Справа № 521/3518/26
Номер провадження:1-кс/521/1243/26
18 березня 2026 року м. Одеса
Слідчий суддя Хаджибейського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання детектива Підрозділу Територіального управління БЕБ в Одеській області ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів у рамках кримінального провадження №72024171100000002 від 18.01.2024 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 204, ч. 2 ст. 204, ч. 2 ст. 199 КК України, -
Як вбачається з клопотання детектива, що протягом тривалого часу службові особи підприємств, які здійснюють діяльність у галузі виробництва тютюнових виробів на території України, зокрема, Товариство з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (КОЛИШНЯ назва ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , під прикриттям законної діяльності з виробництва тютюнових виробів, налагодили протиправну схему незаконного виробництва тютюнових виробів, як власних марок, так і відомих світових брендів, які в подальшому незаконно реалізуються на території України з використанням підроблених марок акцизного податку, а також постачаються контрабандним шляхом до іноземних країн, в тому числі - Європейського Союзу, де в подальшому незаконно реалізуються за готівкові кошти.
У період часу з 14.08.2025 року по 15.08.2025 року проведено огляд контейнеру №HPCU2357332, який перебував на території пункту пропуску Державного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_3 » в митному режимі «експорт», в ході якого виявлено та вилучено тютюнові вироби без марок акцизного податку України, експортером яких є ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », а саме: MARVEL Compact X у кількості 170 000 пачок, MARVEL Дио у кількості 72 500 пачок, MARVEL Black Yellow у кількості 57 500 пачок.
Згідно з отриманими документами вантажоодержувачем зазначених тютюнових виробів вказано Limited Liabillity Company « ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 », що зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 .
У той же час, місцем призначення вантажу зазначено порт Мерсі, розташований на території Турецької Республіки.
Під час огляду вилучених тютюнових виробів встановлено, що вони не відповідають вимогам статей 11 та 15 Рамкової конвенції Всесвітньої організації охорони здоров?я із боротьби проти тютюну.
У ході досудового розслідування установлено, що ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » під час здійснення експорту зазначених тютюнових виробів подано до митних органів митну декларацію №25UA209230073860U5, до якої внесено можливі недостовірні відомості щодо країни місцезнаходження вантажоодержувача та країни призначення, а саме: зазначено Турецьку Республіку.
Таким чином, в ході проведення розслідування перевіряється факт можливого незаконного ввезення на територію Турецької Республіки з метою збуту, або подальшого незаконного транспортування через її територію до іноземних країн, у тому числі Європейського Союзу, тютюнових виробів, з метою подальшої незаконної реалізації.
Розслідуванням встановлено, що впродовж 2022-2025 років посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_5 оформлювалися, серед іншого, митні декларації щодо експорту ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » тютюнових виробів торговельної марки «Marvel» на адресу ІНФОРМАЦІЯ_6 », де вказано країну призначення - Турецька Республіка, зокрема:
??інвойс від 24.01.2022 року №24/01-2022 (CMR від 28.01.2022): відповідно до митної декларації №UA 209140/2022/006964 (дата оформлення 28.01.2022);
??інвойс від 12.07.2022 року №12/07-2022 (CMR від 14.07.2022): відповідно до митної декларації №UA 209140/2022/068390 (дата оформлення 14.07.2022); ??
інвойс від 12.07.2022 року №12/07-2022-1(CMR від 14.07.2022): відповідно до митної декларації №UA 209140/2022/068391 (дата оформлення 14.07.2022); ??
інвойс від 12.12.2022 року №12/12-2022 (CMR від 20.12.2022): відповідно до митної декларації №22UA209230024538U1 (дата оформлення 20.12.2022);
??інвойс від 12.12.2022 року №12/12-2022-1 (CMR від 20.12.2022): відповідно до митної декларації №22UA209230042573U4 (дата оформлення 20.12.2022); ??
інвойс від 23.02.2023 року №23/02-2023-1 (CMR від 27.02.2023): відповідно до митної декларації №23UA209230019957U9 (дата оформлення 27.02.2023);
??інвойс від 23.02.2023 року №23/02-2023-2 (CMR від 27.02.2023): відповідно до митної декларації №23UA209230020010U0 (дата оформлення 27.02.2023);
??інвойс від 01.05.2023 року №01/05-2023-1 (CMR від 04.05.2023): відповідно до митної декларації №23UA209230046239U1 (дата оформлення 04.05.2023);
??інвойс від 01.05.2023 року №01/05-2023-2 (CMR від 04.05.2023): відповідно до митної декларації №23UA209230046428U2 (дата оформлення 04.05.2023);
?інвойс від 20.10.2023 року №20/10-2023-1 (CMR від 30.10.2023): відповідно до митної декларації №23U209230011571306 (дата оформлення 30.10.2023);
??інвойс від 20.10.2023 року №20/10-2023-2 (CMR від 31.10.2023): відповідно до митної декларації №23UA209230116564U7 (дата оформлення 31.10.2023);
??інвойс від 06.09.2024 року №06/09-2024 (CMR від 07.09.2024): відповідно до митної декларації №24UA209230082996U7 (дата оформлення 07.09.2024);
??інвойс від 21.10.2024 року №21/10-2024 (CMR від 22.10.2024): відповідно до митної декларації №24UA209230098659U8 (дата оформлення 22.10.2024); ??
інвойс від 21.10.2024 року №21/10-2024-1 (CMR від 22.10.2024): відповідно до митної декларації №24UA209230098660U0 (дата оформлення 22.10.2024).
Із метою встановлення обставин вчинення зазначених кримінальних правопорушень виникла необхідність у зверненні до компетентних органів Турецької Республіки з клопотанням про надання міжнародної правової допомоги, яка полягає у отриманні інформації та документів щодо митного оформлення операцій у режимі «імпорт», «експорт», «реекспорт», «транзит» тощо між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) та Limited Liabillity Company « ІНФОРМАЦІЯ_7 » та документів щодо прибуття до порту Мерсін товарів від вказаного українського підприємства, а також перевірки фактів щодо можливого вчинення посадовими особами підприємства ІНФОРМАЦІЯ_8 « ІНФОРМАЦІЯ_9 ( ІНФОРМАЦІЯ_4 » кримінальних правопорушень на території Турецької Республіки.
Довести обставини вчинення злочину без отримання інформації, яка може знаходитись у володінні уповноважених митних органів Турецької Республіки, не вбачається можливим.
Враховуючи те, що уповноважені митні органи Турецької Республіки здійснюють свою діяльність на території Республіки Туреччина, Територіальне управління БЕБ в Одеській області в порядку ст. 551 КПК України здійснює підготовку запиту про міжнародну правову допомогу, який буде направлено компетентним органам Турецької Республіки в порядку, передбаченому діючим Кримінальним процесуальним кодексом України та Європейською конвенцією про взаємну допомогу у кримінальних справах від 20.04.1959 року, яка ратифікована Законом №44/98-ВР від 16.01.1998 року.
Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав та просив задовольнити.
Відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України, розгляд клопотання проводиться без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться, оскільки існують підстави вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів.
Розглянувши матеріали клопотання, вислухавши думку прокурора, слідчий суддя вважає за необхідне в задоволенні клопотання детектива відмовити, виходячи з наступного.
Частина 2 ст. 93 КПК України, закріплює, що сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених КПК України.
Відповідно до ст. 84 КПК України, доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому КПК України порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню. Процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів.
Відповідно до ч. 1 ст. 132 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених КПК України.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем, комп'ютерних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах, комп'ютерних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення. Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Частина 5 ст. 163 КПК України закріплює, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 132 КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора.
Так, орган досудового розслідування просить слідчого суддю надати дозвіл на здійснення тимчасового доступу до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю, а саме до документів щодо митного оформлення операцій у режимі «імпорт», «експорт», «реекспорт», «транзит» між ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та Limited Liability Company « АДРЕСА_2 », та розпорядження про їх вилучення (виїмку) в уповноважених митних органах Турецької Республіки.
Відповідно до положень ст. 551 КПК України, суд, прокурор або слідчий за погодженням з прокурором надсилає до уповноваженого (центрального) органу України запит про міжнародну правову допомогу у кримінальному провадженні, яке він здійснює. Уповноважений (центральний) орган України розглядає запит на предмет обґрунтованості і відповідності вимогам законів та міжнародних договорів України.
Стаття 552 КПК України закріплює, зміст та форма запиту про міжнародну правову допомогу повинні відповідати вимогам цього Кодексу або міжнародного договору України, що застосовується у конкретному випадку. Запит може бути складений у формі доручення. До запиту про проведення обшуку, огляду місця події, вилучення, арешту чи конфіскації майна або інших процесуальних дій, дозвіл на проведення яких надається судом згідно з цим Кодексом, додається інформація про докази, які обґрунтовують потребу у відповідних заходах.
Відповідно ч. 1 ст. 562 КПК України якщо для виконання запиту компетентного органу іноземної держави необхідно провести процесуальну дію, виконання якої в Україні можливе лише з дозволу прокурора або суду, така дія здійснюється лише за умови отримання відповідного дозволу в порядку, передбаченому цим Кодексом, навіть якщо законодавство запитуючої сторони цього не передбачає. Підставою для вирішення питання щодо надання такого дозволу є матеріали звернення компетентного органу іноземної держави.
Таким чином, відповідно до вимог Кримінально - процесуального кодексу України, отримання доказів, що знаходяться на території іншої держави, здійснюється в порядку міжнародного співробітництва, зокрема шляхом направлення запиту про міжнародну правову допомогу через уповноважений (центральний) орган України.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів клопотання, орган досудового розслідування не звертався до уповноваженого (центрального) органу України із запитом про надання міжнародної правової допомоги у даному кримінальному провадженні, що є обов'язковою передумовою для отримання дозволу на тимчасовий доступ до речей та документів, які знаходяться у володінні митних органів Турецької Республіки.
Отже, заявлене клопотання подано з порушенням встановленого порядку отримання доказів, що виключає можливість його задоволення слідчим суддею.
Керуючись, ст.ст. 84, 93, 132, 159, 162, 163, 369-372, 551, 552, 562 КПК України, слідчий суддя -
У задоволенні клопотання детектива Підрозділу Територіального управління БЕБ в Одеській області ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів у рамках кримінального провадження №72024171100000002 від 18.01.2024 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 204, ч. 2 ст. 204, ч. 2 ст. 199 КК України, - відмовити.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: ОСОБА_6