27 березня 2026 року Київ № 320/13226/26
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Басая О.В.,
за участі секретаря судового засіданні - Строганової К.О.,
представника позивача - Атабєгова І.М.,
представника відповідача - не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за заявою Головного управління Державної податкової служби у Київській області, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України до Товариства з обмеженою відповідальністю "Cіч Плент" про стягнення коштів за податковим боргом,
26 березня 2026 року 13 год. 56 хв. Головне управління Державної податкової служби у Київській області, як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України звернулось до Київського окружного адміністративного суду із заявою, відповідно до статті 283 Кодексу адміністративного судочинства України, в якій просить суд постановити рішення, яким стягнути з рахунків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманців в емітентах електронних грошей, що обслуговують такого платника податків, а також за рахунок готівки, що належить Товариству з обмеженою відповідальністю "Cіч Плент" (ЄДРПОУ 45241957) кошти у сумі податкового боргу у розмірі - 60 276 078,99 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що за відповідачем на момент звернення до суду рахується податковий борг у розмірі 60 276 078,99 грн, що утворився внаслідок несплати в установлені законодавством строки узгоджених сум податкових зобов'язань.
Вищевказані обставини зумовили звернення позивача до суду із заявою про стягнення боргу з рахунків боржника, в порядку, передбаченому статтею 283 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 26.03.2025 14:20, заяву № 320/13226/26 розподілено судді Басаю О.В.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 26.03.2026 відкрито провадження у справі за зверненням податкового органу, з врахуванням особливостей, встановлених статтею 283 КАС України, призначено заяву до розгляду в судовому засіданні.
Згідно з положеннями статті 268 КАС України у справах, визначених статтями 273 - 277, 280 - 283, 285 - 289 цього Кодексу, щодо подання позовної заяви та про дату, час і місце розгляду справи суд негайно повідомляє відповідача та інших учасників справи шляхом направлення тексту повістки на офіційну електронну адресу, а за її відсутності - кур'єром або за відомими суду номером телефону, факсу, електронною поштою чи іншим технічним засобом зв'язку.
Учасник справи вважається повідомленим належним чином про дату, час та місце розгляду справи, визначеної частиною першою цієї статті, з моменту направлення такого повідомлення працівником суду, про що останній робить відмітку у матеріалах справи, та (або) з моменту оприлюднення судом на веб-порталі судової влади України відповідної ухвали про відкриття провадження у справі, дату, час та місце судового розгляду.
Секретарем судового засідання 26.03.2026 об 17:20 год. було здійснено спробу повідомити відповідача за допомогою телефонного зв'язку по номеру, який зазначений у позовній заяві та в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про дату, час та місце судового засідання. Проте вказаний номер телефону - не обслуговується.
Також було здійснено спробу повідомити відповідача на адресу електроної пошти, яка зазначена у позовній заяві та в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про дату, час та місце судового засідання. Однак, лист не було доставлено на електронну адресу відповідача.
Ухвала про відкриття провадження у справі від 26.03.2026 була оприлюднена судом на веб-порталі судової влади України.
Відповідно до частини сьомої статті 283 КАС України, у разі постановлення судом ухвали про відкриття провадження у справі суд приймає рішення по суті заявлених вимог не пізніше ніж протягом 96 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення заявника до суду, постанову по суті заявлених вимог, яка підлягає негайному виконанню.
У судове засідання, призначене на 27.03.2026, прибув представник позивача, заяву підтримав у повному обсязі з підстав, викладених в заяві, просив задовольнити.
Відповідач явку уповноваженого представника в призначене судове засідання не забезпечив, відзиву у встановлений судом строк відповідачем не подано.
Відповідно до частини третьої статті 268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
Розглянувши заяву, заслухавши пояснення представника заявника, дослідивши докази та оцінивши їх у сукупності, суд встановив таке.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Cіч Плент" (ЄДРПОУ 45241957) є юридичною особою, зареєстрованою 28.07.2023 у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, код ЄДРПОУ 45241957, за юридичною адресою: 07301, Київська обл., м. Вишгород, вул. Набережна, 7/1, офіс 212.
Головним управлінням ДПС у Київській області проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ "Cіч Плент" з питань дотримання вимог валютного законодавства України, згідно інформації Національного банку України, наданою АТ "Державний Ощадний Банк України", при розрахунках за зовнішньоекономічними контрактами, результати якої оформлені актом від 25.11.2025 № 54685/10-36-07-09-10/45241957.
На підставі висновків акта перевірки Головним управлінням ДПС у Київській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 02.01.2026 № 72/0709, яким ТОВ "Cіч Плент" нараховано пеню за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД на суму 60 276 078,99 грн.
Вказане податкове повідомлення-рішення направлено засобами поштового зв'язку АТ "Укрпошта" на юридичну адресу Товариства з обмеженою відповідальністю "Cіч Плент".
Згідно з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення за трекінгом № R67072927963 поштове відправлення повернуто до податкового органу 20.01.2026 з відміткою: "за закінченням зберігання".
Відповідно до наявної в матеріалах справи Інтегрованої картки платника податків, згідно з даними інформаційно-комунікаційної системи "Податковий блок" ДПС України, у Товариства з обмеженою відповідальністю "Cіч Плент" обліковується податковий борг по пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, за невиконання зобов'язань та штрафні санкції за порушення вимог валютного законодавства в розмірі 60 276 078,99 грн.
У зв'язку з несплатою Товариством з обмеженою відповідальністю "Cіч Плент" податкового боргу, податковим органом було сформовано податкову вимогу форми "Ю" від 05.02.2026 № 0005503-1308-1036 на суму податкового боргу 60 276 078,99 грн, яка була направлена відповідачу з детальним розрахунком суми податкового боргу засобами поштового зв'язку № R067094953364, вищевказане поштове відправлення повернуто до податкового органу 23.02.2026 з відміткою: "за закінченням зберігання".
З огляду на те, що станом на подачу заяви в порядку статті 283 КАС України, податковий борг відповідачем не сплачено, позивач звернувся до суду з метою стягнення вказаного податкового боргу.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, згідно п. 1.1 ст.1 Податкового Кодексу України (далі - ПК України).
Відповідно до п.п. 19.1.1.2 п. 19.1.1 ст. 19-1 ПК України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій ст. 193 ПК України, зокрема: контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.
Головними завданнями контролюючих органів є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильність обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових встановлених законодавством доходів (далі - податки, інші платежі).
Згідно з п.п. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
Податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку та строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (п. 36.1 ст. 36 ПК України).
Положеннями статті 38.1 статті 38 ПК України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідно до пункту 31.1 статті 31 ПК України передбачено, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Згідно з пунктом 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у п.п. 54.3.1 - 54.3.6 п. 54.3 ст. 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Так, згідно Інтегрованої картки платника податків за відповідачем обліковується податковий борг по пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, за невиконання зобов'язань та штрафні санкції за порушення вимог валютного законодавства в розмірі 60 276 078,99 грн, який виник у зв'язку з несплатою у встановлений законодавством строк зобов'язань за податковим повідомленням-рішенням від 02.01.2026 № 72/0709.
Згідно з пунктом 42.1 статті 42 ПК України, податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи з питань адміністрування податків, зборів, платежів, податкової о контролю, у тому числі з питань проведення перевірок, звірок, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу і відображатися в електронному кабінеті.
За правилами ст. 42.5 ПК України у разі якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з платником податків здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручаються платнику податків (його представнику).
У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.
Так, податкове повідомлення рішення від 02.01.2026 № 72/0709 направлене на податкову адресу відповідача, однак не вручене і повернуто за закінченням терміну зберігання.
А отже, враховуючи норми ст. 42. 5 ПКУ, дані документи вважаються врученими відповідачу.
Пунктом 57.3 ст. 57 ПК України передбачено, що у разі визначення зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 п. 54.3 ст. 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Відповідач податкові повідомлення-рішення в адміністративного та судовому порядку не оскаржував, а визначену ним суму штрафу у встановлений пунктом 57.3 статті 57 ПК України строк не сплатив.
Таким чином, визначена у вказаних рішеннях сума боргу є узгодженою сумою грошового зобов'язання.
Приписами п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України передбачено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до статті 59.1, статті 59 Податкового кодексу України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з п. 59.5 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Суд встановив, що у зв'язку з несплатою відповідачем у встановлені строки узгодженої суми грошового зобов'язання, контролюючим органом на юридичну адресу відповідача направлена податкова вимога форми "Ю" від 05.02.2026 № 0005503-1308-1036 на суму податкового боргу 60 276 078,99 грн, з детальним розрахунком суми податкового боргу засобами поштового зв'язку № R067094953364, вищевказане поштове відправлення повернуто до податкового органу 23.02.2026 з відміткою: "за закінченням зберігання"
Станом на день звернення податкового органу до суду відповідачем податкова вимога від 05.02.2026 № 0005503-1308-1036 не оскаржувалась, не скасована та не відкликана, а відтак, є дійсною.
Не надано суду й доказів сплати вказаного податкового боргу і станом на дату розгляду справи.
Відповідно до пункту 87.11 ст. 87 ПК України визначено, що орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Пунктом 95.1 ст.95 ПК України визначено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно з п. 95.2 ст.95 ПК стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (п.95.3 ст.95 ПК України).
Пунктом 95.4 ст.95 ПК України закріплено, що контролюючий орган на підставі рішення суду здійснює стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу за рахунок готівки, що належить такому платнику податків. Стягнення готівкових коштів здійснюється у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
В свою чергу згідно з п. 5 ч. 1 ст. 283 КАС України провадження у справах за зверненням податкових та митних органів при здійсненні ними визначених законом повноважень здійснюється на підставі заяви таких органів щодо стягнення коштів за податковим боргом.
Відповідно до приписів ч. 2 ст. 283 КАС України заява подається до суду першої інстанції протягом 24 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду, за загальними правилами підсудності, встановленими цим Кодексом, у письмовій формі.
В цьому випадку обставиною, що зумовлює звернення до суду, є сплив 30 календарних днів з дня надіслання платнику податкової вимоги.
Ураховуючи встановлені обставини та наявні у справі матеріали, випливає, що з огляду на надіслання відповідачу вимоги від 05.02.2026 № 0005503-1308-1036, днем невручення якої є 23.02.2026, то саме з 24.02.2026 обраховується 30 - денний строк, передбачений п. 95.2 ст. 95 ПК України, після спливу якого (25.03.2026 ) протягом 24 годин заявник мав право звернутися до суду із заявою, передбаченою приписами ст. 283 КАС України. Вказаний строк додержаний контролюючим органом.
Також суд враховує, сталою та послідовною є практика Верховного Суду (зокрема справи № 640/17763/21, № 160/13436/22), відповідно до якої у спорах за позовом контролюючого органу про стягнення з платника податку податкового боргу встановленню та дослідженню підлягають, зокрема, факт узгодженості грошового зобов'язання, а саме факт оскарження платником податку у передбаченому Кодексом порядку (адміністративному та/або судовому) податкового повідомлення-рішення, яким контролюючим органом визначене грошове зобов'язання, чи є останнє узгодженим з огляду на наявність (відсутність) процедури оскарження, факт сплати/несплати платником податку узгодженого грошового зобов'язання, зокрема і самостійно визначеного платником податку, протягом строків, визначених законодавством, факт направлення та вручення платнику контролюючим органом податкової вимоги, дотримання позивачем порядку здійснення цього заходу та інше.
Як встановлено частиною першою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відтак з урахування того, що відповідачем у встановлені законодавством строки не сплачено податковий борг, наявність якого підтверджується матеріалами справи та не спростована відповідачем, а також матеріали справи не містять доказів адміністративного або судового оскарження податкового повідомлення-рішення та /або податкової вимоги, суд дійшов висновку, що заява Головного управління ДПС у Київській області є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Відповідно до приписів частини восьмої статті 283 КАС України рішення суду у справах, визначених пунктами 1-4, 7 частини першої цієї статті, підлягає негайному виконанню. Апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених цією статтею, можуть бути подані сторонами протягом десяти днів з дня їх проголошення. Подання апеляційної скарги на рішення суду у справах, визначених пунктами 1-4, 7 частини першої цієї статті, не перешкоджає його виконанню.
У той же час податковий орган в цій справі звернувся з заявою щодо стягнення коштів за податковим боргом, що передбачено п. 5 ч. 1 ст. 283 КАС України.
Таким чином, суд констатує, що рішення у цій справі не підлягає негайному виконанню, оскільки таке не передбачено приписами ч. 8 ст. 283 КАС України.
Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
З урахуванням вказаного, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 159, 162, 242-246, 250, 255, 283 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву Головного управління ДПС у Київській області, подану в порядку ст.283 Кодексу адміністративного судочинства України, про стягнення податкового боргу задовольнити.
Стягнути з рахунків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг, електронних гаманців в емітентах електронних грошей, що обслуговують такого платника податків, а також за рахунок готівки, що належить Товариству з обмеженою відповідальністю "Січ Плент" (07301, Київська обл., м. Вишгород, вул. Набережна, 7/1, офіс 212, код ЄДРПОУ 452411957) кошти у сумі податкового боргу у розмірі 60 276 078,99 грн (шістдесят мільйонів двісті сімдесят шість тисяч сімдесят вісім гривень дев'яносто дев'ять копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя Басай О.В.