Єдиний унікальний номер справи 175/5080/26
Номер провадження 3/175/2098/26
30 березня 2026 року селище Слобожанське
Суддя Дніпровського районного суду Дніпропетровської області Качаленко Є.В., розглянув матеріал, що надійшов з Військової частини НОМЕР_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, місце реєстрації АДРЕСА_1 ,
за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Дніпровського районного суду Дніпропетровської області від з Військової частини НОМЕР_1 надійшла справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Дослідивши матеріали, суддя дійшов висновку, що дану справу про адміністративне правопорушення необхідно повернути до органу, який складав відповідний протокол, для належного оформлення, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.256 КУпАП в протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості необхідні для вирішення справи.
Проте, наведеним вимогам протокол не відповідає.
Як встановлено з протоколу про адміністративне правопорушення серії А5184 №021/26 від 11.02.2026, складеного у м.Запоріжжі відносно ОСОБА_1 , місцем вчинення адміністративного правопорушення зазначено: «Дніпропетровська область, Дніпровський район», але не зазначено конкретно населений пункт, чи біля якого населеного пункту вчинено правопорушення, що, крім іншого, позбавляє суд можливості визначити підсудність справи, так як відповідно ч. 1 ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення (за загальним правилом) розглядається саме за місцем його вчинення.
Згідно п.3-1 Розділу XII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про судоустрій і статус суддів", до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17 липня 2020 року № 807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX.
Не вся територія новоствореного Дніпровського району Дніпропетровської області належить до територіальної підсудності Дніпровського районного суду Дніпропетровської області. Якщо порушення вчинено на території інших колишніх районів області, то справу мають розглядати інші відповідні суди.
Тому важливим є вказівка у протоколі на місце вчинення правопорушення із зазначенням найближчого населеного пункту
Без усунення вказаних недоліків суд позбавлений можливості визначити підсудність і повно, всебічно та об'єктивно розглянути дану адміністративну справу, а тому справа підлягає поверненню для належного оформлення.
Керуючись ст.ст. 276, 283, 284 КУпАП,
Матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.172-20 КУпАП - повернути до Військової частини НОМЕР_1 для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Є.В.Качаленко