ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
18.03.2026Справа № 910/3006/25
Господарський суд міста Києва у складі судді Трофименко Т.Ю., при секретарі судового засідання Петрук Б.В., розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Управління освіти Голосіївської районної у місті Києві державної адміністрації
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Енерджі Маркетс Ассістант» (змінено найменування на «ЕНЕРГО-ІННОВАЦІЇ 2025»)
про визнання додаткових угод до договору недійсними та стягнення 1 198 116,58 грн,
Представники сторін:
від позивача: Федорчук О.В.,
від відповідача: Якубовський Я.Р.,
До Господарського суду міста Києва надійшла позовна заява Управління освіти Голосіївської районної у місті Києві державної адміністрації до Товариства з обмеженою відповідальністю «Енерджі Маркетс Ассістант» про визнання додаткових угод до договору недійсними та стягнення 1 198 116,58 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано відсутністю правових підстав для зміни ціни одиниці товарів за укладеним за результатами відкритих торгів UA-2022-12-06-009115-a між Управлінням освіти Голосіївської районної у місті Києві державної адміністрації та Товариством з обмеженою відповідальністю «Енерджі Маркетс Ассістант» договором про постачання/закупівлю електричної енергії споживачу від 28.12.2022 № 256, у зв'язку з чим додаткові угоди від 11.08.2023 № 8, від 31.08.2023 № 9, від 06.10.2023 № 10, від 03.11.2023 № 11, від 07.12.2023 № 12 та від 17.01.2024 № 14 мають бути визнані недійсними відповідно до положень статей 203, 215 Цивільного кодексу України, а надмірно сплачені позивачем відповідачу бюджетні кошти за товар підлягають поверненню.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 17.03.2025 позовну заяву залишено без руху, надано позивачу строк для усунення недоліків.
25.03.2025 до суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 31.03.2025 прийнято вказаний позов до розгляду та відкрито провадження у справі № 910/3006/25, підготовче засідання призначено на 30.04.2025. Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву, позивачу - строк для подання відповіді на відзив.
15.04.2025 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву.
29.04.2025 до суду від відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі № 910/3006/25 до закінчення перегляду в касаційному порядку Великою Палатою Верховного Суду справи № 920/19/24.
30.04.2025 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій викладно заперечення щодо зупинення провадження у даній справі.
В підготовчому засіданні 30.04.2025, у яке з'явились представники сторін, представник позивача уточнив, що подану до суду 30.04.2025 відповідь на відзив слід розцінювати як заперечення на клопотання відповідача про зупинення провадження у справі.
У зв'язку із зазначеним, суд повідомив, що подана позивачем 30.04.2025 відповідь на відзив буде розглядатися як заперечення на клопотання відповідача про зупинення провадження у справі.
Так, представник відповідача в підготовчому засіданні 30.04.2025 підтримав клопотання про зупинення провадження у даній справі до закінчення перегляду в касаційному порядку Великою Палатою Верховного Суду справи № 920/19/24. Представник позивача заперечив щодо задоволення вказаного клопотання.
У підготовчому засіданні 30.04.2025 за результатами розгляду клопотання відповідача про зупинення провадження у даній справі, судом постановлено ухвалу, якою вказане клопотання задоволено та зупинено провадження у справі № 910/3006/25 до закінчення розгляду Великою Палатою Верховного Суду в касаційному порядку справи № 920/19/24. Запропоновано учасникам справи повідомити суд про усунення обставин, що викликали зупинення провадження у справі № 910/3006/25.
06.01.2026 до суду від позивача надійшло клопотання про поновлення провадження у справі № 910/3006/25, у якому зазначено про прийняття 21.11.2025 Великою Палатою Верховного Суду постанови у справі № 920/19/24.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 12.01.2026 поновлено провадження у справі № 910/3006/25, підготовче засідання призначено на 09.02.2026. Запропоновано учасникам справи надати письмові пояснення по суті спору з урахуванням висновків, викладених у постанові Великої Палати Верховного Суду від 21.11.2025 у справі № 920/19/24.
09.02.2026 до суду від Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРГО-ІННОВАЦІЇ 2025» надійшла заява, у якій повідомлено про зміну найменування та адреси місцезнаходження відповідача.
В підготовче засідання 09.02.2026 з'явилися представники сторін.
Враховуючи, що судом здійснено всі необхідні та достатні дії для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справи по суті, з огляду на відсутність підстав для відкладення підготовчого засідання, суд постановив ухвалу без оформлення окремого документа про закриття підготовчого провадження у справі та перехід до розгляду справи по суті на 02.03.2026.
В судове засідання 02.03.2026 з'явилися представники сторін, які надали суду усні пояснення/заперечення по суті позовних вимог.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані в матеріали справи докази, суд оголосив в судовому засіданні перерву до 18.03.2026.
В судове засідання 18.03.2026 з'явилися представники сторін.
Так, представник позивача підтримав позовні вимоги та просив позов задовольнити у повному обсязі. Представник відповідача просив у задоволенні позову відмовити.
В порядку ч. 1 ст. 233, ст. 240 ГПК України в судовому засіданні 18.03.2026 після закінчення судового розгляду справи ухвалено рішення по суті позовних вимог та проголошено його скорочений текст (вступну та резолютивну частини).
При цьому, при ухваленні рішення судом враховано, що 09.02.2026 до суду від Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРГО-ІННОВАЦІЇ 2025» надійшла заява, у якій повідомлено, що відповідач змінив своє найменування на «ЕНЕРГО-ІННОВАЦІЇ 2025», а також змінилася його адреса місцезнаходження на: 69035, м. Запоріжжя, вул. Жаботинського Леоніда, буд. 50.
Так, судом встановлено, що за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань встановлено, що за ідентифікаційним кодом 44256077, що належить відповідачу, значиться юридична особа - Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРГО-ІННОВАЦІЇ 2025».
Відповідно до приписів ст. 90 Цивільного кодексу України юридична особа повинна мати своє найменування, яке містить інформацію про її організаційно-правову форму та назву. Найменування юридичної особи вказується в її установчих документах і вноситься до єдиного державного реєстру.
З аналізу норм Цивільного кодексу України вбачається, що сама лише зміна найменування юридичної особи не означає її реорганізації, зокрема, перетворення, якщо при цьому не змінюється організаційно-правова форма такої особи. Водночас, зміна найменування тягне за собою необхідність у державній реєстрації змін до установчих документів в порядку, визначеному Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань».
Тобто відповідач внаслідок зміни назви не позбувся законодавчо визначених функцій, відтак вказана дія не є підставою для процесуального правонаступництва.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва,
28.12.2022 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Енерджі Маркетс Ассістант» (постачальник) та Управлінням освіти Голосіївської районної у місті Києві державної адміністрації (споживач) за результатами проведення процедури закупівлі UA-2022-12-06-009115-a укладено договір про постачання/закупівлю електричної енергії споживачу № 256 (надалі - Договір), відповідно до п. 2.1. якого постачальник зобов'язався постачати споживачу у 2023 році електричну енергію, код 09310000-5 - Електрична енергія за ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник» (надалі - електрична енергія, товар, електроенергія), а споживач зобов'язався прийняти та оплатити електричну енергію на умовах цього договору.
Відповідно до п. 1.1. Договору умови цього Договору розроблені відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі» з урахуванням Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (надалі - Особливості) та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (надалі - ПРРЕЕ).
Очікувані договірні обсяги закупівлі електричної енергії за цим Договором становлять 5 017 240 кВт/год та визначені у Додатку 1 до Договору (п. 2.2. Договору).
Очікувані договірні обсяги закупівлі електричної енергії можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків та потреби замовника в електроенергії (п. 2.3. Договору).
Відповідно до п. 5.1. Договору загальна вартість цього Договору становить 18 262 753,60 грн, крім того, ПДВ - 3 652 550,72 грн, разом з ПДВ - 21 915 304,32 грн. Ціна за 1 кВт/год електричної енергії визначається та змінюється відповідно до Додатка 2 до цього Договору.
Так, згідно з Додатком 2 до Договору «Порядок визначення та зміни ціни постачання електричної енергії», ціна за 1 кВт/год електричної енергії становить 4,368 грн. Цим Додатком також визначено, що зміна ціни за одиницю товару регламентується щомісячно шляхом укладання додаткової угоди, з урахуванням пункту 1 цього Договору. В такому випадку постачальник письмово звертається до споживача щодо зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни на ринку «на добу наперед» підтверджується інформацією з сайту Оператора ринку https://www.oree.com.ua/. Зміна регульованих цін (тарифів) на послуги з розподілу та/або передачі електричної енергії підтверджується постановами Регулятора, що затверджені у встановленому законодавством порядку.
Розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць (п. 5.3. Договору).
Оплата по цьому Договору буде здійснюватися за рахунок бюджетних коштів (п. 5.5. Договору).
Вартість спожитої електричної енергії визначається як добуток обсягу спожитої електричної енергії на ціну за 1 кВт/год, визначеної згідно з Додатком 2 до Договору (п. 5.8. Договору).
Зміни до Договору можуть вноситись у випадках, зазначених у цьому Договорі та оформляються у письмовій формі шляхом укладення додаткової угоди (п. 13.1. Договору).
Пунктом 13.3. Договору визначено, що пропозиція щодо внесення змін до договору має містити обґрунтування необхідності внесення таких змін до договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття. Обмін інформацією щодо внесення змін до договору здійснюється у письмовій формі шляхом взаємного листування.
Договір набуває чинності з дати підписання сторонами та діє до 31 грудня 2023 року включно, а в частині розрахунків - до повного виконання сторонами взятих на себе зобов'язань за цим Договором (п. 14.1. Договору).
Водночас, у п. 14.6. Договору передбачено, що істотні умови цього договору не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами у повному обсязі, крім випадків, передбачених п. 19 Особливостей:
14.6.1. зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника. Сторони можуть внести зміни до договору у разі зменшення обсягів закупівлі, зокрема, з урахуванням фактичного обсягу видатків споживача, а також у випадку зменшення обсягу споживчої потреби товару. В такому випадку ціна договору зменшується залежно від зміни таких обсягів;
14.6.2. покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в Договорі про закупівлю;
14.6.3. продовження строку дії договору про закупівлю та строку виконання зобов'язань щодо передачі товару, у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;
14.6.4. погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг);
14.6.5. зміни ціни в договорі про закупівлю у зв'язку зі зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування, а також у зв'язку зі зміною системи оподаткування пропорційно до зміни податкового навантаження внаслідок зміни системи оподаткування;
14.6.6. зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу наперед», що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни. Сторони можуть внести відповідні зміни в разі зміни регульованих цін (тарифів) на передачу та/або розподіл електричної енергії та/або середньозважених цін на електричну енергію на ринку «на добу наперед» згідно з Додатком 2 до Договору;
14.6.7. зміни умов у зв'язку із застосуванням положень частини шостої статті 41 Закону, а саме дія договору про закупівлю може бути продовжена на строк, достатній для проведення процедури закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, укладеному в попередньому році, якщо видатки на досягнення цієї цілі затверджено в установленому порядку.
Судом встановив, що сторонами неодноразово було внесено зміни до Договору, про що укладались додаткові угоди.
Зокрема, 08.02.2023 між сторонами укладено Додаткову угоду № 2 до Договору, якою внесено зміни до п. 2.2. Договору, а саме зміни до очікуваних договірних обсягів закупівлі електричної енергії, які встановлено у розмірі 4 817 181 кВт/год. Крім того, змінено загальну вартість Договору та визначено її у розмірі 21 915 302,51 грн з ПДВ, а також ціну за 1 кВт/год, яку визначено у розмірі 4,549404 грн з ПДВ. У зв'язку з наведеним, Додаток 1 до Договору викладено у новій редакції та внесено відповідні зміни до Додатку 2 до Договору.
Вказану додаткову угоду № 2 до Договору укладено внаслідок звернення постачальника із листом від 31.01.2023 № 121-01/2023 та на підставі даних із сайту Оператора ринку https://www.oree.com.ua/, та експертного висновку Київської торгово-промислової палати від 31.01.2023 № Ц-78/1, згідно з якими середньозважена ціна на ринку «на добу наперед» відносно грудня 2022 року та січня 2023 року збільшилася на 3,57%.
10.03.2023 між сторонами укладено Додаткову угоду № 3 до Договору, якою внесено зміни до п. 5.1. Договору, шляхом зменшення загальної вартості Договору до 20 567 364,80 грн з ПДВ; внесено зміни до п. 2 Додатку 2 до Договору, визначено, що ціна за одиницю товару з 01.01.2023 по 31.01.2023 становить 4,549404 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.02.2023 по 31.12.2023 - 4,252824 грн за 1 кВт/год з ПДВ.
Дані зміни внесено на підставі листа постачальника від 28.02.2023 № 172-02/2023, інформації із сайту Оператора ринку https://www.oree.com.ua/ та експертного висновку Київської торгово-промислової палати від 28.02.2023 № Ц-155/2, згідно з якими ціна на ринку «на добу наперед» відносно січня 2023 року та лютого 2023 року зменшилася на 7,31%.
07.04.2023 між сторонами укладено Додаткову угоду № 4 до Договору, якою внесено зміни до очікуваних договірних обсягів закупівлі електричної енергії, встановивши їх у розмірі 4 787 669 кВт/год (п. 2.2. Договору); внесено зміни до п. 5.1. Договору та визначено, що загальна вартість Договору становить 20 567 363,17 грн з ПДВ; внесено зміни до п. 2 Додатку 2 до Договору та визначено, що ціна за одиницю товару з 01.01.2023 по 31.01.2023 становить 4,549404 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.02.2023 по 28.02.2023 - 4,252824 грн за 1 кВт/год з ПДВ; з 01.03.2023 по 31.12.2023 - 4,282896 грн за 1 кВт/год з ПДВ. У зв'язку з наведеним, Додаток 1 до Договору викладено у новій редакції.
Дані зміни до Договору внесено на підставі листа постачальника від 31.03.2023 № 215-03/2023, інформації із сайту Оператора ринку https://www.oree.com.ua/ та експертного висновку Київської торгово-промислової палати від 31.03.2023 № Ц-272, згідно з якими ціна на ринку «на добу наперед» відносно лютого 2023 року та березня 2023 року збільшилася на 0,80%.
09.05.2023 між сторонами укладено Додаткову угоду № 5 до Договору, якою внесено зміни до п. 5.1. Договору шляхом зменшення загальної ціни Договору до суми 18 894 775,23 грн з ПДВ; внесено зміни до п. 2 Додатку 2 до Договору та визначено, що ціна за одиницю товару з 01.01.2023 по 31.01.2023 становить 4,549404 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.02.2023 по 28.02.2023 - 4,252824 грн за 1 кВт/год з ПДВ; з 01.03.2023 по 31.03.2023 - 4,282896 грн за 1 кВт/год з ПДВ; з 01.04.2023 по 31.12.2023 становить 3,844776 грн за 1 кВт/год з ПДВ.
Дані зміни до Договору внесено на підставі листа постачальника від 02.05.2023 № 267-04/2023, інформації із сайту Оператора ринку https://www.oree.com.ua/ та експертного висновку Київської торгово-промислової палати від 01.05.2023 № Ц-381, згідно з якими ціна на ринку «на добу наперед» відносно березня 2023 року та квітня 2023 року зменшилася на 13,14%.
08.06.2023 між сторонами укладено Додаткову угоду № 6 до Договору, якою внесено зміни до очікуваних договірних обсягів закупівлі електричної енергії, встановивши їх у розмірі 4 732 855 кВт/год (п. 2.2. Договору); внесено зміни до п. 5.1. Договору та визначено, що загальна вартість Договору становить 18 894 772,67 грн з ПДВ; внесено зміни до п. 2 Додатку 2 до Договору та визначено, що ціна за одиницю товару з 01.01.2023 по 31.01.2023 становить 4,549404 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.02.2023 по 28.02.2023 - 4,252824 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.03.2023 по 31.03.2023 - 4,282896 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.04.2023 по 30.04.2023 становить 3,844776 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.05.2023 по 31.12.2023 становить 3,906996 грн за 1 кВт/год з ПДВ. У зв'язку з наведеним, Додаток 1 до Договору викладено у новій редакції.
Дані зміни до Договору внесено на підставі листа постачальника від 01.06.2023 № 315-06/2023, інформації із сайту Оператора ринку https://www.oree.com.ua/ та експертного висновку Київської торгово-промислової палати від 02.06.2023 № Ц-508, згідно з якими ціна на ринку «на добу наперед» відносно квітня 2023 року та травня 2023 року збільшилася на 1,89%.
07.07.2023 між сторонами укладено Додаткову угоду № 7 до Договору, якою внесено зміни до очікуваних договірних обсягів закупівлі електричної енергії, встановивши їх у розмірі 4 641 690 кВт/год (п. 2.2. Договору); внесено зміни до п. 5.1. Договору та визначено, що загальна вартість Договору становить 18 894 769,41 грн з ПДВ; внесено зміни до п. 2 Додатку 2 до Договору та визначено, що ціна за одиницю товару з 01.01.2023 по 31.01.2023 становить 4,549404 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.02.2023 по 28.02.2023 - 4,252824 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.03.2023 по 31.03.2023 - 4,282896 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.04.2023 по 30.04.2023 становить 3,844776 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.05.2023 по 31.05.2023 становить 3,906996 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.06.2023 по 31.12.2023 становить 4,029096 грн за 1 кВт/год з ПДВ. У зв'язку з наведеним, Додаток 1 до Договору викладено у новій редакції.
Дані зміни до Договору внесено на підставі листа постачальника від 03.07.2023 № 357-07/2023, інформації із сайту Оператора ринку https://www.oree.com.ua/ та експертного висновку Київської торгово-промислової палати від 03.07.2023 № Ц-639, згідно з якими ціна на ринку «на добу наперед» відносно травня 2023 року та червня 2023 року збільшилася на 3,64%.
11.08.2023 між сторонами укладено Додаткову угоду № 8 до Договору, якою внесено зміни до очікуваних договірних обсягів закупівлі електричної енергії, встановивши їх у розмірі 4 183 594 кВт/год (п. 2.2. Договору); внесено зміни до п. 5.1. Договору та визначено, що загальна вартість Договору становить 18 894 766,84 грн з ПДВ; внесено зміни до п. 2 Додатку 2 до Договору та визначено, що ціна за одиницю товару з 01.01.2023 по 31.01.2023 становить 4,549404 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.02.2023 по 28.02.2023 - 4,252824 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.03.2023 по 31.03.2023 - 4,282896 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.04.2023 по 30.04.2023 становить 3,844776 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.05.2023 по 31.05.2023 становить 3,906996 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.06.2023 по 30.06.2023 становить 4,029096 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.07.2023 по 31.12.2023 становить 4,91196 грн за 1 кВт/год з ПДВ. У зв'язку з наведеним, Додаток 1 до Договору викладено у новій редакції.
Дані зміни до Договору внесено на підставі листа постачальника від 31.07.2023 № 445-07/2023, інформації із сайту Оператора ринку https://www.oree.com.ua/ та експертного висновку Київської торгово-промислової палати від 31.07.2023 № Ц-760/1, згідно з якими ціна на ринку «на добу наперед» відносно червня 2023 року та липня 2023 року збільшилася на 23,50%.
31.08.2023 між сторонами укладено Додаткову угоду № 9 до Договору, якою внесено зміни до очікуваних договірних обсягів закупівлі електричної енергії, встановивши їх у розмірі 3 993 395 кВт/год (п. 2.2. Договору); внесено зміни до п. 5.1. Договору та визначено, що загальна вартість Договору становить 18 894 762,66 грн з ПДВ; внесено зміни до п. 2 Додатку 2 до Договору та визначено, що ціна за одиницю товару з 01.01.2023 по 31.01.2023 становить 4,549404 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.02.2023 по 28.02.2023 - 4,252824 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.03.2023 по 31.03.2023 - 4,282896 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.04.2023 по 30.04.2023 становить 3,844776 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.05.2023 по 31.05.2023 становить 3,906996 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.06.2023 по 30.06.2023 становить 4,029096 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.07.2023 по 31.07.2023 становить 4,91196 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.08.2023 по 31.12.2023 становить 5,487756 грн за 1 кВт/год з ПДВ. У зв'язку з наведеним, Додаток 1 до Договору викладено у новій редакції.
Дані зміни до Договору внесено на підставі листа постачальника від 31.08.2023 № 511-08/2023, інформації із сайту Оператора ринку https://www.oree.com.ua/ та експертного висновку Київської торгово-промислової палати від 31.08.2023 № Ц-950/2, згідно з якими ціна на ринку «на добу наперед» відносно липня 2023 року та серпня 2023 року збільшилася на 13,42%.
06.10.2023 між сторонами укладено Додаткову угоду № 10 до Договору, якою внесено зміни до п. 5.1. Договору, визначено загальну ціну Договору в сумі 18 460 139,13 грн з ПДВ; внесено зміни до п. 2 Додатку 2 до Договору та визначено, що ціна за одиницю товару з 01.01.2023 по 31.01.2023 становить 4,549404 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.02.2023 по 28.02.2023 - 4,252824 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.03.2023 по 31.03.2023 - 4,282896 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.04.2023 по 30.04.2023 становить 3,844776 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.05.2023 по 31.05.2023 становить 3,906996 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.06.2023 по 30.06.2023 становить 4,029096 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.07.2023 по 31.07.2023 становить 4,91196 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.08.2023 по 31.08.2023 становить 5,487756 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.09.2023 по 31.12.2023 становить 5,188752 грн за 1 кВт/год з ПДВ.
Дані зміни до Договору внесено на підставі листа постачальника від 29.09.2023 № 556-09/2023, інформації із сайту Оператора ринку https://www.oree.com.ua/ та експертного висновку Київської торгово-промислової палати від 02.10.2023 № Ц-1081, згідно з якими ціна на ринку «на добу наперед» відносно серпня 2023 року та вересня 2023 року зменшилася на 6,13%.
03.11.2023 між сторонами укладено Додаткову угоду № 11 до Договору, якою внесено зміни до очікуваних договірних обсягів закупівлі електричної енергії, встановлено їх у розмірі 3 953 106 кВт/год (п. 2.2. Договору); внесено зміни до п. 5.1. Договору, визначено загальну ціну Договору в сумі 18 460 138,74 грн з ПДВ; внесено зміни до п. 2 Додатку 2 до Договору та визначено, що ціна за одиницю товару з 01.01.2023 по 31.01.2023 становить 4,549404 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.02.2023 по 28.02.2023 - 4,252824 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.03.2023 по 31.03.2023 - 4,282896 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.04.2023 по 30.04.2023 становить 3,844776 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.05.2023 по 31.05.2023 становить 3,906996 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.06.2023 по 30.06.2023 становить 4,029096 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.07.2023 по 31.07.2023 становить 4,91196 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.08.2023 по 31.08.2023 становить 5,487756 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.09.2023 по 30.09.2023 становить 5,188752 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.10.2023 по 31.12.2023 становить 5,374308 грн за 1 кВт/год з ПДВ. У зв'язку з наведеним, Додаток 1 до Договору викладено у новій редакції.
Дані зміни до Договору внесено на підставі листа постачальника від 31.10.2023 № 603-10/2023, інформації із сайту Оператора ринку https://www.oree.com.ua/ та експертного висновку Київської торгово-промислової палати від 31.10.2023 № Ц-1197, згідно з якими ціна на ринку «на добу наперед» відносно вересня 2023 року та жовтня 2023 року збільшилася на 4,06%.
07.12.2023 між сторонами укладено Додаткову угоду № 12 до Договору, якою внесено зміни до очікуваних договірних обсягів закупівлі електричної енергії, встановлено їх у розмірі 3 908 410 кВт/год (п. 2.2. Договору); внесено зміни до п. 5.1. Договору, визначено загальну ціну Договору в сумі 18 459 928,75 грн з ПДВ; внесено зміни до п. 2 Додатку 2 до Договору та визначено, що ціна за одиницю товару з 01.01.2023 по 31.01.2023 становить 4,549404 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.02.2023 по 28.02.2023 - 4,252824 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.03.2023 по 31.03.2023 - 4,282896 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.04.2023 по 30.04.2023 становить 3,844776 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.05.2023 по 31.05.2023 становить 3,906996 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.06.2023 по 30.06.2023 становить 4,029096 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.07.2023 по 31.07.2023 становить 4,91196 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.08.2023 по 31.08.2023 становить 5,487756 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.09.2023 по 30.09.2023 становить 5,188752 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.10.2023 по 31.10.2023 становить 5,374308 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.11.2023 по 31.12.2023 становить 5,715792 грн за 1 кВт/год з ПДВ. У зв'язку з наведеним, Додаток 1 до Договору викладено у новій редакції.
Дані зміни до Договору внесено на підставі листа постачальника від 01.12.2023 № 681-12/2023, інформації із сайту Оператора ринку https://www.oree.com.ua/ та експертного висновку Київської торгово-промислової палати від 30.11.2023 № Ц-1297/1, згідно з якими ціна на ринку «на добу наперед» відносно жовтня 2023 року та листопада 2023 року збільшилася на 7,19%.
29.12.2023 сторонами укладено Додаткову угоду № 13 до Договору, якою продовжено строк дії Договору до 31.01.2024.
17.01.2024 між сторонами укладено Додаткову угоду № 14 до Договору, якою внесено зміни до п. 5.1. Договору, визначено загальну ціну Договору в сумі 17 803 341,01 грн з ПДВ; внесено зміни до п. 2 Додатку 2 до Договору та визначено, що ціна за одиницю товару з 01.01.2023 по 31.01.2023 становить 4,549404 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.02.2023 по 28.02.2023 - 4,252824 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.03.2023 по 31.03.2023 - 4,282896 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.04.2023 по 30.04.2023 становить 3,844776 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.05.2023 по 31.05.2023 становить 3,906996 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.06.2023 по 30.06.2023 становить 4,029096 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.07.2023 по 31.07.2023 становить 4,91196 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.08.2023 по 31.08.2023 становить 5,487756 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.09.2023 по 30.09.2023 становить 5,188752 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.10.2023 по 31.10.2023 становить 5,374308 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.11.2023 по 30.11.2023 становить 5,715792 грн за 1 кВт/год з ПДВ, з 01.12.2023 по 31.12.2023 становить 5,416044 грн за 1 кВт/год з ПДВ. Крім того, внесено зміни до Додатку 1 до Договору, згідно з яким визначено очікувані договірні обсяги закупівлі електричної енергії у розмірі 3 802 977 кВт.
Дані зміни до Договору внесено на підставі листа постачальника від 02.01.2024 № 04-01/2024 та інформації із сайту Оператора ринку https://www.oree.com.ua/, згідно з якою середньозважена ціна на ринку «на добу наперед» відносно листопада 2023 року та грудня 2023 року зменшилася на 5,87%.
Як вбачається із долучених до позову актів приймання-передачі електричної енергії, за період дії Договору відповідач поставив позивачу 3 802 977 кВт/год електричної енергії на загальну суму 17 803 341,01 грн, яка сплачена позивачем повністю відповідно до платіжних інструкцій, долучених до позову.
Звітом про виконання договору про закупівлю підтверджується виконання Договору його сторонами, сума оплати за договором про закупівлю склала 17 803 341,01 грн (у т.ч. ПДВ - 2 967 223,50 грн).
Звертаючись до суду із даним позовом, Управління освіти Голосіївської районної у місті Києві державної адміністрації зазначає, що укладені між сторонами додаткові угоди до Договору від 11.08.2023 № 8, від 31.09.2023 № 9, від 06.10.2023 № 10, від 03.11.2023 № 11, від 07.12.2023 № 12, від 17.01.2024 № 14 є такими, що суперечать приписам п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», а тому мають бути визнані недійсними відповідно до положень статей 203, 215 Цивільного кодексу України, а надмірно сплачені позивачем відповідачу бюджетні кошти за товар у розмірі 1 198 116,58 грн підлягають поверненню.
Відповідач заперечував щодо задоволення позову, зазначаючи, що внесення сторонами змін до Договору відповідало умовам п. 14.6.6. Договору та пп. 7 п. 19 Особливостей, та позивач погоджувався із відповідними змінами, у зв'язку з чим, на думку відповідача, відсутні підстави для визнання спірних додаткових угод до Договору недійсними.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд зазначає таке.
Згідно зі статтями 15, 16 ЦК України, кожна особа має право на звернення до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Перелік основних способів захисту цивільних прав та інтересів визначається ч. 2 ст. 16 ЦК України, до яких, зокрема, відноситься визнання правочину недійсним.
Згідно із ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частиною першою статті 203 цього Кодексу.
Частиною 3 ст. 215 ЦК України передбачено, що якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).
Згідно із ч. 1 ст. 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
Вирішуючи спори про визнання правочинів недійсними, господарський суд повинен встановити наявність фактичних обставин, з якими закон пов'язує визнання таких правочинів недійсними на момент їх вчинення (укладення) і настання відповідних наслідків, та в разі задоволення позовних вимог зазначати в судовому рішенні, в чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та яким нормам законодавства не відповідає оспорюваний правочин. Тобто, для того щоб визнати той чи інший правочин недійсним, позивач по справі має довести, що такий правочин, саме в момент його укладання, зокрема, суперечив Цивільному кодексу України, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
З матеріалів справи вбачається, що за результатами процедури відкритих торгів на виконання вимог Закону України «Про публічні закупівлі» між Управлінням освіти Голосіївської районної у місті Києві державної адміністрації та Товариством з обмеженою відповідальністю «Енерджі Маркетс Ассістант» було укладено Договір.
Правові та економічні засади закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад визначає Закон України «Про публічні закупівлі» (надалі - у редакції, чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин).
Метою вказаного закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Відповідно до ст. 638 ЦК України та ст. 180 ГК України (чинного станом на момент виникнення спірних правовідносин) договір вважається укладеним, якщо між сторонами досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов.
Згідно із ч. 1 ст. 628, ст. 629 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Суд встановив, що укладаючи 28.12.2022 Договір, сторони обумовили усі його істотні умови.
Водночас, як вбачається із матеріалів справи, істотна умова договору - ціна, була змінена додатковими угодами: від 08.02.2023 № 2, від 10.03.2023 № 3, від 07.04.2023 № 4, від 09.05.2023 № 5, від 08.06.2023 № 6, від 07.07.2023 № 7, від 11.08.2023 № 8, від 31.08.2023 № 9, від 06.10.2023 № 10, від 03.11.2023 № 11, від 07.12.2023 № 12, від 17.01.2024 № 14.
Так, внаслідок укладення вказаних вище додаткових угод до договору, ціну за 1 кВт/год електричної енергії було збільшено на 4,15% за додатковою угодою № 2 від 08.02.2023; за додатковою угодою № 3 від 10.03.2023 вартість за 1 кВт/год електричної енергії зменшено на 6,52%; за додатковою угодою № 4 від 07.04.2023 вартість за 1 кВт/год електричної енергії збільшено на 0,7%; за додатковою угодою № 5 від 09.05.2023 вартість за 1 кВт/год електричної енергії зменшено на 10,23%; за додатковою угодою № 6 від 08.06.2023 вартість за 1 кВт/год електричної енергії збільшено на 1,6%; за додатковою угодою № 7 від 07.07.2023 вартість за 1 кВт/год електричної енергії збільшено на 3,13%; за додатковою угодою № 8 від 11.08.2023 вартість за 1 кВт/год електричної енергії збільшено на 21,9%; за додатковою угодою № 9 від 31.08.2023 вартість за 1 кВт/год електричної енергії збільшено на 11,7%; за додатковою угодою № 10 від 06.10.2023 вартість за 1 кВт/год електричної енергії зменшено на 5,45%; за додатковою угодою № 11 від 03.11.2023 вартість за 1 кВт/год електричної енергії збільшено на 3,58%; за додатковою угодою № 12 від 07.12.2023 вартість за 1 кВт/год електричної енергії збільшено на 6,35%; за додатковою угодою № 14 від 17.01.2024 вартість за 1 кВт/год електричної енергії зменшено на 5,24%.
Таким чином, із наведеного вбачається, що внаслідок укладення вищевказаних додаткових угод ціна за 1 кВт/год електричної енергії збільшилася порівняно з визначеною у Договорі вартістю на 25,67%.
Згідно з ч. 1 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
Згідно із частинами 3-4 ст. 653 ЦК України у разі зміни договору зобов'язання змінюється з моменту досягнення домовленості про зміну договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Сторони не мають права вимагати повернення того, що було виконане ними за зобов'язанням до моменту зміни договору, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч. 4 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.
Метою закріплення на законодавчому рівні можливості сторін змінити умови укладеного договору шляхом збільшення ціни за одиницю товару до 10% є запобігання ситуаціям, коли внаслідок істотної зміни обставин укладений договір стає вочевидь невигідним для постачальника.
Норма ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» застосовується, якщо відбувається значне коливання (зростання) ціни на ринку, яке робить для однієї сторони договору його виконання вочевидь невигідним, збитковим. Для того, щоб за таких обставин не був розірваний вже укладений договір і щоб не проводити новий тендер, закон дає можливість збільшити ціну, але не більше як на 10%. Інше тлумачення відповідної норми Закону України «Про публічні закупівлі» нівелює, знецінює, робить непрозорою процедуру відкритих торгів.
Так, обмеження 10% застосовується як максимальний ліміт щодо зміни ціни, визначеної в договорі, незалежно від того, як часто відбуваються такі зміни (кількість підписаних додаткових угод).
Отже право сторін договору збільшити ціну товару пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку можливе за наявності двох умов: 1 - така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю; 2 - збільшення ціни не більше 10 відсотків від ціни зазначеної в договорі.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 18.06.2021 року у справі № 927/491/19.
При цьому, суд відзначає, що Велика Палата Верховного Суду в постанові від 21.11.2025 року у справі № 920/19/24 вкотре підтвердила сталі висновки про те, що зміна умов договору про закупівлю щодо збільшення ціни за одиницю товару більше ніж на 10% не допускаються. Водночас, Велика Палата Верховного Суду не знайшла підстав для відступу від висновків щодо застосування п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі».
Як вбачається з матеріалів справи, внаслідок укладення додаткових угод №№ 2, 3, 4, 5, 6, 7 сторонами не було перевищено встановленого законодавством максимального ліміту у 10% у підвищенні ціни на електроенергію, що відповідає ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», та дані додаткові угоди не оспорюються за даним позовом.
Тоді як, укладенням додаткових угод №№ 8, 9, 10, 11, 12, 14 було порушено визначену Законом України «Про публічні закупівлі» граничну 10% межу зміни ціни товару.
Верховний Суд у постанові від 12.09.2019 року у справі № 915/1868/18 наголосив, що укладення додаткових угод до договору щодо зміни ціни на товар за відсутності підстав для цього, визначених Законом, тим самим спотворює результати торгів та нівелює економію, яку було отримано під час підписання договору. Можливість зміни ціни договору внаслідок недобросовісних дій сторін договору робить результат закупівлі невизначеним та тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що є прямим порушенням принципів процедури закупівлі, визначених преамбулою та ст. 3 Закону України «Про публічні закупівлі».
Таким чином, під час розгляду справи знайшли своє підтвердження доводи позивача щодо укладення додаткових угод №№ 8, 9, 10, 11, 12, 14 до Договору без дотримання п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», а саме з перевищенням максимально допустимої межі збільшення ціни за одиницю товару.
Отже, вказані додаткові угоди не відповідають вимогам статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі», а тому підлягають визнанню судом недійсними.
Щодо позовних вимог про стягнення грошових коштів в сумі 1 198 116,58 грн, суд зазначає таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 712 ЦК України до договору постачання застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Згідно зі ст. 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Як передбачено ст. 669 ЦК України, кількість товару, що продається, встановлюється у договорі купівлі-продажу у відповідних одиницях виміру або грошовому вираженні.
Відповідно до ч. 1 ст. 670 ЦК України, якщо продавець передав покупцеві меншу кількість товару, ніж це встановлено договором купівлі-продажу, покупець має право вимагати передання кількості товару, якої не вистачає, або відмовитися від переданого товару та його оплати, а якщо він оплачений, - вимагати повернення сплаченої за нього грошової суми.
Відповідно до ст. 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю.
За ч. 1 ст. 236 ЦК України нікчемний правочин або правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення.
Судом з наданих в матеріали справи Актів прийому-передачі електричної енергії встановлено, що за період з липня 2023 року (після укладення додаткової угоди № 8 від 11.08.2023) по грудень 2023 року відповідач поставив позивачу 1 709 977 кВт/год електричної енергії, за яку останнім сплачено кошти в сумі 9 231 442,92 грн (відповідно до поданих до позову платіжних доручень).
Таким чином, враховуючи визнання недійсними додаткових угод №№ 8, 9, 10, 11, 12, 14 до Договору, ціна за 1 кВт/год мала розраховуватись із визначеної додатковою угодою № 7 вартості електричної енергії, тобто, 4,029096 грн за 1 кВт/год з ПДВ.
Водночас, позивач у своєму розрахунку починаючи з липня 2023 року розраховує вартість електричної енергії виходячи із тарифу - 4,666362 грн за 1 кВт/год з ПДВ, який сторонами не узгоджувався.
Так, з урахуванням встановленого додатковою угодою № 7 до Договору тарифу, розмір надмірно сплачених позивачем коштів є більшим, аніж визначено позивачем.
В той же час, оскільки відповідно до ч. 2 ст. 237 ГПК України суд при ухваленні рішення не може виходити за межі заявлених позовних вимог, вимоги щодо стягнення безпідставно отриманих коштів підлягають задоволенню у заявленому розмірі, а саме 1 198 116,58 грн.
Відповідно до частин 3, 4 ст. 13 ГПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом; кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Частиною 1 ст. 73 ГПК України визначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з ч. 1 ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
З огляду на встановлені в ході розгляду даної справи обставини, суд дійшов висновку, що позивачем доведено належними та допустимими доказами наявність підстав для визнання недійсними додаткових угод №№ 8, 9, 10, 11, 12, 14 до Договору та стягнення надмірно сплачених коштів у розмірі 1 198 116,58 грн.
Відповідно до ст. 129 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 74, 76-80, 129, 236-242 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Визнати недійсною додаткову угоду від 11.08.2023 № 8 до договору про постачання/закупівлю електричної енергії споживачу № 256 від 28.12.2022, укладеного між Управлінням освіти Голосіївської районної у місті Києві державної адміністрації (ідентифікаційний код 37479398) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Енерджі Маркетс Ассістант» (ідентифікаційний код 44256077).
3. Визнати недійсною додаткову угоду від 31.08.2023 № 9 до договору про постачання/закупівлю електричної енергії споживачу № 256 від 28.12.2022, укладеного між Управлінням освіти Голосіївської районної у місті Києві державної адміністрації (ідентифікаційний код 37479398) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Енерджі Маркетс Ассістант» (ідентифікаційний код 44256077).
4. Визнати недійсною додаткову угоду від 06.10.2023 № 10 до договору про постачання/закупівлю електричної енергії споживачу № 256 від 28.12.2022, укладеного між Управлінням освіти Голосіївської районної у місті Києві державної адміністрації (ідентифікаційний код 37479398) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Енерджі Маркетс Ассістант» (ідентифікаційний код 44256077).
5. Визнати недійсною додаткову угоду від 03.11.2023 № 11 до договору про постачання/закупівлю електричної енергії споживачу № 256 від 28.12.2022, укладеного між Управлінням освіти Голосіївської районної у місті Києві державної адміністрації (ідентифікаційний код 37479398) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Енерджі Маркетс Ассістант» (ідентифікаційний код 44256077).
6. Визнати недійсною додаткову угоду від 07.12.2023 № 12 до договору про постачання/закупівлю електричної енергії споживачу № 256 від 28.12.2022, укладеного між Управлінням освіти Голосіївської районної у місті Києві державної адміністрації (ідентифікаційний код 37479398) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Енерджі Маркетс Ассістант» (ідентифікаційний код 44256077).
7. Визнати недійсною додаткову угоду від 17.01.2024 № 14 до договору про постачання/закупівлю електричної енергії споживачу № 256 від 28.12.2022, укладеного між Управлінням освіти Голосіївської районної у місті Києві державної адміністрації (ідентифікаційний код 37479398) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Енерджі Маркетс Ассістант» (ідентифікаційний код 44256077).
8. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРГО-ІННОВАЦІЇ 2025» (вул. Жаботинського Леоніда, 50, м. Запоріжжя, Запорізька обл., 69035; ідентифікаційний код 44256077) на користь Управління освіти Голосіївської районної у місті Києві державної адміністрації (проспект Голосіївський, 118Б, м. Київ, 03127; ідентифікаційний код 37479398) надмірно сплачені кошти у розмірі 1 198 116,58 грн та витрати по сплаті судового збору у розмірі 36 139,76 грн.
9. Після набрання рішенням законної сили видати накази.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Дата складання та підписання повного рішення: 30.03.2026.
Суддя Т. Ю. Трофименко