Рішення від 30.03.2026 по справі 120/6727/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

30 березня 2026 р. Справа № 120/6727/25

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жданкіної Наталії Володимирівни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Селянського (фермерського) господарства "Нива" до Головного управління ДПС у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви Селянського (фермерського) господарства "Нива" до Головного управління ДПС у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що СФГ "Нива" перебуває на податковому обліку в ГУ ДПС у Вінницькій області та з 14.10.2002 перебувало в реєстрі платників єдиного податку четвертої групи. В квітні 2025 року позивач отримав лист ГУ ДПС у Вінницькій області від 17.04.2025 за №19908/6/02-32-04-05-16, яким його повідомлено про не підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік згідно з рішенням від 23.04.2025 за №3534/02-32-04-05-16. Рішення прийняте на підставі акта камеральної перевірки від 20.03.2025 за №7613/02-32-04-05/32067569, згідно з яким встановлено недотримання СФГ "Нива" вимог підпункту 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 та підпункту 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 Податкового кодексу України (далі - ПК України) в частині подання в термін до 20 лютого поточного року податкової звітності, необхідної для щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку.

Позивач вважає рішення ГУ ДПС у Вінницькій області протиправним, зазначивши, що з метою підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи у встановлений строк, 20 лютого 2025 року, через електронний кабінет платника податків подав податкову звітність, а саме: Податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік; Розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2024 рік до Податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік; Розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) 2024 рік; Відомості про наявність земельних ділянок (додаток 1 до звітної податкової декларації), що підтверджено квитанцією №2, у яких не вказано про наявність невідповідностей (помилок) у поданій звітності. Однак через те, що у раніше поданій звітності позивачем самостійно виявлено помилку - вказано некоректний код адміністративно територіальної одиниці за КАТОТТГ, то 14.03.2025 відповідачу було повторно надіслано податкову загальну звітну податкову декларацію з єдиного податку четвертої групи із зазначенням вірного коду адміністративно територіальної одиниці за КАТОТТГ, а також відомості про наявність земельних ділянок (додаток 1 до звітної податкової декларації), уточнюючий розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2024 рік до податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік, розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) 2024 рік та попередньо подану звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік з зазначенням некоректного коду адміністративно - територіальної одиниці за КАТОТТГ, відомості про наявність земельних ділянок (додаток 1 до звітної податкової декларації), розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) 2024 рік (додаток 3 до звітної податкової декларації).

Незважаючи на подані документи, відповідач не підтвердив позивачу статус платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік.

На переконання позивача, за приписами абзацу другого пункту 299.11 статті 299 ПК України рішення про виключення з реєстру платників єдиного податку можливе лише на підставі проведеної документальної перевірки відповідного платника податку та встановлених в ході останньої порушень, відповідно до яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування. Натомість відповідач спірне рішення прийняв за результатами камеральної перевірки та у зв'язку із допущеною механічною помилкою в одному із реквізитів декларації (коду КОТАТТГ), яка була самостійно виправлена господарством.

Позивач наголосив, що підстави для анулювання реєстрації платника єдиного податку визначені в пункті 299.10 статті 299 ПК України, а підстави, з яких платник не може бути платником єдиного податку четвертої групи у пункті 291.5-1 статті 291 ПК України. Вважає, що прийняте відповідачем за відсутності передбачених підстав та з порушенням порядку його прийняття спірне рішення підлягає скасуванню з відновленням господарству статусу платника єдиного податку четвертої групи.

Ухвалою від 21.05.2025 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Даною ухвалою також надано відповідачу строк на подання відзиву.

У встановлений судом строк відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому останній заперечив щодо задоволення даного позову. Зокрема зазначив, що працівниками ГУ ДПС у Вінницькій області на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 та пункту 75.1 статті 75 ПК України було проведено камеральну перевірку щодо подання/неподання СФГ "Нива" податкової звітності для щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи. Перевіркою встановлено, що податкову звітність СФГ "Нива" подано 14.03.2025, тобто після граничного терміну подання (20.02.2025).

Також, відповідач зауважив на тому, що рішення про підтвердження або відмову у статусі платника єдиного податку четвертої групи приймається після перевірки дотримання вимог перебування на спрощеній системі оподаткування та проведення камеральної перевірки поданої звітності. Камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання (п.76.3 ст.76 Кодексу).

На підставі вищезазначеного було складено акт про результати камеральної перевірки податкової звітності щодо щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи від 20.03.2025 за №7613/02-32-04-05/32067569, де зазначено, що платником порушено вимоги п.п. 295.9.1 п. 295.9 ст. 295, п.п. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 ПКУ щодо щорічного підтвердження статусу єдиного податку четвертої групи.

З урахуванням зазначеного, відповідно до підпункту 5 пункту 299.10 статті 299 Кодексу, на переконання представника відповідача, Головним управлінням ДПС у Вінницькій області правомірно прийнято рішення №3534/6/02-32-04-05-16 від 23.04.2025 щодо виключення СФГ "Нива" з реєстру платників єдиного податку четвертої групи на 2025 рік.

09.06.2025 представником позивача до суду подано відповідь на відзив, в якому останній наполягав на задоволенні заявлених позовних вимог, адже, на його переконання, відповідач не спростував процедурних порушень проведення перевірки та прийняття рішення щодо відмови про підтвердження статусу платника податку єдиного податку.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, Селянське (фермерське) господарство "Нива" 14.10.2002 за номером запису 11701200000000215 зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, основний вид економічної діяльності Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (КВЕД 01.11).

20.02.2025 з метою щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік позивачем до контролюючого органу засобами електронного зв'язку в електронній формі було надіслано наступні звітні документи:

- відповідно до Квитанції №2 (реєстраційний номер документа: 9039194588) Податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік;

- відповідно до Квитанції №2 (реєстраційний номер документа: 9038917253) Розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2024 рік до Податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік;

- відповідно до Квитанції №2 (реєстраційний номер документа: 9039194588) Розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) 2024 рік;

- відповідно до Квитанції №2 (реєстраційний номер документа: 9039194588) Відомості про наявність земельних ділянок (додаток 1 до звітної податкової декларації).

Вказані документи доставлені до контролюючого органу та прийняті ним про що свідчать Квитанції №2 у яких містяться відомості про прийняття цих документів.

Як повідомлено представником позивача у позовній заяві, після подання вищезазначеної податкової звітності позивач виявив, що при заповненні загальної звітної податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік в рядку 9 вказаної декларації була допущена механічна помилка та вказано не коректний код адміністративно - територіальної одиниці за КАТОТТГ UA05080010000038400.

З метою усунення виявленої технічної помилки, 14.03.2025 позивачем було повторно надіслано загальну звітну податкову декларацію з єдиного податку четвертої групи з зазначенням коду адміністративно - територіальної одиниці за КАТОТТГ - UA05080050000023603, а також відомості про наявність земельних ділянок (додаток 1 до звітної податкової декларації), уточнюючий розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2024 рік до податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік, розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) 2024 рік та звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік з зазначенням коду адміністративно - територіальної одиниці за КАТОТТГ - UA05080010000038400, відомості про наявність земельних ділянок (додаток 1 до звітної податкової декларації), розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) 2024 рік (додаток 3 до звітної податкової декларації).

Відповідно до квитанцій №2 від 14.03.2025 вказані документи доставлені до контролюючого органу та прийняті ним з присвоєнням кожному документу статусу «Прийнято пакет».

21.03.2025 на адресу СФГ "Нива" надійшов Акт ГУ ДПС у Вінницькій області «Про результати камеральної перевірки податкової звітності щодо щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи» №7613/02-32-04-05/32067569 від 20.03.2025.

За наслідками камеральної перевірки податковим органом було встановлено порушення СФГ "Нива" вимог п.п. 295.9.1 п. 295.9 ст.295, п.п. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 ПК України, зокрема подання звітності з порушенням терміну такого подання.

У вказаному Акті камеральної перевірки, органом владних повноважень були зроблені наступні висновки: … "станом на 20 лютого 2025 року СФГ «НИВА» (код ЄДРПОУ 32064569) подано після граничного терміну подання (20 лютого 2025 року) - загальну звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік (дата реєстрації в податковому органі - 14.03.2025 року вх.№9065674154 за КАТОТТГ UA05080050000023603), відомості про наявність земельних ділянок (додаток 1 до загальної звітної податкової декларації ) дата реєстрації в податковому органі -14.03.2025 року вх. №9065932720), розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний)2024 рік (додаток 3 до звітної загальної податкової декларації )дата реєстрації в податковому органі 14.03.2025 року вх. №9065392704, звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік (дата реєстрації в податковому органі 14.03.2025 року, вх. № 9065674154 за КАТОТТГ UA05080010000038400, відомості про наявність земельних ділянок (додаток 1 до звітної податкової декларації) дата реєстрації в податковому органі -14.03.2025 року вх. №9065673464, розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) 2024 рік (додоток 3 до звітної податкової декларації), дата реєстрації в податковому органі -14.03.2025 року, вх. №9065673924), чим порушено вимоги п.п. 295.9.1 п. 295.9 ст. 295, п.п. 298.8.1.п. 298.8. ст. 298 ПКУ щодо щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи…".

Користуючись правом наданим п. 86.7 ст. 86 Податкового кодексу України позивач 04.04.2025 надіслав контролюючому органу Заперечення на Акт ГУ ДПС у Вінницькій області "Про результати камеральної перевірки податкової звітності щодо щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи" №7613/02-32-04-05/32067569 від 20.03.2025 та підтверджуючі документи.

У своїх запереченнях позивач зазначив про безпідставність висновків вказаного Акту перевірки щодо порушення термінів подання звітності та не взяття до уваги подання платником звітних документів в межах визначених чинним законодавством України строків, а саме 20.02.2025.

За наслідками розгляду Заперечення СФГ "Нива" від 04.04.2025 та додатків до нього, відповідач надіслав до електронного кабінету позивача Листа від 17.04.2025 за №19908/6/02-32-04-05-16 у якому зазначив про порушення СФГ "Нива" термінів подання звітності та відсутність підстав для підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік. До вказаного листа також було долучено Рішення про виключення СФГ "Нива" з реєстру платників єдиного податку четвертої групи на 2025 рік від 23.04.2025 за №3534/02-32-04-05-16 та лист-повідомлення від 23.04.2025 за №20882/6/02-32-04-05-16 про присвоєння статусу «Історія подання», звітним документам поданим позивачем 20.02.2025 та 14.03.2025.

В Рішенні про виключення СФГ "Нива" з реєстру платників єдиного податку четвертої групи на 2025 рік від 23.04.2025 за №3534/02-32-04-05-16 контролюючим органом вказано на те, що СФГ "Нива" у встановлений термін несвоєчасно подано: загальну звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок, звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок. Відповідно до абзацу 5 пункту 299.10 статті 299 ПКУ СФГ "Нива" (код ЄДРПОУ 32067569) виключено з реєстру платників єдиного податку четвертої групи на 2025 рік.

Не погоджуючись з прийнятим ГУ ДПС у Вінницькій області рішенням про виключення СФГ "Нива" з реєстру платників єдиного податку четвертої групи на 2025 рік від 23.04.2025 за №3534/02-32-04-05-16, вважаючи його протиправними та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд керується наступним.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до Закону України від 28 грудня 2014 року № 71 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» (набрав чинності з 01 січня 2015 року) фіксований сільськогосподарський податок трансформовано в єдиний податок (виділено в окрему 4 групу).

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлені гл. І «Спрощена система оподаткування, обліку та звітності» р. XIV «Спеціальні податкові режими» ПК України.

Пунктом 291.4 статті 291 ПК України визначено, що суб'єкти господарювання, сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, належать до 4 групи платників єдиного податку.

Підпунктом 298.8.4 пункту 298.8 статті 298 ПК України врегульовано, що у разі коли у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва становить менш як 75 відсотків, сільськогосподарський товаровиробник - юридична особа сплачує податки у наступному податковому (звітному) році на загальних підставах.

Відтак, до платників 4 групи єдиного податку можуть належати сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.

Платники єдиного податку 4 групи самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу (пп. 295.9.1 п. 295.9 ст. 295 ПК України).

Порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування, або відмови від спрощеної системи оподаткування встановлюється ПК України, п. 298.8 якої передбачено, що порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платниками єдиного податку четвертої групи здійснюється відповідно до підпунктів 298.8.1-298.8.4 цієї статті.

Відповідно до пп. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 ПК України сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають до 20 лютого поточного року:

- загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);

- звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки (юридичні особи);

- розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (юридичні особи) - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;

- відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок. У відомостях (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються дані про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).

За змістом внесених з 01 січня 2015 року у ПК України змін, окрему четверту групу єдиного податку створено замість фіксованого сільськогосподарського податку, і основною умовою для набуття сільськогосподарським підприємством статусу платника єдиного податку є наявність частки сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) період, що дорівнює або перевищує 75 %, а не необхідність встигнути до 20 лютого подати пакет документів.

Порядок реєстрації та анулювання реєстрації платників єдиного податку визначений ст. 299 ПК України, відповідно до п. 299.1 якої, реєстрація суб'єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.

Пунктом 299.10 ст. 299 ПК України встановлено, що реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу, зокрема, у разі якщо платником єдиного податку четвертої групи не подано податкову звітність, передбачену підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 цього Кодексу.

Системний аналіз норм доводить, що реєстрація суб'єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку та є безстроковою. ПК України передбачає підстави для анулювання реєстрації платника єдиного податку або підстави, з яких платник не може бути платником єдиного податку 4 групи, але не містить норму, відповідно до якої платник, який до 20 лютого не подав звітність, зазначену у пп. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 ПК України, не може бути, або втрачає статус платника єдиного податку 4 групи.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 24.01.2019 у справі № 814/1394/15.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Пунктом 299.6 статті 299 ПК України встановлено, що підставами для прийняття контролюючим органом рішення про відмову у реєстрації суб'єкта господарювання як платника єдиного податку є виключно: 1) невідповідність такого суб'єкта вимогам, встановленим статтею 291 цього Кодексу; 2) наявність у суб'єкта господарювання, який утворюється у результаті реорганізації (крім перетворення) будь-якого платника податку, непогашених податкових зобов'язань чи податкового боргу, що виникли до такої реорганізації; 3) недотримання таким суб'єктом вимог, встановлених підпунктом 298.1.4. пункту 298.1 статті 298 цього Кодексу.

Аналізуючи вищенаведені положення ПК України суд зазначає, що відповідач не наділений повноваженнями не визнавати звітність у зв'язку з допущеними помилками при заповненні обов'язкових реквізитів податкової декларації.

Крім того, слід зауважити, що способом реалізації владних управлінських функцій за наявності встановлення обставин, за яких платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування (бути платником єдиного податку), є прийняття податковим органом рішення саме про анулювання реєстрації платника єдиного податку, а таке анулювання, у свою чергу, вже реалізується шляхом виключення з реєстру платників цього податку.

Разом із цим, відповідачем не приймалося рішення про анулювання реєстрації позивача, а спірним рішення відповідач зазначив, що позивача вже виключено з реєстру платників єдиного податку четвертої групи без анулювання реєстрації, що не відповідає суті повноважень податкового органу.

Також суд зазначає, що згідно з пп. 5 п. 299.10 ст. 299 ПК України реєстрація платником єдиного податку може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі: якщо платником єдиного податку четвертої групи не подано податкову звітність, передбачену підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 цього Кодексу.

В даному випадку судом встановлено та не спростовується відповідачем, з метою щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи позивачем 20 лютого 2025 року, тобто в межах визначеного ПК строку, було подано:

- Податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік;

- Розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2024 рік до Податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік;

- Розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) 2024 рік;

- Відомості про наявність земельних ділянок (додаток 1 до звітної податкової декларації).

Однак через те, що у раніше поданій звітності позивачем самостійно виявлено помилку - вказано некоректний код адміністративно територіальної одиниці за КАТОТТГ, то 14.03.2025 відповідачу було повторно надіслано податкову загальну звітну податкову декларацію з єдиного податку четвертої групи із зазначенням вірного коду адміністративно територіальної одиниці за КАТОТТГ, а також відомості про наявність земельних ділянок (додаток 1 до звітної податкової декларації), уточнюючий розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2024 рік до податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік, розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) 2024 рік та попередньо подану звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік з зазначенням некоректного коду адміністративно - територіальної одиниці за КАТОТТГ, відомості про наявність земельних ділянок (додаток 1 до звітної податкової декларації), розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) 2024 рік (додаток 3 до звітної податкової декларації).

Предметом камеральної перевірки може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) (підпункт 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України).

Відповідно до абзацу другого підпункту 76.1 статті 76 ПК Україну вся податкова звітність суцільним порядком підлягає камеральній перевірці.

За висновками акта камеральної перевірки СФГ "Нива" (код ЄДРПОУ 32067569) подано після граничного терміну подання (20 лютого 2025 року):

- загальну звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік (дата реєстрації в податковому органі - 14.03.2025 року, вх. № 9065674154 за КАТОТТГ UA05080050000023603);

- відомості про наявність земельних ділянок (додаток 1 до загальної звітної податкової декларації) (дата реєстрації в податковому органі - 14.03.2025 року, вх. № 9065932720);

- розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) 2024 рік (додаток 3 до звітної загальної податкової декларації) (дата реєстрації в податковому органі - 14.03.2025 року, вх. № 9065932704); - звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік (дата реєстрації в податковому органі - 14.03.2025 року, вх. № 9065674154 за КАТОТТГ UA05080010000038400);

- відомості про наявність земельних ділянок (додаток 1 до звітної податкової декларації) (дата реєстрації в податковому органі - 14.03.2025 року, вх. № 9065673464);

- розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) 2024 рік ( додаток 3 до звітної податкової декларації) (дата реєстрації в податковому органі - 14.03.2025 року, вх. № 9065673924).

Однак при формуванні відображених в Акті камеральної перевірки висновків відповідач залишив позаувагою (не надав оцінки) тій обставині, що така звітність все ж була подана позивачем 20.02.2025, однак з помилковим визначенням коду КАТОТТГ - UA05080010000038400 замість НОМЕР_1 . Така помилка була виявлена позивачем та виправлена ним самостійно шляхом подання 14.03.2025 уточнюючої звітної податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік з додатками, що підтверджено відповідачем.

Пунктами 48.1 статті 48 ПК України установлено, що податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання. Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору.

Відповідно до пункту 48.7 статті 48 ПК України податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією, крім випадків, встановлених пунктом 46.4 статті 46 цього Кодексу.

Зазначеною нормою визначені повноваження податкового органу не визнавати податкову звітність податковою декларацією у разі порушення будь-якої норми статті 48 ПК України, зокрема, у разі відсутності обов'язкових реквізитів (у тому числі коду органу місцевого самоврядування за КОАТУУ, якщо це передбачено формою податкової декларації).

Пунктами 49.8, 49.9 статті 49 ПК України встановлено, що прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.

За умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання контролюючим органом.

За приписами пункту 49.15 статті 49 ПК України податкова декларація вважається неподаною за умови порушення норм пунктів 48.3 і 48.4 статті 48, абзаців першого - третього пункту 49.4 статті 49 цього Кодексу та надання або надсилання контролюючим органом платнику податків повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації, зокрема засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» для податкових декларацій, поданих у такий спосіб.

Податковим органом не було встановлено невідповідності поданих податкових декларації вимогам статті 48 ПК України.

Основні організаційно-правові засади обміну електронними документами між суб'єктами електронного документообігу визначає Порядок обміну електронними документами з контролюючими органами, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2017 року №557 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03 серпня 2017 року за №959/30827, у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01 червня 2020 року №261; далі Порядок №557).

Відповідно до пунктів 7, 8, 11 розділу ІІ Порядку №557 автоматизована перевірка електронного документа включає, зокрема, перевірку обов'язкових реквізитів. У першій квитанції, що формується за результатами автоматизованої перевірки, зазначеної у пункті 7 цього розділу, повідомляється про результати такої перевірки. У разі негативних результатів автоматизованої перевірки у першій квитанції повідомляється про неприйняття електронного документа із зазначенням причин, у такому випадку друга квитанція не формується. Друга квитанція є підтвердженням про прийняття (реєстрацію) або повідомленням про неприйняття в контролюючому органі електронного документа. В другій квитанції зазначаються реквізити прийнятого (зареєстрованого) або неприйнятого (із зазначенням причини) електронного документа, результати обробки в контролюючому органі (дата та час прийняття (реєстрації) або неприйняття, реєстраційний номер, дані про автора та підписувача (підписувачів) електронного документа та автора квитанції). У разі наявності другої квитанції про прийняття електронного документа датою та часом прийняття (реєстрації) електронного документа контролюючим органом вважаються дата та час, зафіксовані у першій квитанції.

Як встановлено судом, квитанції №2 не містять відомостей про помилки у поданій 20 лютого 2025 року з метою підтвердження статусу платника єдиного податку на 2025 рік до ГУ ДПС у Вінницькій області звітності, а навпаки вказують про прийняття звітності.

СФГ "Нива" самостійно виявило допущено технічну помилку на титульному аркуші звітної податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи (рядок 9) в частині некоректного зазначення коду КОТАТТГ.

Отже матеріалами справи підтверджується, що повторне подання 14.03.2025 податкової звітності було зумовлене необхідністю виправлення допущеної в поданій 20.02.2025 звітній податковій декларації платника єдиного податку четвертої групи механічної помилки при заповненні звітності та не свідчить про її неподання у встановлений строк до 20.02.2025.

Проте, ГУ ДПС у Вінницькій області прийняло рішення від 23.04.2025 за №3534/02-32-04-05-16 щодо відмови у підтвердженні статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік.

Проте суд зазначає, що таке рішення є неправомірним, оскільки пункт 299.10 статті 299 ПК України передбачає повноваження контролюючого органу щодо прийняття рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку шляхом виключення з реєстру платників цього податку, а не підтвердження чи відмови у підтвердженні статусу такого платника.

Крім цього, суд звертає увагу, що передбачена податкова звітність все ж була прийнята 20.02.2025, тому виходячи із системного аналізу приписів статей 298-299 ПК України відсутні підстави стверджувати про настання умов для анулювання ліцензії згідно з підпунктом 5 пункту 299.10 статті 299 ПК України (яким передбачено можливість анулювання статусу платника єдиного податку четвертої групи у випадку неподання звітності взагалі).

Отже, матеріалами справи підтверджено протиправність рішення від 23.04.2025 за №3534/02-32-04-05-16 щодо відмови у підтвердженні статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік, водночас як і підтверджено те, що позивачем дотримано вимоги передбачені як підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 ПК України так і підпунктом 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 ПК України.

Таким чином, наявні достатні підстави для висновку про протиправність рішення ГУ ДПС у Вінницькій області від 23.04.2025 за №3534/02-32-04-05-16 та його скасування.

Також суд вважає, що судовий захист повинен бути повним та відповідати принципу процесуальної економії, тобто забезпечити відсутність необхідності звернення до суду для вжиття додаткових засобів захисту, тому для захисту прав позивача необхідно зобов'язати відповідача внести до реєстру платників єдиного податку відомості про ФГ "Нива" як платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік, що буде свідчити про остаточне вирішення спору та ефективний захист прав позивача.

Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Аналізуючи зазначене, суд дійшов до висновку про задоволення адміністративного позову.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, судові витрати позивача на сплату судового збору в розмірі 3028,00 грн. належить стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Вінницькій області від 23.04.2025 за №3534/02-32-04-05-16.

Зобов'язати Головне управління ДПС у Вінницькій області внести до реєстру платників єдиного податку відомості про Селянського (фермерського) господарства "Нива" як платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік з дати його виключення.

Стягнути на користь Селянського (фермерського) господарства "Нива" судовий збір в розмірі 3028,00 грн (три тисячі двадцять вісім гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Вінницькій області.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: Селянське (Фермерське) господарство "НИВА" (вул. Садова, 54, с. Бабчинці, Могилів-Подільський район, Вінницька область, 24132, код ЄДРПОУ 32067569)

Відповідач: Головне управління ДПС у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, 21036, код ЄДРПОУ ВП 44069150)

Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна