Рішення від 27.03.2026 по справі 346/200/26

Справа № 346/200/26

Провадження № 2-а/346/26/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2026 р.м. Коломия

Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючої - судді Третьякової І.В.

за участю:

секретаря судових засідань - Гжибовського А.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Коломия в порядку спрощеного позовного провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, -

УСТАНОВИВ:

16.01.2025р. ОСОБА_1 , через свого представника Микитин Л.Й. звернувся до Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області з адміністративним позовом в якому просив визнати незаконною та скасувати постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 №R286158 від 06.01.2026р. про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 210-1 КУпАП.

І. Позиція сторін у справі.

Позиція позивача.

В обґрунтування своїх позовних вимог ОСОБА_1 вказав, що 09.01.2026 року він дізнався про те, що ІНФОРМАЦІЯ_3 винесено постанову R286158 від 06.01.2026 року, якою його було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 17000,00 грн. У постанові зазначено, що за результатами з'ясування обставин справи встановлено, що ОСОБА_1 не пройшов (відмовився) від проходження ВЛК (п.2 розділу ІІ ЗУ “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав в/сл та поліцейських на соціальний захист» чим допустив порушення законодавства про оборону мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Позивач вказує, що зазначені у постанові обставини не відповідають дійсності. Зазначає, що його військово-облікові дані було вчасно оновлено і з моменту їхнього оновлення до дня, коли позивач фактично самостійно звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 , жодних сповіщень у додатку чи повісток поштою з направленням на ВЛК ОСОБА_1 не отримував. 05.01.2026 року позивач самостійно з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_2 для проходження ВЛК. Отримав направлення на проходження ВЛК та успішно пройшов його до 09.01.2025 року. Після проходження ВЛК працівниками ТЦК та СП йому було вручено 09.01.2026 року під підпис постанову про притягнення до відповідальності у зв'язку з невчасним проходженням ВЛК, яка датована 06.01.2026 року, тобто через три дні після її винесення, що є грубим порушенням процесуальних норм. Крім того в самій постанові позивач зазначив, що з постановою не згоден. Тобто ОСОБА_1 не отримував повістки від ТЦК про його виклик до ІНФОРМАЦІЯ_2 у строк до 05.01.2026, поки самостійно не з'явився, хоча відповідач достовірно володів інформацією про місце проживання та перебування позивача. Постанова R286158 була винесена з порушеннями, позивач не був повідомлений про час і місце розгляду справи, що позбавило його права на захист. Остання була вручена через 3 дні після її винесення. Жодних доказів того, що ОСОБА_1 відмовився від проходження ВЛК, матеріали справи не містять. У тексті постанови відсутній опис фактичних обставин «відмови від ВЛК»; не наведено, де, коли і у який формі така відмова нібито мала місце. Повістки або офіційного направлення на проходження ВЛК позивач не отримував. Відтак позивач вважає, що у діях ТЦК наявні ознаки перевищення службових повноважень, оскільки рішення приймалося без встановлення фактичних обставин.

Позиція відповідача.

09.02.2026р. до суду надійшов відзив, в якому начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 просив у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.

Свою позицію відповідач мотивував тим, що 06.01.2026 року ІНФОРМАЦІЯ_3 було виявлено, що військовозобов'язаний ОСОБА_1 не пройшов медичний огляд для визначення ступеня придатності до військової служби під час мобілізації військово-лікарською комісією. Позивач відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» має статус військовозобов'язаного та перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_4 . Було встановлено, що ОСОБА_1 порушив абзац 3 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», яким передбачено, що громадяни України зобов'язані проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки. 06.01.2026 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 проведено розгляд справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 та винесено постанову відносно останнього за ч.3 ст.210-1КУпАП, та накладено штраф у сумі 17000,00грн. У змісті постанови зазначено, що посадовою особою ІНФОРМАЦІЯ_2 встановлено факт порушення вимог чинного законодавства військовозобов'язаним, який не пройшов медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Згідно п.69 «Порядку проведення призову громадянина військову службу підчас мобілізації, на особливий період», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16травня 2024р. №560, особи, які не проходили медичний огляд або в яких закінчився строк дії рішення (постанови) про придатність до військової служби, направляються на військово-лікарську комісію. Під час вручення направлення на ВЛК останній не пройшов вчасно згідно із Закону № 3621-ІХ медичний огляду. Відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022№64/2022«Про введення воєнного стану в Україні» в Україні з 24лютого 2022року й до нині діє особливий період в умовах правового режиму воєнного стану, тому за порушення в особливий період Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачена адміністративна відповідальність за частиною 3 статті 210-1 КУпАП. ОСОБА_4 вважає, що його дії по винесення постанови були правомірними, а прийняте ним рішення є законним, оскільки ОСОБА_1 було вчинене інкриміноване йому правопорушення за яке він поніс адміністративну відповідальність.

15.03.2026р. представник позивача Микитин Л.Й. подала до суду відповідь на відзив в якій вказала, що обґрунтовуючи протиправність притягнення до адміністративної відповідальності, позивач, зокрема, зазначив, що повістка про необхідність прибуття для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби йому вручена не була. Пунктом 21 Порядку №560 передбачено, що за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, зокрема для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби. У пункті 27 Порядку зазначено, що під час мобілізації громадяни викликаються з метою, зокрема, проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби. Відповідно до п. 28 Порядку виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки. Направлення реєструється в журналі реєстрації направлень на військово-лікарську комісію за формою згідно з додатком 12 та видається резервісту та військовозобов'язаному під особистий підпис. Під час вручення направлення резервістам та військовозобов'язаним під особистий підпис доводяться вимоги законодавства щодо відповідальності громадян за ухилення від військової служби під час мобілізації, у тому числі за ухилення від проходження медичного огляду за направленням районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, та строк завершення медичного огляду. Разом з тим, матеріали справи не містять доказів вручення позивачу повістки та направлення на проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, а отже доказів того, що останній був зобов'язаний до 04.01.2026 р. коли був доставлений, проходити військово-лікарську комісію, проте не пройшов її, порушуючи тим самим вимоги ст. 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Направлення на ВЛК було вручено 05.01.2026 року, відповідно до поданих у відзиві документів. Після вручення належним чином направлення, позивачем до 09.01.2026 року була пройдена військово лікарська комісія та встановлена ступінь придатності. Відповідачем не надано належних та достатніх доказів на спростування доводів позивача. Також вказала, що строки притягнення до адміністративної відповідальності за статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) складають один рік з моменту вчинення правопорушення, але не пізніше трьох місяців з дня його виявлення. Фактично днем коли відповідач дізнався про порушення є дата подання звернення до поліції про розшук, а саме 31.08.2025 року, відповідно до наданого відповідачем витягу з реєстру. Тому останнім днем для притягнення до відповідальності буде 01.12.2025 року. Постанова винесена 06.01.2026 року, тобто після закінчення строку притягнення до відповідальності, а тому вказане рішення відповідача на думку сторони позивача є протиправним та підлягає скасуванню. Просила задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Заперечення на відповідь на відзив до суду не надходили.

ІІ. Розгляд справи.

Ухвалою Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 20.01.2026р. у справі було відкрито спрощене позовне провадження та призначено перше судове засідання з викликом сторін.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 та його представник Микитин Л.Й. не з'явилися, 16.03.2026р. подали до суду письмові клопотання в яких просили проводити розгляд справи за їхньої відсутності. Позовні вимоги підтримують та просять їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засіданні не з'явився. У поданому до суду відзиві начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 просив розгляд справи проводити без участі їхнього представника та при її вирішенні врахувати позицію щодо суті спору, викладену у відзиві.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд доходить висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають повному задоволенню виходячи з наступного.

ІІІ. Фактичні обставини справи.

Згідно даних обліково-службової карти ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 медичною комісією ІНФОРМАЦІЯ_6 від 21.04.199р. був визнаний непридатним до військової служби у мирний час.

19.11.1999р. позивачу взамін військового квитка видано тимчасове посвідчення № НОМЕР_1 . 30.04.2009 р. ОСОБА_1 був знятий з військового обліку.

Згідно даних з застосунку «Резерв+» військово-облікові дані позивачем оновлено вчасно.

Встановлено, що 31.08.2025р. ІНФОРМАЦІЯ_3 було направлено до Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківській області електронне звернення НОМЕР_2 щодо розшуку ОСОБА_1 . Причиною подання вказано: «не проходження (відмова від проходження) військово-лікарської комісії» (п.2 розділу ІІ ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав в/сл та поліцейських на соціальних захист»).

04.01.2026р. електронне звернення скасовано в зв'язку з доставленням особи.

05.01.2026р. ОСОБА_1 було видано направлення № 6320266 для визначення придатності до військової служби на базі КНП «Коломийська центральна районна лікарня» КМР за адресою: Івано-Франківська область, м. Коломия, вул. Мазепи, 134. Дата початку медичного огляду 05 січня 2026р.

В поданні також зазначено, що згідно п. 2.8.6 глави 2 розділу І Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (Наказ Міністерства оборони України від 14.08.2008р. № 402), строки проведення медичних оглядів, а також лабораторних та інструментальних досліджень, не можуть перевищувати 4 днів. ОСОБА_1 також повідомлено, що за відмову від проходження огляду або інші порушення під час медогляду його може бути притягнуто до адміністративної або кримінальної відповідальності.

Згідно довідки військово-лікарської комісії від 09.01.2026р. №2026-0109-1439-5680-7 ОСОБА_1 проведено ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 09.01.2026р. За результатом проведеного огляду визнано придатним до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони.

Відомості про проходження ОСОБА_1 09.01.2026р. ВЛК також підтверджуються інформацією, яка міститься у військово-обліковому документі, сформованому 11.01.2026р. у застосунку «Резерв+».

При цьому, постановою начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 від 06.01.2026р. № R286158 ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ст. 210-1 ч.3 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 17000 гривень.

Підставою для притягнення вказано, що за результатами з'ясування обставин справи встановлено, що ОСОБА_1 не пройшов (відмовився) від проходження ВЛК (п. 2 Розділу ІІ ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав в/сл та поліцейських на соціальних захист»), чим допустив порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Копію вказаної постанови позивач отримав 09.01.2026р. про що свідчить відмітка на даному документі та зазначив, що з постановою він не згідний.

Вирішуючи заявлені вимоги в межах доводів на які посилався позивач, суд враховує такі правові положення.

Згідно зі ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ст. 235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про адміністративні правопорушення, зокрема, про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію (у т.ч. передбачені ст.ст. 210, 210-1 КУпАП).

Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Згідно ч.3 ст.210-1 КУпАП порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який неодноразово продовжувався та діє на даний час.

Указом Президента України від 24.02.2022 року №65/2022 оголошено загальну мобілізацію.

Слід враховувати, що правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

За визначеннями, наведеними у статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» 21.10.1993 року №3543-XII, мобілізаційна підготовка - комплекс організаційних, політичних, економічних, фінансових, соціальних, правових та інших заходів, які здійснюються в мирний час з метою підготовки національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та Державної спеціальної служби транспорту (далі - Збройні Сили України, інші військові формування), сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій до своєчасного й організованого проведення мобілізації та задоволення потреб оборони держави і захисту її території від можливої агресії, забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;

мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Відповідно до частини 1 статті 22 Закону №3543-XII громадяни зобов'язані, серед іншого, проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. №560.

Порядком №560 врегульовано, серед іншого, процедуру оповіщення військовозобов'язаних та резервістів, їх прибуття до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин Збройних Сил, інших військових формувань, Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів; організацію медичного огляду військовозобов'язаних та резервістів для визначення придатності до військової служби; процедуру оформлення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

За правилами пункту 20 Порядку №560 з оголошенням мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися, зокрема, резервісти та військовозобов'язані, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях.

Згідно пунктів 27, 28 Порядку №560 під час мобілізації громадяни викликаються, зокрема, з метою: 1) до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів: проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

Виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки (додаток 1).

Пунктами 29, 30 Порядку №560 передбачено, що у повістці зазначаються:

прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності) і дата народження громадянина, якому адресована повістка;

найменування районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділів чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіонального органу СБУ, що видав повістку;

мета виклику до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділів чи відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ;

місце, день і час явки за викликом;

підпис (кваліфікований електронний підпис) посадової особи, яка видала (сформувала) повістку, дата підпису;

реєстраційний номер повістки;

роз'яснення про наслідки неявки і про обов'язок повідомити про причини неявки.

Повістка формується за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або бланк повістки заповнюється представником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу.

Згідно пункту 35 Порядку №560 представники, уповноважені вручати повістки, здійснюють оповіщення громадян як самостійно, так і у складі груп оповіщення.

Вручення повісток резервістам та військовозобов'язаним здійснюється цілодобово за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання, роботи, навчання, у громадських місцях, громадських будинках та спорудах, місцях масового скупчення людей, територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, на пунктах пропуску (блок-постах), пунктах пропуску через державний кордон України.

Пунктом 41 Порядку №560 визначено, що належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:

1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;

2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:

день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;

день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.

Згідно пункту 47 Порядку №560 у разі відмови резервіста або військовозобов'язаного від отримання повістки представником, який уповноважений вручати повістки, складається акт відмови від отримання повістки, який підписується не менш як двома членами групи оповіщення. Акт відмови від отримання повістки оголошується громадянину.

Акт відмови від отримання повістки подається керівнику районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для вжиття заходів до притягнення правопорушника до адміністративної відповідальності.

Акт відмови від отримання повістки реєструється в районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до пункту 68 Порядку №560 у мирний час під час визначення призначення резервіста або військовозобов'язаного на особливий період та включення його до складу військових команд для комплектування військових частин (установ) вони проходять медичний огляд, за результатами якого таким особам оформляється довідка з висновком щодо придатності до військової служби. Строк дії такої довідки становить п'ять років. Придатним до військової служби резервістам та військовозобов'язаним вручається мобілізаційне розпорядження.

Згідно пункту 69 Порядку №560 резервісти та військовозобов'язані, які в мирний час були призначені на комплектування військових частин (установ) з врученням мобілізаційних розпоряджень під час мобілізаційного розгортання Збройних Сил та інших військових формувань, призиваються на військову службу під час мобілізації, на особливий період за результатами раніше пройдених медичних оглядів та їх опитування про наявність або відсутність скарг на стан здоров'я. Резервісти або військовозобов'язані, у яких відсутні скарги на стан здоров'я, на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду не направляються.

Особи, які не проходили медичний огляд або в яких закінчився строк дії рішення (постанови) про придатність до військової служби, направляються на військово-лікарську комісію.

Громадяни України, які перебувають на військовому обліку та з набранням чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, прибули до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для уточнення своїх облікових даних (адреси місця проживання, номерів засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інших персональних даних), на медичний огляд не направляються. На медичний огляд громадяни, які уточнили свої облікові дані, викликаються повісткою.

У пункті 74 Порядку №560 резервістам та військовозобов'язаним, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, за рішенням керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки видається направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду за формою згідно з додатком 11. При цьому особам віком до 45 років видається направлення щодо визначення їх придатності до проходження військової служби у десантно-штурмових військах, силах спеціальних операцій, морській піхоті.

Направлення реєструється в журналі реєстрації направлень на військово-лікарську комісію за формою згідно з додатком 12 та видається резервісту та військовозобов'язаному під особистий підпис.

Під час вручення направлення резервістам та військовозобов'язаним під особистий підпис доводяться вимоги законодавства щодо відповідальності громадян за ухилення від військової служби під час мобілізації, у тому числі за ухилення від проходження медичного огляду за направленням районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, та строк завершення медичного огляду.

Аналіз наведених правових норм показав, що проходження військовозобов'язаними в особливий період медичного огляду для визначення придатності до військової служби є одним з комплексів заходів мобілізації.

Серед іншого, виконання військовозобов'язаним військового обов'язку полягає в наступному:

-з'явлення під час мобілізації за викликом до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів з метою проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби;

-проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

При цьому, як вже зазначалось, виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки.

Таким чином, процедурі проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби передує виклик військовозобов'язаного до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або їх відділів з метою проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, а саме надсилання чи вручення повістки із зазначенням, у тому числі, мети виклику до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділів чи відповідних підрозділів, місця, дня і часу явки за викликом.

За змістом норм частини 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В оспорюваній постанові не конкретизовано коли саме ОСОБА_1 не пройшов (відмовився від проходження) ВЛК. При цьому, встановлено, що після того, як його 04.01.2026р. булу доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_1 05.01.2026р. отримав направлення № 6320266 для визначення придатності до військової служби та в межах законодавчо допустимого строку (4 дні) пройшов ВЛК, що відповідає п. 2.8.6 глави 2 розділу І Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (Наказ Міністерства оборони України від 14.08.2008р. № 402).

Відтак, з огляду на встановлені обставини справи, суд доходить висновку, що підставою для притягнення позивача до адміністративної відповідальності стала його начебто відмова від проходження ВЛК, яка мала місце до 31.08.2025р., оскільки саме така причина подання електронного звернення №3480776 вказана в реєстрі.

Однак, в даній справі відповідачем не надано доказів того, що перед тим, як 31.08.2025р. було направлено електронне звернення до ІНФОРМАЦІЯ_7 з метою розшуку та доставки ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 , позивачу було сформовано (заповнено) повістку про його виклик з метою проходження медичного огляду; не надано доказів вручення такої повістки позивачу (особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення) або його відмови від отримання (акт відмови); доказів видачі керівником позивачу направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду за формою, згідно з додатком 11 до Порядку №560 в серпні 2025р.; реєстрація відповідного направлення в журналі реєстрації направлень на військово-лікарську комісію за формою, згідно з додатком 12 до Порядку №560, а також сам факт відмови ОСОБА_1 в серпні 2025р. від проходження медичного огляду також жодним чином не зафіксований.

В зв'язку з цим, суд доходить висновку, що процедура виклику та направлення на медичний огляд ОСОБА_1 не була додержана, а вказані в оскаржуваній постанові обставини щодо відмови від проходження огляду, які стали підставою для притягнення позивача до адміністративної відповідальності, будь-якими належними та допустимими доказами не підтверджуються.

Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що відповідачем не доведено порушення ОСОБА_1 вимог абзацу 3 частини 1 статті 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», і як наслідок, факту вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 210-1 КУпАП.

Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 286 КУпАП за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.

Відтак суд дійшов висновку, що постанова по справі про адміністративне правопорушення № R286158 від 06.01.2026р. про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та накладення адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 17000,00 грн підлягає скасуванню, а справа про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП закриттю.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки це рішення ухвалюється на користь позивача, то відповідно до ст. 139 КАС України із ІНФОРМАЦІЯ_2 на користь ОСОБА_1 підлягають стягненню понесені ним судові витрати у виді судового збору в розмірі 665,60 грн., які документально підтверджені.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 9, 210-1, 235, 251, 254, 256, 280, 283 КУпАП, ст. ст. 2, 5, 20, 72, 77, 90, 139, 159, 205, 229, 241-246, 250, 255, 268, 286, 295, 297 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення - задовольнити.

Постанову № R286158 від 06.01.2026р. винесену начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 у справі про адміністративне правопорушення, якою ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 210-1 КУпАП та накладено на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17000 гривень 00 копійок - скасувати і справу про адміністративне правопорушення закрити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (юридична адреса: АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) на користь ОСОБА_1 , (РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ), понесені ним витрати на оплату судового збору в розмірі 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 копійок.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення, а особами які не були присутні при проголошенні рішення, в той же строк з дня отримання копії рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

У зв'язку з перебуванням судді Третьякової І.В. 26.03.2026р. у відрядженні, повне судове рішення складено 27 березня 2026 року.

Суддя: Третьякова І. В.