Рішення від 27.03.2026 по справі 560/8848/25

Справа № 560/8848/25

РІШЕННЯ

іменем України

27 березня 2026 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Фелонюк Д.Л. розглянув адміністративну справу за позовом керівника Летичівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі , Державної екологічної інспекції України у Хмельницькій області до Меджибізької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

Керівник Летичівської окружної прокуратури звернувся в суд з позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції України у Хмельницькій області до Меджибізької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Меджибізької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області щодо не оформлення документів на земельну ділянку, орієнтовною площею 4,9 га, розташовану за межами с. Требухівці на території Меджибізької селищної ради Хмельницького району, на якій розташоване місце видалення відходів;

- зобов'язати Меджибізьку селищну раду Хмельницького району Хмельницької області вчинити дії та забезпечити виготовлення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 4,9 га, розташованої за межами с. Требухівці на території Меджибізької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області, на якій розташоване місце видалення відходів, винесення в натурі та встановлення на місцевості меж земельної ділянки, а також здійснення державної реєстрації прав на дану земельну ділянку.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що на території Меджибізької селищної територіальної громади Хмельницького району Хмельницької області розташоване діюче місце видалення твердих побутових відходів (с. Требухівці), реєстраційний номер місця видалення відходів 5/10 від 30.12.2004. Проте, землевпорядна документація на земельну ділянку, на якій розташоване вказане місце видалення твердих побутових відходів, не виготовлена, земельна ділянка не сформована, речові права на неї не зареєстровані у встановленому законом порядку.

Відповідач правом подати відзив не скористався, а тому, відповідно до вимог частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе вирішити справу за наявними у ній матеріалами.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 28.05.2025 відкрито провадження у справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Відповідно до акту від 05.02.2003 комісією в складі першого заступника голови райдержадміністрації, Требуховецького сільського голови, начальника районного відділу земельних ресурсів, начальника відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства, головного санітарного лікаря району, начальника державної інспекції екоресурсів в Летичівському районі проведено обстеження земельних ділянок, які плануються до відведення під сміттєзвалища. В акті зазначено, що ділянки по своїх архітектурних, санітарних, екологічних і протипожежних вимогах повністю відповідають для заявленої мети, розміщені поза населеним пунктом, на непродуктивних землях, старих кар'єрах.

Згідно з Паспортом місця видалення відходів від 30.12.2004 №5/10 сміттєзвалище розташоване за 0,5 км від с. Требухівці Летичівського (на цей час - Хмельницького) району Хмельницької області за координатами: 49 25 24 П.Ш., 27 26 15 С.Д. Власником місця видаленя відходів є Требухівецька сільська рада народних депутатів. Сміттєзвалище експлуатується з 2002 року.

Рішенням одинадцятої сесії VIII скликання Меджибізької селищної ради Летичівського району Хмельницької області від 21.05.2021 №265-11/2021 надано дозвіл Меджибізькій селищній раді на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земельних ділянок комунальної власності, з метою здійснення подальшого розпорядження ними, зокрема, для розташування місця знешкодження та утилізації відходів (під сміттєзвалище) із формуванням земельної ділянки. Серед інших відведено земельну ділянку в с. Требухівці, орієнтовною площею 4,9 га.

Листом від 16.08.2024 №02-20/1215 відповідач повідомив в.о. керівника Летичівської окружної прокуратури у відповідь на запит від 05.08.2024, що звалище твердих побутових відходів с. Требухівці орієнтовною площею 4,9 га введено в експлуатацію у 2002 році, форма власності комунальна. Щодо земельної ділянки відсутня можливість виготовлення необхідної документації у зв'язку з обмеженим фінансовим ресурсом.

У відповідь на запит від 24.04.2025, відповідач листом від 25.04.2025 №02-20/645 повідомив керівника Летичівської окружної прокуратури, що станом на 25.04.2025 документація із землеустрою стосовно земельної ділянки, розташованої за межами населеного пункту с. Требухівці, не виготовлена у зв'язку з відсутністю бюджетних призначень.

Листом від 13.05.2025 №02-20/742 відповідач повідомив Летичівську окружну прокуратуру у відповідь на запит від 07.05.2025, що сміттєзвалище за межами с. Требухівці являється діючим.

Керівник Летичівської окружної прокуратури, вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо невжиття заходів із забезпечення розроблення та затвердження документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для потреб розміщення місця видалення відходів, з метою захисту інтересів держави звернувся до суду з позовом.

IV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ

Закон України від 20.06.2022 №2320-IX «Про управління відходами» (далі - Закон №2320-IX) визначає правові, організаційні, економічні засади діяльності щодо запобігання утворенню, зменшення обсягів утворення відходів, зниження негативних наслідків від діяльності з управління відходами, сприяння підготовці відходів до повторного використання, рециклінгу і відновленню з метою запобігання їх негативному впливу на здоров'я людей та навколишнє природне середовище.

За приписами пунктів 3, 21 частини 1 статті 1 Закону №2320-ІХ видалення відходів - операція, що не є відновленням відходів, навіть якщо одним із наслідків такої операції є використання речовин або енергії. Перелік операцій з видалення відходів наведено в додатку 1; оброблення відходів - операція з відновлення або видалення відходів, включаючи підготовку відходів до таких операцій.

Відповідно до Переліку операцій з видалення відходів, який є додатком 1 до Закону №2320-ІХ, до зазначених операцій належить розміщення на поверхні чи в землі, у тому числі захоронення тощо.

Пунктом 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону №2320-ІХ визначено, що якщо регіональним планом управління відходами передбачено продовження строку експлуатації місць розміщення відходів (полігонів, звалищ), які не відповідають вимогам цього Закону, суб'єкт господарювання, що здійснює управління таким місцем розміщення відходів, повинен разом з документами на отримання дозволу на здійснення операцій з оброблення відходів подати план та техніко-економічне обґрунтування приведення місця розміщення відходів у відповідність з вимогами законодавства.

Нормами статті 26 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон №280/97-ВР) встановлено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: надання відповідно до законодавства згоди на розміщення на території села, селища, міста нових об'єктів, у тому числі місць чи об'єктів для управління відходами, сфера екологічного впливу діяльності яких згідно з діючими нормативами включає відповідну територію.

До відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема, організація управління побутовими відходами, відходами будівництва та знесення, знешкодження та захоронення трупів тварин (стаття 30 Закону №280/97-ВР).

Згідно зі статтею 12 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин належить, зокрема, вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Стаття 79-1 ЗК України визначає, що формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється, зокрема, у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок. Винесення в натуру (на місцевість) меж сформованої земельної ділянки до її державної реєстрації здійснюється за документацією із землеустрою, яка стала підставою для її формування. Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї. Державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.

Положеннями статті 19 Закону України від 22.05.2003 №858-IV «Про землеустрій» (далі - Закон №858-IV) встановлено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері землеустрою на території сіл, селищ, міст належать: а) організація та здійснення землеустрою, проведення інвентаризації земель та земельних ділянок усіх форм власності; б) організація та здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у межах та порядку, встановлених законом; в) координація здійснення землеустрою та контролю за використанням і охороною земель комунальної власності; г) інформування населення про заходи, передбачені землеустроєм; ґ) вирішення інших питань у сфері землеустрою відповідно до закону.

Відповідно до пункту «б» частини 1 статті 20 Закону №858-IV землеустрій проводиться в обов'язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі встановлення та зміни меж об'єктів землеустрою.

Статтями 125 та 126 ЗК України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Згідно зі статтею 2 Закону України від 01.07.2004 №1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон №1952-IV) державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Частинами 1, 2 статті 3 Закону №1952-IV встановлено, що загальними засадами державної реєстрації прав є: 1) гарантування державою об'єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження; 2) обов'язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав; 2-1) одночасність вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва, майбутнім об'єктом нерухомості та державної реєстрації прав; 3) публічність державної реєстрації прав; 4) внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом; 5) відкритість та доступність відомостей Державного реєстру прав. Речові права на нерухоме майно, об'єкт незавершеного будівництва, майбутній об'єкт нерухомості та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають, змінюються та припиняються з моменту такої реєстрації.

Отже, згідно з вимогами законодавства право власності селищної ради на земельну ділянку, на якій розміщено сміттєзвалище, підлягає державній реєстрації.

Суд встановив, що на території Меджибізької селищної територіальної громади Хмельницького району Хмельницької області розташоване діюче паспортизоване місце видалення твердих побутових відходів, орієнтовною площею 4,9 га (с. Требухівці), реєстраційний номер місця видалення відходів 5/10 від 30.12.2004. При цьому, земельна ділянка під сміттєзвалищем не сформована, технічна документація із землеустрою не розроблялась, кадастровий номер не присвоювався.

Згідно з інформацією, наданою Державною екологічною інспекцією у Хмельницькій області за №1993-25 від 02.05.2025, заходи державного контролю за додержанням Меджибізькою селищною радою законодавства в частині оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку, розташовану за межами с. Требухівці, та з розміщеним на ній сміттєзвалищем, не проводились.

Водночас, Державна екологічна інспекція у Хмельницькій області також не зверталась до суду з позовом до відповідача щодо визнання протиправною бездіяльності, що стало підставою для звернення до суду органу прокуратури в інтересах держави.

Суд встановив, що відповідач своєчасно не вчинив дії з метою реєстрації прав на земельну ділянку під сміттєзвалище. Фактично, відповідачем допущене триваюче порушення вимог законодавства у екологічній та земельних сферах, та, як наслідок, протиправна бездіяльність, яка полягає у невжитті усіх необхідних передбачених законом та дієвих заходів з метою оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під місце видалення відходів (розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж вказаної земельної ділянки в натурі (на місцевості), здійснення у встановленому законом порядку державної реєстрації цієї земельної ділянки у Державному земельному кадастрі та відповідних прав на неї).

Відповідачем не спростовано те, що на час розгляду справи правовстановлюючі документи на земельну ділянку під сміттєзвалище не виготовлені. Відповідач не заперечує факту вчинення порушення законодавства та не спростовує правомірність вимог органу прокуратури.

Враховуючи викладене, відповідачем не доведено відсутність протиправної бездіяльності або вжиття ним заходів з метою її припинення та виконання вимог законодавства. Це, в свою чергу, свідчить про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Враховуючи положення статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати розподілу не належать.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов керівника Летичівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції України у Хмельницькій області задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Меджибізької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області щодо оформлення документів на земельну ділянку орієнтовною площею 4,9 га, на якій розташоване місце видалення відходів.

Зобов'язати Меджибізьку селищну раду Хмельницького району Хмельницької області вчинити дії щодо виготовлення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 4,9 га, розташованої за межами с. Требухівці на території Меджибізької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області, на якій розташоване місце видалення відходів, винесення в натурі та встановлення на місцевості меж земельної ділянки, а також здійснення державної реєстрації прав на цю земельну ділянку.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Керівник Летичівської окружної прокуратури в інтересах держави (вул. Чорновола, 3, с-ще Летичів, Хмельницький р-н, Хмельницька обл., 31500 , код ЄДРПОУ - 02911102) Державна екологічна інспекція України у Хмельницькій області (вул. Івана Франка, 2/2, м. Хмельницький, Хмельницька обл., 29001 , код ЄДРПОУ - 38045514)

Відповідач:Меджибізька селищна рада Хмельницького району Хмельницької області (вул. Святотроїцька, 5, с-ще Меджибіж, Хмельницький р-н, Хмельницька обл., 31530 , код ЄДРПОУ - 04404556)

Головуючий суддя Д.Л. Фелонюк