Рішення від 18.03.2026 по справі 201/741/26

Справа № 201/741/26

Провадження № 2-а/201/28/2026

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 березня 2026 року Соборний районний суд

міста Дніпра

у складі: головуючого судді Федоріщева С.С.,

при секретарі Максимовій О.В.,

за участі представника відповідача Кабачек В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу № 3 у м. Дніпрі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

19 січня 2026 року ОСОБА_1 звернулась до Соборного районного суду м. Дніпра із адміністративним позовом до Відділу № 3 у м. Дніпрі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення про примусове повернення.

Свої позовні вимоги мотивує тим, що 10 грудня 2025 року посадовими особами Відділу № 3 у м. Дніпрі ГУ ДМС в Дніпропетровській області було прийнято рішення №1212130100020150, яким громадянку Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , примусово повернуто за межі території України. Вказане рішення позивачка вважає незаконним та таким, що порушує її права. 17.08.2024 року між громадянкою Азербайджану ОСОБА_1 та громадянином Азербайджану ОСОБА_2 огли Відділом реєстрації Бакинського центру «Служби АСАН» № 3, Азербайджан був зареєстрований шлюб. 13.01.2025 року громадянка Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 прибула в Україну.

ІНФОРМАЦІЯ_2 у них народилась дитина: ОСОБА_3 .

Відповідно до змісту рішення про примусове повернення вмотивовано наступним: громадянка Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 прибула на територію України 13.01.2025 року до чоловіка. Таким чином гр.. Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 вчинила порушення правил перебування іноземців на території України та перевищила встановлений строк перебування в Україні більш як на 30 днів, таким чином вищезазначений громадянин порушив вимоги ч. 1, 3 ст. 3, ч. 1, 3 ст. 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства». На думку позивача оскаржуване рішення винесено упереджено, без всебічного, повного і об'єктивного врахування всіх обставин, без належних правових підстав, є передчасним, протиправним та підлягає скасуванню.

Після приїзду позивачка не зверталась до Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області із заявою про продовження терміну перебування на території України чи із заявою про визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні. Інформація щодо визнання вищезазначеної громадянки Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 або особою, яка потребує додаткового захисту, відсутня. За тривалий час перебування на території України, Позивач не зверталась у встановленому законодавством порядку з питань отримання дозволу на імміграцію, посвідки на постійне проживання або посвідки на тимчасове проживання, тощо. Позивач не вчинила належних та необхідних дій для легалізації свого подальшого перебування на території України.

Після закінчення визначеного законодавством та міжнародним договором України дозволеного строку тимчасового перебування на території України без оформлення візи (не більш як 90 днів протягом 180 днів), Позивач, ухилилася від виїзду з України, чим порушила правила перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні, та перейшла на нелегальне положення в Україні.

Факт порушення Позивачем правил перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні, виявлено 10.12.2025 Відділом № 3 у місті Дніпрі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, та зафіксовано в протоколі про адміністративне правопорушення від 10.12.2025 серії ПР МДН номер 007729 .

10.12.2025 за наслідками розгляду справи про адміністративне правопорушення, за вчинення якого передбачена відповідальність згідно до частини 2 статті 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Відділом № 3 у місті Дніпрі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, відносно громадянки Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винесено постанову серії ПН МДН номер 007718 від 10.12.2025 про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 3400,00 гривень.

Копію постанови про накладення адміністративного стягнення від 10.12.2025 серії ПН МДН номер 007718 Позивач отримав того ж дня, а саме 10.12.2025, що підтверджується власноручним підписом громадянки Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 про отримання ним копії цієї постанови, вчиненим на постанові.

Постанова про накладення адміністративного стягнення від 10.12.2025 серії ПН МДН номер 007718, не оскаржена та є чинною. Адміністративний штраф сплачено.

Враховуючи викладені вище обставини, з метою забезпечення вимог законодавства України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства у громадянки Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 відсутні підстави для перебування на території Україні, виключний перелік яких визначено статтею 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», та в зв'язку з порушенням Позивачем законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, керуючись положеннями статті 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», 10.12.2025 Відділом № 3 у місті Дніпрі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області відносно громадянки Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прийнято рішення про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства, яким Позивача зобов'язано залишити територію України не пізніше 08.01.2026.

Позивач з рішенням Відділу № 3 у місті Дніпрі ГУ ДМС у Дніпропетровській області про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства від 10.12.2025 № 1212130100020150, порядком його оскарження, та наслідками невиконання ознайомлений під власноручний підпис, копію рішення отримала.

Представник позивача адвокат Нестеченко Дмитро Сергійович у судове засідання, призначене на 10.02.2026 року не з'явився, подав клопотання про відкладення розгляду справи. Також адвокат представника не з'явився у судове засідання 18.03.2026 року, подав клопотання про розгляд справи без його участі, просив задовольнити позов.

Представник відповідача заперечувала проти чергового відкладення судового засідання та вважає, що дії представника позивача направлені на затягування розгляду справи.

З урахуванням вимог ч. 2 ст. 288 КАС України, відповідно до якої адміністративні справи за адміністративними позовами з приводу примусового повернення чи примусового видворення іноземців або осіб без громадянства за межі території України розглядаються судом у десятиденний строк з дня подання позовної заяви, суд вирішив розглянути справу за відсутності сторони позивача.

Представник відповідача в судовому засіданні просила відмовити у задоволенні позову.

Вислухавши представника відповідача та дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач є громадянкою Азербайджанської Республіки, що підтверджується паспортом НОМЕР_1 . Позивач прибула на територію України 13.01.2025 року до чоловіка.

Як вбачається за тривалий час перебування на території України, Позивач не зверталась у встановленому законодавством порядку з питань отримання дозволу на імміграцію, посвідки на постійне проживання або посвідки на тимчасове проживання, тощо. Позивач не вчинила належних та необхідних дій для легалізації свого подальшого перебування на території України: після закінчення визначеного законодавством та міжнародним договором України дозволеного строку тимчасового перебування на території України без оформлення візи (не більш як 90 днів протягом 180 днів), Позивач, ухилилася від виїзду з України, чим порушила правила перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні, та перейшла на нелегальне положення в Україні.

Факт порушення Позивачем правил перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні, виявлено 10.12.2025 Відділом № 3 у місті Дніпрі ГУ ДМС України в Дніпропетровській області, та зафіксовано в протоколі про адміністративне правопорушення від 10.12.2025 серії ПР МДН номер 007729 .

10.12.2025 за наслідками розгляду справи про адміністративне правопорушення, за вчинення якого передбачена відповідальність згідно до частини 2 статті 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Відділом № 3 у місті Дніпрі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області, відносно громадянки Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винесено постанову серії ПН МДН номер 007718 від 10.12.2025 про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 3400,00 гривень.

Копію постанови про накладення адміністративного стягнення від 10.12.2025 серії ПН МДН номер 007718 Позивач отримав того ж дня, а саме 10.12.2025, що підтверджується власноручним підписом громадянки Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 про отримання ним копії цієї постанови, вчиненим на постанові. Дана Постанова не оскаржена, та є чинною.

Надаючи оцінку доводам сторін та аналізуючи матеріали справи, суд враховує, що згідно ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 2 ч. 1 ст.92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються громадянство, правосуб'єктність громадян, статус іноземців та осіб без громадянства.

Згідно п.п. 1, 2 «Положення про Державну міграційну службу України», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 360 від 20.08.2014 року, Державна міграційна служба України (ДМС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.

Підпунктами 3, 4, 8, 9, 14, 19 п. 4 зазначеного Положення передбачено, що ДМС відповідно до покладених на неї завдань: здійснює у межах компетенції провадження з питань прийняття до громадянства України і про припинення громадянства України та подає відповідні документи на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства, а також забезпечує виконання рішень Президента України з питань громадянства; приймає відповідно до законодавства рішення про встановлення належності до громадянства України, оформлення набуття громадянства України та їх скасування; здійснює оформлення і видачу документів для тимчасового або постійного проживання в Україні, а також виїзду за її межі, вилучає такі документи та проставляє в документах, що посвідчують особу іноземців та осіб без громадянства, відмітки про заборону в'їзду в Україну в передбачених законодавством випадках; приймає рішення про продовження (скорочення) строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, про добровільне повернення або примусове повернення іноземців та осіб без громадянства до країн їх громадянської належності або країн походження, звертається до судів з позовами про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства, здійснює заходи, пов'язані з примусовим видворенням іноземців та осіб без громадянства з України; приймає рішення про визнання іноземців та осіб без громадянства біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, про втрату, позбавлення статусу біженця або додаткового захисту і про скасування рішення про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту; здійснює оформлення і видачу посвідчення біженця, посвідчення особи, якій надано додатковий захист в Україні, а також інших документів, передбачених законодавством для даних категорій осіб.

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», правовий статус іноземців та осіб без громадянства, юридичних осіб іноземних держав, які перебувають на території України під час дії воєнного стану, визначається Конституцією та законами України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно діючого законодавства України, правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України визначено Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22 вересня 2011 року № 3773-VI.

Частинами 1, 3 ст. 9 вказаного вище Закону встановлено, що іноземці та особи без громадянства в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України.

Це правило не поширюється на іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон України з метою визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового або тимчасового захисту чи отримання притулку.

Строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.

Статтею 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначений виключний перелік підстав для перебування іноземців та осіб без громадянства на території України. Зокрема, відповідно до частини 4 статті 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства, які відповідно до закону прибули в Україну для працевлаштування або укладення гіг-контракту або під час перебування на законних підставах на території України у випадку, передбаченому частиною тринадцятою цієї статті, отримали дозвіл на застосування праці іноземців та осіб без громадянства в Україні та посвідку на тимчасове проживання, вважаються такими, які на законних підставах перебувають на території України на період роботи в Україні.

Згідно до частини 3 статті 5 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства, зазначені у частинах четвертій - п'ятнадцятій, вісімнадцятій, двадцятій і двадцять четвертій статті 4 цього Закону, отримують посвідку на тимчасове проживання.

Разом з цим, відповідно до ч. 16 ст. 4 вищевказаного Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства, які в'їхали в Україну на інших законних підставах, вважаються такими, які тимчасово перебувають на території України на законних підставах на період наданого візою дозволу на в'їзд або на період, встановлений законодавством чи міжнародним договором.

Постановою Кабінету Міністрів України №150 від 15.02.2012 року затверджено «Порядок продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України».

Підпунктом 2 п. 2 вказаного Порядку встановлено, що іноземці та особи без громадянства, які на законній підставі прибули в Україну, можуть тимчасово перебувати на її території не більш як 90 днів протягом 180 днів у разі в'їзду іноземців, які є громадянами держав з безвізовим порядком в'їзду, якщо інший строк не визначено міжнародними договорами України.

Згідно ч.1, 5 ст.26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.

Таким чином, дозволений строку перебування позивача на території України закінчився 13.04.2025 року.

За вчинення порушення міграційного законодавства посадовими особами Відділу №3 у місті Дніпрі ГУ ДМС у Дніпропетровській області відносно громадянки Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складено протокол про адміністративне правопорушення серії ПР МДН № 007729 від 10.12.2025 року, у якому зафіксовано порушення законодавства, відповідальність за яке передбачено ч. 2 ст. 203 КУпАП.

За результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення винесено постанову про накладення адміністративного стягнення серії ПН МДН № 007718 від 10.12.2025 року, відповідно до якої на вищезазначену громадянку накладено адміністративне стягнення у розмірі 3400 грн. 00 коп. та було прийнято рішення про примусове повернення позивача до країни походження або третьої країни, яким її зобов'язано самостійно покинути територію України у термін до 08.01.2026 року.

З урахуванням вищенаведеного, суд приходить до висновку, що оскаржуване рішення прийнято відповідачем правомірно, відповідає вимогам ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», а в задоволенні позовних вимог слід відмовити в повному обсязі за їх безпідставністю та недоведеністю.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2, 5, 6, 9, 72-78, 241-248, 194, 205, 229, 250, 268, 271, 288 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Відділу № 3 у м. Дніпрі Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення - відмовити.

Апеляційна скарга на судове рішення може бути подана в десятиденний строк з дня проголошення судового рішення.

Суддя С.С. Федоріщев