ЦЕНТРАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД м. МИКОЛАЄВА
вул. Захисників Миколаєва, 41/12, м. Миколаїв, 54607 тел. (0512) 53-31-08
e-mail: inbox@ct.mk.court.gov.ua, web: ct.mk.court.gov.ua
Код ЄДРПОУ 02892528
490/1817/26
нп 1-кс/490/1129/2026
12 березня 2026 року слідчий суддя Центрального районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши клопотання старшого слідчого СВ УСБУ в Херсонській області ОСОБА_5 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22026230000000125 від 25.02.2026 року щодо
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки см. Херсон, раніше не судимої, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , -
25.02.2026 року в Єдиному реєстрі досудових розслідувань зареєстроване кримінальне провадження №22026230000000125 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого, ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України.
10.02.2026 року ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненнікримінального правопорушення, передбаченого, ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Згідно вказаного повідомлення, що громадянка України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у невстановлені дату та час, але не пізніше 23 вересня 2022 року, будучи проросійськи налаштованою, діючи з прямим умислом та усвідомлюючи протиправний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, всупереч врегульованим чинним законодавством України суспільним відносинам у сфері національної безпеки України, перебуваючи на тимчасово окупованій території Херсонської області, добровільно погодилась на пропозицію невстановлених досудовим розслідуванням осіб та була призначена на посаду так званої «члена виборчої комісії Херсонської області» мовою оригіналу: «члена избирательной комиссии Херсонской области».
При цьому, упродовж липня-вересня 2022 року ОСОБА_6 , будучи обізнана з тим, що відповідно до статті 73 Конституції України виключно всеукраїнським референдумом вирішуються питання про зміну території України, усвідомлюючи протиправність своїх дій, діючи на виконання протиправних указів так званого голови ВЦА Херсонської області (матеріали відносно якого виділені в окреме кримінальне провадження), за попередньою змовою із зазначеними вище та іншими, не встановленими на даний час досудовим розслідуванням особами, вчинила дії, спрямовані на організацію та проведення на тимчасово окупованій території Херсонської області незаконного референдуму з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, а саме:
- здійснювала організацію та координацію діяльності учасників референдуму;
- залучала осіб до участі у проведені так званого референдуму;
- інструктувала щодо виконання покладених завдань, надавала вказівки щодо оформлення виборчих документів;
- брала участь у публічних заходах політичного характеру разом із представниками окупаційної влади, зокрема ОСОБА_7 та іншими членами так званої «избирательной комиссии Херсонской области».
Здійснивши вищеописані протиправні дії, спрямовані на підготовку до проведення незаконного референдуму, 23.09.2022 о 08 годині 00 хвилин на усій тимчасово окупованій території Херсонської області та окремих виборчих дільницях розміщених за межами Херсонської області, була розпочата процедура незаконного голосування з питання приєднання окупованих території Херсонської області до російської федерації, яка була завершена 27.09.2022 року.
При цьому, процес проведення голосування проводився з порушенням загальних принципів волевиявлення - а саме, права на вільне та таємне голосування. Так, до голосування з означеного питання мешканці Херсонської області примушувались шляхом здійснення подвірного/поквартирного обходу членами виборчих комісій в присутності озброєних представників незаконних силових структур та військовослужбовців російської федерації, які спонукали громадян України заповнити бюлетень для голосування, продовжуючи впливати на їх самостійний вибір.
27 вересня 2022 року так звана виборча комісія Херсонської області, за результатами збору та підрахунку бюлетенів для голосування визнала незаконний референдум таким, що відбувся. Відповідно до його результатів задекларовано участь 497 051 громадян, що становить 87.05 % від загальної кількості виборців, які прийняли участь у голосуванні та виявили бажання за входження Херсонської області до складу російської федерації.
Внаслідок вищевказаних незаконних та неправомірних дій ОСОБА_6 , та інших осіб, щодо яких здійснюється розслідування у даному провадженні, стало визнання рф незаконного референдуму на тимчасово окупованій територій України таким, що відбувся та незаконного приєднання Херсонської області до складу рф.
Слідчий звернувся до слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва з погодженим із прокурором відділу Херсонської обласної прокуратури ОСОБА_3 клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22026230000000125 від 25.02.2026 року стосовно оголошеної у розшук підозрюваної ОСОБА_6 .
У відповідності до вимог ст. ст. 278, 111, 112, ч. 8 ст. 135 КПК України, повідомлення про підозру та повістки про виклик підозрюваної ОСОБА_6 , на 16 лютого 2026 року, 17 лютого 2026 року та 18 лютого 2026 опубліковано в газеті КМУ «Урядовий кур'єр» від 10.02.2026 та на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора, за посиланням https://www.gp.gov.ua від 10.02.2026.
19.02.2026 у зв'язку з тим, що підозрювана ОСОБА_6 переховується від органів досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності, останню оголошено у розшук.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив задовольнити.
Захисник заперечував проти задоволення клопотання.
Заслухавши думку учасників процесу, вивчивши матеріали клопотання та додані до нього матеріали, вважаю необхідним клопотання задовольнити, виходячи з наступного.
ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого, ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України,яке відносяться до категорії тяжкого злочину, за вчинення якого передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої. Підозра є обґрунтованою, підтверджується наступними зібраними матеріалами кримінального провадження:
Протоколи проведення НСРД у кримінальному провадженні №22022230000000265 від 05.06.2024 , в якій зафіксовано інформацію стосовно ОСОБА_8 яка здійснювала :
- листування з членами ЦВК та головою ТВК;
- надання вказівок щодо заповнення табелів обліку робочого часу та здійснення нею особисто редагування їх заповнення;
- надсилання довідок для пред'явлення за місцем роботи щодо участі окремих членів ДВК у референдумі, інше
- надавала вказівки голові ТВК №3 щодо формування списків комісій,
- надавала вказівки зі складання табелів відпрацьованого часу, укладання договорів з водіями, нарахування заробітних плат членам ДВК,
- здійснювала загальне керівництво діяльністю ТВК №3 та надавала списки виборців для роботи мобільних груп.
Допити свідків:
- ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , (рідна донька ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,) повідомила, що її матір підтримує окупаційну владу, є членом так званої «виборчої комісії окупаційної адміністрації м.Херсон (ЦВК), також свідок надав фотозображення переписки в месенджері з ОСОБА_6 , яка демонструвала фото з так званих тренінгів щодо проведення референдуму у місті Ставрополь, мовою оригіналу «Обучающее мерроприятие с представителями избирательних комиссий Херсонской области», також свідку продемонстровано відеозапис розміщений на каналі «Таврия новости Херсонской области», а саме випуск від 28 вересня 2022 року розміщений о 13:50 під назвою «референдум по вопросу вхождения Херсонской области в состав российской федерации состоялся», свідок зазначив, що на відеозаписі зображена ОСОБА_6 ;
- ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , повідомив, що під час окупації міста Херсон, у вересні 2022 року ОСОБА_6 , дзвонила свідку з метою залучення до роботи на референдумі в якості водія, пізніше запросила до приміщення адміністрації та пропонувала роботу на референдумі у якості водія з заробітною платою 40 тисяч рублів за 4 дні роботи, пояснювала свідку обов'язки та мету роботи;
- ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , повідомив, що під час окупації м. Херсон, в вересні місяці бачив 4 осіб які обговорювали проведення референдуму (розміщення урн для проведення референдуму, наявність бюлетнів для голосування, пошук людей для проведення) та переймалися стосовно публікації їх прізвищ в інтернеті;
- ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , повідомив, що під час окупації м.Херсон у вересні місяці був в міській раді м.Херсон, бачив що в раді стояли урни для голосування та чув як ОСОБА_13 надавала вказівки 3 ( ОСОБА_6 , та іншим особам) особам контролювати процес проведення референдуму, роз'яснювала правила проведення референдуму;
- ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , повідомив що знає ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працювали разом зі свідком, також свідку продемонстровано відеозапис розміщений на каналі «Таврия новости Херсонской области», а саме випуск від 28 вересня 2022 року розміщений о 13:50 під назвою «референдум по вопросу вхождения Херсонской области в состав российской федерации состоялся», свідок зазначив, що на відеозаписі зображена ОСОБА_6 .
Пред'явлення для впізнання за фотознімками:
- зі свідком ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який впізнає ОСОБА_6 , за фотознімками
- зі свідком ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який впізнає ОСОБА_6 , за фотознімками
- зі свідком ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який впізнає ОСОБА_6 , за фотознімками
Протокол обшуку від 14.03.2023 за місцем проживання ОСОБА_6 , в ході якого виявлено та вилучено речі та документи які підтверджують участь в організаціїї та проведенні референдуму.
Протокол огляду інтернет мережі - відеозапису розміщений на каналі «Таврия новости Херсонской области», а саме випуск від 28 вересня 2022 року розміщений о 13:50 під назвою «референдум по вопросу вхождения Херсонской области в состав российской федерации состоялся», на відеозаписі зображена ОСОБА_6 .
Протокол огляду документів наданих свідком ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , (рідна донька ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,) фото з так званих тренінгів щодо проведення референдуму у місті Ставрополь, мовою оригіналу «Обучающее мерроприятие с представителями избирательних комиссий Херсонской области» на яких зображена ОСОБА_6
- іншими матеріалами, здобутими у ході досудового розслідування кримінального провадження з дотриманням вимог КПК України.
З матеріалів кримінального провадження вбачається, що 19.02.2026 року у зв'язку з невстановленим місцезнаходженням підозрюваної ОСОБА_6 його оголошено в розшук.
16.02.2026, 17.02.2026, 18.02.2026 року ОСОБА_6 викликалася шляхом розміщення повідомлення про виклик на сайті видання «Урядовий кур'єр» та офісу Генерального прокурора України, але за викликами остання не з'явилася.
Зібрані у кримінальному провадженні докази беззаперечно вказують на те, що підозрювана ОСОБА_6 належним чином повідомлена про проведення стосовно неї досудового розслідування, набуття нею статусу підозрюваної у цьому кримінальному провадженні відповідно до повідомлення про підозру від 10.02.2026 про необхідність її явки до слідчого для проведення процесуальних дій, а також на те, що підозрювана ОСОБА_6 переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності на тимчасово окупованій території України.
Таким чином, існують достатні підстави вважати, що підозрювана ОСОБА_6 ухиляється від явки на виклик слідчого, прокурора (не прибув на виклик без поважної причини більше ніж два рази), перебуває на тимчасово окупованій території України.
Відповідно до ч. 5 ст. 139, п. 20-1 розділу ХІ КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваними, та оголошення їх у міждержавний та/або міжнародний розшук, або які понад шість місяців переховуються від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно яких наявні фактичні дані, що вони перебувають за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Відповідно до ч. 2 ст. 1 КПК України, кримінальне процесуальне законодавство України складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цього Кодексу та інших законів України.
Згідно з ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченим цим Кодексом, з урахуванням положень глави «Особливості спеціального досудового розслідування кримінальних правопорушень».
Ч. 2 ст. 297-1, п. 20-1 розділу ХІ КПК України, передбачають, що спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого зокрема статтею 258 - 3 КК України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук, або який понад шість місяців переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно якого наявні фактичні дані, що він перебуває за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції. Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності або оголошені у міждержавний та/або міжнародний розшук, та вони розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у ч. 2 ст. 297 - 1 КПК України, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Вимогами ст. 5 «Здійснення спеціального досудового розслідування та спеціального судового провадження стосовно осіб, які перебувають в районі проведення антитерористичної операції» Закону України «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції» № 1632-VІІ від 12.08.2014р., передбачено, що ухилення від явки на виклик до слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш ніж два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який перебуває в районі проведення антитерористичної операції, та оголошення його в розшук є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження, передбаченому КПК України, з особливостями, встановленими цим Законом.
Вимога про оголошення у міждержавний або міжнародний розшук не поширюється на випадки, якщо вирішується питання про застосування стосовно цих осіб спеціального кримінального провадження.
З урахуванням викладеного, беручи до уваги обґрунтованість підозри ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого, ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України, з метою ухилення від кримінальної відповідальності, на виклики слідчого не з'являється, оголошена у розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України, вважаю необхідним клопотання задовольнити.
Керуючись ст.ст. 297-1, 297-2, 297-4, п. 20-1 розділу ХІ "Перехідні положення", 309 КПК України, -
Клопотання - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення у кримінальному провадженні №22026230000000125 від 25.02.2026 року спеціального досудового розслідування стосовно оголошеної у розшук ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого, ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Зобов'язати прокурора у кримінальному провадженні внести відомості про здійснення спеціального досудового розслідування до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали оголошено 16 березня 2026 року о 11 год. 00 хв.
СЛІДЧИЙ СУДДЯ ОСОБА_15