про залишення позовної заяви без руху
27 березня 2026 року м. ДніпроСправа № 360/557/26
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., перевіривши матеріали адміністративного позову Дяченка Олексія Володимировича в інтересах ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,
До Луганського окружного адміністративного суду 24 березня 2026 року надійшов адміністративний позов Дяченка Олексія Володимировича (далі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ), Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 з такими вимогами:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо обчислення та виплати позивачу грошового забезпечення за період з 30 січня 2020 року по 30 квітня 2023 року, грошової допомоги на оздоровлення за 2020-2022 роки без врахування розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 у відповідні роки, на відповідний тарифний коефіцієнт;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 здійснити перерахунок на користь позивача грошового забезпечення, а саме: посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості військової служби, щомісячної премії, інших надбавок та доплат за період з 30 січня 2020 року по 30 квітня 2023 року, грошової допомоги на оздоровлення за 2020-2022 роки з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» станом на 01.01.2020 - 2102,00 грн, Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» станом на 01.01.2021 - 2270,00 грн, Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» станом на 01.01.2022 - 2481,00 грн, Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» станом на 01.01.2023 - 2684,00 грн, на відповідний тарифний коефіцієнт відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та провести їх виплату з урахуванням раніше виплачених сум із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44;
- визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо обчислення та виплати позивачу грошового забезпечення за період з 01 травня 2023 року по 03 грудня 2023 року, грошової допомоги на оздоровлення за 2023 рік без врахування розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом станом на 01 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт;
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок на користь позивача грошового забезпечення, а саме: посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості військової служби, щомісячної премії, інших надбавок та доплат за період з 01 травня 2023 року по 03 грудня 2023 року, грошової допомоги на оздоровлення за 2023 рік з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» станом на 01.01.2023 - 2684,00 грн, на відповідний тарифний коефіцієнт відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та провести їх виплату з урахуванням раніше виплачених сум із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44;
- визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_2 щодо обчислення та виплати позивачу грошового забезпечення за період з 05 грудня 2023 року по 20 грудня 2025 року, грошової допомоги на оздоровлення за 2024-2025 роки, одноразової допомоги при звільненні, грошової компенсації за невикористані 66 днів щорічної основної відпустки за 2022-2025 роки, грошової компенсації за невикористані 112 днів щорічної додаткової відпустки, як учаснику бойових дій за 2018-2025 роки без врахування розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом станом на 01.01.2023, 01.01.2024, 01.01.2025 у відповідні роки, на відповідний тарифний коефіцієнт;
- зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 здійснити перерахунок на користь позивача грошового забезпечення, а саме: посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості військової служби, щомісячної премії, інших надбавок та доплат за період з 05 грудня 2023 року по 20 грудня 2025 року, грошової допомоги на оздоровлення за 2024-2025 роки, одноразової допомоги при звільненні, грошової компенсації за невикористані 66 днів щорічної основної відпустки за 2022-2025 роки, грошової компенсації за невикористані 112 днів щорічної додаткової відпустки, як учаснику бойових дій за 2018-2025 роки з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» станом на 01.01.2023 - 2684,00 грн, Законом України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» станом на 01.01.2024 - 3028,00 грн, Законом України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» станом на 01.01.2025 - 3028,00 грн, на відповідний тарифний коефіцієнт відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та провести їх виплату з урахуванням раніше виплачених сум із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб, відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 № 44.
За приписами пунктів 3 та 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі (частина друга статті 171 КАС України).
Перевіривши матеріали адміністративного позову, суд встановив таке.
Частиною першої статті 21 КАС України визначено, що позивач може заявити кілька вимог в одній позовній заяві, якщо вони пов'язані між собою.
В одній позовній заяві може бути об'єднано декілька вимог, пов'язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги (частина перша статті 172 КАС України).
Згідно із частиною другою статті 172 КАС України суд з урахуванням положень частини першої цієї статті може за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи об'єднати в одне провадження декілька справ за позовами:
1) одного й того самого позивача до одного й того самого відповідача;
2) одного й того самого позивача до різних відповідачів;
3) різних позивачів до одного й того самого відповідача.
Представником позивача у позовній заяві викладено позовні вимоги до трьох відповідачів щодо неправильного, на його думку, розрахунку грошового забезпечення, виплаченого позивачу в період проходження військової служби у цих відповідачів, а також при звільненні з військової служби.
Суд зазначає, що вказані вимоги не пов'язані між собою підставами виникнення та поданими доказами.
Так, представником позивача заявлені позовні вимоги в частині обчислення та виплати грошового забезпечення позивача за період з 30 січня 2020 року по 30 квітня 2023 року до ІНФОРМАЦІЯ_3 ; за період з 01 травня 2023 року по 03 грудня 2023 року до Військової частини НОМЕР_1 ; за період з 05 грудня 2023 року по 20 грудня 2025 року до Військової частини НОМЕР_2 .
Отже, обчислення та виплата грошового забезпечення позивачу проводились у відповідних періодах проходження військової служби окремо кожним з відповідачів, які є самостійними суб'єктами владних повноважень.
Таким чином, представник позивача в даному адміністративному позові об'єднав непов'язані між собою позовні вимоги, фактично пред'явивши декілька окремих адміністративних позовів до різних відповідачів задля вирішення непов'язаних між собою спорів.
Суд зазначає, що у позовній заяві відсутнє будь-яке обґрунтування наявності підстав для об'єднання зазначених позовних вимог в одне провадження та в чому полягає їх пов'язаність між собою. Також необґрунтовано неможливість розгляду зазначених вимог окремо щодо до кожного з відповідачів, та яким чином об'єднання зазначених вимог в одній позовній заяві буде сприяти встановленню обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які братимуть участь у справі, та інших обставин, що мають значення для правильного вирішення справи протягом розумного строку, зважаючи на обсяг доказів, які мають бути досліджені при розгляді справи.
Крім того суд, зауважує, що об'єднання зазначених вимог в одній позовній заяві може суттєво ускладнити судовий розгляд адміністративної справи у розумний строк, оскільки суду необхідно в межах одного провадження фактично вирішити три окремі спори.
Отже, представнику позивача необхідно усунути зазначену невідповідність у спосіб роз'єднання позовних вимог, визначивши позовні вимоги, які мають єдині підстави їх виникнення та доказування яких спирається на однакові докази, або ж навести обґрунтовані пояснення, що свідчать про пов'язаність заявлених позовних вимог до різних відповідачів та доцільність їх розгляду в рамках одного провадження.
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статтями 21, 160, 169, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву залишити без руху.
Запропонувати позивачу (представнику позивача) протягом десяти календарних днів з дати отримання даної ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом подання до суду за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з використанням власного електронного підпису:
- уточненої позовної заяви, оформленої з дотриманням вимог статті 160 КАС України з доказами направлення відповідачам.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
СуддяК.О. Пляшкова