Постанова від 26.03.2026 по справі 521/3476/26

Справа №521/3476/26

Номер провадження 3/521/1685/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2026 року м. Одеса

Суддя Хаджибейського районного суду міста Одеси Федоренко Т.І., при секретарі Чорній В.С., за участі прокурора Пашкевич О.П., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючої, на момент вчинення адміністративного правопорушення, оператором відділення оперативного зв'язку 5 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСУ з надзвичайних ситуацій в Одеській області, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 , припиняючи з 02.07.2025 року діяльність на посаді оператора відділення оперативного зв'язку 5 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, маючи спеціальне звання «сержант служби цивільного захисту», будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією відповідно до пп.«д» п.1 ч.1 ст.З Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон), в порушення вимог абз.1 ч.2 ст.45 Закону, несвоєчасно без поважних причин подала 25.08.2025 року, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (далі - декларація типу «при звільненні»), тобто пізніше 01.08.2025 року, ніж протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності.

За даним фактом працівниками Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України складено протокол про адміністративне правопорушення від 27.02.2026 року №132 відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-6 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину визнала, розкаялась, просила суворо її не карати. Пояснила, що її посада була скорочена, про скорочення її повідомили завчасно, на місці служби її повідомляли під розпис про порядок декларування. Була розстроєна звільненням, хвилювалася, тому допустила таку помилку, як несвоєчансе декларування після звільнення. Крім того, зазначила, що дійсно у зв'язку із укладанням шлюбу змінила своє прізвище з ОСОБА_3 на ОСОБА_4 .

В судовому засіданні прокурор ОСОБА_5 вважала, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, винна у вчиненні адміністративного правопорушення, її вина підтверджується зібраними у справі доказами, і тому необхідно притягнути її до відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП та застосувати стягнення відповідно до санкції вказаної статті. Вважає, що у даному випадку правопорушення, яке пов'язано із корупнцією, не може бути визнано малозначним.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши доводи сторін, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ч.1 ст. 1 Закону "Про запобігання корупції" правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Так, на підставі наказу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області від 30.09.2024 № 753, сержанта служби цивільного захисту ОСОБА_6 призначено на посаду оператора відділення оперативного зв'язку 5 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області.

Відповідно до Положення про порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2013 року № 593 начальницький склад поділяється на молодший, середній, старший і вищий. Особи, які перебувають на службі в органах і підрозділах цивільного захисту та мають звання «сержант служби цивільного захисту» відносяться до молодшого начальницького складу.

Приписами ст.3 Закону визначено коло осіб, на яких поширює свою дію цей Закон, зокрема пп. «д» п.1 ч.1 ст.3 Закону передбачено його розповсюдження на осіб начальницького складу служби цивільного захисту.

Таким чином, оператор відділення оперативного зв'язку 5 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області ОСОБА_6 є суб'єктом, на яку поширюється дія цього Закону відповідно до пп. «д» п.1 ч.1 ст.3 Закону та суб'єктом відповідальності відповідно до Примітки до ст.172-6 КУпАП, тобто вона зобов'язана виконувати вимоги Закону, в тому числі - зазначені у ст. 45 вказаного Закону.

У відповідності до п. 15 ст. 1 Закону, суб'єкти декларування - особи, зазначені у п. 1, пп. "а", "в"-"ґ" п. 2, п. 4 ч. 1 ст.3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Відповідно до наказу 2 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області від 02.07.2025 № 102-НК/60 32.04, ОСОБА_6 , яку наказом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області від 27.06.2025 № 547-НК/60 звільнено із служби цивільного захисту, з 02.07.2025 виключено зі списків особового складу Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області.

Згідно з абз.1 ч.2 ст.45 Закону особи, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом ЗО календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Відповідно до п.5 ч.1 ст.12 Закону «Права Національного агентства», Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.

Згідно п.15 ч.1 ст.11 Закону «Повноваження Національного агентства», до повноважень Національного агентства належить надання рекомендаційних роз'яснень, методичної та консультаційної допомоги з питань застосування актів законодавства з питань етичної поведінки, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів у діяльності осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та прирівняних до них осіб, застосування інших положень цього Закону та прийнятих на його виконання нормативно-правових актів, захисту викривачів.

Відповідно до Роз'яснення Національного агентства з питань запобігання корупції № 4 від 13.11.2023 «Щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку)» визначено, що декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абз.1 ч. 2 ст. 45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності.

Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов'язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності.

Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру, крім декларації кандидата на посаду.

Днем припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у пп. «а», «в»-«г» п. 2 ч. 1 ст. З Закону, у тому числі перебування на посадах, зазначених у п. 1, пп. «а», «в» - «ґ» п. 2 ч. 1 ст. З Закону.

Таким чином, строком перебування особи в часі як такої що «припиняє діяльність», зазначеного в абз.1 ч.2 ст.45 Закону, є останній день перебування працівника в трудових правах та обов'язках визначених у наказі про звільнення, а з наступного дня особа вважається звільненою, тобто такою що припинила трудові права та обов'язки.

На виконання вищезазначених вимог, оператор відділення оперативного зв'язку 5 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області ОСОБА_1 була зобов'язана подати декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями не пізніше 01.08.2025 року.

Згідно з інформацією, розміщеною у публічній частині Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 з 2017 року подавала декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що свідчить про її обізнаність з вимогами та порядком декларування.

Крім цього, ОСОБА_1 власним підписом засвідчила ознайомлення із Пам'яткою при звільненні із служби цивільного захисту (роботи) осіб начальницького складу, посадових та службових осіб державного органу, державних службовців ДСНС України.

Проте, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, яка повинна бути обізнаною щодо обов'язку, способу та терміну подання такого типу декларації, за відсутності поважних причин, в порушення абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону, подала відповідну декларацію лише 25.08.2025 о 13 год. 41 хв., що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр) та підтверджується послідовністю її дій в Реєстрі, що надійшли з НАЗК листом від 31.12.2025 № 47-06/104131-25.

Згідно з ч.1 ст.172-6 КУпАП відповідальність за вказаною статтею настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Таким чином, ОСОБА_1 , припиняючи з 02.07.2025 року діяльність на посаді оператора відділення оперативного зв'язку 5 державного пожежно- рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, маючи спеціальне звання «сержант служби цивільного захисту», несвоєчасно 25.08.2025 року без поважних причин подала, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, яка припиняє діяльність пов'язану з виконанням функцій держави та місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, чим порушила вимоги абз.1 ч.2 ст. 45 Закону.

Таким чином, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Вина ОСОБА_1 підтверджується зібраними в справі доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення від 27.02.2026 року №132, роздруківкою з офіційного веб - сайту Національного агентства з питань запобігання корупції декларації ОСОБА_1 , яка подана 25.08.2025 року, листом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області від 14.01.2026 № 60 01.2-484/60 14, витягом з наказу від 30.09.2024 року №753 про призначення ОСОБА_1 на посаду оператора відділення оперативного зв'язку 5 державного пожежно-рятувального загону ГУ ДСНС України в Одеській області, витягом з наказу від 27.06.2025 року №547-НК/690 про звільнення ОСОБА_1 з займаної посади, пам'яткою при звільненні із служби, яка підписана особисто ОСОБА_1 , поясненнями ОСОБА_1 , відповідно до яких остання підтверджує обставини викладені в протоколі, заявою ОСОБА_1 про визнання вини.

Згідно свідоцтва про шлоюб ОСОБА_6 10.10.2025 року уклала шлюб та змінила прізвище на ОСОБА_4 .

Вирішуючи питання про вид і розмір адміністративного стягнення, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, обставини справи, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.

Враховуючи те, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, з метою дотримання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами, суд дійшов до висновку, що необхідним та достатнім є вид адміністративного стягнення у виді накладення штрафу у розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до статті 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення уразі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Вимогами ст.4 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, особа, яку притягнуто до адміністративної відповідальності сплачує судовий збір за ставкою 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Керуючись ст. ст. 9-11, 36, 172-6, 221, 252, 283, 284 КУпАП, суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом встановленого законом строку з дня її винесення.

Суддя Т.І.Федоренко