Ухвала від 26.03.2026 по справі 334/5694/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

26 березня 2026 року м. Дніпросправа № 334/5694/25

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),

суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,

перевіривши на відповідність нормам КАС України апеляційну скаргу Департаменту патрульної поліції на рішення Дніпровського районного суду міста Запоріжжя від 13 листопада 2025 року у справі № 334/5694/25 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції, Капітана поліції 1 роти 3 батальйону Управління патрульної поліції в Харківській області Терновського Олексія Степановича, про скасування постанови при застосування адміністративного штрафу, -

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Дніпровського районного суду міста Запоріжжя від 13 листопада 2025 року задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції, Капітана поліції 1 роти 3 батальйону Управління патрульної поліції в Харківській області Терновського Олексія Степановича, про скасування постанови при застосування адміністративного штрафу.

Відповідач, не погодившись з вищезазначеним рішенням суду, подав 27.02.206 року, за допомогою засобів поштового зв'язку, апеляційну скаргу.

Відповідно до ч. 1 ст. 286 КАС України адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Згідно ч. 4 ст. 286 КАС України апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених цією статтею, можуть бути подані протягом десяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга подана до суду 27.02.2026 року. Рішення проголошене у день винесення 13.11.2025 року, саме з моменту проголошення рішення обчислюється десяти денний строк для оскарження рішення.

Для встановлення поважності підстав пропуску строку апеляційного оскарження рішення суду першої інстанції, залишено апеляційну скаргу без руху та зобов'язано надати до суду апеляційної інстанції докази на підтвердження поважності пропуску строку звернення до суду. Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 06.03.2026 року апеляційну скаргу залишено без руху, надано строк для усунення недоліків у строк десять днів з дня отримання ухвали, протягом якого заявник може надати докази на підтвердження поважності пропуску строку звернення до суду з апеляційною скаргою. Також ухвалою запропоновано усунути інші недоліки апеляційної скарги та надати до суду докази сплати судового збору за подання апеляційної скарги.

Ухвалу отримано 08.03.2026 року відповідно до довідки про доставку документа «Без руху» до електронного кабінету у системі «Електронний Суд».

Судом в ухвалі заявнику вказано, що перебіг строку для подання апеляційної скарги починається з моменту проголошення судового рішення або складання повного тексту рішення, будь-яких винятків нормами КАС України не передбачено. Інститут строків у адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах та стимулює суд і учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, у тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав (рішення Європейського суду, справа «Стаббігс на інші проти Великобританії», справа «Девеер проти Бельгії»).

Як зазначив Європейський Суд з прав людини в ухвалі щодо прийнятності заяви від 30.08.2006 (справа «Каменівська проти України»), право на звернення до суду, одним з аспектів якого є право доступу до суду не є абсолютним, воно може бути обмеженим. Правила регулювання строків для подання скарги, безумовно, мають на меті забезпечення належного відправлення правосуддя і дотримання принципу юридичної визначеності. Зацікавлені особи повинні розраховувати на те, що ці правила будуть застосовані.

Учасник справи може розраховувати на поновлення пропущеного строку у разі коли апеляційну скаргу подано протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду, у цьому випадку має бути подана заява разом з доказами.

Отже, суд вказує, що згідно ч. 4 ст. 286 КАС України апеляційні скарги на судові рішення у справах, визначених цією статтею, можуть бути подані протягом десяти днів з дня його проголошення. Строк є спеціальним.

Підтверджується, що рішення Дніпровського районного суду міста Запоріжжя від 13.11.2025 року виготовлено у повному обсязі та направлене Департаменту патрульної поліції. Департамент патрульної поліції підтверджує отримання рішення.

Департамент патрульної поліції викладає заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження.

04.03.2026 року, 19.03.2026 року Департамент патрульної поліції подає заяву про поновлення строку подання апеляційної скарги. У заяві про поновлення строку подання апеляційної скарги вказує, що пропуск строку зумовлений обставиною, що Департамент патрульної поліції вже звертався до суду з апеляційною скаргою, яка ухвалою від 13.01.2026 року була повернута, одразу без зволікання апеляційну скаргу було подано повторно. Заявник апеляційної скарги вказує, що також підставою неможливості подання апеляційної скарги у відведений термін є неможливість сплати судового збору. Заявник просить врахувати, що він з судом листування щодо подання апеляційної скарги.

Підтверджується, що Департаментом патрульної поліції була подана апеляційна скарга на рішення суду. Подання апеляційної скарги підтверджує обізнаність заявника про рішення суду.

Ухвалою суду від 13.01.2026 року апеляційну скаргу було повернуто. Ухвалу отримано 19.01.2026 року.

Департамент патрульної поліції обізнаний про повернення апеляційної скарги ухвалою від 13.01.2026 року у тому числі за допомогою засобів системи «Електронний суд», проте повторно апеляційну скаргу подає 27.02.2026 року.

В ухвалі від 18.09.2020 року у справі № 11-119сап20 Велика Палата Верховного Суду вказує, що поважними причинами пропуску строку звернення до суду визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення сторони і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами у справі процесуальних дій.

Кількість разі подання апеляційної скарги може вплинути на поважність підстав порушення строку подання апеляційної скарги, проте відбулась затримка подання апеляційної скарги повторно. Верховний Суд у своїй практиці вказував, що повторне подання апеляційної скарги, навіть при наявності сплати судового збору, саме по собі не є підставою для поновлення строку подання апеляційної скарги. Слід зважати на допущене зволікання у поданні повторної апеляційної скарги після повернення первинної апеляційної скарги.

При вирішенні питання про відмову у відкритті апеляційного провадження, суд керується правовою позицією, висловленою Верховним Судом у постанові від 12.10.2021 року у справі № 160/15732/20, в ухвалі від 03.01.2023 року у справі № 280/4045/21.

Також слід враховувати правову позицією Верховного Суду, висловлену у постановах від 28.04.2021 року у справі № 640/3393/19, від 23.12.2021 року у справі №520/11348/2020, від 23.10.2023 року у справі №480/3867/22. Верховний Суд вказував, що виходячи з принципу «належного урядування» державні органи зобов'язані діяти вчасно та в належний спосіб, а держава не повинна отримувати вигоду у вигляді поновлення судами строку на оскарження судових рішень та виправляти допущені органами державної влади помилки за рахунок приватної особи, яка діяла добросовісно (у цьому випадку - за рахунок платника податку у зв'язку з порушенням принципу остаточності судового рішення, прийнятого на користь такого платника податку). Відповідачем не було надано суду належних доказів поважності причин пропуску строку, які не дозволяли останньому подати апеляційну скаргу в розумний строк без невиправданих зволікань, і суд апеляційної інстанції надав йому достатній строк для усунення недоліків апеляційної скарги, а саме для надання доказів сплати судового збору та обґрунтованого клопотання про поновлення строку апеляційного оскарження з наведенням інших поважних причин пропуску такого строку з доданням доказів на їх підтвердження. Повторне подання апеляційної скарги, навіть при наявності сплати судового збору, саме по собі не є підставою для поновлення строку подання апеляційної скарги. Слід зважати на допущене зволікання у поданні повторної апеляційної скарги після повернення первинної апеляційної скарги.

Департамент патрульної поліції подає апеляційну скаргу повторно, з огляду на її повернення. Рішення суду від 13.11.2025 року з огляду на обов'язковість його виконання та набрання ним законної сили вже повинне бути виконане, натомість заявник шляхом подання апеляційної скаргу вкотре, створює перепони у його виконанні.

На противагу доводам заявника також слід вказати, що згідно ст. 26 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» правосуддя на території, на якій введено воєнний стан не може бути скороченим чи прискореним. Скорочення чи прискорення судочинства може породити юридичну невизначеність, не набрання рішенням законної сили.

Відповідно до п. 4 ч. 1, ч. 3 ст. 299 КАС України суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у справі, якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними. Питання про відмову у відкритті апеляційного провадження суд апеляційної інстанції вирішує протягом п'яти днів після надходження апеляційної скарги або з дня закінчення строку на усунення недоліків.

У зв'язку з пропуском заявником строку на апеляційне оскарження, відсутністю підстав для поновлення такого строку, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне застосувати положення пункту 4 частини 1 статті 299 Кодексу адміністративного судочинства України та відмовити у відкритті апеляційного провадження.

Департамент патрульної поліції при поданні апеляційної скарги сплачує судовий збір, що підтверджується платіжною інструкцією № 157 від 13.01.2026 року на суму 908,40 грн.

Згідно ч. 1, ч. 2 ст. 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Згідно ч. 1, ч. 5 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі: зокрема, відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі. Повернення сплаченої суми судового збору здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної фінансової політики.

Нормами Закону України «Про судовий збір» передбачено повернення судового збору у разі відмови у відкритті апеляційного провадження.

Сума судового збору, сплачена заявником апеляційної скарги складає 908,40 грн., та з огляду на відмову у відкритті апеляційного провадження та сплату збору, такий судовий збір можливо повернути платнику.

Керуючись ст. 133, ст. 298, ст. 299 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні заяви про поновлення строку звернення з апеляційною скаргою на рішення Дніпровського районного суду міста Запоріжжя від 13 листопада 2025 року у справі № 334/5694/25 та визнати неповажними підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження, вказані Департаментом патрульної поліції.

Відмовити Департаменту патрульної поліції у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою на рішення Дніпровського районного суду міста Запоріжжя від 13 листопада 2025 року у справі № 334/5694/25.

Повернути Департаменту патрульної поліції (код ЄДРПОУ 40108646) судовий збір у сумі 908,40 грн. (дев'ятсот вісім гривень 40 копійок)), сплачений при поданні апеляційної скарги платіжною інструкцією № 157 від 13.01.2026 року, з Державного бюджету України.

Ухвала Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду відповідно до ст., ст. 328- 329 КАС України.

Головуючий - суддя О.М. Лукманова

суддя Л.А. Божко

суддя Ю. В. Дурасова