8-й під'їзд, Держпром, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
"30" березня 2026 р.м. ХарківСправа № 922/340/26
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Кухар Н.М.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом Національної служби здоров'я України (пр. Степана Бандери, буд. 19, м. Київ, 04073; код ЄДРПОУ 42032422)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Комерційний центр охорони здоров'я 911" (вул. Сьомої Гвардійської армії, 14, смт Кулиничі, Харківська область, 61026; код ЄДРПОУ 42767421)
про стягнення 28 885,85 грн
без виклику учасників справи
Національна служба здоров'я України 03.02.2026 звернулась до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Комерційний центр охорони здоров'я 911" про стягнення з відповідача на користь позивача грошових коштів у сумі 28 885,85 грн. Позовні вимоги обґрунтовано тим, що під час перевірки розшифровки за березень 2024 року встановлено випадки неврахування окремих пацієнтів до оплати в межах договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій №1142-E124-P000 від 25.01.2024 за пакетом "Мобільна паліативна медична допомога дорослим і дітям". Оскільки позивачем за період з січня по березень 2023 у ЦБД зафіксовано недостатня кількість виїздів в місяць та відсутність інформації в ЕМЗ то відповідно до пунктів 125-127 Порядку № 1394, сума до повернення оплати повинна становити 5 777,17 грн х 5 (пацієнтів) = 28 885,85 грн.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 05.02.2026 позовну заяву Національної служби здоров'я України прийнято до розгляду; відкрито провадження у справі № 922/340/26; розгляд справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами в порядку частини п'ятої статті 252 Господарського процесуального кодексу України.
Вказаною ухвалою відповідачу встановлено п'ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання до суду відзиву на позовну заяву.
Як вбачається з програми "Діловодство спеціалізованого суду", ухвалу про відкриття провадження у справі № 922/340/26 було отримано відповідачем 05.02.2026 через електронний кабінет у підсистемі "Електронний суд" ЄСІТС. Відповідно до п. 2 ч. 6 ст. 242 ГПК України, саме з цієї дати починається обрахунок визначеного судом процесуального строку на подання відповідачем відзиву на позов.
Приймаючи до уваги, що відповідач у встановлений судом строк не надав до суду відзив на позов, а відтак не скористався наданими йому процесуальними правами, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України.
Згідно зі ст. 248 ГПК України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. Відповідно до ч. 1 ст. 252 ГПК України, розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі. Згідно з ч. 2 ст. 252 ГПК України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Суд констатує про те, що ним дотримано строки розгляду справи.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950, яка ратифікована Україною 17.07.1997, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи у продовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру. Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням частини 1 статті 6 даної Конвенції (§ 66-69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про вчинення всіх необхідних дій для розгляду справи та про достатність у матеріалах справи документальних доказів для вирішення спору по суті.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Національна служба здоров'я України (НСЗУ), позивач у справі, є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра охорони здоров'я, який реалізує державну політику у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення.
НСЗУ у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади діяльності НСЗУ визначені, зокрема, Законом України "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення" (далі - Закон) та Положенням про Національну службу здоров'я України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 № 1101 (далі - Положення).
Відповідно до пункту 3 Положення, основними завданнями НСЗУ, зокрема, є реалізація державної політики у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення (програма медичних гарантій) та виконання функцій замовника медичних послуг та лікарських засобів за програмою медичних гарантій.
На виконання покладених завдань НСЗУ, відповідно до підпункту 4 пункту 4 Положення, зокрема, укладає, змінює та припиняє договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій відповідно до Порядку укладення, зміни та припинення договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 410 (далі - Порядок 410).
Відповідно до частини п'ятої статті 4 Закону визначено, що програма медичних гарантій затверджується Верховною Радою України у складі закону про Державний бюджет України на відповідний рік. Порядок реалізації програми медичних гарантій встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Главою 30 Порядку реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2024 році, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2023 № 1394 (далі - Порядок 1394) передбачено, що Національна служба здоров'я України укладає договори з надання мобільної паліативної медичної допомоги дорослим і дітям.
Відповідно до частини першої статті 8 Закону, договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій укладається між закладом охорони здоров'я, реабілітаційним закладом незалежно від форми власності чи фізичною особою - підприємцем, яка у встановленому законом порядку одержала ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики, що відповідають встановленим Кабінетом Міністрів України вимогам до надавача медичних послуг за програмою медичних гарантій, та має відповідати умовам закупівлі, специфікаціям до медичних послуг, а також враховувати визначений у програмі медичних гарантій обсяг забезпечення медичними послугами відповідно до потреб у межах кожного госпітального округу.
З метою забезпечення належної якості медичних послуг і створення умов для універсального доступу населення до медичних послуг за програмою медичних гарантій відповідно до Порядку № 410, розробляються: опис медичних послуг або груп медичних послуг, у тому числі у разі потреби їх склад, кількісні та якісні характеристики (далі - специфікація); умови щодо наявності необхідного для надання послуг медичного обладнання та персоналу, можливості залучення до надання медичних послуг підрядників та умови надання відповідних медичних послуг або груп медичних послуг (далі - умови закупівлі).
Пунктом 9 Порядку 410 закріплено, що умови закупівлі та специфікації включаються до відповідних договорів та є їх невід'ємною частиною.
Як вбачається з матеріалів справи, між Національною службою здоров'я України (Замовник, позивач у справі) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Комерційний центр охорони здоров'я 911" (Надавач, відповідач у справі) був укладений Договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій № 1142-E124-P000 від 25.01.2024 за пакетом "Мобільна паліативна медична допомога дорослим і дітям" (далі - Договір) на суму 2 721 047,07 грн.
Відповідно до пунктів 125-126 Порядку 1394, тариф на медичні послуги з мобільної паліативної медичної допомоги дорослим і дітям, що передбачені специфікаціями, визначається як капітаційна ставка на рік, яка становить 69 326,04 гривень.
Тобто щомісячна капітаційна ставка на одного пацієнта становить:
69 326,04 грн : 12 місяців = 5 777,17 грн (на місяць за одного пацієнта).
Запланована вартість медичних послуг з мобільної паліативної медичної допомоги дорослим і дітям, що надаються за кожним договором, розраховується як добуток 1/12 капітаційної ставки із заокругленням до двох знаків після коми, кількості пацієнтів, яким надавач медичних послуг готовий надати медичні послуги, та кількості місяців строку дії договору.
Кількість пацієнтів, яким надавач медичних послуг готовий надати медичні послуги протягом місяця, встановлюється відповідно до інформації, зазначеної в пропозиції, але не більше ніж:
- середньомісячна кількість унікальних пацієнтів, яким надані медичні послуги надавачем медичних послуг за період з 1 квітня до 30 вересня 2023 р. згідно з даними електронної системи охорони здоров'я із заокругленням до цілого числа, - для надавачів медичних послуг, які надавали зазначені медичні послуги у визначений період згідно з даними електронної системи охорони здоров'я;
- одна послуга - для надавачів медичних послуг, які не надавали відповідні медичні послуги згідно з даними електронної системи охорони здоров'я за період з 1 квітня до 30 вересня 2023 року.
Відповідно до пункту 127 Порядку 1394, фактична вартість медичних послуг з мобільної паліативної медичної допомоги дорослим і дітям за місяць, що надаються за кожним договором, розраховується як сума добутків 1/12 капітаційної ставки із заокругленням до двох знаків після коми та кількості унікальних пацієнтів, які отримували медичні послуги за відповідним пакетом протягом місяця та кількості померлих унікальних пацієнтів, які у звітному місяці отримували медичні послуги з мобільної паліативної допомоги та 1/12 капітаційної ставки із заокругленням до двох знаків після коми, розділена на 4 та помножена на кількість тижнів, заокруглених до цілого числа.
У разі смерті пацієнта, який отримував медичні послуги з мобільної паліативної допомоги у звітному місяці, оплата за такого пацієнта здійснюється за фактичну кількість тижнів, протягом яких здійснено не менше одного візиту на тиждень.
Згідно з пунктом 13 Договору (розділу "Предмету договору"), цей договір є договором на користь третіх осіб пацієнтів у частині надання їм медичних послуг надавачем.
Відповідно до Специфікації, надання медичних послуг, закріпленої у підпункті 1.1 пункту 1 Додатку 2.24 до Договору, запланована вартість медичних послуг становить 471 пацієнти за тарифом 5 777,17 грн. Загальна вартість наданих медичних послуг за місяць становить:5 777,17 грн х 471 пацієнти = 2 721 047,07 грн.
Згідно зі звітом за січень № 0042767421S24А2А, між сторонами погоджено виконання медичних послуг на суму 2 719 602,75 грн. НСЗУ зазначену суму сплачено, що підтверджується платіжною інструкцією № 17331 від 26.02.2024.
За даними, що містяться в Центральній базі даних (ЦБД), у січні відповідач надав значно більше медичних послуг, ніж було заплановано.
У зв'язку з тим, що фактичний обсяг наданих відповідачем медичних послуг за цим напрямом істотно перевищив запланований, сторони погодили внесення змін до пунктів 1.1 та 2 додатків до Договору № 1142-E124-P000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій шляхом укладення Договору № 1142-E124-P000/01 (далі - Договір/01). Зокрема, було визначено нову заплановану вартість медичних послуг за Додатком № 24 у сумі 17 811 015,11 грн.
Згідно зі звітом за лютий № 0042767421S24В2А, між сторонами погоджено виконання медичних послуг на суму 6 741 957,38 грн. НСЗУ зазначену суму сплачено, що підтверджується платіжною інструкцією № 30346 від 27.03.2024.
У березні 2024 року НСЗУ підписано звіт № 0042767421S24С2А за фактично надані медичні послуги на загальну суму 6 136 798,83 грн, у якому проведено доплату за січень та лютий 2024 року без урахування коштів, уже виплачених у січні та лютому 2024 року. На підтвердження належного виконання умов Договору/01 позивачем надано копію платіжної інструкції № 38728 від 24.04.2024.
За умовами п.п. 3 п. 16 Договору, замовник має право здійснювати моніторинг відповідно до умов, визначених цим договором, та Порядку здійснення моніторингу дотримання надавачами медичних послуг умов договорів про медичне обслуговування населення, визначеному в додатку 4 до цього договору.
Підпунктом 10 пункту 16 Договору передбачено, що замовник має право у випадку виявлення окремих порушень умов цього договору або пакета медичних послуг в ході автоматичного моніторингу, перевірка яких не потребує проведення фактичного моніторингу, здійснювати перерахунок та повідомляти надавачу про виявлені порушення і здійснення перерахунку з правом надання обґрунтованих пояснень та/або заперечень та документів та/або інформації на їх підтвердження. У випадку ненадання надавачем протягом десяти календарних днів з моменту отримання повідомлення пояснень та/або заперечень або у випадку, якщо вони не будуть обґрунтовані, сума оплати у поточному або наступних звітах про медичні послуги коригується з урахуванням виявленого порушення. У поясненнях та/або запереченнях надавач викладає з посиланням на норми законодавства та умови договору або інші документи, які стосуються виконання договору, свої пояснення, міркування та аргументи щодо наведених у повідомленні підстав, пояснень та міркувань замовника і мотиви їх визнання або відхилення.
Аналіз включення медичних послуг до звіту за пакетом № 24 "Мобільна паліативна медична допомога дорослим і дітям" здійснюється НСЗУ на підставі даних, наведених у листі "Пацієнти" відповідної розшифровки. Під час перевірки розшифровки за березень 2024 року встановлено випадки неврахування окремих пацієнтів до оплати.
У разі смерті пацієнта, який отримував медичні послуги з мобільної паліативної допомоги протягом звітного місяця, оплата за нього здійснюється пропорційно фактичній кількості тижнів (виїзд або взаємодія засобами телекомунікації), протягом яких було проведено щонайменше один візит на тиждень.
Так, у розшифровці за березень 2024 року:
Пацієнт з ID
80E4421412A99458009946809B9F4CBFDC4C9BE7781A75090E5F775F8A4D5B46 має:
"К-сть виїздів у місяць" - 3;
"К-сть тижнів, де було зафіксовано виїзд" - 3;
"К-сть взаємодій засобами телекомунікацій" - 0.
Оскільки у звітному місяці не зафіксовано активності у всіх тижнях, НСЗУ визначило "недостатню кількість виїздів", що стало підставою для не включення пацієнта до оплати.
Пацієнт з ID
254A26149FA53356F3AD88C991F712A2D59E58AC4FBD5D870AB0CBA161AE8BEA мають аналогічні показники:
виїзди на місяць - 3;
тижні активності - 3;
телекомунікаційних взаємодій - 0.
Зауваження НСЗУ: "Недостатня кількість виїздів у місяць", тобто відсутність активності в усіх календарних тижнях місяця.
Пацієнти з ID
1F786F9DCBCE0460BBA996CE04D93CD82C8477F8B651AA1927F7B0A26432D0F3
та 6E61EFB785487855855E4C0D12B86C0A0B8D1A5401F8A44F25996862344DA7A6
у цих пацієнтів відсутні електронні медичні записи (ЕМЗ), які підпадають під оплату за пакетом 24. Відповідно, НСЗУ не може підтвердити факт надання послуг, тому пацієнти не враховуються в оплату.
Пацієнт з ID
6A331E0F524B686EB621BFD0C3AE42EDEA59E3C9E19F7A3BF731F119AA478CEB має:
виїзди на місяць - 2;
тижні з активністю - 2;
телекомунікаційних взаємодій - 0.
У зв'язку з відсутністю взаємодії у всіх тижнях звітного місяця НСЗУ зазначило: "Недостатня кількість виїздів у місяць".
Таким чином, неврахування зазначених пацієнтів до оплати зумовлене тим, що в окремих випадках не забезпечено регулярність надання послуг (одна взаємодія на кожен тиждень), а в інших - відсутні належні ЕМЗ, що підтверджують факт надання мобільної паліативної допомоги.
Тобто 69 326,04 грн : 12 місяців = 5 777,17 грн (на місяць за одного пацієнта).
Оскільки позивачем за період з січня по березні 2023 у ЦБД зафіксовано недостатня кількість виїздів в місяць та відсутність інформації в ЕМЗ то, відповідно до пунктів 125-127 Порядку № 1394, сума до повернення оплати повинна становити:
5 777,17 грн х 5 (пацієнтів) = 28 885,85 грн.
Крім того, у березні 2024 року сторонами підписано звіт № 0042767421S24C2Y щодо повернення коштів на суму 28 885,85 грн. Таким чином, відповідач фактично визнав наявність боргу перед НСЗУ.
З огляду на викладене, НСЗУ було направлено лист до Надавача від 03.06.2025 № 23454/3-15-25 щодо повернення надміру сплачених коштів в сумі 28885,85 грн.
Відповіді від Надавача на лист НСЗУ не отримала, кошти не були повернуті.
Згідно зі статтею 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу.
Стаття 525 Цивільного кодексу України встановлює, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
За приписами ст. 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Підпунктом 26 пункту 19 Договору закріплено, що надавач зобов'язаний повертати замовнику надміру сплачені кошти згідно з цим договором, у випадках, передбачених цим договором.
Водночас, матеріали справи свідчать, що відповідачем порушено умови Договору та не повернуто безпідставно отримані кошти у сумі 28 885,85 грн.
Згідно з пунктом 39 Договору, у разі невиконання або неналежного виконання сторонами своїх зобов'язань згідно з цим договором вони несуть відповідальність, передбачену законом та цим договором.
Частиною четвертою статті 631 Цивільного кодексу України встановлено, що закінчення строку договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії договору.
Відповідно до статті 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання. Згідно з статтею 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Згідно зі ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
На підставі наявних у матеріалах справи доказів, враховуючи відсутність будь-яких заперечень з боку відповідача, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Національної служби здоров'я України є законними, обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати покладаються на відповідача.
Враховуючи викладене та керуючись ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст. 29, 42, 73, 74, 86, 91, 123, 129, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, суд -
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Комерційний центр охорони здоров'я 911" (вул. Сьомої Гвардійської армії, 14, смт Кулиничі, Харківська область, 61026; код ЄДРПОУ 42767421) на користь Національної служби здоров'я України (пр. Степана Бандери, буд. 19, м. Київ, 04073; код ЄДРПОУ 42032422) - грошові кошти в сумі 28 885,85 грн; витрати зі сплати судового збору в розмірі 2662,40 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається відповідно до ст. 256-257 ГПК України.
Повне рішення складено "30" березня 2026 р.
СуддяН.М. Кухар