Рішення від 30.03.2026 по справі 910/695/26

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

30.03.2026Справа № 910/695/26

Господарський суд міста Києва у складі судді Бондарчук В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження

позовну заяву

Державного підприємства «Державний експертний центр Міністерства охорони здоров'я України» (03057, місто Київ, вулиця Антона Цедіка, будинок 14; ідентифікаційний код 20015794)

до

Товариства з обмеженою відповідальністю «Київ-ліфт» (02100, місто Київ, вулиця Попудренка, будинок 1А; ідентифікаційний код 43285746)

про стягнення 4 905,00 грн,

Без повідомлення (виклику) сторін.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Державне підприємство «Державний експертний центр Міністерства охорони здоров'я України» (далі - ДП ДЕЦ МОЗ України/позивач) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Київ-ліфт» (далі - ТОВ «Київ-ліфт»/відповідач) про стягнення 4 905,00 грн - збитків, завданих внаслідок невиконання зобов'язання із реєстрації податкових накладних.

Господарський суд міста Києва ухвалою від 29.01.2026 позовну заяву прийняв до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

ТОВ «Київ-ліфт» відзиву на позовну заяву не надало, при цьому, було належним чином повідомлене про відкриття провадження у справі, однак, 24.02.2026 до суду повернувся конверт з ухвалою суду від 29.01.2026 з відміткою АТ «Укрпошта»: «повертається за закінченням терміну зберігання».

Отже, за висновком суду, справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до частини 2 статті 178 ГПК України.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

21.12.2023 між Державним підприємством «Державний експертний центр Міністерства охорони здоров'я України» (далі - замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Київ-ліфт» (далі - підрядник) укладено договір на технічне обслуговування ліфтів №218/5-23, відповідно до якого замовник доручає, а підрядник приймає на себе зобов'язання з організації та виконання робіт з щомісячного технічного обслуговування ліфтів, код згідно ДК021:2015 «Єдиний закупівельний словник» (50750000-7 Послуги з технічного обслуговування ліфтів), на об'єктах замовника відповідно до додатку 1, який є невід'ємною частиною договору, а замовник, в свою чергу, приймає та оплачує виконані підрядником роботи.

Згідно з п. 2.1. та п. 2.2. договору щомісячна вартість робіт з ТО ліфтів складає 3 270,00 грн у тому числі ПДВ 545,00 грн, відповідно до калькуляції (додаток 1 до договору). Розрахунок визначеної вартості робіт наведений у додатку 1, який є невід'ємною частиною договору. Вартість цього договору складає 39 240,00 грн у тому числі ПДВ 6 540,00 грн.

За умовами п. 5.1. та п. 5.2. договору не пізніше 1-го числа місяця, наступного за місяцем, в якому виконувалось технічне обслуговування ліфтів, підрядник дає замовнику акти здачі-прийняття виконаних робіт у 2-х примірниках із зазначенням вартості робіт. Замовник підписує акти здачі-прийняття виконаних робіт, засвідчує підпис печаткою і, в разі відсутності зауважень щодо виконаних робіт, у 3-денний строк повертає примірник акту здачі-прийняття виконаних робіт підряднику. У випадку неповернення підряднику акту, роботи вважаються виконаними якісно та у повному обсязі і підлягають оплаті замовником.

На підставі підписаних актів замовник самостійно оплачує виконані роботи не пізніше 10-го числа наступного місяця. Розрахунки за виконані роботи здійснюються замовником в національній валюті України, шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок підрядника. Днем оплати вважається день списання коштів з рахунку замовника (п. 5.4. договору).

Договір набуває чинності з дати його підписання і діє до 31.12.2024, а в частині розрахунків до повного виконання зобов'язань (п. 8.1. договору).

На виконання умов цього договору у період з січня по вересень 2024 року включно відповідач виконав, а позивач прийняв роботи з технічного обслуговування ліфтів на об'єктах позивача про що сторонами підписані акти здачі-прийняття робіт:

- №32 від 31.01.2024 на суму 3 270,00 грн у тому числі ПДВ 545,00 грн;

- №70 від 29.02.2024 на суму 3 270,00 грн у тому числі ПДВ 545,00 грн;

- №140 від 29.03.2024 на суму 3 270,00 грн у тому числі ПДВ 545,00 грн;

- №200 від 30.04.2024 на суму 3 270,00 грн у тому числі ПДВ 545,00 грн;

- №260 від 31.05.2024 на суму 3 270,00 грн у тому числі ПДВ 545,00 грн;

- №406 від 28.06.2024 на суму 3 270,00 грн у тому числі ПДВ 545,00 грн;

- №465 від 31.07.2024 на суму 3 270,00 грн у тому числі ПДВ 545,00 грн;

- №502 від 30.08.2024 на суму 3 270,00 грн у тому числі ПДВ 545,00 грн;

- №540 від 30.09.2024 на суму 3 270,00 грн у тому числі ПДВ 545,00 грн.

ДП ДЕЦ МОЗ України надані послуги оплатило у повному обсязі на загальну суму 29 430,00 грн, у тому числі ПДВ у розмірі 4 905,00 грн, згідно з платіжними інструкціями: №273 від 14.02.2024, №577 від 20.03.2024; №679 від 04.04.2024, №1158 від 29.05.2024, №1359 від 19.06.2024, №1603 від 17.07.2024, №2242 від 09.10.2024.

19.11.2024 ДП ДЕЦ МОЗ України надіслало на адресу ТОВ «Київ-ліфт» претензію за вих. №2966/12-24 від 18.11.2024, в якій просило зареєструвати податкові накладні на виконані роботи згідно із наведеними вище актами здачі-прийнятті робіт або відшкодувати податок на додану вартість у розмірі 4 905,00 грн.

Проте, відповідач претензію не задовольнив, відповіді також не надав.

За вказаних обставин, ДП ДЕЦ МОЗ України звернулося до суду із цим позовом про стягнення із ТОВ «Київ-ліфт» збитків у розмірі 4 905,00 грн, завданих внаслідок невиконання зобов'язань із реєстрації податкових накладних.

Оцінюючи подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на таке.

Укладений сторонами договір є договором надання послуг, а відтак, між сторонами виникли правовідносини, які підпадають під правове регулювання Глави 63 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 901 ЦК України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Судом встановлено, що 21.12.2023 між позивачем та відповідачем укладено договір на технічне обслуговування ліфтів №218/5-23, відповідно до якого відповідач у період з січня по вересень 2024 року надав послуги з технічного обслуговування ліфтів на об'єктах позивача на загальну суму 29 430,00 грн, у тому числі ПДВ у розмірі 4 905,00 грн, які оплачені позивачем у повному обсязі.

При цьому, суд зазначає, що позивач та відповідач є платниками податку на додану вартість.

За змістом п. 14.1.181 Податкового кодексу України (далі - ПК України) податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.

Відповідно до п. 187.1 ст. 187 ПК України, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Згідно із п. 198.1 ст. 198 ПК України, до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій, зокрема, з придбання або виготовлення товарів та послуг.

Датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг (п. 198.2 ст. 198 ПК України).

Відповідно до п. 198.6 ст. 198 ПК України, не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

Пунктом 201.1 ст. 201 ПК України передбачено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно із п. 201.10 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем). Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період. Виявлення розбіжностей даних податкової декларації та даних Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг. У разі допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкових накладних / розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена згідно з пунктом 201.16 цієї статті) податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця. Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або допущено помилки при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної та/або порушено граничні терміни реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.

Отже, з наведеного пункту 201.10 статті 201 ПК України вбачається, що саме на продавця товарів/послуг покладено обов'язок в установлені терміни скласти податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних, чим зумовлено обґрунтоване сподівання контрагента на те, що це зобов'язання буде виконано, оскільки тільки підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних суми податку можуть бути віднесені до складу податкового кредиту.

При цьому, звернення покупця послуг зі скаргою на продавця, який не виконав передбаченого наведеною нормою обов'язку, відповідно до положень пункту 201.10 статті 201 ПК України не надає покупцю права на включення суми податку з цих операцій до складу податкового кредиту, а можливість подання скарги на цього продавця є лише підставою для проведення документальної позапланової перевірки його контролюючим органом.

Аналогічний висновок також міститься в постанові об'єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 03.08.2018 у справі № 917/877/17.

Отже, пункт 201.10 ст. 201 ПК України не передбачає можливості включення покупцем товарів/послуг суми ПДВ до податкового кредиту у разі невиконання продавцем обов'язку зі складення та реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних, при цьому покупець зазначених товарів/послуг має право додати до податкової декларації скаргу на такого продавця.

Суд зазначає, що матеріали справи не містять будь-яких доказів на підтвердження того, що ТОВ «Київ-ліфт» зареєструвало або вчинило дії, спрямовані на реєстрацію податкових накладних в ЄРПН на загальну суму 29 430,00 грн, в тому числі ПДВ - 4 905,00 грн, відтак, позбавило позивача права на включення суми ПДВ у розмірі 4 905,00 грн до складу податкового кредиту, та як наслідок скористатись правом на зменшення податкового зобов'язання на цю суму.

За змістом ч.ч. 1, 2 ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: 1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Доведення факту наявності таких збитків та їх розміру, а також причинно-наслідкового зв'язку між правопорушенням і збитками покладено на позивача. Причинний зв'язок як обов'язковий елемент відповідальності за заподіяні збитки полягає в тому, що шкода повинна бути об'єктивним наслідком поведінки завдавача шкоди, отже, доведенню підлягає факт того, що протиправні дії заподіювача є причиною, а збитки є наслідком такої протиправної поведінки (пункти 6.15 та 6.16 постанови Великої Палати Верховного Суду від 14.04.2020 у справі №925/1196/18).

Отже, системний аналіз положень пункту 187.1 ст. 187 та пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 ПК України дає підстави для висновку про те, що датою виникнення податкового зобов'язання з постачання послуг в даному випадку є дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, тобто складання акту здачі-прийняття виконаних робіт та при здійсненні операції з постачання послуги платник податку - продавець був зобов'язаний в установлені строки скласти та зареєструвати в ЄРПН податкову накладну, а також надати її покупцю за його вимогою, у свою чергу, податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання послуги, є підставою для нарахування покупцем сум податку, що відносяться до податкового кредиту, а відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем послуги податкової накладної в ЄРПН не дає права покупцю на включення суми ПДВ до податкового кредиту, проте не звільняє продавця від обов'язку включення суми ПДВ, вказаної у податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.

Як зазначено судом вище, за наслідками надання послуг, які оплачені позивачем, відповідач зобов'язаний був скласти та зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні датою складання актів здачі-прийняття виконаних робіт за договором на технічне обслуговування ліфтів №218/5-23 від 21.12.2023, проте станом на день розгляду цієї справи по суті реєстрація податкових накладних на вказану суму не здійснена, при цьому, на підтвердження зворотнього ТОВ «Київ-ліфт» не надало суду будь-яких інших доказів.

Таким чином, оскільки відповідач не зареєстрував податкові накладні, внаслідок чого позивач позбавлений права включити суму ПДВ у розмірі 4 905,00 грн до складу податкового кредиту, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, відповідно підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 129, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Державного підприємства «Державний експертний центр Міністерства охорони здоров'я України» - задовольнити.

Стягнути із Товариства з обмеженою відповідальністю «Київ-ліфт» (02100, місто Київ, вулиця Попудренка, будинок 1А; ідентифікаційний код 43285746) на користь Державного підприємства «Державний експертний центр Міністерства охорони здоров'я України» (03057, місто Київ, вулиця Антона Цедіка, будинок 14; ідентифікаційний код 20015794) 4 905 (чотири тисячі дев'ятсот п'ять) грн 00коп. - збитків, завданих внаслідок невиконання зобов'язання із реєстрації податкової накладної та 3 328 (три тисячі триста двадцять вісім) грн 00 коп. - судового збору.

Після набрання рішенням законної сили видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів у порядку, передбаченому чинним законодавством України.

Суддя Віта БОНДАРЧУК