Постанова від 14.01.2011 по справі 2-а-105/11

Справа № 2-а-105/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 січня 2011 року м.Калуш

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

у складі: головуючого-судді Кардаш

при секретарі Боднар Н.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Калуші справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління ПФУ в м. Калуш про визнання неправомірним відмови в перерахунку пенсії по інвалідності та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату даних пенсійних виплат

ВСТАНОВИВ:

Що позивачка звернулася в суд з адмiнiстративним позовом до Управління пенсійного фонду України в місті Калуш про визнання неправомірною відмову в перерахунку пенсії та зобов»язання провести перерахунок пенсії за період з 12.09.2007 року по 31.10.2010 року у відповідності до ст. 49, 50,54,67,71 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” виходячи з розміру мінімальної пенсії .

В судове засідання позивачка подала заяву , в якій позов підтримала в повному обсязі з підстав, викладених в позовній заяві та просить справу заслухати у її відсутності.

Представник відповідача в судове засідання також подала заяву в якій просить справу заслухати у її відсутності, позовні вимоги не визнала, вважає їх безпідставними та такими, що не підлягають до задоволення, про що зазначили у своєму запереченні.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії, що підтверджується посвідченням НОМЕР_4 ( а.с.13). Згідно з висновком медико-соціальної експертної комісії від 12.09.2007 року позивач визнаний інвалідом третьої групи внаслідок захворювання, пов'язаного з наслідками Чорнобильської катастрофи ( а.с.16) та Вкладкою до посвідчення громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської Катастрофи НОМЕР_1 пенсійним посвідченням НОМЕР_2 та повторною Вкладкою без переогляду на безстроковий термін НОМЕР_3 (а.с.14-15).

Позивач 15 червня 2010 року (а.с.6) письмово звертався до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” , виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком. Однак листом №312/Б-15 від 21.06.2010 року позивачу відмовлено у встановленні розміру пенсії, зазначеному в ст. 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та в її перерахунку.

Право позивача на одержання пенсії, передбаченої для інвалідів, щодо яких встановлено зв”язок з Чорнобильською катастрофою відповідачем не оспорюється, тому на підставі ст. 72 ч.3 КАС України доказуванню не підлягає.

Згідно ст. 49 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” пенсії особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4 встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров”ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію. Максимальний розмір пенсії або місячного грошового утримання ( з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством) призначених відповідно до цього Закону не може перевищувати 12 мінімальних розмірів пенсії за віком, встановленої абзацом першим частини 1 ст. 28 Закону України „Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування „ від 23.12.2004 року.

Згідно ст.50 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам II групи , призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров”ю у розмірі - 75 процентів мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ст. 54 вищевказаного Закону обчислення і призначення пенсій по інвалідності ,що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв”язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" . В усіх випадках розмір пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим по третій групі інвалідності, як 6 мінімальних пенсій за віком.

При цьому зазначений Закон передбачає здійснення перерахунку пенсії з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, тобто врегульований порядок нарахування пенсії та здійснення перерахунку у бік збільшення кожного разу, коли збільшується розмір прожиткового мінімуму для осіб , які втратили працездатність.

Згідно „Порядку обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання і пенсії у зв”язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи „ затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.1997 року №523 , критерії якого відповідають положенням ст. 50,54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” в усіх випадках розмір пенсії для інвалідів третьої групи, щодо яких встановлено зв”язок з Чорнобильською катастрофою не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком.

З матеріалів справи вбачається, що позивачу пенсія нараховується та виплачується в розмірі встановленому постановами Кабінету Міністрів України № 530 від 28.05.2008 року „Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” та №654 від 16.07.2008 року „ Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян”, що на думку суду є неправомірним, по-скільки таке нарахування суперечить положенням ч.4 ст. 9 КАС України , де у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином , посилання представника відповідача на положення Постанов Кабінету Міністрів є безпідставним і таким, що звужує обсяг передбачених законом прав позивача.

Виходячи з загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, враховуючи положення ст. 54, 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та з врахуванням ст. 58 Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік”, Закону України „Про Державний бюджет України на 2009 рік”, Закону України „Про Державний бюджет України на 2010 рік” відповідачу слід провести перерахунок пенсії у відповідності до вище перелічених норм.

Згідно із ст.99 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Також законами можуть встановлюватися інші строки звернення до адміністративного суду. Зокрема такі строки передбачені Цивільним кодексом України, Кодексом законів про працю України, які також можуть бути застосовані.

При цьому відповідно до ст.100 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо суд визнає причину пропуску строку звернення до суду поважною, адміністративна справа розглядається і вирішується в порядку, встановленому цим Кодексом. Тобто Кодексом адміністративного судочинства України не передбачено поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи шляхом постановлення окремого процесуального документа, а ст. 102 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено тільки поновлення процесуальних строків.

Із листа управління Пенсійного фонду України в м.Калуш № 312/Б-15 від 21.06.2010 року ( а.с.7) вбачається , що позивачу відмовлено у проведенні виплат та перерахунку пенсії, а отже позивач звернувся до суду саме тоді, коли дізнався про порушення своїх прав та інтересів. А у відповідності до ст. 87 закону України «Про пенсійне забезпечення» суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Оскільки позивач та відповідач звільнені від сплати судового збору на підставі Декрету Кабінету Міністрів України „Про державне мито”, у відповідності до ст. 94 КАС України судові витрати слід віднести за рахунок держави.

На підставі ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 58 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік", Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік", Закону України "Про Державний бюджет України на 2010 рік", керуючись ст. ст. 11, 98, 158-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

заяву задоволено повністю .

Поновити ОСОБА_1 строк для оскарження адмінпостанови.

Визнати неправомірною відмову Управління пенсійного фонду України в місті Калуші в щодо перерахунку пенсії по інвалідності протиправною.

Зобов»язати Управління пенсійного фонду України в місті Калуші здійснити перерахунок виплаченої ОСОБА_1 пенсії у відповідності до вимог ст. 50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком , визначеного в Законах України про Державний бюджет України на відповідні роки за період з 12.09.2007 року по 31.10.2010 року та виплатити недоплачену суму пенсії.

Постанова може бути оскаржена до Львівського адміністративного апеляційного суду через Калуський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги .

ГОЛОВУЮЧА: