Справа № 420/20754/25
27 березня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Білостоцького О.В., розглянувши в порядку письмового провадження, визначеного ст. 262 ч.5 КАС України адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗЕЛЕНА ЛІНІЯ» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення в частині,-
До Херсонського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗЕЛЕНА ЛІНІЯ» до Головного управління ДПС в Одеській області, в якій позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС в Одеській області №7050/15-32-04-04 від 17.02.2025 року в частині нарахування штрафних санкцій в сумі 18 022,09 грн.
В обґрунтування позовних вимог було зазначено, що Головним управлінням ДПС в Одеській було проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до такої податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю «ЗЕЛЕНА ЛІНІЯ», за результатами чого було складено Акт перевірки №1694/15-32-04-04/33988717 від 15.01.2025 року.
Внаслідок встановлення порушень в Акті перевірки №1694/15-32-04-04/33988717 від 15.01.2025 року, податковим органом було прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення №7050/15-32-04-04 від 17.02.2025 року про накладення штрафних санкцій на суму 21 356,79 грн.
Вважаючи вищевказане ППР протиправним в частині накладення штрафних санкцій на суму 18 022,09 грн., позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою суду від 22.09.2025 року по справі №420/20754/25 було відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін. Відповідачу було запропоновано в 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на адміністративний позов.
07.10.2025 року від представника Головного управління ДПС в Одеській області надійшов відзив по справі (т. 2 а.с. 122-150), з якого вбачається, що відповідач позов не визнає та зазначає, що за результатами проведеного аналізу встановлено, що оспорювані податкові накладні, згідно даних інформаційно-комунікаційних систем ДПС України, зареєстровані 16.08.2022 року та 18.08.2022 року. Заява щодо неможливості виконання податкових зобов'язань, відповідно до Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 року №225, ТОВ «ЗЕЛЕНА ЛІНІЯ» до Головного управління ДПС в Одеській області не подавалась. Обставини, які звільняють від відповідальності або пом'якшують відповідальність за вчинення податкових правопорушень (за наявності): відсутні. Отже, зважаючи на викладене камеральною перевіркою встановлено порушення ТОВ «ЗЕЛЕНА ЛІНІЯ» граничних термінів реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН, встановлених п. 201.10 ст. 201 ПКУ, п. 89 підрозд. 2 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених ст. 201 та п. 89 підрозд. 2 розд. XX «Перехідні положення» Кодексу.
15.10.2025 року від позивача до суду надійшла відповідь на відзив (т. 2 а.с. 151-155), з якої вбачається, що законодавець встановив юридичну презумпцію реєстрації податкової накладної, якщо протягом операційного дня контролюючим органом не надіслано відповідної квитанції. Враховуючи зазначене, відсутність належного повідомлення (квитанції) з боку контролюючого органу у межах встановленого строку є безумовною підставою вважати податкову накладну зареєстрованою. Щодо твердження відповідача про те, що оспорювані податкові накладні, згідно даних інформаційно-комунікаційних систем ДПС України, зареєстровані 16.08.2022 року та 18.08.2022 року, позивач звертає увагу суду, що всі спірні накладні були направлені на реєстрацію 15.08.2022 року, що підтверджується квитанціями. За твердженням представника позивача, факт своєчасного направлення позивачем податкових накладних 15.08.2022 року свідчить про належне виконання обов'язку, передбаченого п. 201.10 ст. 201 ПКУ та Порядком №1246, а навіть якщо контролюючим органом не було своєчасно завершено технічну обробку документів у день подання, це не може покладати негативні наслідки на позивача, оскільки він діяв у повній відповідності до вимог податкового законодавства України.
Ухвалою суду від 26.11.2025 року було вирішено подальший розгляд справи №420/20754/25 проводити в порядку загального позовного провадження із призначенням підготовчого судового засідання по справі.
23.12.2025 року, 19.01.2026 року, 09.02.2026 року підготовчі судові засідання були відкладені через оголошення повітряної тривоги в м. Одесі, а також перебування головуючого судді у справі на навчанні.
17.02.2026 року ухвалою суду було продовжено строк підготовчого провадження у справі, а також було проведено підготовче судове засідання по справі, в якому приймали участь представники позивача адвокат Фольгін О.Л. та Малиновська В.В., а також представник відповідача Гетьман М.В., які надавали пояснення щодо предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та заперечень проти них, а також долучали додаткові письмові докази по справі (т.2 а.с.179-200, 201-204, 205-250, т.3 а.с.1-17).
Також 17.02.2026 року підготовче провадження у справі №420/20754/25 було закрито та призначено розгляд справи по суті.
10.03.2026 року до судового засідання представники сторін не з'явились, були повідомлені про дату та час проведення судового засідання належним чином та своєчасно. Від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Враховуючи положення ч. 9 ст. 205 КАС України, а також те, що сторонами в судових засіданнях була викладена власна правова позиція по суті заявлених позовних вимог та фактичних обставин справи, надані необхідні письмові докази; подальший розгляд справи не потребував необхідності заслуховування усних пояснень сторін по справі; відсутності потреби заслухати свідка чи експерта, суд ухвалив подальший розгляд справи проводити в порядку письмового провадження.
Судом у справі встановлено наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ЗЕЛЕНА ЛІНІЯ» (далі - підприємство, ТОВ «ЗЕЛЕНА ЛІНІЯ») зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за кодом 33988717.
Головним управлінням ДПС в Одеській було проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до такої податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних товариства з обмеженою відповідальністю «ЗЕЛЕНА ЛІНІЯ», за результатами якої було складено Акт перевірки №1694/15-32-04-04/33988717 від 15.01.2025 року (далі - Акт перевірки).
В Акті перевірки зазначено, що при перевірці було встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, та/або розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених п.п.201.10 ст.201, п.89 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України (із зазначенням кількості днів затримки реєстрації таких ПН), а саме:
1) ПН №442 від 19.07.2022 року, зареєстрована 16.08.2022 року, 1 день затримки;
2) ПН №352 від 19.07.2022 року, зареєстрована 16.08.2022 року, 1 день затримки;
3) ПН №328 від 19.07.2022 року, зареєстрована 16.08.2022 року, 1 день затримки;
4) ПН №329 від 19.07.2022 року, зареєстрована 16.08.2022 року, 1 день затримки;
5) ПН №441 від 19.07.2022 року, зареєстрована 16.08.2022 року, 1 день затримки;
6) ПН №440 від 19.07.2022 року, зареєстрована 16.08.2022 року, 1 день затримки;
7) ПН №288 від 18.07.2022 року, зареєстрована 16.08.2022 року, 1 день затримки;
8) ПН №653 від 25.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
9) ПН №688 від 29.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
10) ПН №298 від 18.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
11) ПН №506 від 19.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
12) ПН №287 від 18.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
13) ПН №289 від 18.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
14) ПН №658 від 25.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
15) ПН №293 від 18.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
16) ПН №507 від 19.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
17) ПН №649 від 25.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
18) ПН №582 від 22.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
19) ПН №535 від 21.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
20) ПН №286 від 18.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
21) ПН №501 від 19.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
22) ПН №373 від 19.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
23) ПН №486 від 19.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
24) ПН №650 від 25.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
25) ПН №648 від 25.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
26) ПН №297 від 18.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
27) ПН №655 від 25.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
28) ПН №291 від 18.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
29) ПН №657 від 25.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
30) ПН №678 від 26.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
31) ПН №500 від 19.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
32) ПН №300 від 18.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
33) ПН №654 від 25.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
34) ПН №656 від 25.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
35) ПН №640 від 25.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
36) ПН №641 від 25.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
37) ПН №690 від 29.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
38) ПН №645 від 25.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
39) ПН №689 від 29.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
40) ПН №581 від 22.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
41) ПН №652 від 25.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
42) ПН №661 від 25.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
43) ПН №505 від 19.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
44) ПН №295 від 18.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
45) ПН №644 від 25.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
46) ПН №290 від 18.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
47) ПН №651 від 25.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
48) ПН №642 від 25.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
49) ПН №647 від 25.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
50) ПН №499 від 19.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
51) ПН №296 від 18.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
52) ПН №659 від 25.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
53) ПН №372 від 19.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
54) ПН №691 від 18.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
55) ПН №294 від 18.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
56) ПН №464 від 19.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
57) ПН №292 від 18.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
58) ПН №646 від 25.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
59) ПН №524 від 20.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
60) ПН №639 від 25.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
61) ПН №684 від 28.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
62) ПН №465 від 19.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
63) ПН №487 від 19.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
64) ПН №701 від 22.11.2022 року, зареєстрована 19.10.2023 року, 308 днів затримки;
65) ПН №636 від 10.04.2023 року, зареєстрована 11.05.2023 року, 6 днів затримки;
66) ПН №648 від 07.04.2023 року, зареєстрована 16.05.2023 року, 11 днів затримки;
67) ПН №646 від 07.04.2023 року, зареєстрована 16.05.2023 року, 11 днів затримки;
68) ПН №655 від 19.04.2023 року, зареєстрована 23.05.2023 року, 5 днів затримки;
69) ПН №897 від 30.06.2023 року, зареєстрована 19.07.2023 року, 1 день затримки;
70) ПН №729 від 25.07.2023 року, зареєстрована 25.08.2023 року, 7 днів затримки;
71) ПН №762 від 31.05.2024 року, зареєстрована 19.06.2024 року, 1 день затримки.
Не погоджуючись із висновками камеральної перевірки, підприємством 03.02.2025 року були подані заперечення до Головного управління ДПС в Одеській області (т.2 а.с.138-139), за результатами розгляду яких 13.02.2025 року висновки Акту перевірки були залишені без змін, а заперечення підприємства - без задоволення (т.1 а с.19-23).
Враховуючи вищевказане, контролюючим органом 17.02.2025 року було прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення №7050/15-32-04-04, яким до підприємства були застосовані штрафні санкції 21 356,79 грн. (т.1 а.с. 24-25).
До вказаного ППР також було складено розрахунок штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (т.1 а.с.26-28).
При цьому, позивач не заперечує проти порушення підприємством граничних термінів реєстрації частини вищевказаних податкових накладних в ЄРПН, саме: від 19.07.2022 року №440, від 19.07.2022 року №441, від 22.11.2022 року №701, від 07.04.2023 року №646, від 07.04.2023 року №648, від 10.04.2023 року №636, від 19.04.2023 року №655, від 30.06.2023 року №897, від 25.07.2023 року №729 та від 31.05.2024 року №762 (всього - 10 податкових накладних), що згідно вищевказаного розрахунку штрафу складає 3 334,67 грн.
Разом з тим, під час розгляду справи представник підприємства надала до суду квитанції (т.1 а.с.35-250, т.2 а.с.1-113) на підтвердження направлення ним на реєстрацію спірних податкових накладних (т.1 а.с.33-34), виписаних у період з 18.07.2022 року по 29.07.2022 року, 15.08.2022 року, тобто із дотриманням строку, встановленого п.201.10 ст.201 ПК України.
З вищевказаних квитанцій про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних також вбачається, що спірні податкові накладні були направлені на реєстрацію 15.08.2022 року у період з 10 год. 40 хв. по 17 год. 57 хв.
Не погоджуючись із вищевказаним ППР в частині накладення штрафних санкцій у розмірі 18 022,09 грн., підприємство звернулось із скаргою до ДПС України. Водночас, вказана скарга була залишена без задоволення, а ППР - без змін (т.1 а.с.29-32).
Вважаючи вищевказане податкове повідомлення-рішення в частині накладення штрафних санкцій на суму 18 022,09 грн. протиправним, підприємство звернулось до суду з адміністративним позовом за захистом своїх прав та законних інтересів.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Дослідивши адміністративний позов, відзив, відповідь на відзив, а також інші письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному і об'єктивному дослідженні, заслухавши пояснення представників сторін, проаналізувавши положення чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини та судову практику, суд доходить висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, перелік податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 року №2755-VI (далі ПК України).
Підпунктом 14.1.36 п. 14.1 ст. 14 ПК України визначено, що господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
Відповідно до п. 133.1 ст. 133 ПК України платниками податку з числа резидентів є, зокрема, суб'єкти господарювання - юридичні особи, які провадять господарську діяльність як на території України, так і за її межами.
Об'єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього Кодексу (пп. 134.1.1п. 134.1 ст. 134 ПК України).
Згідно пп. "а", "б" п. 185.1 ст. 185 ПК України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
Згідно п. 187.1 ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з податку на додану вартість з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Згідно п. 198.2 ст. 198 ПК України, датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається: дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг або дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Приписами підпункту «а» пункту 198.5 статті 198 ПК України визначено, що платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання, виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі, якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися, зокрема в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.
Між тим, згідно приписів пункту 200.1 статті 200 Податкового кодексу України встановлено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Пунктом 201.1 ст. 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно п.201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Згідно п.120-1.1 ст. 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі, зокрема:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів.
У разі порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі 2 відсотків обсягу постачання (без податку на додану вартість), але не більше 1020 гривень, при реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, зокрема, податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість.
Аналіз вищенаведених приписів ПК України свідчить про те, що реєстрація податкової накладної або розрахунку коригування є несвоєчасними тоді, коли зареєстровані за граничним терміном такої реєстрації, що передбачений пунктом 201.10 статті 201 ПК України. Разом з тим строк затримки реєстрації впливає на розмір штрафної санкції за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної або розрахунку коригування до податкової накладної.
Разом з тим, Законом України від 12.01.2023 року №2876-IX «Про внесення змін до розділу XX «Прикінцеві положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування», який набрав чинності 08.02.2023 року, було внесено зміни до підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України , а саме доповнено пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшені строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення.
Згідно п.89 підрозділу 2 розділу XX ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
Відповідно до п. 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі:
2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів.
Як було встановлено судом під час розгляду справи, податковим повідомлення-рішенням №7050/15-32-04-04 від 17.02.2025 року було застосовано до підприємства штрафні санкції за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених п.п.201.10 ст.201, п.89 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України, виписаних у період з 18.07.2022 року по 29.07.2022 року, а саме:
ПН №442 від 19.07.2022 року, зареєстрована 16.08.2022 року, 1 день затримки;
ПН №352 від 19.07.2022 року, зареєстрована 16.08.2022 року, 1 день затримки;
ПН №328 від 19.07.2022 року, зареєстрована 16.08.2022 року, 1 день затримки;
ПН №329 від 19.07.2022 року, зареєстрована 16.08.2022 року, 1 день затримки;
ПН №441 від 19.07.2022 року, зареєстрована 16.08.2022 року, 1 день затримки;
ПН №440 від 19.07.2022 року, зареєстрована 16.08.2022 року, 1 день затримки;
ПН №288 від 18.07.2022 року, зареєстрована 16.08.2022 року, 1 день затримки;
ПН №653 від 25.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №688 від 29.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №298 від 18.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №506 від 19.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №287 від 18.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №289 від 18.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №658 від 25.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №293 від 18.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №507 від 19.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №649 від 25.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №582 від 22.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №535 від 21.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №286 від 18.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №501 від 19.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №373 від 19.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №486 від 19.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №650 від 25.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №648 від 25.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №297 від 18.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №655 від 25.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №291 від 18.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №657 від 25.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №678 від 26.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №500 від 19.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №300 від 18.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №654 від 25.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №656 від 25.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №640 від 25.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №641 від 25.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №690 від 29.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №645 від 25.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №689 від 29.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №581 від 22.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №652 від 25.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №661 від 25.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №505 від 19.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №295 від 18.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №644 від 25.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №290 від 18.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №651 від 25.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №642 від 25.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №647 від 25.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №499 від 19.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №296 від 18.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №659 від 25.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №372 від 19.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №691 від 18.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №294 від 18.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №464 від 19.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №292 від 18.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №646 від 25.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №524 від 20.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №639 від 25.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №684 від 28.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №465 від 19.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №487 від 19.07.2022 року, зареєстрована 18.08.2022 року, 3 дні затримки;
ПН №701 від 22.11.2022 року, зареєстрована 19.10.2023 року, 308 днів затримки;
ПН №636 від 10.04.2023 року, зареєстрована 11.05.2023 року, 6 днів затримки;
ПН №648 від 07.04.2023 року, зареєстрована 16.05.2023 року, 11 днів затримки;
ПН №646 від 07.04.2023 року, зареєстрована 16.05.2023 року, 11 днів затримки;
ПН №655 від 19.04.2023 року, зареєстрована 23.05.2023 року, 5 днів затримки;
ПН №897 від 30.06.2023 року, зареєстрована 19.07.2023 року, 1 день затримки;
ПН №729 від 25.07.2023 року, зареєстрована 25.08.2023 року, 7 днів затримки;
ПН №762 від 31.05.2024 року, зареєстрована 19.06.2024 року, 1 день затримки.
Варто зазначити, що позивач не оскаржує ППР в частині накладення штрафних санкцій за несвоєчасну подання на реєстрацію податкових накладних від 19.07.2022 року №440, від 19.07.2022 року №441, від 22.11.2022 року №701, від 07.04.2023 року №646, від 07.04.2023 року №648, від 10.04.2023 року №636, від 19.04.2023 року №655, від 30.06.2023 року №897, від 25.07.2023 року №729 та від 31.05.2024 року №762 (сума штрафних санкцій згідно вказаних ПН складає 3 334,67 грн.).
У відповідності до п.11 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року №1246 (далі Порядок) передбачено, що після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, за результатами яких формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (п. 12, 13 Порядку № 1246).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (п. 14 Порядку).
Відповідно до п.п. 69.18 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України (у редакції, яка діяла на момент подання на реєстрацію спірних ПН) тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, з метою захисту прав платників, збереження та захисту даних надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8 години до 18 години.
Отже, на думку суду, квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації ПН, в усіх без виключення випадках, при направлені платником податків податкових накладних для реєстрації має бути надіслана платнику податків до 18 години того ж дня.
При цьому, за п.201.10 статті 201 ПК України закріплено, що підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
При цьому, судом також встановлено, що спірні податкові накладні у кількості 61 шт. були направлені підприємством на реєстрацію до ЄРПН із застосуванням програмного забезпечення «M.E.DOC.» ще 15.08.2022 року у період з 10 год. 40 хв. по 17 год. 57 хв., водночас доставка документів у системі тривала з 15.08.2022 року до 18.08.2022 року, що підтверджується відповідними квитанціями про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, та не було спростовано стороною відповідача за час розгляду справи.
Тобто, матеріалами справи підтверджується, що підприємство вжило всіх необхідних заходів, зокрема, склало та направило на реєстрацію до ЄРПН із застосуванням програмного забезпечення «M.E.DOC.» спірні податкові накладні ще 15.08.2022 року.
На думку суду, підприємство не повинно нести відповідальність за строки надходження на технічному рівні податкових накладних до контролюючого органу, оскільки на нього покладений лише обов'язок щодо їх надіслання до ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем.
В даному випадку позивач, надавши суду докази направлення на реєстрацію податкових накладних, зокрема скріншоти програмного забезпечення «M.E.DOC.», вчинив усі залежні від нього дії для підтвердження своєчасної реєстрації податкових накладних.
Вищевказаний правовий висновок був викладений Верховним Судом у постанові від 22.11.2021 року по справі №160/10558/19.
За ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України).
Враховуючи вищевказане, суд доходить висновку, що підприємством було доведено той факт, що ним було вчинено всі можливі та необхідні дії для подання на реєстрацію в ЄРПН спірних податкових накладних у кількості 61 шт., виписаних у період з 18.07.2022 року по 29.07.2022 року, у встановлений податковим законодавством строк, з огляду на що суд не вбачає підстав для застосування до підприємства штрафних санкцій за порушення терміну реєстрації вищезгаданих ПН у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Разом з тим, враховуючи те, що оскаржуване ППР винесено на суму штрафних санкцій у розмірі 21 356,79 грн., а позивач погоджується лише із сумою штрафних санкцій у розмірі 3 334,67 грн., то фактично розмір штрафних санкцій, з якими не погоджується позивач, є 18 022,12 грн., а не 18 022,09 грн., як помилково зазначено в адміністративному позові.
З огляду на вказане, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області №7050/15-32-04-04 від 17.02.2025 року в частині накладення штрафних санкцій у розмірі 18 022,12 грн.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі вищезазначеного, враховуючи наявність підстав для часткового задоволення позовної заяви позивача, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача суму сплаченого ним судового збору у розмірі 3 028,00 грн. з Головного управління в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань.
Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Керуючись вимогами ст.ст. 2, 6-11, 12, 77, 90, 192-194, 241-246, 251, 255, 293-295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «ЗЕЛЕНА ЛІНІЯ» до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення в частині - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС в Одеській області №7050/15-32-04-04 від 17.02.2025 року в частині накладення штрафних санкцій у розмірі 18 022,12 грн.
Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ЗЕЛЕНА ЛІНІЯ» суму сплаченого позивачем судового збору за подання адміністративного позову у розмірі 3028,00 грн.
Рішення суду може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, встановлені статтями 293, 295 та пп.15.5 п.15 ч.1 розділу VII «Перехідні положення» КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Повне найменування сторін по справі:
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «ЗЕЛЕНА ЛІНІЯ» (65012, м.Одеса, пров. Айзенберга Бориса, 3, код ЄДРПОУ 33988717).
Відповідач - Головне управління ДПС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5, код ЄДРПОУ 44069166).
Суддя О.В. Білостоцький