Справа № 697/527/25
№ пров. 2-о/697/9/2026
про залучення заінтересованої особи
04.03.2026 м. Канів
Канівський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді Деревенського І.І.,
присяжних: Радченко О.О., Туз Т.М.,
за участю секретаря судового засідання Задорожнього К.О.,
представника заявника адвоката Хорошун О.В.,
адвоката особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною адвоката Колотило Л.М. (в режимі відеоконференції)
розглянувши у судовому засіданні в залі суду м. Канів Черкаської області цивільну справу, яка подана в порядку окремого провадження за заявою ОСОБА_1 в інтересах якого діє адвокат Хорошун Оксана Володимирівна, заінтересована особа: Орган опіки та піклування виконавчого комітету Бобрицької сільської ради про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна,-
У провадженні Канівського міськрайонного суду Черкаської області перебуває цивільна справа за заявою ОСОБА_1 в інтересах якого діє адвокат Хорошун Оксана Володимирівна, заінтересована особа: Орган опіки та піклування виконавчого комітету Бобрицької сільської ради про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна.
Відповідно до вказаної заяви заявник просить суд винести рішення, яким визнати його дядька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: 19010, село Григорівка, Черкаського району, Черкаської області недієздатним та встановити над ним опіку та призначити заявника опікуном над ОСОБА_2 .
Ухвалою судді Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 07.03.2025 відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін, в порядку окремого провадження з додержанням загальних правил, встановлених ЦПК України.
В судовому засіданні судом на обговорення поставлено питання про залучення до участі у справі в якості заінтересованої особи відповідний територіальний центр комплектування (ТЦК), оскільки рішення суду у цій справі в частині призначення ОСОБА_1 , опікуном може вплинути, як на права та обов'язки самого заявника, так і на права та обов'язки відповідного територіального центру комплектування, пов'язані з можливою мобілізацією заявника, призову його на військову службу під час мобілізації на особливий період та прийняттям рішення щодо відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
Заявник ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, свої інтереси уповноважив представляти адвоката Хорошун О.В..
Представник заявника адвокат Хорошун О.В. у судовому засіданні при вирішенні питання про залучення ІНФОРМАЦІЯ_2 поклалась на розсуд суду.
Представник особи, щодо якої вирішується питання про визнання її недієздатною адвокат Колотило Л.М. проти залучення заінтересованої не заперечувала.
Представник заінтересованої особи - Орган опіки та піклування виконавчого комітету Бобрицької сільської ради у судове засідання не з'явилася, направила до суду заяву про розгляд справи у її відсутність.
Заслухавши думку учасників процесу, суд приходить до наступного висновку.
Згідно ч.ч.1, 2 ст.2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Суд та учасники судового процесу зобов'язані керуватися завданням цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Згідно ч.3 ст.42 ЦПК України, у справах окремого провадження учасниками справи є заявники, інші заінтересовані особи.
Відповідно до ч. 4 ст.294 ЦПК України справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
Поняття заінтересованих осіб в окремому провадженні обмежене за змістом. Заінтересованими будуть лише ті особи, взаємовідносини яких із заявником залежать від обставин, що підлягають встановленню і можуть вплинути на їх права та обов'язки.
Порядок залучення заінтересованої особи в ЦПК України не врегульований, а відповідно до частини 3 статті 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, суд при залученні заінтересованої особи керується вимогами статті 53 ЦПК України, що регулює порядок залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог. Крім цього, відповідно до частини 4 статті 294 ЦПК України справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
Згідно частини 3 статті 53 ЦПК України, якщо суд при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення суду може вплинути на права та обов'язки осіб, що не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про оборону України» органи військового управління - Міністерство оборони України, інші центральні органи виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями, утвореними відповідно до законів України, Генеральний штаб Збройних Сил України, інші штаби, командування, управління, постійні чи тимчасово утворені органи у Збройних Силах України та інших військових формуваннях, призначені для виконання функцій з управління, в межах їх компетенції, військами (силами), з'єднаннями, військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями, які належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади, а також територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначення загальних засад проходження в Україні військової служби, здійснює. Згідно з частинами першою, другою статті 1 цього Закону, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Відповідно до Указу Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого ЗУ № 2102-IX від 24.02.2022, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, строк дії якого неодноразово продовжувався Указами Президента України та триває по даний час.
Указом Президента України № 65/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію», затвердженим Законом України від 03 березня 2022 року № 2105-IX, оголошено про проведення загальної мобілізації протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом, у тому числі і на території Полтавської області, строк дії якої неодноразово продовжувався та триває по даний час.
Статтею 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації, а статтею 23 цього Закону передбачена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.
Відповідно до п.10 ч.1ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: опікун особи, визнаної судом недієздатною.
На підставі ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено, що призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин.
Відповідно до пункту 1 Положення «Про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №154 від 23.02.2022 (далі - Положення №154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
За змістом пункту 7 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства. Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя. З метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом.
Пунктом 9 Положення №154 визначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до пункту 2 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави.
Згідно до правового висновку Касаційного Цивільного Суду у складі Верховного Суду, зробленого у постанові від 07 квітня 2020 року у справі № 638/4/19, права заінтересованих осіб знаходяться у юридичному зв'язку із суб'єктивними правами заявників і зумовлюються встановленням юридичного факту. Інтереси заінтересованих осіб можуть суперечити інтересам заявника. Отже, притягнення (вступ) цих заінтересованих осіб має важливе практичне значення, оскільки вони мають можливість у процесі розгляду справи про встановлення юридичного факту заявити про порушення чи оспорювання їхніх суб'єктивних прав. Заінтересовані особи беруть участь у справах окремого провадження з метою захисту своїх інтересів або інтересів держави. Але на відміну від заявника ці особи самі не звертаються до суду із заявою, а вступають у вже розпочатий процес з власної ініціативи або притягуються до участі у справі судом.
Із матеріалів справи вбачається, що заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП - НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . З огляду на вказане, останній територіально перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 та є військовозобов'язаним.
Таким чином, заявник є особою призовного віку, тому може бути мобілізованим до лав ЗСУ, при цьому будучи за рішенням суду призначеним опікун особи, визнаної судом недієздатною не підлягатиме призову на військову службу під час мобілізації.
З огляду на викладене, суд прийшов до висновку про необхідність залучення до участі у справі у якості заінтересованої особи ІНФОРМАЦІЯ_5 , оскільки рішення суду у цій справі в частині призначення заявника ОСОБА_1 , опікуном може вплинути, як на права та обов'язки самого ОСОБА_1 , так і на права та обов'язки відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, пов'язані з можливою мобілізацією заявника, призову його на військову службу під час мобілізації на особливий період та прийняттям рішення щодо відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.42,53, 294,299,258, 259,260ЦПК України, суд,-
Залучити у якості заінтересованої особи у цивільній справі №697/527/25 за заявою ОСОБА_1 в інтересах якого діє адвокат Хорошун Оксана Володимирівна, заінтересована особа: Орган опіки та піклування виконавчого комітету Бобрицької сільської ради про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна:
ІНФОРМАЦІЯ_5 (ЄДРПОУ: НОМЕР_2 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 )
Заінтересованій особі направити копію ухвали.
Зобов'язати заявника направити ІНФОРМАЦІЯ_2 копію заяви з додатками.
Роз'яснити заінтересованій особі право надіслати (надати) суду до судового засідання пояснення щодо заяви, з додержанням вимог ст. 181 ЦПК України.
У разі ненадання заінтересованою особою пояснень у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішить справу за наявними матеріалами.
Судове засідання відкласти до 30 березня 2026 року на 09 годину 30 хвилин.
У судове засідання викликати учасників справи.
Ухвала оскарженню не підлягає і набирає законної сили з моменту її підписання.
Головуючий І. І. Деревенський
Присяжні : Т.М. Туз
О.О. Радченко