Рішення від 30.03.2026 по справі 200/551/26

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2026 року Справа№200/551/26

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

У січні 2026 року ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - ГУ ПФУ в Донецькій області, відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - ГУ ПФУ в м. Києві, відповідач-2) (з урахуванням заяви про усунення недоліків від 04.02.2026), в якому, з урахуванням заяви про усунення недоліків від 04.02.2026, просить: - визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про відмову в перерахунку пенсії за заявою №7710 від 06.12.2025; - зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням усього підтвердженого страхового (пільгового) стажу відповідно до вимог законодавства України.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 2 лютого 2026 року позовну заяву було залишено без руху.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 6 лютого 2026 року прийнято позовну заяву до розгляду і відкрито провадження в адміністративній справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, витребувано докази.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 6 березня 2026 року витребувано докази.

На обґрунтування позову ОСОБА_1 посилається на те, що надані ним документи підтверджують його страховий стаж, однак відповідач безпідставно не врахував їх в повному обсязі, чим порушив вимоги чинного законодавства.

Відповідач-1 надав відзив на адміністративний позов, в якому просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Зазначає, що позивач, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та є отримувачем пенсії за віком відповідно до пп. 1 п. 2 ст. 114 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 04.08.2024. Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві, структурний підрозділ якого, визначений за принципом екстериторіальності, розглядав заяву позивача про перерахунок пенсії - допризначення у зв'язку з наданими додатковими документами, а саме зарахування пільгового стажу відповідно до Закону №1058. За результатами повторного розгляду матеріалів електронної пенсійної справи встановлено, що уточнюючі довідки про підтвердження пільгового стажу відсутні, оскільки підприємство знаходиться на тимчасово окупованій території. Пільговий стаж зараховано згідно з даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та становить 12 років 1 місяць 21 день.

Позивач надав відповідь на відзив відповідача-1, в якій наполягає на задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Зазначає, що в його трудовій книжці містяться належним чином оформлені записи про роботу повний робочий день під землею на підприємствах вугільної промисловості

Відповідач-2 надав до суду відзив на адміністративний позов, яким просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що заява про допризначення пенсії у зв'язку з наданими додатковими документами подається у разі, якщо особі призначено пенсію, але заявник бажає долучити додаткові документи, що впливають на розмір обчисленої пенсії. Заява довільної форми від 06.12.2025 підлягає розгляду за місцем перебування на обліку ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про звернення громадян». Ураховуючи зазначене Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві прийнято рішення про відмову в перерахунку по заяві від 06.12.2025 № 7710.

Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорту громадянина України № НОМЕР_1 , виданого 25.04.2024.

Позивач звернувся із заявою встановленої форми від 06.12.2025 щодо перерахунку пенсії «Допризначення у зв'язку з наданими додатковими документами».

До вказаної заяви додана заява довільної форми віл 06.12.2025, в якій він зазначив, що згідно з трудовою книжкою він працював у шахтах на підземних роботах з 19.06.1995 по 01.09.2014, а саме: 19.06.1995 - 10.02.1998, 10.02.1998 - 09.03.2000, 08.07.2000 - 10.04.2003, 10.04.2003 - 23.03.2005, 15.06.2005 - 01.11.2005, 30.05.2006 - 01.09.2014.

У вказаній заяві довільної форми позивач просив: - зарахувати весь документально підтверджений підземний стаж (18 років); - застосувати кратність «1 рік за 2 роки» до всіх періодів; - провести перерахунок пенсії з урахуванням правильного коефіцієнта стажу; - повернути недоотримані суми пенсії за весь період заниження виплат.

Позивач до вказаної заяви додав, зокрема, копію трудової книжки.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 12.12.2025 № 054450005053 відмовлено в перерахунку за заявою від 06.12.2025 № 7710. Зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за віком яка призначена з 04.08.2024 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Заява довільної форми від 06.12.2025 підлягає розгляду за місцем перебування на обліку ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про звернення громадян » від 02.10.1996 № 393/96-ВР.

Спірні правовідносини виникли з приводу правомірності відмови в задоволенні заяви про перерахунок пенсії.

Частиною 1 і ч. 3 ст. 44 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) передбачено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Частиною 5 ст. 45 Закону № 1058-IV встановлено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.

Пунктом 1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), передбачено, що заява про призначення, перерахунок, поновлення, продовження пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4); заява про припинення виплати пенсії у зв'язку з тимчасовим проживанням за кордоном (додаток 9) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Відповідно до п. 1. 8 Порядку № 22-1 передбачено, що в разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія.

Якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон).

Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу (пункт 4.2 Порядку № 22-1).

Згідно з п. 4.3 Порядку № 22-1 рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.

У п. 4.10 Порядку № 22-1 зазначено, що після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.

Суд зазначає, що загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як актів правозастосування, є їх обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення суб'єктом владних повноважень конкретних підстав їх прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів їх прийняття.

В оскаржуваному рішенні зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за віком яка призначена з 04.08.2024 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Ця обставина не є спірною.

Судом установлено, що позивач подав заяву про перерахунок пенсії від 06.12.2025 встановленої форми, до якої додав заяву від 06.12.2025 довільної форми, що не суперечить приписам Порядку № 22-1 та дає особі можливість конкретизувати вимоги та певні обставини, які, на думку заявника, має врахувати орган Пенсійного фонду України.

За змістом заяви довільної форми від 06.12.2025 позивач вказав певні періоди, які, на його думку, мають бути зараховані до пільгового (спеціального стажу) за списком № 1, а саме: 19.06.1995 - 10.02.1998, 10.02.1998 - 09.03.2000, 08.07.2000 - 10.04.2003, 10.04.2003 - 23.03.2005, 15.06.2005 - 01.11.2005, 30.05.2006 - 01.09.2014.

Звернення позивача опрацьоване за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві, яке прийняло оскаржуване в цій справі рішення.

Тобто саме ГУ ПФУ в м. Києві у встановленій Порядком № 22-1 процедурі визначено уповноваженим органом Пенсійного фонду України щодо розгляду заяви позивача від 06.12.2025.

Проте, незважаючи на прийняття за наслідками розгляду заяви позивача рішення, яке є спірним у цій справі, відповідач-2 фактично не розглянув заяву позивача, а вказав, що його заява (довільної форми) підлягає розгляду за місцем перебування на обліку ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про звернення громадян».

Отже, фактично, ГУ ПФУ в м. Києві ухилилося від розгляду по суті заяви позивача про перерахунок пенсії від 06.12.2025 незважаючи на те, що саме цей суб'єкт владних повноважень був визначений у встановленому порядку для розгляду вказаної заяви.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про протиправність оскаржуваного в цій справі рішення від 12.12.2025 № 054450005053 і наявність підстав для його скасування.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням усього підтвердженого страхового (пільгового) стажу відповідно до вимог законодавства України, суд зазначає, що ця вимога є передвчасною, оскільки відповідачем-2 взагалі не вирішувалося питання про зарахування або відмову в зарахуванні певних періодів до пільгового (спеціального) стажу позивача за Списком № 1.

Тому суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку, призначення, індексації і перерахунку пенсій громадянам, та на свій розсуд зобов'язати орган Пенсійного фонду України перерахувати пенсію позивача.

Отже, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача-2 повторно розглянути заяву позивача про перерахунок пенсії із вирішенням питання про наявність підстав для зарахування до пільгового (спеціального) стажу за Списком № 1 періодів: 19.06.1995 - 10.02.1998, 10.02.1998 - 09.03.2000, 08.07.2000 - 10.04.2003, 10.04.2003 - 23.03.2005, 15.06.2005 - 01.11.2005, 30.05.2006 - 01.09.2014 і щодо наявності підстав для перерахунку пенсії позивача.

Водночас у спірних правовідносинах щодо розгляду заяви позивача від 06.12.2025 судом не встановлено протиправних рішень, дій або бездіяльності відповідача-1.

На підставі наведеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Відповідно до платіжної інструкції № CE0P-A1T1-65KT-8480 від 02.02.2026 позивачем сплачено судовий збір за подання позову в розмірі 1064,96 грн.

Частинами 1, 3 ст. 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Отже, стягненню на користь позивача підлягає 532,48 грн понесених судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-2.

Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 255, 263, 295, 297, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код: 13486010, 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, буд. 3), Головного управління Пенсійного фонду України м. Києві (ідентифікаційний код: 42098368; 04053, м. Київ, вул. Бульварно - Кудрявська, 16) визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 12 грудня 2025 року № 054450005053.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України м. Києві повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 6 грудня 2025 року № 7710 про перерахунок пенсії та прийняти вмотивоване рішення із вирішенням питання про зарахування (або не зарахування) до його пільгового (спеціального) стажу за Списком № 1 періодів: 19.06.1995 - 10.02.1998, 10.02.1998 - 09.03.2000, 08.07.2000 - 10.04.2003, 10.04.2003 - 23.03.2005, 15.06.2005 - 01.11.2005, 30.05.2006 - 01.09.2014 і щодо наявності (або відсутності) підстав для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві суму судових витрат у розмірі 532 (п'ятсот тридцять дві) гривні 48 (сорок вісім) копійок.

Повне рішення суду складено 30 березня 2026 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.О. Куденков