Справа №705/41/26
3/705/258/26
25.03.2026 м.Умань
Суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області Піньковський Роман Володимирович, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Управління патрульної поліції в Черкаській області Департаменту патрульної поліції стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ознаками вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП,
До Уманського міськрайонного суду Черкаської області надійшли матеріали протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 №551273 від 26.12.2025 згідно якого ОСОБА_1 26.12.2025 о 12 годині 35 хвилин на дорозі АД М-05 Київ-Одеса 151 км, керуючи транспортним засобом MAN TGX 18.440 BLS д.н.з. НОМЕР_1 із причепом SMHMSTZ CARGOBULL д.н.з. НОМЕР_2 , не вибрав безпечної швидкості руху, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним, та не був уважним, не стежив за дорожньою обстановкою, щоб відповідно реагувати на її зміну, у результаті чого на слизькій ділянці дороги втратив керування транспортним засобом та здійснив зіткнення із відбійником, пошкодивши його та в подальшому із транспортним засобом AUDI Q 7 д.н.з. НОМЕР_3 під керуванням ОСОБА_2 , який рухався в попутному напрямку. Внаслідок чого автомобілі отримали механічні пошкодження, чим завдано матеріальної шкоди, травмованих не має, чим порушив п.п.2.3.б, 12.1 ПДР, за що передбачена відповідальність за ст.124 КУпАП.
Захисник ОСОБА_1 - адвокат Моспан В.В. подав до суду клопотання про направлення справи за підсудністю оскільки місце вчинення правопорушення територіально знаходиться на території Жашківської територіальної громади, яка не відноситься до юрисдикції Уманського міськрайонного суду Черкаської області.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя приходить до наступного.
Відповідно до ст.278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання про те, чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Положення ст. 7 КУпАП передбачають, що кожній особі щодо якої вирішується питання про притягнення до адміністративної відповідальності гарантовано, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а провадження в справі про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до положення ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно ч. ч. 1 та 2 ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення. Справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 80, 81, 121 - 126, 127-1 - 129 і статтею 139 (коли правопорушення вчинено водієм) цього Кодексу, можуть також розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників.
Як вбачається з матеріалів справи, місце вчинення правопорушення вказано 151 км автодороги М-05 «Київ-Одеса», яке знаходиться на території Жашківської територіальної громади, центром якої є м. Жашків Уманського району Черкаської області, на яке поширюється юрисдикція Жашківського районного суду Черкаської області.
Крім того, місцем проживання ОСОБА_1 є АДРЕСА_1 .
Оскільки ні місце вчинення правопорушення, ні місце проживання порушника не відноситься до юрисдикції Уманського міськрайонного суду Черкаської області, то виникла необхідність направлення справи за належною підсудністю.
Відповідно до п.2 постанови Пленуму Верховного суду України від 11.06.2004 №11 питання про те, в який саме суд надіслати протокол про адміністративне правопорушення, вирішується відповідним органом внутрішніх справ.
Згідно з п.3 вказаної постанови визнано правильною практику тих судів, які при вирішенні питання про те, в який саме суд надіслати протоколи про адміністративне правопорушення щодо таких осіб, вимагають від органів внутрішніх справ виходити із положень ст. 276 КУпАП.
За вказаних обставин, дана справа підлягає поверненню до органу поліції для вирішення питання про направлення матеріалів до суду, уповноваженого розглядати справу про адміністративне правопорушення згідно з територіальною підсудністю, передбаченою ст.276 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.7, 245, 276, 278 КУпАП, суддя -
Матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ознаками ст.124 КУпАП повернути до Управління патрульної поліції в Черкаській області Департаменту патрульної поліції для направлення за належною територіальною підсудністю.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: Р.В. Піньковський