Рішення від 24.03.2026 по справі 178/625/26

Справа № 178/625/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2026 року Криничанський районний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді: Лісняк В.В.

за участі секретаря: Коваль Л.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в с.Кринички справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Південний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Кам'янське Кам'янського району Дніпропетровської області Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про встановлення факту смерті, -

УСТАНОВИВ:

Заявниця звернулася до суду з цією заявою, і суду пояснила, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 доводиться їй батьком, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим 09 серпня 1982 року селищною радою Асканія-Нова Чаплинського району Херсонської області, актовий запис № 97. ІНФОРМАЦІЯ_2 у сел. Маркеєв Чаплинського району Херсонської області, внаслідок гострої дихальної недостатності, лівосторонньої пневмонії, помер ОСОБА_2 , що підтверджується довідкою про причину смерті № С-00226 від 19 лютого 2026 року. Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану». Тому заявниця звернулась до суду з проханням встановити факт смерті ОСОБА_2 , яка настала ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Маркеєв Каховського району Херсонської області.

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, про день розгляду справи сповіщений.

Оцінивши докази по справі суд вважає, що вимоги заявниці у відповідності із ст. 317,319 ЦПК України мають бути задоволені, бо від встановлення факту смерті ОСОБА_2 залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав його доньки - ОСОБА_1 .

Судом встановлено, що заявниця є донькою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим 09 серпня 1982 року селищною радою Асканія-Нова Чаплинського району Херсонської області, актовий запис № 97.

Зміна належного прізвища заявниці з « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_4 » підтверджується свідоцтвом одруження серії НОМЕР_2 , виданим 31 грудня 2004 року Маркеєвською сільською радою Чаплинського району Херсонської області, актовий запис № 2.

У судовому засіданні встановлено, що згідно наданих заявницею копії довідки про причину смерті № С-00226 від 19 лютого 2026 року, свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , виданому 19 лютого 2026 року, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в сел. Маркеєв Чаплинського району Херсонської області.

Судом встановлено, що сел. Маркеєв входить до території Чаплинської територіальної громади Херсонської області, яка відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 (із змінами) віднесена до тимчасово окупованих російською федерацією територій».

Факт смерті громадянина України підлягає державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру актів цивільного стану України (далі Реєстр). Внесення до Реєстру запису про смерть та наступна видача свідоцтва про смерть є підставою для настання правових наслідків смерті, серед яких вступ у спадщину, що залишилась після померлого, можливість встановлення опіки над його дітьми, що залишились без батьківського піклування та інші правові наслідки.

Відповідно до пункту 5 частини другої статті 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення. Суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті (пункт 8 частини першої статті 315 ЦПК України).

Згідно частини першої статті 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Згідно з ч. 2 ст. 319 ЦПК України рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована російською федерацією територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Правовий статус тимчасово окупованої території, а також правовий режим на тимчасово окупованій території визначаються цим Законом, іншими законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, принципами та нормами міжнародного права. Тимчасова окупація російською федерацією територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території.

Відповідно до ст. 18 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України"громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Зі змісту ч. ч. 2, 3ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території», вбачається, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.

Тобто Україна не визнає такі акти, але як виключення враховує документи, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території для державної реєстрації акту цивільного стану і таке врахування не є визнанням окупаційної влади. Такий підхід відповідає практиці ЄСПЛ (справи Cyprus v. Turkey, Loizidou v. Turkey), Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії від 21 червня 1971 року, а також судовій практиці України.

Частиною 4 статті 317 ЦПК України визначено, що ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Відповідно до вимог п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішення про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства.

Ураховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення вимог заявника.

А задоволення вимог заявниці згідно за правилами ст. 317 ЦПК України, обумовлює допущення рішення до негайного виконання.

Керуючись ст. ст. 10, 12, 13, 81, 259, 263-265, 317, 319 ЦПК України суд, -

ВИРІШИВ:

Становити факт, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, який народився в с. Софіївки Новотроїцького району Херсонської області, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Маркеєв Каховського району Херсонської області.

Рішення підлягає негайному виконанню.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку Дніпровського апеляційного суду через Криничанський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Суддя: В. В. Лісняк