ЦЕНТРАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД м. МИКОЛАЄВА
вул. Захисників Миколаєва, 41/12, м. Миколаїв, 54607 тел. (0512) 53-31-08
e-mail: inbox@ct.mk.court.gov.ua, web: ct.mk.court.gov.ua
Код ЄДРПОУ 02892528
490/1023/26
нп 1-кс/490/775/2026
26 лютого 2026 року слідчий суддя Центрального районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши клопотання старшого слідчого в ОВС СВ УСБУ в Херсонській області ОСОБА_5 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця Херсонської області Цюрупинського району с. Костогризове, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,
який підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України, -
В провадженні СВ Управління СБ України в Херсонській області перебувають матеріали кримінального провадження № 22026230000000096 від 06.02.2026 року за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1 КК України.
31.01.2026 року ОСОБА_6 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 28 ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Згідно вказаного повідомлення, що ОСОБА_6 перебуваючи на тимчасово окупованій території України, а саме у м. Олешки Херсонської області, будучи обізнаним про факт збройної агресії рф проти України, усвідомлюючи негативні наслідки співпраці з представниками держави-агресора та контрольованої ними окупаційної адміністрації, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 24 квітня 2024 року, діючи умисно, добровільно, у складі групи невстановлених осіб без попередньої змови, був обраним депутатом т.зв. «совета депутатов Алешкинского муниципального округа первого созыва».
24 квітня 2024 року рішенням т.зв. «Совета депутатов Алешкинского муниципального округа № 74» ОСОБА_6 внесено до складу депутатської фракції Всеросійської політичної партії «Единая Россия» в т.зв. «Совете депутатов Алешкинского муниципального округа Херсонской области», що свідчить про його добровільну участь у діяльності політичної сили держави-агресора та підтримку її ідеології.
Цього ж дня, рішенням т.зв. «Совета депутатов Алешкинского муниципального округа № 75» ОСОБА_6 включено до складу «постоянной комиссии по промышленности, градостроительству, развитию инфраструктуры и поддержке предпринимательства Совета депутатов Алешкинского муниципального округа».
У подальшому, виконуючи обов'язки депутата вищевказаного незаконного органу влади, ОСОБА_6 системно приймає участь у публічних заходах, організованих т.зв. «Советом депутатов Алешкинского муниципального округа», окупаційною адміністрацією та політичною партією держави-агресора «Единая Россия», зокрема:
- 21 липня 2024 року ОСОБА_6 взяв участь у засіданні т.зв. «Совета депутатов алешкинского муниципального округа», де виступав із промовою перед т.зв. «депутатським корпусом» незаконного органу влади;
- 20 вересня 2024 року ОСОБА_6 взяв участь у засіданні незаконної сесії т.зв. «Совета депутатов алешкинского муниципального округа», де представники окупаційної влади розглядали ряд питань, у т.ч. щодо процедури обрання т.зв. «главы Алешкинского муниципального округа»;
- 16 травня 2025 року інформаційні ресурси окупаційної влади поширили публікацію, в якій розповідається про активну роботу ОСОБА_6 в якості т.зв. «депутата Совета депутатов Алешкинского от Единной России»;
- 03 липня 2025 року ОСОБА_6 взяв участь у незаконній сесії т.зв. «Совета депутатов алешкинского муниципального округа», де представники окупаційної влади розглядали питання щодо затвердження плану роботи на третій квартал та опрацьовували статут т.зв. «Алешкинского муниципального округа» відповідно до законів держави-агресора.
Усі вищевказані дії мають системний характер та свідчать про добровільну, усвідомлену участь ОСОБА_6 у діяльності незаконного окупаційного органу влади - т.зв. «Совета депутатов Алешкинского муниципального округа Херсонской области», створеного та контрольованого державою-агресором.
Підозрюваний ОСОБА_6 слідчим викликався до органу досудового розслідування на 04.02.2026, 05.02.2026, 06.02.2026 року.
Повідомлення про підозру та повістки про виклик підозрюваного ОСОБА_6 опубліковані в газеті КМУ «Урядовий кур'єр» та на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора.
Підозрюваний ОСОБА_6 слідчим викликався до органу досудового розслідування у спосіб передбачений вимогами КПК України та жодного разу за викликом не з'явився, про причини неявки ні підозрюваний ні його захисник не повідомили.
06.02.2026 у зв'язку з тим, що підозрюваний ОСОБА_6 переховується від органів досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності, останнього оголошено у розшук.
Слідчий звернувся до слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва з погодженим із начальником відділу Херсонської обласної прокуратури ОСОБА_3 клопотанням про застосування відносно ОСОБА_6 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. В обґрунтування клопотання вказав, що ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, за вчинення якого передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої. Підозра є обґрунтованою, підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, є ризики того, що підозрюваний може переховуватись від органів досудового розслідування та суду, знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється. Запобігти вказаним ризикам та забезпечити належне виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків не зможе обрання більш м'якого запобіжного заходу.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив задовольнити.
Захисник проти задоволення клопотання заперечував посилаючись на необґрунтованість ризиків.
Заслухавши пояснення учасників процесу, вивчивши матеріали клопотання та кримінального провадження, приходжу до наступного.
Згідно зі змістом ст.ст. 131-132 КПК України, запобіжні заходи є заходами забезпечення кримінального провадження і застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду.
Стаття 177 КПК України містить правові норми щодо мети та підстав застосування запобіжних заходів. Метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується. Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.
Відповідно до ч. 1 ст. 183 КПК України, тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 цього Кодексу, крім випадків, передбачених частиною п'ятою статті 176 цього Кодексу.
Згідно ч. 1 ст. 194 КПК України, під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
Згідно положень ч. 6 ст. 193 КПК України, слідчий суддя може розглянути клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
Згідно вимог п.п. 3 і 4 ст. 5 Конвенції про основоположні права та свободи та практику Європейського суду з прав людини, обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливе лише в передбачених законом випадках за встановленою процедурою.
ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 28 ч. 5 ст. 111-1 КК України,яке відносяться до категорії тяжкого злочину, за вчинення якого передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої. Підозра є обґрунтованою, підтверджується наступними зібраними матеріалами кримінального провадження:
- протоколом огляду від 24.11.2025, а саме телеграм-каналу « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ( ІНФОРМАЦІЯ_3 у ході якого виявлено публікацію від 16.05.2025, де повідомляється про активну діяльність ОСОБА_6 на користь окупаційної адміністрації держави-агресора в якості т.зв. «депутата совета депутатов алешкинского муниципального округа від політичної партії «единной россии» (з 4-ма свідками проведення пред'явлення особи для впізнання за фотознімками даної публікації);
- протоколом огляду від 24.11.2025, а саме телеграм-каналу « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ( ІНФОРМАЦІЯ_4 у ході якого виявлено публікацію від 20.09.2024, де повідомляється про проведення сесії т.зв. «совета депутатов алешкинского муниципального округа», у якій ОСОБА_6 брав безпосередню участь в якості «депутата» (з 4-ма свідками проведення пред'явлення особи для впізнання за фотознімками даної публікації);
- протоколом огляду від 26.11.2025, а саме телеграм-каналу « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ( ІНФОРМАЦІЯ_3 у ході якого виявлено публікацію від 03.07.2025, де повідомляється про проведення сесії т.зв. «совета депутатов алешкинского муниципального округа», у якій ОСОБА_6 брав безпосередню участь в якості «депутата» (з 4-ма свідками проведення пред'явлення особи для впізнання за фотознімками даної публікації);
- протоколом огляду від 26.11.2025, а саме телеграм-каналу « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ( ІНФОРМАЦІЯ_3 у ході якого виявлено публікацію від 21.06.2024, де розміщено фотографію, на якій фігурує ОСОБА_6 (з 4-ма свідками проведення пред'явлення особи для впізнання за фотознімками даної публікації);
- протоколом огляду від 26.11.2025, а саме інформаційного сайту «Мост» (https://most.ks.ua/news/url/eksdeputat_oblradi_radisno_hodiv_po_hersonu_z_trikolorom/), у ході якого виявлено публікацію від 18.05.2022, де повідомляється про участь ОСОБА_6 у проросійських мітингах, які проводились окупаційною владою на тимчасово окупованій території м. Херсон, зокрема, зафіксовано фотознімки, на яких фігурує безпосередньо ОСОБА_6 , тримаючи російський прапор;
- протоколом огляду від 01.12.2025, а саме інформаційного сайту «Миротворець» ( ІНФОРМАЦІЯ_5 де повідомляється про колабораційну діяльність ОСОБА_6 на користь держави-агресора;
- протоколом огляду від 02.12.2025, а саме російського сайту т.зв. «Губернатор Херсонской области - Официальный портал» (https://khogov.ru/), у ході якого виявлено документ т.зв. «Рішення Совета депутатов Алешкинского муниципального округа № 132 від 17.10.2024», яким ОСОБА_6 включено до складу депутатської фракції партії «Єдина Росія»;
- протоколом огляду від 02.12.2025, а саме сайту т.зв. «Губернатор Херсонской области - Официальный портал» (https://khogov.ru/), у ході якого встановлено документ т.зв. «Рішення Совета депутатов Алешкинского муниципального округа № 133 від 17.10.2024», яким затверджено персональний склад постійних комісій, до якого включено ОСОБА_6 як «депутата» незаконного органу влади;
- протоколом огляду від 02.12.2025, а саме російського сайту т.зв. «Губернатор Херсонской области - Официальный портал» (https://khogov.ru/), у ході якого виявлено документ т.зв. «Рішення Совета депутатов Алешкинского муниципального округа № 74 від 24.04.2024», яким ОСОБА_6 включено до складу депутатської фракції партії «Єдина Росія»;
- протоколом огляду від 02.12.2025, а саме російського сайту т.зв. «Губернатор Херсонской области - Официальный портал» (https://khogov.ru/), у ході якого виявлено документ т.зв. «Рішення Совета депутатов Алешкинского муниципального округа № 75 від 24.04.2024», яким затверджено персональний склад постійних комісій, до якого включено ОСОБА_6 як «депутата» незаконного органу влади;
- протоколом огляду від 02.12.2025, а саме російського сайту т.зв. «Губернатор Херсонской области - Официальный портал» (https://khogov.ru/), у ході якого виявлено документ т.зв. «Рішення Совета депутатов Алешкинского муниципального округа № 95 від 19.06.2024», яким ОСОБА_6 включено до складу депутатської фракції партії «Єдина Росія»;
- протоколом огляду від 04.12.2025, а саме російського сайту т.зв. «Губернатор Херсонской области - Официальный портал» (https://khogov.ru/), у ході якого виявлено документ т.зв. «Рішення Совета депутатов Алешкинского муниципального округа № 182 від 19.08.2025», яким ОСОБА_6 включено до складу депутатської комісії щодо присвоєння звання «почетный житель Алешкинского муниципального округа в Херсонской области»;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_7 , яка показала, що особисто знає ОСОБА_6 протягом тривалого часу, який після початку повномасштабного військового вторгнення рф на територію України залишився на тимчасово окупованій території та почав співпрацю з державою-агресором. Зокрема, свідок повідомила, що влітку 2022 року ОСОБА_6 у супроводі озброєних російських військових та представників окупаційної влади незаконно вдерся на територію її приватного домоволодіння, де в погрожуючій формі закликав почати співпрацю з окупаційною владою, висловлюючи при цьому, проросійські ідеї та погляди. Свідок також повідомила, що з 2024 року по теперішній час ОСОБА_6 здійснює діяльність в якості «депутата» т.зв. «Алешкинського муниципального округа» від партії «Єдина Росія». У подальшому під час проведення впізнання також впізнала його;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_8 , який показав, що особисто знає ОСОБА_6 протягом тривалого часу, який після початку повномасштабного військового вторгнення рф на територію України залишився на тимчасово окупованій території та почав співпрацю з державою-агресором. Зокрема, свідок повідомив, що влітку 2022 року ОСОБА_6 у супроводі озброєних російських військових та представників окупаційної влади незаконно вдерся на територію його приватного домоволодіння, де в погрожуючій формі вимагав віддати документацію сільської ради, оргтехніку тощо, висловлюючи при цьому, проросійські ідеї та погляди. Свідок також повідомив, що з 2024 року по теперішній час ОСОБА_6 здійснює діяльність в якості «депутата» т.зв. «Алешкинського муниципального округа» від партії «Єдина Росія». У подальшому під час проведення впізнання також впізнав його.
- протоколом допиту свідка ОСОБА_9 , яка показала, що особисто знає ОСОБА_6 протягом тривалого часу, який залишився на тимчасово окупованій території та почав співпрацю з державою-агресором. Зокрема, свідок повідомила, що влітку 2022 року ОСОБА_6 у супроводі озброєних російських військових та представників окупаційної влади незаконно вдерся на територію її приватного домоволодіння, де в погрожуючій формі вимагав віддати документацію сільської ради, оргтехніку тощо, висловлюючи при цьому, проросійські ідеї та погляди. Свідок також повідомила, що з 2024 року по теперішній час ОСОБА_6 здійснює діяльність в якості «депутата» т.зв. «Алешкинського муниципального округа» від партії «Єдина Росія». У подальшому під час проведення впізнання також впізнала його.
- протоколом допиту свідка ОСОБА_10 , який показав, що особисто знає ОСОБА_6 протягом тривалого часу, який після початку повномасштабного військового вторгнення рф на територію України залишився на тимчасово окупованій території та почав співпрацю з державою-агресором. Зокрема, свідок повідомив, що з інформаційних ресурсів окупаційної влади та від окремих місцевих жителів йому стало відомо, що ОСОБА_6 здійснює діяльність в якості «депутата» т.зв. «Алешкинского муниципального округа» від партії «Єдина Росія». У подальшому під час проведення впізнання також впізнав його;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_11 , який показав, що особисто знає ОСОБА_6 протягом тривалого часу, який після початку повномасштабного військового вторгнення рф на територію України залишився на тимчасово окупованій території та почав співпрацю з державою-агресором. Зокрема, свідок повідомив, що з інформаційних ресурсів окупаційної влади та від окремих місцевих жителів йому стало відомо, що ОСОБА_6 здійснює діяльність в якості «депутата» т.зв. «Алешкинского муниципального округа» від партії «Єдина Росія». У подальшому під час проведення впізнання також впізнав його.
З урахуванням викладеного, тяжкості покарання, яке загрожує ОСОБА_6 у разі визнання його винним в інкримінованому правопорушенні, того факту, що ОСОБА_6 знаходиться в державному розшуку, його фактичне місцезнаходження до цього часу не встановлено, вважаю доведеною наявність ризиків, передбачених п. 1, 2, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме того, що підозрюваний може переховуватись від органів досудового розслідування та суду, знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється.
Враховуючи викладене, оскільки прокурором доведено наявність мети та підстав застосування до підозрюваного ОСОБА_6 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, а такождоведено, що підозрюваний оголошений у розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України, вважаю необхідним клопотання слідчого задовольнити.
При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 197 КПК України, строк дії ухвали слідчого судді про тримання під вартою не може перевищувати шістдесяти днів, який у відповідності до ч. 2 цієї ж статті обчислюється з моменту взяття під варту, а якщо взяттю під варту передувало затримання підозрюваного, обвинуваченого, - з моменту затримання.
Керуючись ст.ст. 177, 183, 193, 194, 196, 197, 309 КПК України, -
Клопотання - задовольнити.
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обрати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Питання про застосування ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжного заходу або його зміну на більш м'який запобіжний захід розглянути після його затримання і не пізніш як через 48 годин з часу доставки до місця кримінального провадження.
Ухвала може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду протягом 5 днів.
Повний текст ухвали оголошено 02 березня 2026 року о 15 год. 40 хв.
СЛІДЧИЙ СУДДЯ ОСОБА_12