (1 рік 9 місяців 0 днів); з 01.01.2004 по 31.03.2018 (14 років 3 місяці 0 днів); з 01.04.2018 по 31.05.2020 (2 роки 2 місяці 0 днів).
Відповідно до розрахунку заробітку для обчислення позивачу пенсії за віком врахований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2 попередні роки (за 2016, 2017 роки) в розмірі 3764,40 грн; коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати 1,441557 (1,17*1,11*1,11); збільшений на коефіцієнт показник заробітної плати 5426,60 грн; індивідуальний коефіцієнт для обчислення 2,34084; середньомісячний заробіток для обчислення 12702,80 грн.
Дослідженням протоколу про перерахунок пенсії від 22 лютого 2022 року судом установлено, що згідно з рішенням № 930100870666 ОСОБА_1 з 01 березня 2022 року проведено перерахунок пенсії у зв'язку з індексацією заробітку, загальний страховий стаж складає 44 роки 7 місяців 4 дні, коефіцієнт стажу - 0,44583, середньомісячний заробіток - 14481,19 грн, розмір пенсії за віком - 6456,15 грн, доплата за понаднормовий стаж - 130,68 - за 9 років, загальний розмір пенсії за віком - 6586,83 грн. Розмір пенсії з надбавками з 01 березня 2022 року в розмірі 6586,83 грн.
Згідно із розрахунком стажу до страхового стажу ОСОБА_1 зараховані такі періоди: з 01.09.1975 по 04.02.1981 навчання (5 років 5 місяців 4 дні); з 01.03.1981 по 12.04.1983 військова служба (2 роки 1 місяць 12 днів); з 12.05.1983 по 17.03.1997 (13 років 10 місяців 6 днів); з 18.03.1997 по 30.09.1999 (2 роки 6 місяців 13 днів); з 01.10.1999 по 30.06.2000 (0 років 9 місяців 0 днів); з 01.07.2000 по 29.03.2002 (1 рік 8 місяців 29 днів); з 01.04.2002 по 31.12.2003 (1 рік 9 місяців 0 днів); з 01.01.2004 по 31.03.2018 (14 років 3 місяці 0 днів); з 01.04.2018 по 31.05.2020 (2 роки 2 місяці 0 днів).
Відповідно до розрахунку заробітку для обчислення позивачу пенсії за віком врахований показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2 попередні роки (за 2016, 2017 роки) в розмірі 3764,40 грн; коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати 1,64337498 (1,17*1,11*1,11*1,14); збільшений на коефіцієнт показник заробітної плати 6186,32 грн; індивідуальний коефіцієнт для обчислення 2,34084; середньомісячний заробіток для обчислення 14481,19 грн.
Позивач звернувся до відповідача через вебпортал Пенсійного фонду України із заявою від 19 січня 2022 року про роз'яснення та внесення змін в пенсійну справу, в якій вказав, що за результатами ознайомлення, вивчення та аналізу пенсійної справи через особистий кабінет на сайті Пенсійного фонду України, здійснення передонарахування пенсійного стажу та складання протоколу розрахунку, ним виявлено недостовірну та суперечливу інформацію. Зокрема у протоколі розрахунку вказано про підвищення за більш пізній вихід на пенсію 1715,77 грн, проте дана інформація є недостовірною у зв'язку з тим, що на пенсію за віком позивач вийшов вчасно. В особистому кабінеті відсутня функція внесення інформації, тому позивач позбавлений можливості внесення змін до пенсійної справи з власної ініціативи. Просив, серед іншого, надати роз'яснення щодо внесення інформації до пенсійної справи та наявність інформації в протоколі розрахунку; у разі виявлення незаконності внесення вказаної інформації до пенсійної справи та протоколу розрахунку, вжити заходів щодо виключення недостовірної інформації; здійснити перерахунок грошового забезпечення у відповідності до протоколу розрахунку.
Разом із цією заявою до ГУПФУ в м. Києві надано здійснений ОСОБА_1 протокол розрахунку, згідно з яким станом на 04.01.2022 розмір пенсії складає 10707,99 грн. Цей розмір обчислений із страхового стажу 45 років 11 місяців, середньомісячного заробітку 19162,45 грн, коефіцієнт стажу 0,45917, розмір пенсії за віком (19162,45 * 0,45917) 8798,82 грн, доплата за понаднормовий стаж 193,40 грн (за 10 років), підвищення за більш пізній вихід на пенсію 1715,77 грн, загальний розмір пенсії за віком з 01 грудня 2021 року 10707,99 грн.
Згідно з додатками 1 (стаж для визначення права на призначення пенсії) та 2 (страховий стаж для обчислення розміру пенсії) до протоколу розрахунку страховий стаж обрахований з 01 вересня 1975 року по 30 вересня 2021 року та складає 45 років 11 місяців 26 днів.
У додатку 3 (визначення коефіцієнту заробітної плати та середньомісячного заробітку для обчислення пенсії) вказано: загальний страховий стаж 45 років 11 місяців 26 днів; дата проведення розрахунку 04 січня 2022 року; індивідуальний коефіцієнт зарплати 2,10142; середній заробіток за три попередні роки відносно 2022 року (за 2018-2020 роки) 9118,81 грн; середньомісячний заробіток для обчислення 19162,45 грн (9118,81 * 2,10142).
У відповідь на звернення, яке надійшло на вебпортал Пенсійного фонду України 20 січня 2022 року № ВЕБ-26002-Ф-С-22-006517, зареєстроване в ГУПФУ в м. Києві 20 січня 2022 року за № 1844/Ш-2600-22 листом від 18 лютого 2022 року № 4548-1844/Ш-02/8-2600/22 надано роз'яснення, що пенсію обчислено з урахуванням страхового стажу 44 роки 7 місяців 4 дні (пораховано по 31 травня 2020 року) та заробітної плати, визначеної за періоди роботи з 01 липня 2000 року по 31 березня 2018 року. Розмір пенсії складає: розмір пенсії за віком 5663,29 грн, доплата за понаднормовий стаж 130,68 грн (за 9 років), доплата до 100 грн індексації з 01 березня 2021 року 49,17 грн, розмір пенсії з надбавками 5843,14 грн. Розмір пенсії обчислений відповідно до норм чинного законодавства.
Також позивач звернувся до відповідача через вебпортал Пенсійного фонду України із заявою від 06 червня 2022 року № ВЕБ-26002-Ф-С-22-047757 про перерахунок пенсії відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-IV як працюючого пенсіонера з 01 червня 2020 року у зв'язку зі збільшенням страхового стажу на 24 місяці після виходу на пенсію.
У відповідь на звернення яке надійшло через вебпортал Пенсійного фонду України 06 червня 2022 року № ВЕБ-26002-Ф-С-22-047757, зареєстроване в ГУПФУ в м. Києві 07 червня 2022 року № 11296/Ш-2600-22, листом від 15 червня 2022 року № 12551-11296/Ш-02/8-2600/22 надано роз'яснення, що пенсію обчислено з урахуванням страхового стажу 44 роки 7 місяців 4 дні (пораховано по 31 травня 2020 року) та заробітної плати, визначеної за періоди роботи з 01.07.2000 по 31.03.2018. Розмір пенсії складає 6586,83 грн. Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
З посиланням на положення Закону України від 19.09.2019 № 115-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та наказу Міністерства фінансів України від 15.12.2020 № 773 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 13 січня 2015 року № 4», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 28.12.2020 за № 1304/35587, роз'яснено, що податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, подається окремо за кожний квартал (податковий період) з розбивкою по місяцях звітного кварталу протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу. Податковий розрахунок за II квартал подається у період з 1 липня по 10 серпня.
Повідомлено, що у разі набуття 24 місяців страхового стажу та після надходження звітів страхувальників за III квартал заявник може звернутися із заявою про перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV.
Також роз'яснено, що подати електронну заяву може користувач, який авторизувався за допомогою Електронних цифрового підпису на сайті Пенсійного фонду України - Портал послуг (за електронною адресою http://portal.pfu.gov.ua).
Додатково інформовано, що абзацом п'ятим частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV передбачено, що органи Пенсійного фонду щороку з 01 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули права на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим-третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV).
Відповідно до абзацу першого частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (абзац перший частини другої статті 24 Закону № 1058-IV).
Згідно із абзацами восьмим та дев'ятим частини третьої статті 24 періоди роботи після призначення пенсії зараховуються до страхового стажу на загальних підставах.
Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до абзацу першого частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Згідно із абзацом першим частини першої статті 26 Закону № 1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Частиною першою статті 27 Закону № 1058-IV визначено, що розмір пенсії за віком визначається за формулою:
П = Зп х Кс, де:
П - розмір пенсії, у гривнях;
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;
Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Відповідно до абзаців першого, другого частини першої статті 28 Закону № 1058-IV мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, передбаченого абзацом першим цієї частини. Наявний в особи понаднормовий страховий стаж не може бути обмежений.
Згідно з абзацом першим частини першої статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Відповідно до абзаців першого - шостого частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У частині першій статті 44 Закону № 1058-IV визначено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Згідно з абзацом першим частини п'ятої статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Згідно з пунктом «а» статті 3 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) право на трудову пенсію мають особи, зайняті суспільно корисною працею, при додержанні інших умов, передбачених цим Законом:
особи, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, кооперативах (у тому числі за угодами цивільно-правового характеру), незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, або є членами колгоспів та інших кооперативів, гіг-спеціалісти, які залучені резидентами Дія Сіті за гіг-контрактами відповідно до Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні», - за умови сплати підприємствами та організаціями страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Статтею 62 Закону № 1788-XII визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 22-1).
Згідно із пунктом 1.1 розділу І Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок, поновлення пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
Відповідно до абзацу сьомого пункту 1.8 розділу І Порядку № 22-1 днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отриманням пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв'язку із працевлаштуванням (звільненням), початком (припиненням) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Згідно з абзацом першим пункту 2.7 розділу 2 Порядку № 22-1 до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.
Згідно з пунктом 4.1 розділу ІV Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію.
Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Згідно із абзацами другим, третім, четвертим, шостим пункту 4.3 розділу ІV Порядку № 22-1 рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Страховий стаж обчислюється по місяць, що передує місяцю подання особою відповідної заяви (досягнення особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 Закону, - у разі автоматичного призначення пенсії за віком (без звернення особи)).
Згідно з пунктом 4.7 розділу IV Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.
Завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності дій суб'єкта владних повноважень, відповідності його рішень критеріям правомірності, які пред'являються до рішень суб'єктів владних повноважень та закріплені в частині другій статті 2 КАС України.
З описаних доказів судом установлено, що ОСОБА_1 за заявою від 08 травня 2018 року ГУПФУ в м. Києві з 02 червня 2018 року призначено пенсію за віком згідно із Законом № 1058-IV в загальному розмірі 5444,85 грн.
З розрахунку стажу до протоколу про призначення позивачу пенсії за віком судом установлено, що страховий стаж ОСОБА_1 , обчислений відповідачем по 31 березня 2018 року, склав 42 роки 05 місяців 04 дні.
При цьому співставленням записів про роботу позивача, наявних у трудовій книжці від 13 травня 1983 року серії НОМЕР_2 , інформації з індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1 з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування Пенсійного фонду України (довідка форми ОК-5), сформованої станом на 10 травня 2018 року, з розрахунком страхового стажу, здійсненим відповідачем, судом установлено, що ГУПФУ в м. Києві до страхового стажу позивача при призначенні пенсії за віком враховані всі періоди його роботи, підтверджені вказаними доказами, а також періоди його навчання та військової служби.
Позивачем суду також не повідомлено обставин щодо неправильного обрахунку ГУПФУ в м. Києві страхового стажу ОСОБА_1 чи незарахування будь-яких періодів трудової діяльності, що підлягали врахуванню відповідно до положень статті 56 Закону № 1788-XII та статті 24 Закону № 1058-IV.
З розрахунку заробітної плати до протоколу про призначення пенсії судом установлено, що розмір пенсії позивача визначений із застосуванням заробітної плати (дохід) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 Закону № 1058-IV, та коефіцієнту страхового стажу застрахованої особи, визначеного відповідно до статті 25 цього Закону. Зокрема для розрахунку заробітку для обчислення пенсії був врахований середній заробіток за 2017 рік в сумі 5377,90 грн.
У позовній заяві також відсутні обставини, які б вказували на неправильне обчислення відповідачем розміру пенсії позивача.
У подальшому, враховуючи, що після призначення пенсії позивач продовжив працювати, ГУПФУ в м. Києві за заявою ОСОБА_1 від 19 червня 2020 року здійснено перерахунок пенсії позивача відповідно до положень частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV з 01 липня 2020 року.
З розрахунку стажу до протоколу про перерахунок пенсії за віком судом установлено, що страховий стаж ОСОБА_1 , обчислений відповідачем по 31 травня 2020 року (по місяць, що передував місяцю подання позивачем заяви про перерахунок), склав 44 роки 07 місяців 04 дні.
Також з розрахунку заробітної плати до протоколу про перерахунок пенсії за віком судом установлено, що ГУПФУ в м. Києві враховано отриману позивачем заробітну плату по 31 травня 2020 року.
У позовній заяві не зазначено обставин щодо неправильного здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 липня 2020 року. Не встановлено їх і судом за результатами дослідження наданих в матеріали справи доказів.
Також з наданих в матеріали справи доказів судом установлено, що ГУПФУ в м. Києві без заяв позивача відповідно до положень частини другої статті 42 Закону № 1058-IV проводилась щорічна індексація пенсії позивача.
З огляду на зазначений у позовній заяві зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, суд дійшов висновку, що правильність проведеної ГУПФУ в м. Києві індексації пенсії позивача не входить до предмету доказування по справі, тому судом такі обставини не встановлюються та не досліджуються.
Так зі змісту позовної заяви судом установлено, що заявлені позовні вимоги позивач обґрунтовує виключно протиправною, на його думку, відмовою ГУПФУ в м. Києві у здійсненні перерахунку пенсії за заявою ОСОБА_1 від 19 січня 2022 року, оформленою листом від 18 лютого 2022 року № 4548-1844/Ш-02/8-2600/22.
Єдиним наданим в матеріали справи доказом, яким позивач підтверджує свої позовні вимоги та твердження про наявність підстав для перерахунку розміру призначеної йому пенсії, є здійснений ОСОБА_1 на сайті Пенсійного фонду України розрахунок пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV, належної йому починаючи 04 січня 2022 року (день складання цього розрахунку на сайті Пенсійного фонду України).
Проте суд не бере до уваги цей доказ та не враховує його при вирішенні справи як недопустимий та недостовірний, оскільки під час його здійснення ОСОБА_1 безпідставно внесені дані про: дату призначення йому пенсії за віком з 04 січня 2022 року, яку останній вже отримує з 02 червня 2018 року; період трудової діяльності, який підлягає врахуванню для визначення страхового стажу для призначенні пенсії, - по 30 вересня 2021 року; а також дані для обчислення коефіцієнту заробітної плати та середньомісячного заробітку для призначення пенсії, зокрема про середній заробіток за три попередні роки відносно 2022 року, тобто за 2019-2021 роки.
Саме таке некоректне застосування позивачем складових, які відповідно до статей 25, 27, 40 Закону № 1058-IV враховуються для обчислення пенсії, та які не відповідають тим, що фактично існували на час призначення йому пенсії за віком відповідно до Закону № 1788-XII з 02 червня 2018 року, та здійснення з 01 липня 2020 року перерахунку, й призвело до обчислення ймовірного розміру пенсії у більшому розмірі, ніж отримує позивач, а також виникнення підстав для отримання підвищення за більш пізній вихід на пенсію, про який у позовній заяві зауважує та заперечує його правильність позивач.
Тому такий неправильно здійснений позивачем ймовірний розрахунок розміру пенсії жодним чином не вказує та не свідчить про допущення ГУПФУ в м. Києві порушень законодавства при обчисленні страхового стажу та заробітку, врахованих для обчислення розміру отримуваної позивачем пенсії, та не є підставою для здійснення перерахунку пенсії позивача.
Також суд погоджується з твердженнями ГУПФУ в м. Києві, що подана позивачем заява від 19 січня 2022 року не створювала для відповідача законних підстав для перерахунку пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV, оскільки після проведення позивачу попереднього перерахунку пенсії, як особі, що продовжує працювати (з 01 липня 2020 року), позивачем ще не набуто визначених у цій частині необхідних 24 місяців страхового стажу, а також ще не минуло двох років.
Що стосується звернення позивача за перерахунком пенсії на вебпортал Пенсійного фонду України із заявою від 07 червня 2022 року, відповідь на яку надана листом від 15 червня 2022 року № 12551-11296/Ш-02/8-2600/22, в якому повідомлено ОСОБА_1 про передчасність звернення та роз'яснено право звернення за відповідним перерахунком після надходження звітів від страхувальників за ІІ квартал 2022 року, що подаються у період з 01 липня по 10 серпня, то суд зазначає таке.
Як визначено у частині другій статті 24 Закону № 1058-IV, після впровадження системи персоніфікованого обліку страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду України за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Відповідно до положень абзаців першого, другого, четвертого частини першої статті 21 Закону № 1058-IV персоніфікований облік у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування.
Для формування інформаційної бази системи персоніфікованого обліку використовуються відомості, що надходять від роботодавців.
Відповідно до абзаців першого-другого пункту 1 статті 4 Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464-VI) платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Згідно із абзацами першим, п'ятим частини восьмої статті 9 Закону № 2464-VI платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до податкового органу (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік. У разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця її останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності такої фізичної особи.
З огляду на наведені положення Закону № 1058-IV та Закону № 2464-VI суд погоджується з твердженнями ГУПФУ в м. Києві, що на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії від 07 червня 2022 року, в Реєстрі застрахованих осіб ще були відсутні відомості про сплату страхувальником за ОСОБА_1 страхових внесків за травень 2022 року. Відповідно у відповідача були підстави для врахування травня 2022 року до страхового стажу позивача, набутого ним після попередньо проведеного перерахунку (з 01 липня 2020 року), під час проведення якого страховий стаж позивача був обчислений відповідачем по 31 травня 2020 року (по місяць, що передував місяцю подання позивачем заяви про перерахунок).
Отже судом установлено, що на час звернення позивача із заявою від 07 червня 2022 року у відповідача були відсутні докази набуття позивачем визначених у частині четвертій статті 42 Закону № 1058-IV необхідних для перерахунку пенсії 24 місяців страхового стажу. Також на час подання цієї заяви ще не минуло двох років після проведення позивачу попереднього перерахунку пенсії, як особі, що продовжує працювати (з 01 липня 2020 року).
Відповідно суд погоджується з твердженнями ГУПФУ в м. Києві, що і подання заяви від 07 червня 2022 року не створило для відповідача законних підстав для перерахунку пенсії позивача відповідно до частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV.
Згідно з частиною другою статті 73 КАС України предметом доказування є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи та які належить установити при ухваленні судового рішення у справі.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина друга статті 77 КАС України).
Разом з тим, обов'язок відповідача - суб'єкта владних повноважень щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності жодним чином не нівелює обов'язку позивача довести суду ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.
Застосуванню норм матеріального права передує встановлення обставин у справі, підтвердження їх відповідними доказами.
За результатами розгляду справи та дослідження наданих сторонами в матеріали справи доказів судом не встановлено та не підтверджено обставин, якими позивач обґрунтовує позовні вимоги, тому суд відмовляє в їх задоволенні.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Оскільки суд відмовляє в задоволенні позовних вимог, за правилами, визначеними статтею 139 КАС України, судові витрати по сплаті судового збору та на професійну правничу допомогу покладаються на позивача.
Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (місцезнаходження: 04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16, код ЄДРПОУ 42098368) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя К.О. Пляшкова