Ухвала від 27.03.2026 по справі 420/12422/21

Справа № 420/12422/21

УХВАЛА

27 березня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Потоцької Н.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку ст. 262 КАС України в письмовому провадженні) матеріали звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за вхід. №18893/26 від 20.02.2026 року щодо виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13.09.2021 року у справі №420/12422/21,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 13.09.2021 року адміністративний позов задоволено частково.

Дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у проведенні з 01.12.2019 року перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області» Міністерства Внутрішніх справ України №22/6-1736 від 27.04.2021 року - визнано протиправними.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385) з 01.12.2019 року, провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області» Міністерства Внутрішніх справ України №22/6-1736 від 27.04.2021 року та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням вже виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Рішення суду по справі набрало законної сили 18.10.2021 року.

Одеським окружним адміністративним судом 14.03.2023 року виданий виконавчий лист.

Ухвалою суду від 15.09.2025 року задоволено заяву ОСОБА_1 за вхід. №84512/25 від 18.08.2025 року та змінено спосіб і порядок виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13.09.2021 року у справі №420/12422/21 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 нарахованої доплати пенсії у розмірі у розмірі 183277,29 грн (сто вісімдесят три тисячі двісті сімдесят сім гривень 29 копійок).

Ухвалою суду від 26.12.2025 року задоволено заяву ОСОБА_1 в порядку ст. 382 КАС України за вхід. №135530/25 від 23.12.2025 року та встановлено судовий контроль за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13.09.2021 року по справі №420/12422/21 шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати до суду у шістдесятиденний строк звіт про виконання судового рішення по справі №420/12422/21 з дня отримання копії ухвали.

20.02.2026 року надійшла заява Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про надання на виконання рішення суду звіту, в якій зазначено:

«…Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13.09.2021 по справі № 420/12422/21, яке набрало законної сили 18.10.2021, ОСОБА_1 21.10.2021 проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 і сума доплати пенсії з урахуванням фактично виплачених сум склала 183277,29 грн.

Новий розмір пенсії ОСОБА_1 , встановлений після виконання зазначеного рішення, становив 18540,00 грн.

16.09.2025 до Головного управління надійшла ухвала Одеського окружного адміністративного суду від 15.09.2025, якою змінено спосіб і порядок виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13.09.2021 № 420/12422/21 шляхом стягнення з Головного управління на користь ОСОБА_1 нарахованої доплати пенсії в сумі 183277,29 грн.

Відповідно до частини 1 статті 3 Закону України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», частини 2 статті 6 Закону України “Про виконавче впровадження», рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконується органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, визначено Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 “Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників» (далі - Порядок № 845).

Згідно з пунктом 3 Порядку № 845 рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Одночасно повідомляємо, що до Пенсійного фонду України направлено лист від 08.01.2026 № 1500-0403-5/3187 щодо роз'яснення механізму опрацювання електронної пенсійної справи в підсистемі ПВП ДКГ та ведення реєстраційної картки в РСР що дасть змогу включення щомісячної поточної доплати до виплатних відомостей (копія листа додається).»

24.02.2026 року до суду за вхід. № ЕС20113/26 від ОСОБА_1 надійшли заперечення на заяву Головного управління, в обґрунтування яких зазначено, що відповідач ухиляється від виконання рішення в частині виплати нарахованої суми та неповідомленні строків такого виконання.

Відповідно до ч. 1 ст. 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Розглянувши заяву представника відповідача, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.

Частинами 2 та 3 статті 382-2 КАС України визначено, що звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити:

1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт;

2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;

3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб);

4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення;

5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання;

6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення;

7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.

До звіту додаються:

1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися;

2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

Якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як вбачається з резолютивної частини рішення, судом зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385) з 01.12.2019 року, провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Одеській області» Міністерства Внутрішніх справ України №22/6-1736 від 27.04.2021 року та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням вже виплачених сум.

Судом встановлено, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13.09.2021 року по справі №420/12422/21 Головним управлінням на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13.09.2021 по справі № 420/12422/21, яке набрало законної сили 18.10.2021, ОСОБА_1 21.10.2021 проведено перерахунок пенсії з 01.12.2019 і сума доплати пенсії з урахуванням фактично виплачених сум склала 183277,29 грн.

Новий розмір пенсії ОСОБА_1 , встановлений після виконання зазначеного рішення, становив 18540,00 грн.

Судом також наголошується, що зауважень щодо розрахунку суми доплати на виконання рішення заявником та його представником до суду не надходили. Підставою звернення Позивача для встановлення судового контролю було передусім невиплата нарахованої суми.

Разом з тим, ухвалою суду від 16.09.2025 року задоволено заяву ОСОБА_1 за вхід. №84512/25 від 18.08.2025 року та змінено спосіб і порядок виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13.09.2021 року у справі №420/12422/21 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 нарахованої доплати пенсії у розмірі у розмірі 183277,29 грн (сто вісімдесят три тисячі двісті сімдесят сім гривень 29 копійок).

Таким чином, з аналізу наданих доказів судом встановлено, що Відповідачем проведені відповідні перерахунки та нарахування пенсії, що заявником по суті не оскаржено, а в частині виплати нарахованих сум судом прийнято рішення про їх примусове стягнення.

Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, регламентовано Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року № 845.

Відповідно п. 3 Порядку № 845 рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Отже, подальше виконання судового рішення у повному обсязі не залежить від дій установи, у зв'язку із чим остання просить суд прийняти звіт установи та завершити процедуру судового контролю.

На підставі викладеного, суд, приходить до висновку про задоволення заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, шляхом прийняття звіту.

Керуючись статтями 2-9, 167, 241-245, 248, 256, 293-297, 382-382-3Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за вхід. №18893/26 від 20.02.2026 року щодо виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13.09.2021 року у справі №420/12422/21.

Ухвала набирає законної сили відповідно до вимог ст. 256 КАС України та може бути оскаржена у порядку та строки визначені статтею 293-297 КАС України.

Головуючий суддя Нінель ПОТОЦЬКА