Справа № 191/7199/25
Провадження № 3/191/2114/25
13 березня 2026 року м. Синельникове
Суддя Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області Форощук О.В., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН: НОМЕР_1 , військовослужбовця військової частини НОМЕР_2 , який займає посаду механіка 2 евакуаційного відділення, евакуаційного взводу, ремонтно-відновлювального батальйону, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , -
за ч. 3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
26 грудня 2025 року у денний час, молодший сержант ОСОБА_1 будучи військовослужбовцем Збройних Сил України, в умовах воєнного стану вжив алкогольні напої та перебував при виконанні службових обов'язків з явними ознаками алкогольного сп'яніння (характерний запах алкоголю з ротової порожнини) у громадському місці ( АДРЕСА_2 ) на території розташування військової частини НОМЕР_2 , розташованій в АДРЕСА_3 . Останній був виявлений військовослужбовцем військової частини та доставлений на огляд у приміщення комунального некомерційного підприємства «Васильківська лікарня» Васильківської селищної ради Дніпропетровської обл., за адресою: Дніпропетровська обл.., Синельниківський р-н, с-ще м.т. Васильківска, вул.. Михайлівська, 76Д, для встановлення стану сп'яніння. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння відмовився, що підтверджується висновком щодо результатів з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння від 26.12.2025 року № 237.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, вину визнав.
Частиною 3 ст.172-20 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за відмову військовослужбовця, який виконує обов'язки військової служби в умовах особливого періоду від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", в Україні з 24.02.2022 року введено режим воєнного стану, термін якого продовжено та триває до цього часу.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255цього Кодексу.
Відповідно до ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Суддя, ознайомившись з матеріалами справи про адміністративне правопорушення, а саме: протоколом ДНЛ №4133 про військове адміністративне правопорушення від 27.12.2025 року, висновком щодо результатів з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння від 26.12.2025 року № 237, поясненнями та іншими матеріалами справи, вважає, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, а саме: відмова військовослужбовця, який виконує обов'язки військової служби в умовах особливого періоду від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, суддя прийшов до висновку про необхідність накладення на військовослужбовця ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу у мінімальному розмірі, передбаченому санкцією ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, що буде справедливим, достатнім і необхідним для виховання особи та запобігання новим проступкам, а саме у вигляді штрафу на користь держави в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
На підставі викладеного, керуючись ч. 3 ст. 172-20, ст. ст. 251, 283, 284, 294 КУпАП, суддя, -
Визнати винуватимОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.172-20 КУпАП, і застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі 1000 розмірів неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17 000 (сімнадцять тисяч) грн. 00 коп. Отримувач: ГУК у Дн-кій обл/ОТГс.Зайцеве /21081100, Код ЄДРПОУ: 37988155, Банк: Казначейство України (ЕАП), Рахунок: UA108999980313050106000004551, код класифікації доходів бюджету: 21081100, найменування коду класифікації доходів бюджету: адміністративні штрафи та інші санкції. Стягувач: Стягувач: Військова частина НОМЕР_2 Міністерства Оборони України.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код ЄДРПОУ): 37993783, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Код класифікації доходів бюджету: 22030106, судовий збір в сумі 605 грн. 60 коп. Стягувач: Державна судова адміністрація України.
Згідно ч.2 ст.308 КУпАП, у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, призначеного судом.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку оскарження.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці.
Суддя О. В. Форощук