Постанова від 30.03.2026 по справі 335/2530/26

1Справа № 335/2530/26 3/335/742/2026

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 березня 2026 року м.Запоріжжя

Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя у складі судді Алєксєєнко А.Б., за участі секретаря Доновської А.В., прокурора Фоміної Г.В., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши справу про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки м.Запоріжжя, РНОКПП НОМЕР_1 , пенсіонерки, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ :

До Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя надійшов адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення №68 від 11.03.2026 вбачається, що ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення за таких обставин.

Так, згідно наказу №312-о від 26.09.2022 ОСОБА_1 було призначено на посаду головного державного інспектора сектору розгляду звернень управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС у Запорізькій області шляхом переведення з 26.09.2022.

Відповідно до посадової інструкції, посада головного державного інспектора сектору розгляду звернень управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС у Запорізькій області належить до посади державної служби категорії «В».

Згідно наказу №149-о від 12.05.2023 ОСОБА_1 було припинено державну службу та звільнено з посади головного державного інспектора сектору розгляду звернень управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС у Запорізькій області за власним бажанням у зв'язку із виходом на пенсію з 12.05.2023 року.

Таким чином, головний державний інспектор сектору розгляду звернень управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС у Запорізькій області ОСОБА_1 , відповідно до п.п. «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Отже, у ОСОБА_1 при звільненні з посади головного державного інспектора сектору розгляду звернень управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС у Запорізькій області з 12.05.2023, після припинення діяльності, виник обов'язок подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 (після звільнення) в термін до 00:00 год. 01.04.2024.

Проте встановлено, що згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та послідовності дій користувача реєстру НАЗК ОСОБА_1 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (після звільнення) шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://nazk.gov.ua лише 25.05.2025 о 22 год. 28 хв., що є порушенням вимог ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчинені адміністративного правопорушення визнала у повному обсязі та пояснила, що була обізнана про обов'язок подати декларацію після звільнення, проте у зв'язку із сімейними обставинами та доглядом за матір'ю забула про необхідність подати декларацію. У скоєному щиро розкаюється та просить суд суворо її не карати.

Прокурор під час розгляду справи просила визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного із корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, прокурора, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, з наступних підстав.

Згідно з частини 2 статті 7 КУпАП передбачено, що провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Статтями 251, 280 КУпАП, визначено фактичні дані, обставини на основі яких, у визначеному законом порядку, орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення.

Частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

За змістом примітки до ст.172-6 КУпАП суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до ч.1 та ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що до осіб, які зобов'язані подавати декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, визначені ч. 1 та ч. 2 цієї статті, відносяться особи, зазначені у п. 1, п.п. «а» і «в» п. 2, п. 5 ч. 1 ст. 3 цього Закону.

Згідно з п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.

Так, згідно наказу начальника Головного управління ДПС у Запорізькій області від 21.12.2020 №176-о ОСОБА_1 з 22.12.2020 призначено на посаду головного державного інспектора відділу розгляду звернень управління податкового адміністрування юридичних осіб Головного управління ДПС у Запорізькій області, у порядку переведення, зі збереженням 6-го рангу державного службовця.

Відповідно до наказу начальника Головного управління ДПС у Запорізькій області від 19.04.2021 №607-о ОСОБА_1 з 19.04.2021 переведено на посаду головного державного інспектора сектору розгляду звернень управління податкового адміністрування юридичних осіб.

Відповідно до наказу в.о. начальника Головного управління ДПС у Запорізькій області від 26.09.2022 року №312-о ОСОБА_1 з 26 вересня 2022 року переведено на посаду головного державного інспектора сектору розгляду звернень управління оподаткування юридичних осіб, зі збереженням встановлених надбавок та рангу державного службовця.

Згідно особової картки державного службовця ОСОБА_1 складено Присягу державного службовця 17.05.1994 року.

Відповідно до посадової інструкції, посада головного державного інспектора сектору розгляду звернень управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС у Запорізькій області належить до посади державної служби категорії «В».

Згідно з наказом в.о. начальника Головного управління ДПС у Запорізькій області від 12 травня 2023 року №149-о ОСОБА_1 було звільнено з посади головного державного інспектора сектору розгляду звернень управління оподаткування юридичних осіб за власним бажанням у зв'язку із виходом на пенсію з 12.05.2023.

Таким чином, головний державний інспектор сектору розгляду звернень управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС у Запорізькій області ОСОБА_1 , відповідно до п.п. «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.

У відповідності до абз.2 п.2 Розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону №1700-VІІ про початок роботи системи подання та оприлюднення відповідно до цього Закону декларацій, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, приймається рішення Національного агентства з питань запобігання корупції.

Відповідно до ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Таким чином, у ОСОБА_1 при звільненні з посади головного державного інспектора сектору розгляду звернень управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС у Запорізькій області з 12.05.2023, після припинення діяльності, виник обов'язок подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (після звільнення), в термін до 00:00 год.01.04.2024.

Проте встановлено, що згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (після звільнення), за період, не охоплений раніше поданими деклараціями («при звільненні») шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі https://nazk.gov.ua, лише 25.05.2025 о 22 год.28 хв., тобто з пропуском встановленого Законом строку.

ОСОБА_1 у судовому засіданні не заперечувала той факт, що була обізнана про необхідність подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування при звільненні, проте у зв'язку із сімейними обставинами та доглядом за матір'ю забула про необхідність подати декларацію, а тому подала її несвоєчасно.

Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП достовірно підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення № 68 від 11.03.2026, даними Єдиного державного реєстру декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, копією наказу ГУ ДПС у Запорізькій області від 21.12.2020 №176-о «Про призначення ОСОБА_1 », копією наказу ГУ ДПС у Запорізькій області від 19.04.2021 №607-о «Про переведення ОСОБА_1 », копією наказу ГУ ДПС у Запорізькій області від 26.09.2022 №312-о «Про переведення працівників», копією наказу ГУ ДПС у Запорізькій області від 12.05.2023 №149-о «Про звільнення ОСОБА_1 », копією особової картки державного службовця ОСОБА_1 від 22.12.2020, копією посадових інструкцій державного службовця ОСОБА_1 від 22.12.2020, від 19.04.2021, від 06.07.2022, повідомленням Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування від 09.04.2024 №327, письмовими поясненнями ОСОБА_1 , які узгоджуються з поясненнями останньої наданими у судовому засіданні.

Вищезазначені докази, на переконання суду, є допустимими, достатніми та достовірними, оскільки підтверджують обставини вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення.

З огляду на викладені вище обставини, проаналізувавши наявні у матеріалах справи докази, які не викликають сумнівів у своїй достовірності і допустимості, та пояснення особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, суддя доходить до висновку, що ОСОБА_1 порушила вимоги частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, що полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (після звільнення).

Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, яка раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася, пом'якшуючою відповідальність обставиною суд визнає щире розкаяння, відсутність обтяжуючих обставин, а тому суд вважає доцільним застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі передбаченому санкцією статті.

Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п.5 ст.4 Закону України "Про судовий збір" з ОСОБА_1 на яку накладено адміністративне стягнення, підлягає стягненню в дохід держави судовий збір в розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Керуючись ст.ст. 33, 34, 172-6, 283, 284, 285 КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, і накласти на неї стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень на користь держави.

Роз'яснити ОСОБА_1 , що згідно зі ч.1 ст.307 КУпАП штраф повинен бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або опротестування такої постанови не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною ч.1 ст.307 КУпАП, постанова про накладення штрафу, згідно з ч.1 ст.308 КУпАП, надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:

- подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП;

- витрати на облік зазначених правопорушень.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 665 (шістсот шістдесят п'ять) грн. 60 коп. на користь держави.

Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: А.Б. Алєксєєнко