Справа №466/2178/26
Провадження №3/466/1083/26
30 березня 2026 року суддя Шевченківського районного суду міста Львова О.П. Федорів, дослідивши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянки України, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 173-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВБА №214251, складеним 12 березня 2026 року інспектором сектору «Служба освітньої безпеки» Львівського районного управління поліції №1 Головного управління Національної поліції у Львівській області Прокоп'юк Галиною Мирославівною, з 1 лютого 2026 року по 05 березня 2026 року у період з 09.00 год по 15.00 год в АДРЕСА_2 , донька ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , систематично здійснювала булінг стосовно учениці 56-А класу ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягало у психологічному насильстві, а саме: цькуванні, приниженні, обзиванні неприємними словами, чим порушила статтею 150 Сімейного кодексу України.
Відповідно до вимог ч.1 ст.256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Згідно з ч.2 ст.7 Кодексу України про адміністративні правопорушення, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Статтею 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що при підготовці до розгляду справи суддя повинен перевірити, чи правильно складено протокол про адміністративне правопорушення.
Задля виконання завдань Кодексу України про адміністративні правопорушення, при перевірці протоколу про адміністративне правопорушення встановлено, що такий не відповідає вимогам ч.1 ст.256 Кодексу України про адміністративні правопорушення, не вказано кваліфікацію діяння, яка б відповідала суті правопорушення.
За ч.1 ст.173-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення настає відповідальність за булінг (цькування), тобто діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров'ю потерпілого, що тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.
Адміністративній відповідальності підлягають особи, які досягли на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку (ст.12 Кодексу України про адміністративні правопорушення).
Отже, за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення, може бути притягнуто особу, яка безпосереднього його вчинила, та яка досягла на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку.
Однак протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.173-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення складено щодо матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки саме ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на думку особи, яка складала протокол, систематично здійснювала булінг стосовно учениці 56-А класу ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
При цьому, за ч.3 ст.173-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення настає відповідальність за діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене малолітніми або неповнолітніми особами віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років, що тягне за собою накладення штрафу на батьків або осіб, які їх замінюють, від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин.
Крім того, протокол повинен містити інформацію про час вчинення адміністративного правопорушення, який підтверджувався б доданими до протоколу доказами.
Зважаючи на сутність проваджень у справі про адміністративні правопорушення, суддя не може самостійно встановлювати обставини, які первинно підлягають встановленню органом, що уповноважений на складення протоколу про адміністративне правопорушення, та змінювати кваліфікацію діяння. У зв'язку з викладеним, приходжу до висновку, що матеріали справи про адміністративне правопорушення слід повернути до Львівського районного управління поліції №1 Головного управління Національної поліції у Львівській області (79005, м. Львів, вул. Романчука, 18) для додаткового оформлення.
Керуючись ст.ст.256, 268, 278, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.173-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути для додаткового оформлення до Львівського районного управління поліції №1 Головного управління Національної поліції у Львівській області (79005, м. Львів, вул. Романчука, 18).
Постанова остаточна та оскарженню не підлягає.
Суддя О.П. Федорів