ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"26" березня 2026 р. справа № 640/37633/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Шумея М.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення про скасування дозволу на імміграцію в Україну;
- визнати протиправним та скасувати рішення про скасування посвідки на постійне проживання в Україні;
- зобов'язати поновити посвідку на постійне проживання в Україні та повідомити Адміністрацію Державної прикордонної служби України про скасування рішення про скасування дозволу на імміграцію в Україну.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно прийнято рішення про скасування дозволу на імміграцію в Україну позивача та його посвідки на постійне проживання в Україні, з підстав того, що його дії становлять загрозу національній безпеці України, громадському порядку в Україні та це є необхідним для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України. Вказав, що зазначених дій позивачем вчинено не було, а обґрунтоване подання чи висновок на підставі якого прийнято оскаржуване рішення не надано. Просив позов задовольнити.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.06.2022 року відкрито провадження в адміністративній справі № 640/37633/21 за позовом ОСОБА_1 до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Вказаною ухвалою визначено, що справа розглядатиметься у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
На виконання Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ» та відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 №399, судову справу №640/37633/21 передано Івано-Франківському окружному адміністративному суду.
В Івано-Франківському окружному адміністративному суді справа №640/37633/21 зареєстрована 17.03.2025.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 17.03.2025, справу №640/37633/21 передано судді Шумею М.В.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.03.2025 року прийнято до провадження адміністративну справу № 640/37633/21 за позовом ОСОБА_1 до Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Розгляд справи ухвалено розпочати з початку та здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами.
03.04.2025 року від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого він заперечує проти позову з підстав викладених у відзиві. Зазначає, що до відповідача з Департаменту у справах іноземців та осіб без громадянства Державної міграційної служби України надійшло подання Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про скасування дозволу на імміграцію в Україну та посвідки на постійне проживання гр. рф ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки відповідно до наявної інформації останній являється учасником організованої злочинної груми, яка вчиняє тяжкі та особливо тяжкі злочини. За період перебування на території України він, перевірявся на причетність до скоєння тяжких та особливо тяжких злочинів та причетний до скоєння кримінальних правопорушень. Відтак своїми безпосередніми діями позивач, створює реальну загрозу національним інтересам, національній безпеці, порушує права і свободи людини і громадянина, сприяє дестабілізації суспільно-політичної обстановки в Україні та поширює вплив організованої злочинності на процеси, що відбуваються в економічній, політичній, суспільній сферах. Тому відповідно до вказаної інформації та приписів Закону України «Про імміграцію» відповідачем правомірно прийнято рішення про скасування позивачу дозволу на імміграцію в Україну та посвідки на постійне проживання в Україні. Просив в задоволенні позову відмовити.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення її учасників (у письмовому провадженні), дослідивши письмові докази, зазначає наступне.
Судом встановлено, що 16.02.2011 до ВГІРФО Печорського РВ ГУ МВС України в м. Києві, як законний представник звернувся гр. рф ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , із заявою про падання позивачу - ОСОБА_1 , дозволу на імміграцію в Україну на підставі п. 6 ч. 2 ст. 4 Закону, як неповнолітній дитині іммігранта (посвідка на постійне проживання в Україні серії НОМЕР_1 від 03.11.2003 видана УГІРФО ГУМВС України в м. Києві, свідоцтво про народження (повторне) серії НОМЕР_2 від 18.05.2010, видане Урус-Мартановським районним відділом ЗАГС, Чеченська Республіка, рф).
На підставі заяви 15.03.2011 УГІРФО ГУ МВС України в м. Києві прийнято рішення про надання позивачу дозволу на імміграцію в Україну.
Позивача документовано посвідкою на постійне проживання серії НОМЕР_3 від 16.03.2011, терміном дії - безстроково. В подальшому в порядку обміну, в зв?язку з втратою попередньої посвідки, ГУ ДМС України в м. Києві позивача документовано посвідкою на постійне проживання в Україні серії НОМЕР_4 від 14.06.2017, терміном дії - безстроково.
22.10.2021 Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України звернувся із поданням про скасування дозволу на імміграцію та посвідки на постійне проживання громадянину рф ОСОБА_3 (а.с. 185-186).
24.11.2021 першим заступником начальника Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області затверджено Висновок за результатами розгляду вказаного подання про скасування дозволу на імміграцію та посвідки на постійне проживання громадянину ОСОБА_3 .
У зв'язку з вказаними, відповідачем на підставі пунктів 3 та 4 частини 1 статті 12 Закону України “Про імміграцію» прийнято рішення від 24.11.2021 №293 про скасування позивачу дозволу на імміграцію в Україну та відповідно до вимог п.64 Порядком оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 321 від 25 квітня 2018 року скасовано посвідку на постійне проживання НОМЕР_3 від 16.03.2011 та НОМЕР_4 від 14.06.2017.
Позивача вважаючи вказане рішення протиправним та незаконним, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Закон України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" (далі - Закон № 3773-VI) визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та встановлює порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України.
Відповідно до положень частини 1 статті 1 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства":
- іноземець - особа, яка не перебуває у громадянстві України і є громадянином (підданим) іншої держави або держав;
- іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, - іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в'їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні;
- іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, - іноземці та особи без громадянства, які отримали посвідку на постійне проживання, якщо інше не встановлено законом;
- посвідка на постійне проживання - документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства та підтверджує право на постійне проживання в Україні.
Статтею 4 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" визначено підстави для перебування іноземців та осіб без громадянства на території України.
Так, іноземці та особи без громадянства можуть відповідно до Закону України "Про імміграцію" іммігрувати в Україну на постійне проживання.
Умови і порядок імміграції в Україну іноземців та осіб без громадянства визначаються Законом України «Про імміграцію».
Відповідно до статті 1 Закону України «Про імміграцію» імміграція - це прибуття в Україну чи залишення в Україні у встановленому законом порядку іноземців та осіб без громадянства на постійне проживання;
іммігрант - іноземець чи особа без громадянства, який отримав дозвіл на імміграцію і прибув в Україну на постійне проживання, або, перебуваючи в Україні на законних підставах, отримав дозвіл на імміграцію і залишився в Україні на постійне проживання;
дозвіл на імміграцію - рішення, що надає право іноземцям та особам без громадянства на імміграцію.
Відповідно дост.12 Закону України «Про імміграцію» дозвіл на імміграцію може бути скасовано, якщо:
1) з'ясується, що його надано на підставі свідомо неправдивих відомостей, підроблених документів чи документів, що втратили чинність;
2) іммігранта засуджено в Україні до позбавлення волі на строк більше одного року і вирок суду набрав законної сили;
3) дії іммігранта становлять загрозу національній безпеці України, громадському порядку в Україні;
4) це є необхідним для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України;
5) іммігрант порушив законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства;
6) в інших випадках, передбачених законами України.
Процедуру провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію іноземцям та особам без громадянства, які іммігрують в Україну (далі - іммігранти), поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень (далі - провадження у справах з питань імміграції), а також компетенцію центральних органів виконавчої влади та підпорядкованих їм органів, які забезпечують виконання законодавства про імміграцію визначає Порядок провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію і поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 грудня 2002 року №1983 (далі - Порядок №1983).
Відповідно до пункту 21 Порядку №1983 дозвіл на імміграцію скасовується органом, який прийняв рішення про надання такого дозволу.
Питання щодо скасування дозволу мають право порушувати ДМС, її територіальні органи та територіальні підрозділи, МВС, органи Національної поліції, регіональні органи СБУ, Робочий апарат Укрбюро Інтерполу та Держприкордонслужба або органи, які у межах наданих повноважень забезпечують виконання законодавства про імміграцію, якщо стало відомо про існування підстав для скасування дозволу на імміграцію.
Пункт 22 Порядку №1983 визначає, що для прийняття рішення про скасування дозволу на імміграцію у разі, коли ініціатором такого скасування є ДМС, її територіальні органи або територіальні підрозділи, ними складається обґрунтований висновок із зазначенням підстав для скасування дозволу, визначених статтею 12 Закону України «Про імміграцію», що надсилається до органу ДМС, який прийняв рішення про надання такого дозволу.
У разі коли ініціатором скасування дозволу на імміграцію є інший орган, зазначений в абзаці другому пункту 21 цього Порядку, для прийняття відповідного рішення цим органом складається обґрунтоване подання із зазначенням підстав для скасування дозволу, визначених статтею 12 Закону України «Про імміграцію», що надсилається до органу ДМС, який прийняв рішення про надання такого дозволу.
Відповідно до пункту 23 Порядку №1983 ДМС, територіальні органи і підрозділи всебічно вивчають у місячний термін подання щодо скасування дозволу на імміграцію, запитують у разі потреби додаткову інформацію в ініціатора подання, інших органів виконавчої влади, юридичних і фізичних осіб, а також запрошують для надання пояснень іммігрантів, стосовно яких розглядається це питання. На підставі результату аналізу інформації приймається відповідне рішення.
Про прийняте рішення письмово повідомляються протягом тижня ініціатори процедури скасування дозволу на імміграцію та іммігранти.
Згідно пункту 24 Порядку №1983 рішення про скасування дозволу на імміграцію надсилається протягом тижня органом, що його прийняв, до територіального підрозділу за місцем проживання для вилучення посвідки на постійне проживання в іммігранта та вжиття заходів відповідно до статті 13 Закону України «Про імміграцію». Копія рішення надсилається Держприкордонслужбі.
З наведених положень законодавства слідує, що рішення про скасування дозволу на імміграцію приймається за наслідками розгляду обґрунтованого подання із зазначенням підстав для скасування дозволу, складеного уповноваженим на це органом.
Як встановлено судом, до відповідача з Департаменту у справах іноземців та осіб без громадянства Державної міграційної служби України надійшло подання Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України від 22.10.2021 про скасування дозволу на імміграцію в Україну та посвідки на постійне проживання гр. рф ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 185-186).
Згідно вказаного подання Департаментом стратегічних розслідувань Національної поліції України зазначено, що позивача документовано посвідкою на постійне проживання № НОМЕР_4 . Відповідно до стратегії боротьби з організованою злочинністю, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.09.2020 №1126-р, в умовах складного безпекового середовища навколо України та криміногенної ситуації всередині держави організована злочинність становить пряму загрозу для національної безпеки.
В структурі організованої злочинності найбільшу загрозу становлять особи, які перебувають у статусі підвищеного злочинного впливу, у тому числі статусі «вора в законі», а також кримінальні авторитети - лідери організованих злочинних угруповань.
Вказані особи, перебуваючи на території України та за її межами, створюють стійкі організовані групи та злочинні організації, встановлюють корумповані зв?язки з представниками органів державної влади та місцевого самоврядування, судових та правоохоронних органів, на виконання завдань спеціальних служб та розвідувальних органів держави-агресора проводять розвідувально-підривну діяльність з метою дестабілізації суспільно-політичної обстановки в Україні та поширюють вплив організованої злочинності на процеси, що відбуваються в економічній, політичній, суспільній сферах, а також в умовах виконання покарань.
Відповідно до наявної інформації з метою легалізації за територію України прибув позивач, який являється учасником організованої злочинної груми, яка вчиняє тяжкі та особливо тяжкі злочини. За період перебування на території України позивач, перевірявся на причетність до скоєння тяжких та особливо тяжких злочинів та причетний до скоєння кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 122 КК України (ЄРДР № 12018100100012502 від 25.11.2018), ч. 1 ст. 309 КК України (ЄРДР № 12018100100009954 від 17.09.2018). Своїми безпосередніми діями позивач, створює реальну загрозу національним інтересам, національній безпеці, порушує права і свободи людини і громадянина, сприяє дестабілізації суспільно-політичної обстановки в Україні та поширює вплив організованої злочинності на процеси, що відбуваються в економічній, політичній, суспільній сферах.
24.11.2021 Департаментом у справах іноземців та осіб без громадянства Державної міграційної служби України опрацьовано вказане подання та підтримано проект висновку про скасування дозволу на імміграцію позивачу.
24.11.2021 першим заступником начальника Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області затверджено Висновок за результатами розгляду вказаного подання про скасування дозволу на імміграцію та посвідки на постійне проживання громадянину ОСОБА_3 , яким вважається за доцільне скасувати рішення УГІРФО ГУ ГУМВС України в м. Києві від 15.03.2011 року про надання дозволу на імміграцію в Україну громадянину рф ОСОБА_3 (а.с. 195-199).
У зв'язку з вказаними, Центральним міжрегіональним управлінням Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області, на підставі пунктів 3 та 4 частини 1 статті 12 Закону України “Про імміграцію», оскільки відповідно до подання ДСР НП України дії позивача становлять загрозу національній безпеці України, громадському порядку в Україні та у зв'язку з необхідністю охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України, прийнято рішення від 24.11.2021 №293 про скасування позивачу дозволу на імміграцію в Україну.
Також вказаними рішенням відповідно до вимог п.64 Порядку оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 321 від 25 квітня 2018 року відповідачем скасовано посвідки на постійне проживання позивача НОМЕР_3 від 16.03.2011 та НОМЕР_4 від 14.06.2017.
Таким чином, інформація викладена у подані ДСР НП України була підставою для скасування іноземцю дозволу на імміграцію в Україні на підставі п. п. 3 та 4 ч. 1 ст.12 Закону, а тому посилання представника позивача про прийняття оскаржуваного рішення без наявності на те обґрунтованих підстав, зокрема, без відповідного подання, є безпідставними.
Враховуючи вищенаведене, на переконання суду, відповідачем відповідно до вимог чинного законодавства, на підставі обґрунтованого подання Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України від 22.10.2021, правомірно прийнято рішення про скасування позивачу дозволу на імміграцію в Україну.
Механізм оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання (далі - посвідки) іноземцям та особам без громадянства, які іммігрували в Україну на постійне проживання або прибули в Україну на тимчасове проживання передбачено Порядком оформлення, виготовлення і видачі посвідки на постійне проживання та посвідки на тимчасове проживання, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 321 від 25 квітня 2018 року (далі - Порядок № 322).
Відповідно до підпункту 1 пункту 64 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на постійне проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 321, в редакції на час виникнення спірних правовідносин, посвідка скасовується територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, який її видав, у разі скасування дозволу на імміграцію в Україну відповідно до статті 12 Закону України «Про імміграцію».
Відтак у зв'язку із скасуванням дозволу на імміграцію відповідачем відповідно до приписів підпункту 1 пункту 64 вказаного Порядку також правомірно прийнято рішення про скасування посвідки на постійне проживання серії НОМЕР_3 від 16.03.2011 та НОМЕР_4 від 14.06.2017.
З огляду на викладене позовні вимоги є необґрунтованими, а тому в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Шумей М.В.