Рішення від 27.03.2026 по справі 521/19099/25

Справа № 521/19099/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить:

- Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у невнесенні до облікових документів відомостей про виключення ОСОБА_1 з військового обліку згідно з рішенням ІНФОРМАЦІЯ_2 від 04.08.2015 року.

- Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 внести відомості до облікових документів про виключення ОСОБА_1 з військового обліку згідно з рішенням Лисичанського МВК від 04.08.2015 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що рішенням призовної (медичної) комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 був визнаний непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку. Після вимушеного переселення з Луганської області до м. Одеса, він 27.10.2025 звернувся до із письмовою заявою на електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_1 із проханням внести відповідні відомості до облікових даних та зняти його з військового обліку відповідно до рішення ІНФОРМАЦІЯ_4 . Однак жодної відповідні ним не отримано, що порушує його права на належне адміністративне врядування, гарантоване статтями Конституції України.

Ухвалою Хаджибейського районного суду міста Одеси від 07.11.2025 року матеріали адміністративної справи № 521/19099/25 направлено на розгляд до Одеського окружного адміністративного суду за підсудністю.

Згідно Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Одеського окружного адміністративного суду від 21.01.2026 року, зазначена справа передана на розгляд судді Андрухіву В.В.

Ухвалою від 26.01.2026 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Відповідач відзив на позовну заяву не надав.

Згідно ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив такі обставини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_5 є громадянином України.

Відповідно до записів у військовому квитку серії НОМЕР_1 від 11.05.2010, виданого ІНФОРМАЦІЯ_6 на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , 04 серпня 2015 року призовною (медичною) комісією ІНФОРМАЦІЯ_2 визнаний непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку за гр. ІІ ст. 75 А розкладу хвороб (наказ МОУ 2008 р. № 402).

27.10.2025 року ОСОБА_1 направив до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій просив внести відповідні дані до облікових документів ІНФОРМАЦІЯ_7 щодо зняття його з військового обліку відповідно до рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача у внесенні змін до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан, який продовжує діяти станом на теперішній час.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (далі - Закон № 2232-ХІІ).

Відповідно до ч.1 ст.2 Закону № 2232-ХІІ військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

За приписами ч.8 ст.2 Закону №2232-XII виконання військового обов'язку в запасі полягає в дотриманні військовозобов'язаними порядку і правил військового обліку, проходженні зборів для збереження та вдосконалення знань, навичок і умінь, необхідних для виконання обов'язків військової служби в особливий період.

Згідно з ч.1, 3 та 4 ст.33 Закону №2232-XII військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Військовий облік військовозобов'язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний і спеціальний.

Частиною 5 ст.33 Закону №2232-ХІІ визначено, що військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ч.1 ст.34 Закону №2232-ХІІ).

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України від 16.03.2017 №1951-VIII "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" (далі - Закон №1951-VIII) Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (ч.1 ст.2 Закону №1951-VIII).

За приписами ч.8, 9 ст.5 Закону №1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Права та обов'язки призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначені ст.9 Закону №1951-VIII, до яких віднесено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Частинами 1, 3 ст.14 Закону № 1951-VIII передбачено, що ведення Реєстру включає:

1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;

2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;

3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.

Актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.

Відповідно до ч. 6 ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:

1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;

2) припинили громадянство України;

3) визнані непридатними до військової служби;

4) досягли граничного віку перебування в запасі.

У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається.

До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

Позивач, обґрунтовуючи протиправність бездіяльності відповідача, вважає, що рішення ІНФОРМАЦІЯ_4 є підставою для внесення змін до Реєстру в частині виключення його з військового обліку, а бездіяльність відповідача є протиправною.

При цьому, судом встановлено, що відповідно до записів у військовому квитку серії НОМЕР_1 від 11.05.2010, виданого ІНФОРМАЦІЯ_6 на ім'я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , 04 серпня 2015 року призовною (медичною) комісією ІНФОРМАЦІЯ_2 визнаний непридатним до військової служби із виключенням з військового обліку за гр. ІІ ст. 75 А розкладу хвороб (наказ МОУ 2008 р. № 402).

Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою КМУ від 30.12.2022 №1487, в цій частині передбачає, що: - взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_8 здійснюється відповідно до Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» (п. 22 Порядку № 1487).

Згідно п.9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; забезпечують захист цілісності бази Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних відповідно до Законів України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах, Про захист персональних даних та міжнародних договорів у сфері захисту інформації, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.

Відповідно до п.3 ч.6 статті 37 Закону №2232-ХІІ виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

Наразі організація ведення військового обліку врегульована Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовослужбовців та резервістів», де в статті 1 визначено, що Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Згідно статті 6 до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Згода призовників, військовозобов'язаних та резервістів на обробку їх персональних даних для цілей Реєстру не потрібна.

Стаття 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовослужбовців та резервістів» визначає, що до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: 17-1) відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку.

Закон України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16.03.2017 № 1951-VІІІ (далі - Закон №1951 VІІІ) визначено таких суб'єктів Реєстру: держатель Реєстру (Міністерство оборони України); розпорядник Реєстру (Генеральний штаб Збройних Сил України); адміністратор Реєстру (Міністерство оборони України); органи адміністрування Реєстру (уповноважений орган адміністрування Міністерства оборони України, оперативні командування, обласні ТЦК та СП, Центральне управління Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України); органи ведення Реєстру (Міністерство оборони України, районні ТЦК та СП, центри рекрутингу Збройних Сил України, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України).

На органи ведення Реєстру покладено завдання забезпечувати ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (ст. 5 Закону № 1951-VІІІ).

Суд зазначає, що відповідач ( ІНФОРМАЦІЯ_9 ) не є органом ведення Реєстру, а є адміністратором Реєстру.

То ж дії з актуалізації бази даних Реєстру мають вчиняти органи ведення Реєстру, яким, як зазначено вище, є районні ТЦК та СП.

Слід зауважити, що доказів того, що позивач був взятий на військовий облік відповідачем в автоматичному режимі на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 16.08.2024 № 932 «Про реалізацію експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів», позивач суду не надав, і матеріали справи таких доказів не містять.

За таких обставин, суд дійшов висновку про відсутність протиправності в бездіяльності відповідача щодо вчинення дій, про які просить позивач.

Щодо питання внесення відомостей про виключення позивача з військового обліку, окрім наведених вище доводів щодо повноважень на це органів ведення Реєстру, суд додатково зазначає таке.

Підстави для виключення громадян з військового обліку передбачені ст. 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-ХІІ.

Так, зокрема, виключенню з військового обліку у відповідних РТЦК та СП підлягають громадяни України, які визнані непридатними до військової служби (п. 3 ч.6 ст. 37 Закону № 2232-ХІІ).

Таким чином, для вирішення питання про виключення позивача з військового обліку до ІНФОРМАЦІЯ_8 має бути наданий належний документ, який засвідчує непридатність до військової служби.

Як випливає зі змісту Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом МОУ від 14.08.2008 № 402, зазначеним документом є постанова ВЛК з висновком «непридатний до військової служби», яка затверджена штатною (регіональною) ВЛК, та яка надійшла до Реєстру в електронному вигляді в порядку інформаційної взаємодії з електронною системою охорони здоров'я (п. 1.12 глави 1 розділу ІІ, п.3.8 глави 3 розділу ІІ, пп. "б" п. 20.3 глави 20 розділу II, п. 22.1, 22.2, 22.5, 22.7, пп."б" п. 22.8 глави 22 розділу ІІ Положення).

Зазначене підтверджується також положеннями Закону № 1951-VІІІ. Так, згідно пунктів 6, 18 абзацу другого ч. 3 ст. 14 Закону № 1951-VІІІ органи ведення Реєстру одержують в електронному вигляді:

від центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я, відомості, зазначені у п. 17 ч. 1 ст. 7 цього Закону (відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку);

інших державних органів - держателів (розпорядників, адміністраторів) інформаційно-комунікаційних систем, реєстрів, баз (банків) даних, - відомості, зазначені у ч. 1 ст. 8 цього Закону(відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи).

Крім того, відповідно до абзацу 26 ч. 3 ст. 14 Закону № 1951 VІІ Реєстр отримує дані, зазначені у п. 17-1 ч. 1 ст. 7 цього Закону (відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку), шляхом електронної інформаційної взаємодії з електронною системою охорони здоров'я з використанням системи інформаційних ресурсів. електронної взаємодії державних електронних

Таким чином, прийняття ІНФОРМАЦІЯ_8 рішення про виключення позивача з військового обліку (якщо він на такому обліку наразі перебуває) можливе за умови надходження до Реєстру в порядку інформаційної взаємодії з електронною системою охорони здоров'я постанови ВЛК з висновком «непридатний до військової служби», яка затверджена штатною (регіональною) ВЛК.

Згідно вимог пунктів, 3, 4 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою КМУ від 16.05.2024 № 559 (далі - Порядок №559), відомості, що зазначені у військово-обліковому документі (далі - ВОД) громадянина України, який перебуває на військовому обліку ЗСУ або був виключений з такого обліку, повинні відповідати відомостям, що містяться в Реєстрі.

У разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться в Реєстрі, громадянин України для внесення відповідних змін повинен скористатися:- засобами Державного вебпорталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони або - особисто звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_8 , його відділу за місцем перебування на військовому обліку.

У разі невідповідності відомостей, зазначених у ВОД у паперовій формі (зокрема відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу), відомостям, що містяться в Реєстрі, призовник, військовозобов'язаний або резервіст, який перебуває на військовому обліку, або громадянин України, який був виключений з військового обліку, повинен сформувати ВОД в електронній формі відповідно до пункту 6 цього Порядку.

Зміни у ВОД у паперовій формі зазначених громадян України не вносяться, а ВОД у паперовій формі, відомості в яких не відповідають відомостям, що містяться в Реєстрі, вважаються недійсними .

Таким чином, Порядком № 559 закріплено принцип пріоритетності відомостей, що наявні у Реєстрі, перед відомостями, що містяться у паперовому ВОД.

Тобто, дані військовозобов'язаного, що містяться у його ВОД, підлягають приведенню у відповідність до даних Реєстру.

Позов не містить жодного посилання на нормативно-правовий акт, який би прямо передбачав право позивача, а орган ведення Реєстру, відповідно - обов'язок - переносити дані (про факт виключення з військового обліку за станом здоров'я) з копії його паперового ВОД, надісланого засобами зв'язку, до Реєстру.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та в їх задоволенні слід відмовити.

Судові витрати позивачем не понесені, а тому розподілу між сторонами не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 139, 241-246, 262, 293 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.В. Андрухів

.