Ухвала від 30.03.2026 по справі 911/3531/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

про визнання / відхилення вимог кредитора

"30" березня 2026 р. Справа № 911/3531/25

Господарський суд Київської області у складі судді Гребенюк Т.Д., за участю секретаря судового засідання Шульги Т.С., розглянувши матеріали за заявою Головного управління Державної податкової служби у Київській області

з грошовими вимогами до боржника (вх.№ 9160 від 02.03.2026 року)

у справі про неплатоспроможність ОСОБА_1

За участі: Арбітражний керуючий: Петросян Арман Саркісович

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Господарського суду Київської області перебуває справа про неплатоспроможність ОСОБА_1 (далі - боржник) на стадії реструктуризації боргів .

Ухвалою Суду від "23" грудня 2025 р. , зокрема, відкрито провадження у справі № 911/3531/25 введено процедуру реструктуризації боргів боржника та призначено керуючого реструктуризацією боржника арбітражного керуючого Петросяна Армана Саркісовича (далі - арбітражний керуючий, керуючий реструктуризацією).

Офіційне оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність боржника здійснено "23" грудня 2025 р.

Головне управління Державної податкової служби у Київській області (далі - Кредитор) звернулось до суду з заявою з грошовими вимогами до боржника.

Ухвалою суду від 06.03.2026 вказану заяву призначено до розгляду у судовому засіданні.

10.03.2023 до Суду від арбітражного керуючого надійшло повідомлення про розгляд грошових вимог.

У судовому засіданні взяв участь арбітражний керуючий, який повідомив про результати розгляду ним заяви кредитора і частково не визнав грошові вимоги кредитора.

Секретар судового засідання доповів суду, що боржник, який не з'явились у судове засідання був належним чином повідомлений про дату, час і місце в порядку, передбаченому ГПК України.

За змістом ст. 202 ГПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

За наведених обставин, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи у судовому засіданні за відсутності боржника та представника кредитора, запобігаючи при цьому безпідставному затягуванню розгляду справи.

Суд, дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення, зазначає наступне.

Заява з грошовими вимогами кредитора до боржника обґрунтована неналежним виконанням боржником податкових зобов'язань, в зв'язку з чим кредитор просить суд визнати грошові вимоги сумі 1 881 799,71 грн., з яких: 926 704,73 грн зобов'язань із сплати страхових внесків на соціальне страхування, 801 638,89 грн. штрафу, 153 456,09 грн. пені.

Керуючим реструктуризацією частково визнаються заявлені грошові вимоги в наступному порядку:

1. 5324,80 грн, як такі, що підлягають відшкодуванню позачергово до задоволення вимог кредиторів боржника;

2. 463 323,63 грн, як такі, що підлягають включенню у першу чергу реєстру вимог кредиторів боржника та складаються із недоїмки з єдиного внеску;

3. 752 501,77 грн, як такі, що підлягають включенню у другу чергу реєстру вимог кредиторів боржника та складаються із наступного:

- 532 317,57 грн - заборгованість з сплати податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування;

- 4 944,93 грн - заборгованість з сплати акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів;

- 171 258,33 грн - заборгованість з сплати податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг);

- 43 980,94 грн - заборгованість з сплати військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування.

4. 515 719,23 грн, як такі, що підлягають включенню у третю чергу реєстру вимог кредиторів боржника та складаються із наступного:

- 29 162,85 грн - штрафні санкції з сплати податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування;

- 531,54 грн - штрафні санкції з сплати акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів;

- 17 125,83 грн - штрафні санкції з сплати податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг);

- 3 201,01 грн - штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг;

- 2 316,90 грн - штрафні санкції з сплати військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування;

- 46 3381,10 грн - пеня за несвоєчасне перерахування або зарахування сум єдиного внеску.

Вимоги кредитора у частині пені арбітражний керуючий не визнав, посилаючись, що пеня пеня нарахована після введення мораторію.

При розгляді заяви з грошовими вимогами кредитора до боржника судом встановлено, наступне.

В матеріалах справи наявний Акт від 20.06.2024 № 35752/10-36-24-05/2639217906 «Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2017 по 01.02.2021 та з питань нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне сі рахування, при отриманні доходу від здійснення підприємницької діяльності за період з 01.01.2011 но 01.02.2021 фізичною особою-платником податків Набок Світланою Євгенівною реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 » з таким висновком.

Позаплановою документальною невиїзною перевіркою встановлені порушення га період з 01.01.2017 по 01.02.2121 фізичною особою - платником податків ОСОБА_2 (р.н.о.к.н.н. НОМЕР_2 ) вимог:

- пункту 44.1 скиті 44 ПК України № 2755-VI від 02,12.2010 року, а саме фізичною особою - платником податків ОСОБА_3 не надано первинні документи для проведення документальної позапланової невиїзної перевірки (згідно додатку штрафні санкції складають 1020,00 грн);

- пункту 167.1 статті 167. пункту 177.2 статті 177 ПК України, в частині заниження суми чистого доходу за період з 01.01.2017 по 01.02.2021 на загальну суму 2 981 806.13 грн.. в т.ч за 2017 рік в розмірі 280 809.65 грн., за 2018 рік в розмірі 612 519.30 ірн.. за 2019 рік в сумі 651 274.71 грн., за 2020 рік я розмірі 1 413 156.97 грн. та за 2021 рік 24 045.50 грн., що призвело до заниження податку на доходи фізичних осіб від здійснення підприємницької діяльності на загальну суму 536 725.09 грн. без ПДВ. в т.ч за 2017 рік в сумі 50 545.7.3 грн., за 2018 рік в сумі 110 253.47 гри., з 2019 в сумі 117 229,45 грн., за 2020 рік в сумі 254 368.25 грн. та за 2021 рік в сумі 4328.19 грн. (згідно додатку податковий збір складає 536 725,09 грн; штрафні санкції складають 27802,85 грн, всього разом 564 527,94 грн);

- пункту 16-1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПК України, в частині заниження чистого оподаткованого доходу від здійснення підприємницької діяльності за період 3 01.01.2017 но 01.02,2021 на загальну суму 2 981 806,13 грн.. в г.ч за 2017 рік в розмірі 280 809.65 грн.. за 2018 рік в розмірі 612 519.30 грн., за 2019 рік в сумі 651 174.71 гри., за 2020 рік в розмірі 1 413 156.97 грн. за за 2021. рік 24 045.50 грн., що призвело до заниження військового збору від здійснення підприємницької діяльності на загальну загальну суму 44 727.09 грн. без ПДВ. в т.ч. за 2017 рік у розмірі 4 212.14 грн.. за 2018 рік у розмірі 91 87.78 грн.. за 2019 рік у розмірі 9 769,12 грн.. за 2020 рік у розмір 21 197.35 грн. та за 2021 рік у розмірі 360.68 грн. (згідно додатку податковий збір складає 44 727,09 грн; штрафні санкції складають 2 316,90 грн, всього разом 47 043,99 грн);

- п.2 ч.1, ст. 8, ч.2 ст.9 Закону України «Про збір та облік Єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а саме фізичною особою - нлагником податків ОСОБА_3 га період з 01.01.2011 по 01.02.2021 занижено суму ЄСВ на загальну суму 519 622,66 грн. (згідно додатку податковий збір складає 519 622.66 грн; штрафні санкції складають 463 381.10 грн, всього разом 983003,76 грн);

- частина 11 статті 9 Закону України “Про збір та облік Єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування'' у фізичною особою - платником податків ОСОБА_2 обліковусться штрафна санкція у розмірі 21,52 грн, відповідно до інтегрованої картки платника податків за кодом платежу 71040000

- частина 11 статті 9 Закону України " Про збір та облік Єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у фізичною особою - обліковується штрафна санкція у розмірі 415,62 грн., за кодом платежу 71010000;

- пп.214.1.4 п.214.1 ст.214. пп.215.3.10 п.215.3 ст. 215 п.217.1 ст.217 ПК України, а саме фізичною особою - платником податків Набок С.С. занижено акцизний податок за період з 01.01.2017 по 01.02.2021. на загальну суму 5315.41 грн (згідно додатку податковий збір складає 5 315,41 грн; штрафні санкції складають 531,54 грн, всього разом 5846,95 грн);

- порушення порядку ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року N 637 «Про «затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту слідового. коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме встановлено реалізацію непідакцизних товарів без застосування реєстраторів розрахункових операцій за період з 01.01.2017 по 01.02.2021 на загальну суму 71 409,88 грн.;

- п. 181.1 ст. 181. п.183.1 ст. 183. п. 187.1 ст. 187 ПК України, а саме фізичною особою підприємцем Набок С.С. знижено податкових зобов'язань з податку на додану вартість на загальну суму 171 258,33 грн. (згідно додатку податковий збір складає 171 258,33 грн; штрафні санкції складають 17125,83 грн, всього разом 188 384,20 грн).

Згідно додатку податковий збір складає 1 277 648,58 грн; штрафні санкції складають 512 178,22 грн, всього разом 1 789 826,80 грн.

Кредитором прийнято податкове повідомлення-рішення від 29.08.2024 №39365/10-36-24-05/2639217906, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість із вироблених Україні товарів (робіт, послуг) на 188 384,20 грн, з яких збільшено з податковим зобов'язанням на 171 258,33 грн та нараховано 17 125.83 грн штрафних санкцій.

Кредитором прийнято податкове повідомлення-рішення від 29.08.2024 № 39372/10-36-24-05/2639217906 яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем Військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування на 47 044,00 грн, з яких збільшено з податковим зобов'язанням на 44 727,09 грн та нараховано 2 316.90 грн штрафних санкцій.

Кредитором прийнято податкове повідомлення-рішення від 29.08.2024 № 39360/10-36-24-05/2639217906 яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем Податок на доходи фіз осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування на 1020,00 штрафних санкцій.

Кредитором прийнято податкове повідомлення-рішення від 29.08.2024 № 39358/10-36-24-05/2639217906 яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем Податок на доходи фіз осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування на 564 529,94 грн, з яких збільшено з податковим зобов'язанням на 536 725,09 грн та нараховано 27 802,85 грн штрафних санкцій.

Кредитором прийнято податкове повідомлення-рішення від 29.08.2024 № 39383/10-36-24-05/2639217906 яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем акциз на 5846,95 грн, з яких збільшено з податковим зобов'язанням на 5315,41 грн та нараховано 531,54 грн штрафних санкцій.

Кредитором прийнято Рішення від 29.08.2024 №39369/10-36-24-05/2639217906 «Про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску» яким накладено штрафні санкції у сумі 463 381,10 грн.

Кредитором направлено боржнику вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 29.08.2024 №Ф-39355/10-36-24-05/2639217906, яка отримана боржником 13.09.2024, що підтверджується повідомленням про вручення №0910300271240.

Кредитором направлено боржнику вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 05.11.2024 №Ф-21359-1036, яка отримана боржником 19.11.2024, що підтверджується повідомленням про вручення №0600979973010.

У Розрахунку заборгованості з податку на доходи фізичних осіб (11010500) від 01.01.2026 містяться відомості про недоїмку з основного платежу у розмірі 536 725,09 грн, штрафних санкцій у сумі 29162,85 грн та пені у сумі 105 239,80 грн. Сума недоїмки складає 666 720,22 грн (671 127,74 грн - 4 407,52 грн).

Нарахування пені здійснено:

- у період з 13.12.2024 по 23.12.2025 на Податкове повідомлення-рішення (форма 'ПС) N 39360/10-36-24- 05/2639217906 від 29.08.2024 на суму 191,19 грн;

- у період з 13.12.2024 по 23.12.2025 на Податкове повідомлення-рішення (форма 'Р') N 39358/10-36-24- 05/2639217906 від 29.08.2024 на суму 99 777,58 грн;

- у період з 13.12.2024 по 23.12.2025 на Податкове повідомлення-рішення (форма 'Р') N 39358/10-36-24- 05/2639217906 від 29.08.2024 на суму 5211,37 грн;

- у період з 09.01.2025 по 23.12.2025 на Податкове повідомлення-рішення (форма 'ПС) N 518012409 від 29.11.2024 на суму 59,66 грн.

У Розрахунку заборгованості з акцизного податку (14040200) від 01.01.2026 містяться відомості про недоїмку з основного платежу у розмірі 4944,93 грн, штрафних санкцій у сумі 531,54 грн та пені у сумі 1026,52 грн пені, всього разом 6502,99 грн.

Нарахування пені здійснено таким чином:

- у період з 13.12.2024 по 23.12.2025 на Податкове повідомлення-рішення (форма 'Р') N 39363/10-36-24-05/2639217906 від 29.08.2024 на суму 99,63 грн;

- у період з з 13.12.2024 по 23.12.2025 на Податкове повідомлення-рішення (форма 'Р') N 39363/10-36-24-05/2639217906 від 29.08.2024 на суму 926,89 грн.

У Розрахунку заборгованості з податку на додану вартість (14010100) від 01.01.2026 містяться відомості про недоїмку з основного платежу у розмірі 171 258,33 грн, штрафних санкцій у сумі 17 125,83 грн та пені у сумі 35 310,71 грн, всього разом 223 694,87 грн.

Нарахування пені здійснено:

- у період з 13.12.2024 по 23.12.2025 на Податкове повідомлення-рішення (форма 'Р') N 39365/10-36-24-05/2639217906 від 02.09.2024 на суму 32 100,65 грн;

- у період з 13.12.2024 по 23.12.2025 на Податкове повідомлення-рішення (форма 'Р') N 39365/10-36-24-05/2639217906 від 02.09.2024 на суму 3210,06 грн.

У Розрахунку заборгованості штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування (21080900) від 01.01.2026 містяться відомості про нараховані 3201,01 грн пені.

Нарахування пені здійснено за період з 02.04.2018 по 21.01.2021 на Рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми "С" N 0005961406 від 12.03.2018

У Розрахунку заборгованості щодо військового збору (11011001) від 01.01.2026 містяться відомості про недоїмку з основного платежу у розмірі 43980,94 грн, штрафних санкцій у сумі 2316,90 грн та пені у сумі 8678,05 грн, всього разом 54 975,89 грн.

Нарахування пені здійснено:

- у період з 13.12.2024 по 23.12.2025 на Податкове повідомлення-рішення (форма 'Р') N 39372/10-36-24- 05/2639217906 від 29.08.2024 на суму 434,27 грн;

- у період з з 13.12.2024 по 23.12.2025 на Податкове повідомлення-рішення (форма 'Р') N 39372/10-36-24- 05/2639217906 від 29.08.2024 на суму 8243,78 грн;

У Розрахунку заборгованості з єдиного внеску для фіз.осіб (71040000) від 01.01.2026 містяться відомості про недоїмку з основного платежу у розмірі 463 323,63 грн, та пені у сумі 463 381,10 грн, заборгованість за яким складає 926 704,73 грн з рахуванням сплати 54 976,62 грн.

Кредитор у Довідці б/н б/д повідомляє, що станом на 2026 згідно даних інформаційної системи ДПС України у боржника наявний податковий борг в загальній сумі 955 094,98 грн, а саме:

- з податку на доходи фізичних осіб (ККДБ 11010500) - 666 720,22 грн;

- з акцизного податку (ККДБ 14040200) - 6 502,99 грн;

- з податку на додану вартість (ККДБ 14010100) - 223 694,87 грн;

- штрафні санкції (ККДБ 21080900) - 3 201,01 грн;

- військовий збір (ККДБ 11011001) - 54 975,89 гривень.

Крім того, у фізичної особи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) наявна недоїмка по єдиному соціальному внеску на загальнообов'язкове державне страхування в сумі 926 704.73 гривень.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, які виникли сторонами, Суд керується таким.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Підпункт 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України встановлює, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.

Відповідно до підпункту 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 ПК України податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.

Згідно з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Згідно з пунктом 38.1 статті 38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Згідно з пунктом 57.1 статті 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Пунктом 57.3 статті 57 ПК України передбачено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Пунктом 1 ч. 1 ст. 4 вказаного Закону визначено, що платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (п.1 ч.1 ст. 7 зазначеного Закону).

За змістом ст. 25 згаданого Закону рішення, прийняті податковими органами та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.

У разі якщо згоди з податковим органом не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти календарних днів з дня надходження рішення відповідного податкового органу або оскаржити вимогу до податкового органу вищого рівня чи в судовому порядку.

У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня отримання вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з податковим органом шляхом оскарження в адміністративному чи судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти календарних днів з дня отримання узгодженої вимоги, податковий орган надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби узгоджену вимогу про сплату недоїмки в електронній формі.

У випадках, зазначених в абзаці одинадцятому цієї частини, податковий орган також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.

Сума недоїмки не підлягає списанню, зокрема відповідно до вимог Кодексу України з процедур банкрутства, крім випадків повної ліквідації юридичної особи або смерті фізичної особи, визнання її безвісно відсутньою, недієздатною, оголошення померлою та відсутності осіб, які відповідно до цього Закону несуть зобов'язання із сплати єдиного внеску.

Норма п.п. 20.1.19 п. 20.1 ст. 20 ПК України передбачає, що органи державної податкової служби мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.

Згідно п. 102.1 ст. 102 ПК України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня - у разі проведення перевірки відповідно до статей 39 і 39-2, застосування вимог пункту 141.4 статті 141 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Так, відповідно до підпунктів 129.1.1, 129.1.3 пункту 129.1, підпункту 129.3.3 пункту 129.3 статті 129 ПКУ нарахування пені розпочинається:

при нарахуванні контролюючим органом податкового зобов'язання у встановлених цим Кодексом випадках, не пов'язаних з проведенням перевірки, або при нарахуванні контролюючим органом грошового зобов'язання, визначеного за результатами перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків такого зобов'язання, визначеного в податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом;

при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.

На суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, якщо її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

На суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення його сплати, починаючи з 91 календарного дня, що настає за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, включаючи день погашення, із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

Нарахування пені закінчується (крім пені, передбаченої підпунктами 129.1.2, 129.1.4 пункту 129.1 цієї статті) у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів (при винесенні відповідної ухвали суду у справі про банкрутство або прийнятті відповідного рішення Національним банком України).

Згідно з ст.1 КУзПБ, грошове зобов'язання (борг) - зобов'язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України.

Відповідно до положень частини 2 статті 47 КУзПБ, у попередньому засіданні господарський суд розглядає всі вимоги кредиторів, що надійшли протягом строку, передбаченого частиною першою статті 45 цього Кодексу, у тому числі щодо яких були заперечення боржника або розпорядника майна.

Відповідно до абз. 2 ч.2 ст.47 КУзПБ, за результатами розгляду вимог окремого кредитора господарський суд постановляє ухвалу про їх визнання чи відхилення (повністю або частково).

Аналіз норм статей 45, 47 КУзПБ свідчить про те, що з моменту офіційної публікації оголошення про порушення щодо боржника провадження у справі про банкрутство є таким, що фактично настав строк виконання усіх зобов'язань боржника, які виникли до моменту порушення щодо нього провадження у справі про банкрутство, і, незалежно від настання строку їх виконання, кредитори за такими зобов'язаннями зобов'язані заявити грошові вимоги до боржника у справу про банкрутство з додержанням тридцятиденного строку від дня офіційного оприлюднення оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство. Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 23.09.2021р. у справі № 910/866/20, від 22.11.2022р. у справі № 911/2548/20, від 08.03.2023р. у справі №910/1800/22.

Встановлені вище фактичні обставини правовідносин між боржником та кредитором свідчать, що строк повернення коштів є таким, що настав, однак, матеріали справи не містять доказів повернення кредитору грошових коштів у розмірі 1 881 799,71 грн.

Заперечення арбітражного керуючого щодо нарахування пені суд відхиляє, адже розрахунки пені здійснено у періоди до відкриття провадження у справі про неплатоспроможність боржника, що відображена у відповідних розрахунках кредитора.

За змістом ст. 133 КУзПБ вимоги кредиторів, включені до реєстру вимог кредиторів, задовольняються у такій черговості:

у першу чергу задовольняються вимоги до боржника щодо виплати заборгованості із заробітної плати працівникам, які перебувають/перебували у трудових відносинах із боржником, сплати аліментів, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю фізичної особи, сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування.

у другу чергу задовольняються вимоги щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) та проводяться розрахунки з іншими кредиторами;

у третю чергу сплачуються неустойки (штраф, пеня), внесені до реєстру вимог кредиторів.

З огляду на наведене, вимоги кредитора до боржника у розмірі 1 881 799,71 грн., будучи правомірними, підлягають визнанню Судом, з віднесенням:

463 323,63 грн. зобов'язань із сплати страхових внесків на соціальне страхування до першої черги задоволення вимог кредиторів,

752 501,77 грн. податкового боргу до другої черги задоволення вимог кредиторів,

665 974,31 грн. штрафних санкцій та пені до третьої черги задоволення вимог кредиторів.

Щодо сплачених 5324,80 грн. судового збору за подачу заяви кредиторів, які звертаються з грошовими вимогами до боржника після оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство, Суд зазначає таке.

Відповідно до ст. 123 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно зі ч. 2 ст. 133 КУзПБ витрати, пов'язані з провадженням у справі про неплатоспроможність (витрати на оплату судового збору, сплату винагороди і відшкодування витрат арбітражного керуючого, пов'язаних з виконанням ним своїх повноважень, оплату послуг спеціалістів для проведення оцінки майнових об'єктів, що підлягають продажу), відшкодовуються у повному обсязі до задоволення вимог кредиторів.

Таким чином, понесені кредитором витрати на оплату судового збору у розмірі 5324,80 грн. пов'язані з провадженням у справі про банкрутство відшкодовуються у повному обсязі до задоволення вимог кредиторів.

Оскільки офіційне оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність боржника здійснено "23" грудня 2025 р. , граничним строком для подання відповідних заяв є 22.01.2026 (включно).

Отже, оскільки кредитор звернувся до суду з заявою з грошовими вимогами до боржника 02.03.2026 такі вимоги кредитора є конкурсними, однак не мають права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів, відповідно до абз. 3 ч. 4 ст. 45 КУзПБ.

Конкурсні кредитори, заінтересовані стосовно боржника, не мають права вирішального голосу на зборах (комітеті) кредиторів (абз. 13 ч. 2 ст. 47 КУзПБ).

Так, кредитор у заяві з грошовими вимогами повідомив, що не є заінтересованою особою щодо боржника / боржник не повідомив про свою заінтересованість щодо кредитора.

Керуючись положеннями Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 234 Господарського процесуального кодексу України, Суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати кредиторські вимоги Головного управління Державної податкової служби у Київській області до ОСОБА_1 у розмірі 1 881 799,71 грн, з яких:

463 323,63 грн. зобов'язань із сплати страхових внесків на соціальне страхування, перша черга задоволення вимог кредиторів,

752 501,77 грн. податкового боргу, перша черга задоволення вимог кредиторів,

665 974,31 грн. штрафних санкцій та пені, третя черга задоволення вимог кредиторів.

Включити до витрат, пов'язаних з провадженням у справі про банкрутство понесені витрати Головного управління Державної податкової служби у Київській області на оплату судового збору у розмірі 5324,80 грн., які відшкодовуються у повному обсязі до задоволення вимог кредиторів.

Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в порядку, передбаченому статтями 255-257 Господарського процесуального кодексу України, з урахуванням особливостей, передбачених Кодексом України з процедур банкрутства.

Повний текст ухвали складено 30.03.2026 року.

Суддя Т.Д. Гребенюк