Постанова від 09.03.2026 по справі 757/61344/25-п

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

справа №757/61344/25 Головуючий у І інстанції - Константінова К.Е.

апеляційне провадження №33/824/1588/2026 Доповідач у ІІ інстанції - Приходько К.П.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 березня 2026 року суддя Київського апеляційного суду Приходько К.П., за участю прокурора Прокопова Олександра Едуардовича, переглянув справу про адміністративне правопорушення за апеляційною скаргою Шепель Ксенії Володимирівни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 на постанову судді Печерського районного суду м. Києва від 13 січня 2026 року, якою

ОСОБА_1 ,

ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина

України, працюючого головним спеціалістом

в Секретаріаті Кабінету Міністрів України, який проживає за адресою:

АДРЕСА_1

визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та застосовано адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 50 (п'ятдесят) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн., -

установив:

Постановою Печерського районного суду міста Києва від 13 січня 2026 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та застосовано адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі 850 грн., а також стягнуто з нього на користь держави судовий збір у розмірі 665,60 грн.

Не погоджуючись з такою постановою, Шепель К.В., яка діє в інтересах ОСОБА_1 звернулася з апеляційною скаргою, в якій просила скасувати постанову Печерського районного суду міста Києва від 13 січня 2026 року та звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності на підставі ст. 22 КУпАП за малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення і обмежитись усним зауваженням.

Зазначила, що при розгляді справи ОСОБА_1 надав до суду письмові пояснення щодо обставин невчасної подачі щорічної декларації після призначення його на посаду та просив суд звільнити його від відповідальності за малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення.

В поясненнях було зазначено, що він до призначення 24 березня 2025 року на посаду головного спеціаліста відділу цифрового розвитку, захисту інформації та критичної інфраструктури Департаменту інформаційних технологій та безпеки Секретаріату Кабінету Міністрів України не мав попереднього досвіду роботи на державній службі та відповідних знань щодо правил електронного декларування.

Перед призначенням на посаду та початку виконання службових обов'язків посадовими особами конкурсної комісії ОСОБА_1 було надано перелік документів та вимог, необхідних для призначення на посаду та початку виконання службових обов'язків, де було зазначено про необхідність подання серед іншого декларації кандидата на посаду за 2024 рік.

Проте, в наданих роз'ясненнях не було повідомлено про необхідність після призначення на посаду подавати щорічну декларацію по суті за цей самий період.

Також, дана інформація не була йому повідомлена при призначенні на дану посаду.

Про обов'язок подання щорічної декларації ОСОБА_1 повідомили у відділі кадрів.

Після того, як йому стало відомо про такий обов'язок ОСОБА_2 одразу усунув таке порушення та подав декларацію 11 квітня 2025 року, жодного умислу на несвоєчасне подання декларації не мав.

В протоколі №1148 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 27 листопада 2025 року наявні відомості щодо надання пояснень ОСОБА_1 стосовно обставин невчасної подачі щорічної декларації.

В даних поясненнях останній зазначив, що він знав, що на нього, як державного службовця, поширюється дія ЗУ «Про запобігання корупції» та був суб'єктом декларування.

При поданні документів на посаду головного спеціаліста до Секретаріату КМУ, він подав декларацію кандидата на посаду за 2024 рік, але не знав що після призначення на посаду потрібно подавати щорічну декларацію за 2024 рік до 01 квітня.

Після того, як дізнався від відділу кадрів, про необхідність подання саме щорічної декларації за 2024 рік - подав її невідкладно, а саме 11 квітня 2024 року.

Зауважив, що жодного умислу на несвоєчасне подання такої декларації не мав.

Звертає увагу на те, що до обрання ОСОБА_1 , на посаду, ним була подана декларація кандидата на посаду за минулий рік, а саме за 2024 рік.

Щорічна декларація за 2024 рік, яка була подана ним 11 квітня 2025 року є абсолютно ідентичною (з такими ж даними та відомостями, які були вказані в декларації кандидата на посаду), тобто будь якого умислу уникнути фінансового моніторингу доходів його та членів його сім'ї він не мав.

Такими діями ОСОБА_1 не було спричинено значної шкоди державним чи суспільним інтересам.

ОСОБА_1 визнає що невчасно подав щорічну декларацію за 2024 рік та щиро кається.

В судове засідання ОСОБА_1 та її захисник Шепель К.В. не з'явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином. Причини неявки суду не повідомили.

Прокурор Прокопов О.Е. проти задоволення апеляційної скарги заперечував, просив залишити без змін постанову суду першої інстанції.

Заслухавши пояснення прокурора,, який брав участь у розгляді справи, перевіривши матеріали справи, вважаю, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , обіймаючи посаду головного спеціаліста відділу цифрового розвитку, захисту інформації та критичної інфраструктури Управління цифрового розвитку, захисту інформації та критичної інфраструктури Департаменту інформаційних технологій та безпеки Секретаріату Кабінету Міністрів України, будучи державним службовцем категорії «В», відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції», примітки до ст. 172-6 КУпАП, являючись субєктом відповідальності, на якого поширюється дія даного Закону, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», 11 квітня 2025 року о 09:22 несвоєчасно, без поважних причин подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування, за минулий 2024 рік, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування у власному персональному електронному кабінеті, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до наказу державного секретаря КМУ від 21 березня 2025 року №137-К «Про призначення ОСОБА_1 », ОСОБА_1 призначено на посаду головного спеціаліста відділу цифрового розвитку, захисту інформації та критичної інфраструктури Управління цифрового розвитку, захисту інформації та критичної інфраструктури Департаменту інформаційних технологій та безпеки Секретаріат КМУ з 24 березня 2025 року.

Присягу державного службовця ОСОБА_1 склав 24 березня 2025 року.

Відповідно до наказу державного секретаря КМУ від 23 квітня 2025 року №171-К «Про закінчення випробування та присвоєння рангу ОСОБА_1 », ОСОБА_1 , головному спеціалісту відділу цифрового розвитку, захисту інформації та критичної інфраструктури Управління цифрового розвитку, захисту інформації та критичної інфраструктури Департаменту інформаційних технологій та безпеки Секретаріат КМУ присвоєно 9 ранг державного службовця з 25 квітня 2025 року.

Відповідно до посадової інструкції головного спеціаліста відділу цифрового розвитку, захисту інформації та критичної інфраструктури Управління цифрового розвитку, захисту інформації та критичної інфраструктури Департаменту інформаційних технологій та безпеки Секретаріат КМУ вказана посада належить до категорії «В» посад державної служби.

Відповідно до особової картки державного службовця 18 березня 2025 року ОСОБА_1 з проставленням особистого підпису ознайомлений з вимогами і обмеженнями щодо прийняття та проходження державної служби відповідно до ЗУ «Про державну службу», «Про запобігання корупції».

Статтею 8 ЗУ «Про державну службу», визначено, що державний службовець зобов'язаний, зокрема, дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про запобігання корупції», державні службовці є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.

Статтею першою ЗУ «Про запобігання корупції» визначено, що суб'єкти декларування - особи, зазначені у п. 1, п.п. «а», «в» - «ґ» п. 2, п. 4 ч. 1 ст. 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Отже, ОСОБА_1 , будучи державним службовцем є суб'єктом на якого поширюється дія ЗУ «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією та суб'єктом декларування.

Частиною 1 статті 45 ЗУ «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «ґ» пункту 2, частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції.

Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 23 липня 2021 року №448/21 «Про затвердження Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 липня 2021 року за №986/36608, затверджено Порядок формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Реєстру.

Відповідно до розділу ІІ вказаного порядку, суб'єкти декларування подають до Реєстру зазначені в п. 1 цього розділу документи шляхом заповнення електронних форм відповідних документів.

Суб'єкти декларування подають зазначені документи через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті після реєстрації в Реєстрі.

Після заповнення усіх необхідних полів форми документа суб'єкт декларування підписує документ шляхом накладання на нього особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства.

Кожному поданому документу Реєстр автоматично надає унікальний ідентифікатор документа та накладає на нього електронну печатку Реєстру, що унеможливлює внесення несанкціонованих змін до поданого документа (забезпечує цілісність документа).

Пунктом 1 частини 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства від 08 листопада 2023 року №252/23 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 листопада 2023 року за №1965/41021, суб'єкти декларування подають декларації з додержанням таких вимог: щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня.

Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» 24 лютого 2022 року затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022, яким в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який діє і на даний час.

Законом України «Про захист інтересів суб'єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або війни» від 03 березня 2022 року №2115-ІХ установлено, що фізичні особи, фізичні особи-підприємці, юридичні особи подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи.

Також у період воєнного стану або стану війни будь-які перевірки щодо своєчасності та повноти подання будь-яких звітів чи документів звітового характеру уповноваженими органами не здійснюється.

Частиною 2-7 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» ЗУ «Про запобігання корупції» установлено, що з дня набрання чинності ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VІІ цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених ч. 7-14 ст. 45 цього Закону).

Відповідно до даних офіційного веб-сайту Верховної Ради України, ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набрав чинності 12 жовтня 2023 року.

Таким чином, з 12 жовтня 2023 року здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VІІ ЗУ «Про запобігання корупції» (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування) відновлено у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених ч. 7-14 ст. 45 цього Закону).

Строк подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік становить не пізніше 31 березня 2025 року включно.

Відповідно до публічної частини Реєстру ОСОБА_1 подав Декларацію (ідентифікатор документа - e55b1e08-a56f-4bb3-8ea9-b2f11a7c2a72), лише 11 квітня 2025 року о 09:22, а отже несвоєчасно.

Відповідно до послідовності дій користувача Реєстру, які вчиняв ОСОБА_1 за період з 01 січня 2025 року по 12 квітня 2025 року, останній вперше вчинив дії, щодо створення Декларації (ідентифікатор документа - e55b1e08-a56f-4bb3-8ea9-b2f11a7c2a72) натиснувши кнопку «Нова декларація на основі цієї» лише 10 квітня 2025 року о 16:44. Дата першої реєстрації у реєстрі - 19 березня 2025 року.

Отже ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції», 11 квітня 2025 року о 09:22 несвоєчасно, без поважних причин подав Декларацію, шляхом заповнення електронної форми через мережу Інтернет з використанням програмних засобів Реєстру у власному персональному електронному кабінеті.

При ухваленні постанови про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, суд першої інстанції всебічно та повно дослідив наявні в матеріалах справи докази в частинні встановлення вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та прийшов до обґрунтованого та вмотивованого висновку про те, що будучи суб'єктом, на якого поширюються вимоги ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення встановленого законом строку, 11 квітня 2025 року несвоєчасно без поважних причин подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, шляхом заповнення електронної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції через власний персональний електронний кабінет суб'єкта декларування у системі Реєстру.

Суд апеляційної інстанції вважає такий висновок суду законним і обґрунтованим.

Доводи апеляційної скарги не впливають на правильність висновків суду першої інстанції.

При вирішенні питання про накладення адміністративного стягнення, суд першої інстанції у відповідності до положень ст. 33 КУпАП врахував характер вчиненого правопорушення, дані про особу правопорушника, та призначив стягнення у виді штрафу, що кореспондується з ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Враховуючи зазначене, апеляційний суд дійшов висновку, що постанову суду першої інстанції необхідно залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Керуючись ст.294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд, -

постановив:

Апеляційну скаргу Шепель Ксенії Володимирівни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Постанову судді Печерського районного суду м. Києва від 13 січня 2026 року залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя Київського апеляційного суду К.П. Приходько