Рішення від 26.01.2026 по справі 915/1449/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 січня 2026 року Справа № 915/1449/24

м. Миколаїв

Господарський суд Миколаївської області у складі судді Олейняш Е.М. при секретарі судового засідання Артьомові І.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Керівника Вознесенської окружної прокуратури Миколаївської області, провул. Костенка, 2, м. Вознесенськ, Миколаївська область, 56500 (код ЄДРПОУ 02910048)

в інтересах держави в особі Єланецької селищної ради, вул. Паркова, 15А, смт. Єланець, Вознесенський район, Миколаївська область, 55501 (код ЄДРПОУ 04375079)

до відповідача Фермерського господарства “ТАНДЕМ», вул. Шкільна, 33, с. Возсіятське, Вознесенський район, Миколаївська область, 55542 (код ЄДРПОУ 32229988)

про стягнення коштів за користування земельною ділянкою

за участю представників сторін:

від прокуратури: Григорян Е.Р.

від позивача: представник не з'явився

від відповідача: представник не з'явився

ВСТАНОВИВ:

До Господарського суду Миколаївської області звернувся Керівник Вознесенської окружної прокуратури Миколаївської області в інтересах держави в особі Єланецької селищної ради з позовною заявою до відповідача Фермерського господарства “ТАНДЕМ», в якій просить суд стягнути з відповідача Фермерського господарства “ТАНДЕМ» на користь Єланецької селищної ради кошти в сумі 205 568, 81 грн. за користування земельною ділянкою комунальної власності з кадастровим номером 4823081000:04:000:0404 площею 131, 5786 га, яка розташована в межах Єланецької селищної ради Вознесенського району Миколаївської області за період з квітня 2017 року по грудень 2022 року включно.

Прокуратура просить суд стягнути з відповідача на користь Миколаївської обласної прокуратури 2 466, 82 грн. судового збору, сплаченого за подання вказаного позову до суду.

І. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ.

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 27.11.2024 позовну заяву (вх. № 14614/24 від 22.11.2024) Керівника Вознесенської окружної прокуратури Миколаївської області в інтересах держави в особі Єланецької селищної ради до відповідача Фермерського господарства “ТАНДЕМ» про стягнення коштів за користування земельною ділянкою залишено без руху.

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 24.12.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 04.02.2025.

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 04.02.2025 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів та відкладено підготовче засідання по справі на 14.03.2025.

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 14.03.2025, постановленою із занесенням до протоколу судового засідання, ухвалено здійснювати розгляд справи у розумний строк відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод та відкладено підготовче засідання на 06.05.2025.

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 06.05.2025 постановленою із занесенням до протоколу судового засідання ухвалено закрити підготовче провадження та призначити справу до розгляду по суті в судовому засіданні на 09.06.2025.

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 09.06.2025, постановленою із занесенням до протоколу судового засідання, ухвалено відкласти судове засідання по справі на 06.08.2025.

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 06.08.2025 задоволено заяву представника відповідача Фермерського господарства “ТАНДЕМ» - адвоката Мірошніченко А.О. про участь в судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 06.08.2025, постановленою із занесенням до протоколу судового засідання, ухвалено оголосити перерву в судовому засіданні до 18.09.2025.

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 18.09.2025, постановленою із занесенням до протоколу судового засідання, ухвалено оголосити перерву в судовому засіданні до 27.11.2025.

Судове засідання з розгляду даної справи, яке було призначено на 27.11.2025, не відбулось у зв'язку з перебуванням судді Олейняш Е.М. у вимушеній позаплановій відпустці за сімейними обставинами в період з 24.11.2025 по 08.12.2025 (включно).

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 22.12.2025 призначено судове засідання на 15.01.2026.

В судовому засіданні 15.01.2026 судом постановлено ухвалу із занесенням до протоколу судового засідання, якою відповідно до ч. 2 ст. 219 ГПК України відкладено ухвалення та проголошення судового рішення в судовому засіданні в режимі відеоконференції на 26.01.2026.

Позивач явку повноважного представника в жодне підготовче/судове засідання не забезпечив, хоча про дату, час та місце судового засідання повідомлений в порядку ст. 120 ГПК України. Ухвали суду по даній справі направлено судом до електронного кабінету позивача Єланецької селищної ради.

Відповідач явку повноважного представника в судове засідання 26.01.2026 на проголошення судового рішення не забезпечив, хоча про дату, час та місце судового засідання повідомлений в порядку ст. 120 ГПК України. Представник відповідача був присутній в підготовчих та судових засіданнях у даній справі. Ухвали суду по даній справі направлено судом до електронного кабінету відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 232 ГПК України судовими рішеннями є: ухвали; рішення; постанови; судові накази.

Відповідно до п. 2 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.

Відповідно до абз. 7 ч. 6 ст. 242 ГПК України якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.

Відповідно до ч. 11 ст. 242 ГПК України якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України “Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 “Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Відповідно до Указів Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 14.03.2022 № 133/2022, від 18.04.2022 № 259/2022, від 17.05.2022 № 341/2022, від 12.08.2022 № 573/2022, від 07.11.2022 № 757/2022, від 06.02.2023 № 58/2023, від 01.05.2023 № 254/2023, від 26.07.2023 № 451/2023, від 06.11.2023 № 734/23, від 05.02.2024 № 49/2024, від 06.05.2024 № 271/2024, від 23.07.2024 № 469/2024, від 28.10.2024 №740/2024, № 26/2025 від 14.01.2025, № 235/2025 від 15.04.2025, № 478/2025 від 14.07.2025, № 793/2025 від 20.11.2025, № 40/2026 від 12.01.2026 у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України продовжувався строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб, з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб, з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 16 листопада 2023 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 14 лютого 2024 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 14 травня 2024 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 12 серпня 2024 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 10 листопада 2024 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 8 лютого 2025 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 9 травня 2025 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 7 серпня 2025 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 5 листопада 2025 року строком на 90 діб.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 195 ГПК України суд має розпочати розгляд справи по суті не пізніше ніж через шістдесят днів з дня відкриття провадження у справі, а у випадку продовження строку підготовчого провадження - не пізніше наступного дня з дня закінчення такого строку.

Суд розглядає справу по суті протягом тридцяти днів з дня початку розгляду справи по суті.

При здійсненні правосуддя суд має виходити з необхідності дотримання основних засад господарського судочинства, зазначених в ст. 2, 4 ГПК України стосовно забезпечення права сторін на розгляд справ у господарському суді після їх звернення до нього у встановленому порядку, гарантованому чинним законодавством та всебічно забезпечити дотримання справедливого, неупередженого та своєчасного вирішення судом спорів з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.

Згідно з приписами ст. 17 ЗУ "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.

Європейський суд з прав людини щодо критеріїв оцінки розумності строку розгляду справи визначився, що строк розгляду має формувати суд, який розглядає справу. Саме суддя має визначати тривалість вирішення спору, спираючись на здійснену ним оцінку розумності строку розгляду в кожній конкретній справі, враховуючи її складність, поведінку учасників процесу, можливість надання доказів тощо.

Поняття "розумного строку" не має чіткого визначення, проте розумним слід уважати строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального та процесуального законів.

При цьому, Європейський суд з прав людини зазначає, що розумність тривалості провадження повинна визначатися з огляду на обставини справи та з урахуванням таких критеріїв: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади, а також ступінь важливості предмета спору для заявника (рішення Європейського суду з прав людини у справах "Савенкова проти України" від 02.05.2013, "Папазова та інші проти України" від 15.03.2012).

Європейський суд щодо тлумачення положення "розумний строк" в рішенні у справі "Броуган (Brogan) та інші проти Сполученого Королівства" роз'яснив, що строк, який можна визначити розумним, не може бути однаковим для всіх справ, і було б неприродно встановлювати один строк в конкретному цифровому виразі для усіх випадків. Таким чином, у кожній справі виникає проблема оцінки розумності строку, яка залежить від певних обставин.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, введення на території України воєнного стану, складну безпекову ситуацію у м. Миколаєві, і, відповідно, наявність обставин, що загрожують життю, здоров'ю та безпеці працівників апарата суду та відвідувачів суду в умовах збройної агресії проти України, а також з урахуванням надмірного навантаження та недостатню кількість суддів в Господарському суді Миколаївської області, щодо яких здійснюється автоматизований розподіл судових справ, з урахуванням показників часу, необхідного для розгляду справ та матеріалів (рішення Вищої кваліфікаційної комісії України від 26.02.2025 № 41/зп-25 та від 05.03.2025 № 46/зп-25, лист ДСА від 28.01.2025 № 15-2062/25), розгляд даної справи здійснено у розумний строк відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17.07.1997 № 475/97-ВР.

Відповідно до ст. 12-2 Закону України “Про правовий режим воєнного стану» в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.

Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.

Відповідно до ст. 26 Закону України “Про правовий режим воєнного стану» правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України.

Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється.

У разі неможливості здійснювати правосуддя судами, які діють на території, на якій введено воєнний стан, законами України може бути змінена територіальна підсудність судових справ, що розглядаються в цих судах, або в установленому законом порядку змінено місцезнаходження судів.

Створення надзвичайних та особливих судів не допускається.

В судовому засіданні 26.01.2026 судом відповідно до ч. 1 ст. 240 ГПК України проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення.

ІI. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ УЧАСНИКІВ ПРОЦЕСУ.

2.1. Правова позиція прокуратури.

Підставою позову прокуратурою зазначено, що Вознесенською окружною прокуратурою встановлено факт використання земельної ділянки на території Єланецької селищної ради Вознесенського району (колишнього Єланецького району) Миколаївської області без оформлення належним чином права користування та сплати орендної плати в розмірах, передбачених вимогами чинного законодавства.

Прокуратура зазначає, що на відстані 350 м північно-західної окраїни с. Возсіятське Єланецької селищної ради Вознесенського району, на відстані 1 км від гирла річки Громоклія розташований водний об'єкт - Возсіятське водосховище, яке знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером 4823081000:04:000:0404 площею 131, 5786 га комунальної власності Єланецької територіальної громади.

20.06.2013 між Єланецькою районною державною адміністрацією та ФГ “ТАНДЕМ» укладено договір оренди водного об'єкту загальнодержавного значення площею водного дзеркала 103,6432 га, розміщеного на території Возсіятської селищної ради Єланецького району Миколаївської області (на теперішній час територія Єланецької селищної ради Вознесенського району) строком на 25 років.

Крім цього, 20.06.2013 між Єланецькою райдержадміністрацією та ФГ “ТАНДЕМ» укладено договір оренди земельної ділянки водного фонду, загальною площею 131, 5786 га строком на 364 дні.

Прокурор зазначає, що протягом 2013-2022 років проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у користування на умовах оренди та технічна документація з нормативної грошової оцінки земельної ділянки тривалий час не розроблялися та не затверджувалися, право оренди в установленому порядку не реєструвалося, орендна плата розраховувалася та сплачувалася ФГ “ТАНДЕМ» самостійно без урахування площі земельної ділянки та нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Лише 09.06.2022 за клопотанням ФГ “ТАНДЕМ» сесією Єланецької селищної ради прийнято рішення № 12 “Про надання згоди на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 131,5786 га, кадастровий номер 4823081000:04:000:0404 для рибогосподарських потреб, в користування на умовах оренди та технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки».

Таким чином, у період з 20.06.2013 (тобто з моменту укладення договору оренди водного об'єкту) до 02.08.2023 (моменту реєстрації права оренди земельної ділянки за ФГ “ТАНДЕМ») відповідач використовував земельну ділянку з кадастровим номером 4823081000:04:000:0404 площею 131, 5786 га цільове призначення - 10.07 для рибогосподарських потреб в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом - водосховищем, для рибогосподарських цілей, площею 103,6432 га, без оформлення належним чином права користування земельною ділянкою та його державної реєстрації. Крім цього, протягом вказаного часу ФГ “ТАНДЕМ» сплачувало плату за землю за використання земельної ділянки площею 103,6432 га, а не 131,5786 га., а розрахунок орендної плати проводився самостійно ФГ “ТАНДЕМ» без урахування нормативної грошової оцінки землі та вимог чинного законодавства.

За період 2017-2022 роки сума задекларованої та сплаченої орендної плати ФГ “ТАНДЕМ» за використання земельної ділянки з кадастровим номером 4823081000:04:000:0404 площею 131,5786 га склала 354 357, 28 грн., в тому числі 291 821, 28 грн. згідно податкових декларацій за період 2017-2022 роки задекларовано і сплачено самостійно та 62 536, 00 грн. відшкодовано втрат за 2022 рік згідно договору № 24 від 09.06.2022 та рішення Єланецької селищної ради № 12 від 09.06.2022.

Тобто, ФГ “ТАНДЕМ» задекларувало та сплатило податкове зобов'язання з орендної плати за землю, обраховане, виходячи з площі земельної ділянки 103, 6 га та нормативної грошової оцінки за 1 га у 2018 році - 9 416,72 грн., у 2019-2022 роках - 27 038, 00 грн. та без урахування ставок зі сплати земельного податку Возсіятської сільської ради на 2017-2021 роки та Єланецької селищної ради на 2022 рік, що призвело до втрат місцевими бюджетами Возсіятської сільської ради та Єланецької селищної ради коштів.

Прокуратура зазначає, що ФГ “ТАНДЕМ» з 20.06.2013 по 26.06.2023 без оформлення правовідносин та реєстрації права оренди використовувало земельну ділянку площею 131,5786 га з кадастровим номером 4823081000:04:000:0404.

В порушення ч. 5, 16 ст. 51 Водного кодексу України, ст. 125, 126 Земельного кодексу України, ст. 284.1 Податкового кодексу України, внаслідок використання ФГ “ТАНДЕМ» земельної ділянки площею 131,5786 га без діючого договору оренди земельної ділянки, без оформлення належним чином права користування, без врахування рішень органів місцевого самоврядування щодо ставок плати за землю, недоотримано плати за користування вказаною земельною ділянкою в сумі 205 568, 81 грн., що призвело до втрат місцевими бюджетами коштів на вказану суму (обрахунок плати за землю згідно ставок, визначених органами місцевого самоврядування за період з квітня 2017 по грудень 2022 років включно).

Прокуратура зазначає, що з часу укладення договору оренди водного об'єкту виник й обов'язок укласти та зареєструвати договір оренди на земельну ділянку водного фонду. Цього обов'язку відповідач не виконав, а отже без законних підстав зберігав у себе майно - кошти за оренду землі в сумі 205 568, 81 грн., які підлягають стягненню.

Позовні вимоги обґрунтовані положеннями ст. 19, 131-1 Конституції України, ст. 206 Земельного кодексу України, ст. 256, 1212 ЦК України, ст. 23 Закону України “Про прокуратуру».

2.2. Правова позиція позивача Єланецької селищної ради.

Позивач не скористався правом на подання пояснень по суті спору.

2.3. Правова позиція (заперечення) відповідача.

Відповідач у відзиві на позовну заяву (вх. № 1324/25 від 29.01.2025) просить суд відмовити в задоволенні позову. В обґрунтування заперечень відповідач зазначив наступне.

Між Єланецькою районною державною адміністрацією та фермерським господарством «Тандем» 20.06.2013 року було укладено договір оренди водного об'єкту загальною площею водного дзеркала 103,6432 га, з метою риборозведення, вирощування і вилову риби. Водний об'єкт розташований на землях Возсіятської сільської ради Єланецького району (зараз Вознесенський р-н). Вищевказаним договором передавався саме водний об'єкт, а не землі водного фонду із прибережними захисними смугами. Договір оренди водного об'єкту було укладено на строк 25 років з 20.06.2013 по 20.06.2038.

Одним із додатків до договору вказано акт прийому-передачі водного об'єкту в оренду, натомість матеріали справи не містять такого акту, та прокурором долучено як додаток 1 до договору оренди землі акт приймання-передачі земельної ділянки.

20.06.2013 між Єланецькою райдержадміністрацією та ФГ «Тандем» було підписано договір оренди землі терміном на 364 дні, згідно якого в оренду передано земельну ділянку водного фонду площею 131,5786 га та встановлено орендну плату у розмірі 13 157, 86 грн. на рік. Договір не набув юридичної сили, адже не пройшов обов'язкової державної реєстрації.

Зважаючи на те, що законодавчо передача водних об'єктів разом із земельними ділянками було неурегульовано, в подальшому такі договори оренди земельної ділянки не переукладались, хоча як за водний об'єкт, так і за землі водного фонду ФГ «Тандем» сплачувало регулярно відповідні платежі, жодної заборгованості не мало, претензій з приводу оплати за користування даними об'єктами у розпорядника земель та водного об'єкта ніколи не виникало.

15.02.2022 з метою врегулювання договірних правовідносин щодо використання водного об'єкту та земель водного фонду, керуючись ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення порядку передачі в оренду водних об'єктів у комплексі з земельними ділянками ФГ «Тандем» ініціювало звернення до розпорядника земель - Єланецької селищної ради з питанням надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки площею 131,5786 га в оренду для рибогосподарських потреб.

02.06.2023 рішенням № 28 Єланецька селищна рада затвердила проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в користування на умовах оренди, та приведено у відповідність договір оренди водного об'єкту шляхом складення 26.06.2023 додаткової угоди № 1 до договору оренди водного об'єкту від 20.06.2013, згідно якого передано в оренду земельну ділянку площею 131,5786 га з кадастровим номером 4823081000:04:000:0404 в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом - ставком для риборозведення, площею 103,6432 га. Отже, фактично прибережна захисна смуга в користування на умовах оренди передана ФГ «Тандем» на договірних засадах тільки 26.06.2023.

В 2013 році розпорядником водного об'єкту була Єланецька РДА. На законодавчому рівні питання передачі водного об'єкту та земельної ділянки водного фонду не врегульовано, договору, який би поєднував одночасно передачу в оренду два об'єкти не існує, також державні реєстратори, до яких зверталась за консультацією Єланецька РДА зазначили, що договір на оренду водного об'єкту не підлягає реєстрації, тому всі ці події й призвели до того, що розпорядник водного об'єкту чи то не знав як, чи то дійсно не мав можливості об'єднати два об'єкти оренди в один договір і саме тому було складено договір оренди водного об'єкту та саме його передано в користування на умовах оренди.

Відповідач по справі жодним чином не ухилявся від підписання договору, який би поєднував в собі передачу в оренду два об'єкти (водний об'єкт та землі водного фонду), а навпаки всіляко намагався сприяти у вирішенні даного питання, проводячи паралельно консультації з даного приводу. Але як обласне управління водних ресурсів, так і відділи Держгеокадастрів підтвердили позицію Єланецької РДА.

В подальшому розпорядником земель водного фонду стала Миколаївська обласна державна адміністрація, яка як розпорядник даної категорії земель мала можливість проконтролювати та виправити ситуацію, що склалась, натомість 20.10.2020 спромоглася лише на відповідь, адресовану Вознесенській місцевій прокуратурі, що жодних дій не вчиняла, так як не знала про існування договору оренди на водний об'єкт із відповідачем по причині ненадання такого договору Єланецькою РДА при передачі документів, оформлених актом від 03.04.2020.

ФГ «Тандем» навіть не маючи договору оренди землі проводило дві оплати: 1) за користування водним об'єктом на підставі договору оренди, сплачуючи орендну плату визначену в цьому договорі; 2) за користування землями водного фонду, розрахунок за користування якою здійснювався комісійно на підставі актів, які складалися щорічно уповноваженими особами з відповідних структурних підрозділів при Єланецькій РДА. Так, вказані комісійні акти про визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам складалися щорічно, починаючи з 2014 і по 2021.

Наразі Єланецька РДА ліквідована. На адвокатський запит Єланецька селищна рада повідомила, що акти про відшкодування збитків за 2018-2021 у них відсутні, так як дана земельна ділянка перейшла до комунальної власності в грудні 2020 р., в свою чергу такі комісійні акти до Єланецької селищної ради не передавались. Також було зазначено, що 09.06.2022 р. між селищною радою та ФГ «Тандем» було укладено договір № 24 про відшкодування втрат бюджету Єланецької селищної ради від недоотриманих коштів за фактичне землекористування в сумі 62 536 грн., вказані кошти надійшли в повному обсязі.

Що стосується твердження прокурора, що кошти повинні були сплачуватись на рахунок Возсіятської сільської ради та на підставі прийнятих рішень щодо ставок земельного податку, то розпорядником земельних ділянок водного фонду з 2013 по кінець 2020 року відразу була Єланецька РДА, а пізніше Миколаївська ОДА, і лише з грудня 2020 р. розпорядником таких земель стала Єланецька селищна рада. В свою чергу водний об'єкт відносився до загальнодержавного значення, який також перебував у розпорядженні Єланецької РДА, а пізніше Миколаївської ОДА.

Отже, Возсіятська сільська рада ніколи не була розпорядником ні водного об'єкта, ні земель водного фонду, а тому і не могла отримувати кошти за фактичне користування землями водного фонду. Тому посилання прокурора про необхідність при розрахунку в даному випадку за користування земельними ділянками водного фонду за період з 2017 по 2020 р. користуватися рішеннями Возсіятської сільської ради про встановлення податків та зборів на їх території є хибними.

Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються. Зважаючи на те, що плата за користування землею розраховувалась комісійно, до складу якої входили представники органів державної влади, а Возсіятська сільська рада жодного разу не звернулася до відповідача по справі з приводу правильності та повноти внесення оплати, то ФГ «Тандем» не повинно нести додатковий та надмірний тягар у проведенні додаткових платежів.

Що стосується використовуваної площі земельної ділянки водного фонду, то ФГ «Тандем» не заперечує, що ним використовувався водний об'єкт із фактично земельною ділянкою під ним, тобто також 103,6 га земель водного фонду, натомість прокурор наполягає, що відповідач використовував площу 131,5786 га, але жодного доказу цьому не приводить.

Заперечення обґрунтовано приписами ст. 17, 122, 125 ЗК України, ст. 1, 4, 51, 60 ВК України, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення порядку передачі в оренду водних об'єктів у комплексі з земельними ділянками» № 963-ІХ від 04.11.2020.

ІІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН З ПОСИЛАННЯМ НА ДОКАЗИ, НА ПІДСТАВІ ЯКИХ ВСТАНОВЛЕНІ ВІДПОВІДНІ ОБСТАВИНИ.

Розглянувши матеріали справи, керуючись принципом верховенства права, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, суд встановив наступне.

3.1. Утворення та ліквідація районів.

06.12.2020 набув чинності Закон №1009-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування та районних державних адміністрацій».

Згідно з положеннями даного Закону, сформовані територіальні громади є правонаступниками усього майна, прав та обов'язків розформованих територіальних громад.

На виконання абзацу першого пункту 7-1 розділу V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 № 719-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Миколаївської області» визначено адміністративні центри та затверджено території територіальних громад Миколаївської області, та утворено Єланецьку територіальну громаду, до якої включено також Возсіятську сільську раду Єланецького району Миколаївської області.

Відповідно до п. 14 ч. 3 постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 № 807- IX «Про утворення та ліквідацію районів» у Миколаївській області ліквідовано Єланецький район Миколаївської області.

Згідно з абз. 2 п. 14 ч. 1 вищевказаної постанови територія Єланецької громади входить до складу утвореного у Миколаївській області Вознесенського району.

Єланецька селищна рада є правонаступником прав та обов'язків Возсіятської сільської ради Єланецького району.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України «Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій» від 16.12.2020 № 1635-р відповідно до пункту 6 частини першої статті 20, пункту 5 частини другої статті 23 Закону України “Про Кабінет Міністрів України» і статті 7-1 Закону України “Про місцеві державні адміністрації» вирішено здійснити реорганізацію районних державних адміністрацій районів, ліквідованих згідно з постановою Верховної Ради України від 17 липня 2020 р. № 807-IX “Про утворення та ліквідацію районів», шляхом приєднання до районних державних адміністрацій, розташованих в адміністративних центрах районів, утворених зазначеною постановою, згідно з додатком 1.

Відповідно до додатку № 1 Єланецька райдержадміністрація реорганізується шляхом приєднання до Вознесенської райдержадміністрації.

Відповідно до відомостей з ЄДРЮОФОПГФ юридична особа Єланецька райдержадміністрація (код ЄДРПОУ 04056724) припинена 09.06.2021.

3.2. Договір оренди водного об'єкта.

20.06.2013 між Єланецькою районною державною адміністрацією (орендодавець) та Фермерським господарством “Тандем» (орендар) було укладено договір оренди водного об'єкту.

Відповідно до п. 1.1 договору орендодавець передає в оренду, а орендар приймає в строкове платне володіння та користування водний об'єкт загальнодержавного значення площею водного дзеркала 103, 6432 гектара з метою риборозведення, вирощення і вилову риби. Водний об'єкт розташований на землях Возсітської сільської ради Єланецького району і гідротехнічна споруда знаходиться на балансі Возсіятської сільської ради.

Відповідно до п. 2.2 договору передача водного об'єкту в оренду не спричиняє передачу орендарю права власності на цей водний об'єкт.

Відповідно до п. 3.1 договору цей договір укладається на строк 25 років і діє з 20 червня 2013 року по 20 червня 2038 року.

Відповідно до п. 4.1 договору за оренду водного об'єкту орендар кожний рік протягом дії договору сплачує у вигляді орендної плати на рахунок _______. Орендна плата вноситься помісячно до 30 числа бюджету у грошовій формі з розрахунку 30 гривень в рік за кожен гектар водного дзеркала.

Відповідно до п. 5.1 договору орендодавець зобов'язується передати орендарю в оренду у визначених межах водний об'єкт з гідроспорудою згідно з розділом 1 цього договору та акту прийому-передачі водного об'єкту, який підписується одночасно з цим договором.

Відповідно до п. 7.1 договору орендар зобов'язується прийняти в оренду водний об'єкт площею водного дзеркала 103,6432 гектара. Приступити до його використання після підписання договору оренди та погодження його установленому порядку з Державними органами охорони навколишнього природного середовища та обласного виробничого управління водного господарства.

Договір підписано та скріплено печатками сторін.

Договір погоджено 21.06.2013 заступником начальника Миколаївського обласного управління водних ресурсів Барановим М.О.

В п. 3 розділу «Додатки до договору» одним із додатків зазначено акт прийому-передачі водного об'єкту в оренду. До матеріалів справи не подано акту прийому-передачі водного об'єкту.

Натомість, прокуратурою в якості додатка до договору оренди водного об'єкта подано Акт приймання-передачі земельної ділянки (Додаток № 1 до договору оренди землі), відповідно до якого орендодавцем Єланецькою райдержадміністрацією передано, а орендарем ФГ “Тандем» прийнято земельну ділянку сільськогосподарського призначення (водний об'єкт) загальною площею 131,5786 га яка знаходиться в межах території Возсіятської сільської ради.

3.3. Договір оренди землі.

20.06.2013 між Єланецькою райдержадміністрацією (орендодавець) та ФГ “Тандем» (орендар) було укладено договір оренди землі, відповідно до умов якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку водного фонду - по факту використання земельної ділянки, що знаходиться на території Возсіятської сільської ради (п. 1 договору).

Відповідно до п. 2 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 131,5786 га, у тому числі 131,5786 га земель водного фонду.

Відповідно до п. 3 договору на земельній ділянці розташовані об'єкти інфраструктури - гідротехнічна споруда (гребля). Земельна ділянка передається в оренду разом з гідротехнічною спорудою (греблею).

Відповідно до п. 8 договору договір укладено на 364 дні (у разі укладення договору оренди землі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва - з урахуванням ротації культур згідно з проектом землеустрою). Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Відповідно до п. 14 договору земельна ділянка передається в оренду для риборозведення.

Відповідно до п. 15 договору цільове призначення земельної ділянки - землі водного фонду (ставок).

Відповідно до п. 42 договору цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його реєстрації.

Цей договір укладено в п'яти примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в орендодавця, другий - в орендаря, третій - у відділі Держкомзему у Єланецькому районі, четвертий - в державному податковому органі Єланецьке відділення Вознесенської ОДПІ. П'ятий - в Возсіятській сільській раді, яка й проводить реєстрацію даного договору.

Договір підписано та скріплено печаткою орендаря ФГ “Тандем».

Державна реєстрація договору не проведена.

Додатком № 1 до договору оренди землі є акт приймання-передачі земельної ділянки від 20.06.2013, відповідно до якого орендодавцем Єланецькою райдержадміністрацією передано, а орендарем ФГ “Тандем» прийнято земельну ділянку сільськогосподарського призначення (водний об'єкт) загальною площею 131,5786 га, яка знаходиться в межах території Возсіятської сільської ради. Акт підписано сторонами.

3.4. Додаткова угода до договору оренди водного об'єкта.

15.02.2022 відповідач ФГ “Тандем» звернувся до Єланецької селищної ради Вознесенського району Миколаївської області з клопотанням, в якому просив надати дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки в оренду та дозвіл на розробку технічної документації із нормативної грошової оцінки земельної ділянки орієнтовною площею 131,5786 га для рибогосподарських потреб (код КВЦПЗД- 10.07) в межах території Єланецької селищної територіальної громади (до об'єднання Возсіятська сільська рада) Вознесенського району Миколаївської області.

Рішенням Єланецької селищної ради № 12 від 09.06.2022 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в користування на умовах оренди та дозвіл на розроблення технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки 4823081000:04:000:0404.

11.08.2022 ФГ “Тандем» на адресу Єланецької селищної ради направлено клопотання, в якому ФГ “Тандем» просило з метою приведення у відповідність з нормами чинного законодавства договірних відносин між сторонами надати дозвіл ФГ “Тандем» на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для рибогосподарських потреб в користування на умовах оренди та дозвіл на розроблення технічної документації з нормативної грошової оцінки на земельну ділянку 4823081000:04:000:0404 площею 131,5786 га із земель водного фонду комунальної власності, що розташована за межами с. Возсіятське Єланецької селищної ради Вознесенського району Миколаївської області.

Рішенням Єланецької селищної ради № 9 від 11.11.2022 “Про внесення змін до рішення № 12 від 09.06.2022 року “Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для рибогосподарських потреб в користування на умовах оренди та технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки» внесено зміни до рішення від 09.06.2022 року № 12, надано дозвіл ФГ "Тандем" на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для рибогосподарських потреб (КВЦПЗ 10.07) в користування на умовах оренди та дозвіл на розроблення технічної документації з нормативної грошової оцінки на земельну ділянку 4823081000:04:000:0404 площею 131,5786 га із земель водного фонду комунальної власності, що розташована за межами с. Возсіятське, Єланецької селищної ради, Вознесенського району, Миколаївської області.

Рішенням Єланецької селищної ради від 02.06.2023 № 9 “Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в користування на умовах оренди ФГ “Тандем» для рибогосподарських потреб (КВЦГІЗ 10.07) та технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки» вирішено:

1. Затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в користування на умовах оренди ФГ "Тандем" для рибогосподарських потреб (КВІДПЗ 10.07) із земель водного фонду комунальної власності в межах території Єланецької селищної ради Вознесенського району Миколаївської області (кадастровий номер 4823081000:04:000:0404, площа земельної ділянки 131,5786 га).

2. Затвердити технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка передбачена до надання в користування на умовах оренди Фермерському господарству "Тандем" для рибогосподарських потреб в межах території Єланецької селищної ради (за межами с. Возсіятське) Вознесенського району Миколаївської області (кадастровий номер 4823081000:04:000:0404). Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.01.2023 року складає - 3 166 220,06 грн.

3. Привести у відповідність договір оренди водного об'єкту від 20.06.2013 на водний об'єкт з площею водного дзеркала - 103,6432 га та земельної ділянки водного фонду кадастровий номер 4823081000:04:000:0404 - цільове призначення 10.07 для рибогосподарських потреб площею - 131,5786 га відповідно до норм чинного законодавства України та встановити орендну плату в розмірі 12% від нормативної грошової оцінки, а саме: за земельну ділянку в сумі - 379946,41 грн. в рік, за водний об'єкт в сумі - 53567,31 грн. в рік.

26.06.2023 між Єланецькою селищною радою Вознесенського району Миколаївської області (яка набула повноваження орендодавця за договором у відповідності до пункту 24 розділу Х “Перехідні положення» Земельного кодексу України) та ФГ “Тандем» (орендар) було укладено Додаткову угоду № 1 до договору оренди водного об'єкту від 20.06.2013 року б/н, якою сторони погодили наступне:

1. Внести зміни до пункту 1.1. Розділу 1 “Предмет договору» та викласти його в наступній редакції:

“1.1. Орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку кадастровий номер 4823081000 04:000.0404 площею - 131,5786 га цільове призначення - 10.07 для рибогосподарських потреб, в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом - ставком, для рибогосподарських потреб, площею - 103,6432 га, розташований за межами с Возсіятське Сланецької селищної ради Вознесенського району Миколаївської області».

2. Внести зміни до пункту 4.1. Розділу 4 “Орендна плата» Договору та викласти його в наступній редакції:

“4.1. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий номер 4823081000:04:000:0404 площею - 131,5786 га, станом па 24.01.2023 становить 3 166 220, 06 грн. Розрахунок розміру орендної плати за водний об'єкт станом на 12.05.2023 становить - 53 567, 31 грн. Орендна плата вноситься орендарем:

а) за земельну ділянку у розмірі - 379 946, 41 грн. у рік, що становить 12 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в грошовій формі із щомісячною сплатою рівними частинами на рахунок Сланецької селищної ради, яка складає - 31 662, 20 грн.;

б) за воду (водний простір) у розмірі - 53 567, 31 грн. у рік, в грошовій формі із щомісячною сплатою рівними частинами на рахунок Сланецької селищної ради, яка складає - 4 463, 94 грн.».

Додаткову угоду підписано та скріплено печатками сторін.

3.5. Обставини справи щодо земельної ділянки.

07.02.2013 Відділом Держгеокадастру в Єланецькому районі відкрито Поземельну книгу на земельну ділянку з кадастровим номером 4823081000040000404.

Земельна ділянка площею 131,5786 га розташована у Миколаївської області, Єланецькому районі, Возсіятська сільська рада; категорія земель - землі водного фонду; вид використання - для рибогосподарських потреб; код цільового призначення - секція 1; форма власності - державна власність (запис № 001 від 07.02.2013 з Поземельної книги).

16.02.2013 проведено державну реєстрацію речового права - права оренди земельної ділянки площею 131,5786 га за Державним підприємством «Вознесенське лісове господарство» (код 00992556). Строк дії речового права до 15.02.2015 (запис про виникнення права № 003 від 23.04.2023).

09.01.2023 до Державного земельного кадастру внесено відомості про зміну форми власності. Так, відповідно до запису № 011 від 09.01.2023 земельна ділянка площею 131,5786 розташована у Миколаївської області, Єланецькому районі, Возсіятська сільська рада; категорія земель - землі водного фонду; вид використання - для рибогосподарський потреб; код цільового призначення - секція 1; форма власності - комунальна власність.

29.07.2023 до Поземельної книги внесено відомості про державну реєстрацію речового права на земельну ділянку з кадастровим номером 4823081000040000404, а саме: щодо реєстрації 26.07.2023 права власності Єланецької селищної ради (запис № 013 від 29.07.2023 Поземельної книги).

09.08.2023 до Поземельної книги внесено відомості про державну реєстрацію речового права на земельну ділянку з кадастровим номером 4823081000040000404, площею 131,5786 га., а саме: права оренди земельної ділянки 20.06.2013 за ФГ “Тандем».

Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (витяг № НВ-4807994062019 від 27.11.2019) земельна ділянка з кадастровим номером 4823081000:04:000:0404 площею 131,5786 га, розташована у Миколаївській області, Єланецькому районі, Возсіятської сільської ради, відноситься до земель водного фонду, цільове призначення: 10.07 для рибогосподарських потреб зареєстрована 07.02.2013. Форма власності: державна власність. Підстава здійснення державної реєстрації: проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок, 04.10.2000; “Миколаївський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою». Додатком до витягу є кадастровий план земельної ділянки.

Відповідно до інформації з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (витяг № НВ-4800013812023 від 09.01.2023) земельна ділянка з кадастровим номером 4823081000:04:000:0404, що розташована на території Возсіятської сільської ради, Єланецький район, Миколаївської області площею 131,5786 га відноситься до земель водного фонду, цільове призначення 10.07 “Для рибогосподарських потреб». Форма власності - комунальна. Дата державної реєстрації 07.02.2013. Підстава здійснення державної реєстрації: проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок, 16.12.2022; ФОП Пуховой Сергій Сергійович.

Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (інформаційна довідка від 17.08.2023 № 343160255) щодо земельної ділянки з кадастровим номером 4823081000:04:000:0404 міститься наступна інформація:

- 26.07.2023 відкрито розділ та проведено державну реєстрацію права комунальної власності на земельну ділянку з кадастровим номером 4823081000:04:000:0404 площею 131,5786 га за Єланецькою селищною радою (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2772323848230). Підстава: Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» від 06.09.2012 № 5245-VI;

- 02.08.2023 проведено державну реєстрацію речового права - права оренди земельної ділянки з кадастровим номером 4823081000:04:000:0404 в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом - ставком, площею 103,6432 га на підставі договору оренди водного об'єкта від 20.06.2013, строком на 25 років до 20.06.2038. Право оренди зареєстровано за ФГ “Тандем».

- 02.08.2023 проведено реєстрацію виправлення іншого речового права. Опис виправлень об'єкта речового права: земельна ділянка для рибогосподарських потреб змінено на земельна ділянка в комплексі з розташованими на ній водним об'єктом - ставком, площею 103,6432 га.

3.6. Обставини справи щодо об'єкта нерухомого майна.

Відповідно до відповіді ПСП “Агрофірма “Авангард» від 29.08.2024, наданої на адвокатський запит щодо здійснення КСП «Авангард» будівництва об'єктів нерухомого майна в межах прибережної захисної смуги водного об'єкту Возсіятське водосховище, розташоване біля с. Возсіятське площею 131,5786 га з кадастровим номером 4823081000:04:000:0404, ПСП «Агрофірма «Авангард» зазначило, що є правонаступником всіх прав та обов'язків КСП «Авангард», яке реорганізовано в 1992 році.

На місці знаходження об'єктів нерухомості знаходилась «Лодочная станция». Даний комплекс було побудовано в 1989 році і в нього входили наступні об'єкти: 1) сторожка загальною площею приміщення 36, 7 кв.м.; 2) господарчий блок; 3) вбиральня -2 шт.; 4) причал; 5) приміщення для зберігання човнів; 6) огорожа металева. Дані об'єкти нерухомості перебували на балансі КСП «Авангард», що підтверджується книгою “Авангард счет-01 основные средства 1993 год».

Так, відповідно до поданої до матеріалів справи довідки без дати та номера, виданої ПСП “Агрофірма “Авангард» Єланецького району Миколаївської області, в 1958 році було створено колгосп “Авангард». В 1992 році колгосп було реорганізовано в колективне сільськогосподарське підприємство “Авангард». В 2000 році КСП “Авангард» було реорганізовано в сільськогосподарський виробничий кооператив СВК “Авангард». В 2001 році СВК “Авангард» було реорганізовано в Приватне сільськогосподарське підприємство ПСП “Агрофірма “Авангард».

Відповідно до книги “Авангард счет-01 основные средства 1993 год» на балансі КСП “Авангард» під № 49 знаходилось нерухоме майно “Лодочная станция» сальдо на 01.01.1993 - 285073 карб.; дооцінка основних засобів - 10 433 672 грн.; сальдо на 01.01.94 -10718745 карб.; рік забудови - 1989.

Відповідач в клопотанні (вх.. № 5015/25 від 02.04.2025) зазначив, що до побудови даних об'єктів ФГ «Тандем» не має жодного відношення, а тому не може відповідати за дії, які не вчиняло, натомість в 2009 році було дійсно проведено реконструкцію та капітальні ремонти частини об'єктів нерухомого майна, а саме сторожку, господарчий блок та вбиральню. Тимчасова господарча споруда була реконструйована ФГ «Тандем» в 2015 році

13.10.2009 замовнику об'єкта будівництва ФГ “Тандем» Інспекцією ДАБК у Миколаївськй області видано свідоцтво № 1400000268 про відповідність збудованого об'єкта проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельний норм і правил, відповідно до якого Інспекція ДАБК у Миколаївській області засвідчила відповідність закінченого будівництвом об'єкта «Будівництво гідротехнічної споруди» за адресою с. Возсіятське, вул. Степова, буд. 1-Б, Єланецький р-н, Миколаївської обл., сторожка літ. А-1, заг.пл. 36,7 кв.м., господарчий блок літ. Б, захисна дамба № 1,5, водостіки № 2,3, водогін № 4 проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельний норм і правил та підтвердила його готовність до експлуатації.

Відповідно до інформаційної довідки № 386304531 від 10.07.2024 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна 15.12.2021 зареєстровано право власності на нежитловий об'єкт, опис: сторожка А-1-36,7 кв.м., господарчий блок Б, вбиральня В за адресою Миколаївська обл., Вознесенський р., с. Возсіятське, вул. Степова, буд. 1-Б, за ФГ “Тандем» (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 2536800548040).

Документи, подані для державної реєстрації: свідоцтво про відповідність збудованого об'єкта проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил № 1400000268 від 13.10.2009, видане Інспекцією держаного архітектурно-будівельного контролю у Миколаївській області; документ, отриманий на запит державного реєстратора прав на нерухоме майно № 458/23 від 16.10.2023, виданий ФОП “Єнекідзе Д.Г.»; технічний паспорт № ТІ01:4797-6721-6252-6620 від 17.10.2023, виданий ЄДЕССБ, документ отримано з ЄДЕССБ.

Відповідно до витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 20.12.2021 (номер кримінального провадження 42021152040000053):

- 20.12.2021 зареєстровано кримінальне провадження за ч. 1 ст. 366 КК України за заявою прокурора щодо того, що посадові особи ФГ “Тандем» склали та видали завідомо неправдивий офіційний документ - договір оренди водного об'єкту від 20.06.2013;

- 11.10.2023 зареєстровано кримінальне провадження за ч. 4 ст. 358 КК України за заявою прокурора щодо того, що невстановлена особа використала завідомо підроблений документ - свідоцтво № 1400000268 від 13.10.2009 про відповідність збудованого об'єкта проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, для державної реєстрації речового права за ФГ "Тандем" на гідротехнічну споруду - захисну дамбу (греблю) Возсіятського водосховища;

- 11.10.2023 зареєстровано кримінальне провадження за ч. 2 ст. 191 КК України за заявою прокурора щодо того, що посадові особи ФГ "Тандем" зловживаючи своїм службовим становищем, в грудні 2021 року використали завідомо підроблений документ - свідоцтво № 1400000268 від 13.10.2009 про відповідність збудованого об'єкта проектній документації, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, внаслідок чого привласнили нерухоме майно.

В провадженні Господарського суду Миколаївської області перебувала справа № 915/859/24 за позовом керівника Вознесенської окружної прокуратури Миколаївської області в інтересах держави в особі Єланецької селищної ради до Фермерського господарства “Тандем», в якій прокуратура просила суд усунути перешкоди Єланецькій селищній раді у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою комунальної власності з кадастровим номером 4823081000:04:000:0404 площею 131,5786 га, яка розташована в межах Єланецької селищної ради Вознесенського району Миколаївської області, та зобов'язати Фермерське господарство “Тандем» знести (демонтувати) самочинно збудований комплекс будівель та споруд виробничого призначення, розташований за адресою вул. Степова, 1Б, с. Возсіятське, Вознесенський район, Миколаївська область і складається з:

- сторожки літ.А-1 площею забудови 72 кв.м. (згідно даних державного реєстру речових прав та технічних паспортів загальна площа складає 36,8 кв.м., а площа забудови 63,3 кв.м.);

- господарчого блоку літ. Б, площею забудови 152 кв.м. (згідно даних державного реєстру речових прав та технічних паспортів площа забудови складає 150 кв.м.);

- вбиральні літ.В, площею забудови 5 кв.м. (згідно даних державного реєстру речових прав та технічних паспортів площа забудови складає 1,5 кв.м.);

- тимчасової споруди господарського призначення площею забудови 23 кв.м. (за даними державного реєстру речових прав та технічних паспортів вказана споруда не значиться).

Рішенням Господарського суду Миколаївської області від 10.02.2025 у справі № 915/859/24 у задоволенні позову відмовлено. Скасовано заходи забезпечення позову, вжиті постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 30.09.2024 у справі № 915/859/24.

Постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 18.06.2025 рішення Господарського суду Миколаївської області від 10.02.2025 у справі № 915/859/24 залишено без змін, апеляційну скаргу без задоволення.

Рішення мотивоване тим, що спірна земельна ділянка використовується відповідачем на підставі укладених, погоджених і підписаних сторонами договору оренди водного об'єкту від 20.06.2013 та Додаткової угоди № 1 від 26.06.2023 до нього, за якими сторони взяли на себе обсяг прав та обов'язків, враховуючи факт виконання вказаних договорів протягом всього строку їх дії, що не заперечується сторонами. Суд зазначив, що неможливо ефективно захистити права власника майна із застосуванням негаторного позову, оскільки майно перебуває у фактичному володінні відповідача, заснованому на діючому договорі оренди. У даному випадку, на переконання суду, ефективним способом захисту прав власника майна буде фактичне повернення майна, що неможливо здійснити шляхом усунення перешкод у користуванні власністю у контексті означених судом обставин перебування майна у відповідача на правовому титулі договірного користування.

Відповідно до ч. 4 ст. 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

3.7. Обставини справи щодо плати за землю.

18.07.2016 за результатами засідання комісії з представників райдержадміністрації з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам був складений відповідний Акт № 2, відповідно до якого ФГ “Тандем» згідно його заяви було визначено розмір збитків (неодержаного доходу), у зв'язку з порушенням режиму використання земельної ділянки на території Возсіятської сільської ради площею 103,6 га у період з 03.06.2016 до 31.12.2016 у сумі 26 337, 74 грн.

06.04.2017 за результатами засідання комісії з представників райдержадміністрації, Держгеокадастру у Єланецькому районі, Очаківської ОДПІ ГУ Державної фіскальної служби у Миколаївській області з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам був складений відповідний Акт № 146, відповідно до якого ФГ “Тандем» згідно його заяви було визначено розмір збитків (неодержаного доходу), у зв'язку використанням земельної ділянки без відповідних документів, площею 103,6 га у період з 01.01.2017 до 31.12.2017 у сумі 48 319, 04 грн.

Відповідно до інформації, наданої Єланецькою селищною радою Вознесенського району Миколаївської області листом № 86/12-21 від 22.06.2025, наданої на адвокатський запит від 17.01.2025, завірені копії актів комісії щодо визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, які укладались з 2018 року по 2021 рік включно по відношенню до користувача водного об'єкту площею 103,6 га ФГ “ТАНДЕМ» в Єланецькій селищній раді відсутні, так як вказана земельна ділянка перейшла до комунальної власності Єланецької селищної ради в грудні місяці 2020 року. Вищевказані акти комісії до Єланецької селищної ради не передавалися.

Рішенням Єланецької селищної ради № 7 від 09.06.2022 “Про укладення договорів про відшкодування втрат бюджету Єланецької селищної ради від недоотримання коштів за фактичне землекористування» вирішено, зокрема, укласти договори про відшкодування втрат бюджету Єланецької селищної ради від недоотримання коштів за фактичне землекористування з громадянами згідно Додатку № 1 до даного Рішення, встановити термін сплати до 01.08.2022 року.

На підставі вищевказаного рішення 09.06.2022 між Єланецькою селищною радою (власник) та ФГ “Тандем» (землекористувач) укладено договір № 24 про відшкодування втрат бюджету Єланецької селищної ради від недоотримання коштів за фактичне землекористування.

Відповідно до п. 1 договору землекористувач, який фактично використовує земельну ділянку для рибогосподарських потреб /водний об'єкт-ставок та прибережну захисну смугу/ без правовстановлюючих документів, площею 131.0 га, що розташований за межами села Возсіятське, Миколаївської області в межах існуючого землекористування в період з 01.01.2022 року по 31.12.2022 року зобов'язується сплатити суму втрат в розмірі 62 536, 00 грн. в рік, яку необхідно сплатити до 01.08.2022 на розрахунковий рахунок Єланецької селищної ради (р/р ЄА 778999980314090535000014456, ЄДРПОУ 37992030 , ГУДКСУ в Миколаївській обл.

Відповідно до п. 2 договору відшкодування недоотриманих коштів не звільняє землекористувача від обов'язку оформлення документів, що посвідчують право на земельну ділянку.

Відповідно до п. 5 договору даний договір: укладений на добровільних засадах; набуває чинності з моменту підписання сторонами; достроково припиняє свою чинність за взаємною згодою сторін; укладається у двох примірниках, які мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться у власника, другий у землекористувача.

Договір зареєстрований у Виконавчому комітеті Єланецької селищної ради Вознесенеького району Миколаївської області, про що у Книзі реєстрації договорів про відшкодування втрат від недоотримання коштів за фактичне землекористування вчинено запис № 24 від 09.06.2022.

Договір підписано та скріплено печатками сторін.

Відповідно до інформації, наданої Єланецькою селищною радою Вознесенського району Миколаївської області листом № 86/12-21 від 22.06.2025, на рахунок Єланецької селищної ради 11.10.2023 від ФГ «ТАНДЕМ» надійшли кошти в повному обсязі за фактичне користування земельною ділянкою водного фонду за 2022.

Відповідно до інформації, наданої Головним управління ДПС у Миколаївській області листом № 9786/5/14-29-04-01-05 від 03.11.2023, на запит прокуратури № 53/4-7714вих-23 від 20.10.2023, відповідно до даних інформаційно-комунікаційної системи ДПС України “Податковий Блок» платником ФГ “Тандем» декларується податкове зобов'язання з орендної плати за землю за площу 103,6 га, зокрема:

за 2014 рік річна сума нарахувань складає 10 360, 00 грн., яка сплачена у повному обсязі.

за 2015 рік річна сума нарахувань складає 10 926, 78 грн., яка сплачена у повному обсязі.

за 2016 рік річна сума нарахувань складає 34 166, 80 грн., яка сплачена у повному обсязі.

за 2017 рік річна сума нарахувань складає 48 319, 04 грн., яка сплачена у повному обсязі.

за 2018 рік річна сума нарахувань складає 48 778, 61 грн., яка сплачена у повному обсязі.

за 2019 рік річна сума нарахувань складає 48 795, 80 грн., яка сплачена у повному обсязі.

за 2020 рік річна сума нарахувань складає 48 795, 80 грн., яка сплачена у повному обсязі.

за 2021 рік річна сума нарахувань складає 48 795, 80 грн., яка сплачена у повному обсязі.

за 2022 рік річна сума нарахувань складає 48 795, 80 грн., яка сплачена у повному обсязі.

за 2023 рік річна сума нарахувань складає 245 016, 67 грн., зокрема, за січень-травень 2023 за земельну ділянку площею 103, 6 га - 23 381, 30 грн. та за червень-вересень 2023 за земельну ділянку площею 131,5786 га - 126 648, 76 грн.

Станом на 01.11.2023 податкові зобов'язання за січень - вересень 2023 року у розмірі 150 030, 06 грн. сплачені у повному обсязі, податковий борг відсутній.

Відповідно до інформації, наданої Головним управлінням Держгеокадастру у Миколаївській області листом № 10-14-0.120-1354/2-24 від 18.03.2024, на запит прокуратури № 53/4-1747вих-24 від 12.03.2024, до місцевого Державного фонду документацій із землеустрою та оцінки земель “Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка передбачена до надання в користування на умовах оренди ФГ “Тандем» для рибогосподарських потреб в межах території Єланецької селищної ради (за межами с Возсіятське) Вознесенського району Миколаївської області (кадастровий номер 4823081000:04:000:0404)» розробник ФОП Пуховий С.С, надійшла 12.03.2024 та присвоєно номер 2023МФ21МКВО000023.

Відповідно до даних технічної документації нормативна грошова оцінка запитуваної земельної ділянки становить:

- за 2023 рік - 3 166 220, 06 грн.;

- за 2024 рік - 3 327 692, 28 грн.

Нормативна грошова оцінка одиниці площі 1 га ріллі по Миколаївській області становить:

- за 2017 рік - 26 360, 16 грн.;

- за 2018 рік - 27 078, 28 грн.;

- за 2019 рік - 27 038, 00 грн.;

- за 2020 рік - 27 038, 00 грн.;

- за 2021 рік - 27 038, 00 грн.;

- за 2022 рік - 27 038, 00 грн.

На підставі постанови відділення поліції № 1 Вознесенського районного управління поліції в Миколаївській області від 16.07.2024 про залучення фахівця в якості спеціаліста у кримінальному провадженні № 42021152040000053, спеціалістами Управління Південного офісу Держаудитслужби в Миколаївській області за результатами участі у кримінальному провадженні складено довідку від 20.09.2024 та встановлено:

- по першому питанню зроблено висновок, що в порушення ч. 5, 16 ст. 51 ВК України, ст. 125, 126 ЗК України, ст. 284.1 ПК України, внаслідок використання ФГ “Тандем» земельної ділянки площею 131,5786 га. без наявності паспорта водного об'єкта та діючого договору оренди земельної ділянки, без оформлення належним чином права користування, без врахування рішень органів місцевого самоврядування щодо ставок плати за землю, недоотримано плати за користування вказаною земельною ділянкою в сумі 205 568, 81 грн. що призвело до втрат місцевими бюджетами коштів на вказану суму.

- по другому питання зроблено висновок, що сума коштів яку недоотримала Єланецька селищна рада (правонаступник Возсіятської сільської ради) внаслідок користування ФГ “Тандем» земельною ділянкою з кадастровим номером 4823081000:04:000:0404 площею 131,5786 га з порушенням чинного законодавства за період з квітня 2017 по 2022 рік склала 205 568, 81 грн.

Відповідно до інформації наданої ФОП Альберт А.С. б/н, без дати, наданої на виконання постанови про залучення фахівця у якості спеціаліста у кримінальному проваджені № 42021152040000053 від 20.12.2021, земельна ділянка з кадастровим номером 4823081000:04:000:0404 площею 131,5786 га, на якій знаходяться об'єкти нерухомого майна, знаходяться в законодавчо визначеній 50 метровій прибережній захисній смузі ставка.

На підтвердження факту встановлення місцевих податків і зборів на території Возсіятської сільської ради прокуратурою долучено до матеріалів справи рішення сільської ради, а саме:

- рішення Возсіятської сільської ради Єланецького району Миколаївської області № 1 від 12.07.2016 “Про встановлення місцевих податків і зборів на території Возсіятської сільської ради на 2017 рік» з додатком № 3 “Положення про плату за землю»;

- рішення Возсіятської сільської ради Єланецького району Миколаївської області № 3 від 10.07.2017 “Про встановлення податку з плати за землю на території Возсіятської сільської ради на 2018 рік» з додатком № 1 “Положення про плату за землю»;

- рішення Возсіятської сільської ради Єланецького району Миколаївської області № 1 від 27.06.2018 “Про встановлення ставок та пільг зі сплати земельного податку на 2019 рік» з додатком № 1 “Положення про плату за землю»;

- рішення Возсіятської сільської ради Єланецького району Миколаївської області № 1 від 14.70.2020 “Про встановлення ставок та пільг зі сплати земельного податку з 2021» з додатком № 1 “Положення про плату за землю»;

- рішення Єланецької селищної ради № 2 від 14.07.2021 “Про затвердження на території Єланецької селищної ради місцевих податків і зборів» з додатком № 1 “Ставки земельного податку».

Прокуратурою в позовній заяві розрахунок плати за користування земельною ділянкою по роках здійснено наступним чином:

за період квітень-грудень 2017 року 94 171, 64 грн.;

за період січень-грудень 2018 року 58 109, 06 грн.;

за період часу січень-грудень 2019 року 57 932, 86 грн.;

за період січень-грудень 2020 року 13 177, 98 грн.;

за період січень-грудень 2021 року 57 932, 86 грн.;

за період січень-грудень 2022 року - 75 755, 58 грн.

Всього нарахована прокуратурою сума безпідставно збережених коштів ФГ «Тандем» за період з квітня 2017 року по грудень 2022 року включно становить: 94 171, 64 грн + 58 109, 06 грн. + 57 932, 86 грн. + 13 177, 98 грн + 57 932, 86 грн. - 75 755, 58 грн. = 205 568, 81 грн.

Зазначені обставини і стали підставою для звернення до суду з даним позовом.

ІV. ДЖЕРЕЛА ПРАВА, ЯКІ ЗАСТОСУВАВ СУД.

Відповідно до ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності

Верховний Суд у ході касаційного перегляду судових рішень неодноразово наголошував на необхідності застосування категорій стандартів доказування та зазначав, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи.

Зазначений принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони.

Одночасно цей принцип не передбачає обов'язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний (п. 5.11-5.13 постанови КГС ВС від 22.06.2022 у справі № 904/5328/21).

Близький за змістом правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 02.10.2018 у справі № 910/18036/17, від 23.10.2019 у справі № 917/1307/18, від 18.11.2019 у справі № 902/761/18, від 04.12.2019 у справі № 917/2101/17.

4.1. Правове регулювання оренди земель водного фонду та водних об'єктів.

Відповідно до ст. 4 ВК України до земель водного фонду належать землі, зайняті:

морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об'єктами, болотами, а також островами, не зайнятими лісами;

прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм, крім земель, зайнятих лісами;

гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них;

береговими смугами водних шляхів.

Відповідно до ст. 51 ВК України (в редакції від 13.06.2013, яка діяла на час укладення договору оренди водного об'єкта) у користування на умовах оренди водні об'єкти (їх частини) місцевого значення та ставки, що знаходяться в басейнах річок загальнодержавного значення, можуть надаватися водокористувачам лише для риборозведення, виробництва сільськогосподарської і промислової продукції, а також у лікувальних і оздоровчих цілях.

Передача орендарем права на оренду водного об'єкта (чи його частини) іншим суб'єктам господарювання забороняється.

Орендодавцями водних об'єктів (їх частин) місцевого значення є Рада міністрів Автономної Республіки Крим і обласні ради.

Окремі повноваження щодо надання водних об'єктів (їх частин) місцевого значення в користування Рада міністрів Автономної Республіки Крим та обласні ради можуть передавати відповідним органам виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевим органам виконавчої влади.

Орендодавцями водних об'єктів загальнодержавного значення є Кабінет Міністрів України та місцеві державні адміністрації.

Розподіл повноважень щодо передачі водних об'єктів загальнодержавного значення визначається Кабінетом Міністрів України відповідно до цього Кодексу та інших законів України.

Право водокористування на умовах оренди оформляється договором, погодженим з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища. У разі укладення договору обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим такий договір погоджується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, а договір, укладений органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, - Радою міністрів Автономної Республіки Крим. Договори, що укладаються Кабінетом Міністрів України, не потребують погоджень з іншими органами.

Умови, строки і збір за оренду водних об'єктів (їх частин) визначаються в договорі оренди за згодою сторін.

Водокористувачі, яким водний об'єкт (його частина) надано в оренду, можуть дозволити іншим водокористувачам здійснювати спеціальне водокористування в порядку, встановленому цим Кодексом.

Користування водними об'єктами (їх частинами) на умовах оренди здійснюється відповідно до вимог водного законодавства і регулюється цим Кодексом та іншими актами законодавства України.

Відповідно до ч. 3, 4 ст. 51 ВК України (в редакції від 01.07.2013) водні об'єкти надаються у користування за договором оренди земель водного фонду на земельних торгах у комплексі із земельною ділянкою.

Водні об'єкти надаються у користування на умовах оренди органами, що здійснюють розпорядження земельними ділянками під водою (водним простором) згідно з повноваженнями, визначеними Земельним кодексом України, відповідно до договору

оренди, погодженого з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері водного господарства.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення порядку передачі в оренду водних об'єктів у комплексі з земельними ділянками» від 04.11.2020 № 963-ІХ, який набрав чинності 02.03.2021, до статті 51 Водного кодексу України внесено зміни.

Так, відповідно до ч. 1, 3, 4, 11-14, 18 ст. 51 ВК України (в редакції від 02.03.2021) у користування на умовах оренди для рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, лікувальних, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт можуть надаватися водосховища (крім водосховищ комплексного призначення), ставки, озера та замкнені природні водойми.

Водні об'єкти надаються у користування за договором оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом у порядку, визначеному земельним законодавством України. Право оренди земельної ділянки під водним об'єктом поширюється на такий водний об'єкт.

Водні об'єкти надаються у користування на умовах оренди органами, що здійснюють розпорядження земельними ділянками під водою (водним простором) згідно з повноваженнями, визначеними Земельним кодексом України, відповідно до договору оренди, погодженого з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері водного господарства.

Типовий договір оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом затверджується Кабінетом Міністрів України.

Умови використання водних об'єктів, розмір орендної плати та строк дії договору оренди визначаються у договорі оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом.

Методика визначення розміру плати за надані в оренду водні об'єкти затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.

За користування водним об'єктом орендар зобов'язаний сплачувати орендну плату за водний об'єкт та орендну плату за земельну ділянку під таким водним об'єктом.

Користування водними об'єктами, наданими в оренду, здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу, Земельного кодексу України та інших законодавчих актів України.

Відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 963-ІХ договори оренди водних об'єктів, укладені в порядку, визначеному законодавством, до набрання чинності цим Законом діють у строки та на умовах, визначених такими договорами. Поновлення таких договорів здійснюється без проведення земельних торгів у порядку укладення договорів оренди землі.

Сторони договорів оренди водних об'єктів, договорів оренди земельних ділянок під водними об'єктами, укладених до набрання чинності цим Законом, які не містять умов щодо розміру орендної плати за земельну ділянку, на якій розташований водний об'єкт, або щодо розміру орендної плати за водний об'єкт, зобов'язані визначити такі умови протягом року з дня набрання чинності цим Законом.

Відповідно до ч. 1-3 ст. 78 ЗК України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками.

Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.

Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.

Відповідно до ст. 80 ЗК України суб'єктами права власності на землю є:

а) громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності;

б) територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності;

в) держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.

Відповідно до ч. 1 ст. 83 ЗК України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 84 ЗК України у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.

Право державної власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1 ст. 123 ЗК України (в редакції від 13.06.2013) надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 1-3 ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до ч. 1, 3, 5 ст. 122 ЗК України (в редакції від 13.06.2013, яка діяла на час укладення договору оренди водного об'єкта) сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для:

а) ведення водного господарства;

б) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини сьомої цієї статті;

в) індивідуального дачного будівництва.

Обласні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності, крім випадків, визначених частинами третьою, четвертою і восьмою цієї статті, у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів, а також земельні ділянки, що не входять до складу певного району, або у випадках, коли районна державна адміністрація не утворена, для всіх потреб.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» від 28.04.2021 № 1423-ІХ, який набрав чинності 27.05.2021, розділ Х «Перехідні положення» ЗК України доповнено пунктом 24.

Так, відповідно до ч. 1-5 п. 24 Перехідні положення ЗК України (в редакції від 27.05.2021) з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель:

а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук);

б) оборони;

в) природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об'єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення;

г) зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;

ґ) під будівлями, спорудами, іншими об'єктами нерухомого майна державної власності;

д) під об'єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем державної власності;

е) визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення зазначених органів не прийняті.

Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.

Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом.

Перехід земельних ділянок із державної власності у комунальну власність згідно з вимогами цього пункту не є підставою для припинення права оренди та інших речових прав, похідних від права власності, на такі земельні ділянки. Внесення змін до договору оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту із зазначенням нового органу, що здійснює розпорядження такою земельною ділянкою, не вимагається і здійснюється лише за згодою сторін договору.

З дня набрання чинності цим пунктом до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними.

4.2. Правове регулювання плати за землю.

Відповідно до ст. 206 ЗК України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України).

Земельним податком є обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів, а орендною платою за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (п.п. 14.1.72, 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 ПК України в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин). Отже, законодавець розмежовує поняття «земельний податок» та «орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності» в залежності від правових підстав передання прав землекористування такими ділянками.

Відповідно до частини другої статті 152 ЗК України власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, відшкодування завданих збитків.

4.3. Правове регулювання кондикційних зобов'язань.

Відповідно до ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відповідно до ч. 2 ст. 1212 ЦК України положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Відповідно до ч. 3 ст. 1212 ЦК України положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Положення глави 83 ЦК України "Набуття, збереження майна без достатньої правової підстави" застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Під відсутністю правової підстави розуміється такий перехід майна від однієї особи до іншої, який або не ґрунтується на прямій вказівці закону, або суперечить меті правовідношення і його юридичному змісту. Тобто відсутність правової підстави означає, що набувач збагатився за рахунок потерпілого поза підставою, передбаченою законом, іншими правовими актами чи правочином. Зокрема, мала місце помилка, обман, випадковість або інші підстави набуття або збереження майна, які не можна віднести до підстав виникнення цивільних прав та обов'язків, передбачених нормами ст. 11 ЦК України.

У випадку, коли поведінка набувача, потерпілого, інших осіб або подія утворюють правову підставу для набуття (збереження) майна, положення глави 83 ЦК України можуть бути застосовані тільки після того, як така правова підстава у встановленому порядку скасована, визнана недійсною, змінена, припинена або була відсутня взагалі.

Зокрема, договірний характер спірних правовідносин, за відсутності їх припинення (розірвання тощо), тобто відпадіння правової підстави виникнення, виключає можливість застосування до них положень ст. 1212 ЦК України. Подібний за змістом висновок викладений, зокрема, в постановах Верховного Суду від 20.11.2018 у справі №922/3412/17, від 13.02.2019 у справі №320/5877/17, на які посилається Відповідач у касаційній скарзі.

З огляду на викладене необхідною передумовою для застосування судом до спірних правовідносин сторін положень глави 83 ЦК України є встановлення відсутності договірного характеру таких правовідносин, зокрема внаслідок їх припинення (постанова КГС ВС від 21.12.2023 № 910/11210/22).

У випадку використання землекористувачем сформованої земельної ділянки комунальної власності, якій присвоєно окремий кадастровий номер, без оформлення договору оренди власник такої земельної ділянки (орган місцевого самоврядування, який представляє інтереси територіальної громади) може захистити своє право на компенсацію йому вартості неотриманої орендної плати в порядку статті 1212 ЦК України.

Право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права. Проте з огляду на приписи частини другої статті 120 ЗК України не вважається правопорушенням відсутність у власника будинку, будівлі, споруди зареєстрованого права оренди на земельну ділянку, яка має іншого власника і на якій розташоване це нерухоме майно. До моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними. Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав сплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 ЦК України.

Зазначені правові висновки викладено в постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі № 629/4628/16-ц; від 20.11.2018 у справі № 922/3412/17; від 09.11.2021 у справі № 905/1680/20).

V. ВИСНОВКИ СУДУ.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов наступного висновку.

20.06.2013 між Єланецькою районною державною адміністрацією (орендодавець) та Фермерським господарством “Тандем» (орендар) було укладено договір оренди водного об'єкту строком на 25 років до 20.06.2038, який погоджено Миколаївським обласним управлінням водних ресурсів. В оренду передано водний об'єкт загальнодержавного значення площею водного дзеркала 103, 6432 гектара, розташований на землях Возсітської сільської ради Єланецького району.

20.06.2013 між Єланецькою райдержадміністрацією (орендодавець) та ФГ “Тандем» (орендар) було укладено договір оренди землі, відповідно до умов якого в оренду передана земельна ділянка загальною площею 131,5786 га, у тому числі 131,5786 га земель водного фонду. Водночас, державна реєстрація договору не проведена. Отже, в силу ст. 125 ЗК України право оренди земельної ділянки не виникло.

Додатковою угодою від 26.06.2023 до договору оренди водного об'єкта, укладеною між Єланецькою селищною радою Вознесенського району Миколаївської області (яка набула повноваження орендодавця за договором у відповідності до пункту 24 розділу Х “Перехідні положення» Земельного кодексу України) та ФГ “Тандем» (орендар), сторони погодили передачу в оренду земельної ділянки з кадастровим номером 4823081000:04:000:0404 площею 131,5786 га в комплексі з розташованим на ній водним об'єктом - ставком площею 103,6432 га.

Судом встановлено, що земельна ділянка площею 131,5786 га, розташована у Миколаївської області, Єланецькому районі, Возсіятська сільська рада, сформована 07.02.2013. Земельній ділянці присвоєно кадастровий номер 4823081000040000404. Земельна ділянка за категорією відноситься до земель водного фонду; вид використання - для рибогосподарських потреб.

На дату формування земельної ділянки остання належала до державної власності. В подальшому 09.01.2023 в ДЗК, а 26.07.2023 в Державному реєстрі речових прав проведено зміни форми власності, а саме: з державної на комунальну. До 26.07.2023 право власності на земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зареєстровано не було.

27.05.2021 набули чинності зміни до Земельного кодексу України, а саме п. 24 розділу Х Перехідних положень ЗК України, відповідно до яких землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад. Таким чином, спірна земельна ділянка з 27.05.2021 перейшла у комунальну власність Єланецької селищної ради.

Тобто, Єланецька селищна рада з 27.05.2021 є власником земельної ділянки та уповноваженим суб'єктом звернення до суду за захистом порушених прав.

Предметом спору є вимога про стягнення з ФГ «ТАНДЕМ» недоотриманих коштів за фактичне користування земельною ділянкою водного фонду з кадастровим номером 4823081000:04:000:0404.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 ЗК України власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, відшкодування завданих збитків.

Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав сплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 ЦК України (постанови Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі № 629/4628/16-ц; від 20.11.2018 у справі № 922/3412/17; від 09.11.2021 у справі № 905/1680/20).

Враховуючи, що право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 4823081000:04:000:0404 перейшло до Єланецької селищної ради лише з 27.05.2021, отже, саме з цієї дати вказаний орган місцевого самоврядування наділений правом вимоги (правом на звернення до суду із відповідним позовом) про стягнення коштів.

Як вбачається з розрахунку прокуратури в позовній заяві за січень-грудень 2021 року відповідачу ФГ «ТАНДЕМ» нараховано 57 932, 86 грн., а за період січень-грудень 2022 року - (мінус) 75 755, 58 грн.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову в позові, оскільки Єланецька селищна рада в період з квітня 2017 по 27.05.2021 не була власником спірної земельної ділянки, відтак, не наділена правом вимоги на стягнення недоотриманих коштів за використання земельної ділянки за вказаний період (неналежний позивач), а починаючи з 27.05.2021 - заборгованість відсутня.

VІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Судовий збір відповідно до ст. 129 ГПК України в розмірі 2 466, 82 грн. покласти на прокуратуру, у зв'язку з відмовою в позові.

Керуючись ст. 129, 233, 236-238, 240, 241, 254, 256 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

В позові відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до ст. 241 ГПК України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені ст.ст. 253, 254, 256-259 ГПК України.

Повне рішення підписано 30.03.2026

Суддя Е.М. Олейняш