Постанова від 27.03.2026 по справі 440/12370/25

Головуючий І інстанції: С.С. Сич

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2026 р. Справа № 440/12370/25

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді Катунова В.В.,

Суддів: Подобайло З.Г. , Ральченка І.М. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДПС у Полтавській області на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.12.2025, вул. Пушкарівська, 9/26, м. Полтава, 36039 по справі № 440/12370/25

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "КРЕМЕНЬ ОЙЛ"

до Головного управління ДПС у Полтавській області

про визнання дій та бездіяльності протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "КРЕМЕНЬ ОЙЛ" (надалі - позивач, ТОВ "КРЕМЕНЬ ОЙЛ") звернулось до суду з позовом до Головного управління ДПС у Полтавській області (надалі також відповідач), у якому позивач просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення про припинення дії ліцензії на право провадження певного виду господарської діяльності №6716 від 26.08.2025, прийнятого ГУ ДПС у Полтавській області щодо припинення ТОВ "КРЕМЕНЬ ОЙЛ" ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі пальним, реєстраційний номер ліцензії, яка припинена: 990614202300172;

- визнати протиправним та скасувати рішення про припинення дії ліцензії на право провадження певного виду господарської діяльності № 6717 від 26.08.2025, прийнятого ГУ ДПС у Полтавській області щодо припинення ТОВ "КРЕМЕНЬ ОЙЛ" ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, реєстраційний номер ліцензії, яка припинена: 1627031402300016;

- визнати протиправним та скасувати рішення про припинення дії ліцензії на право провадження певного виду господарської діяльності №6718 від 26.08.2025, прийнятого ГУ ДПС у Полтавській області щодо припинення ТОВ "КРЕМЕНЬ ОЙЛ" ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, реєстраційний номер ліцензії, яка припинена: 16200314202300019;

- визнати протиправним та скасувати рішення про припинення дії ліцензії на право провадження певного виду господарської діяльності №6719 від 26.08.2025, прийнятого ГУ ДПС у Полтавській області щодо припинення ТОВ "КРЕМЕНЬ ОЙЛ" ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, реєстраційний номер ліцензії, яка припинена: 16200314202300018;

- визнати протиправним та скасувати рішення про припинення дії ліцензії на право провадження певного виду господарської діяльності №6720 від 26.08.2025, прийнятого ГУ ДПС в Полтавській області щодо припинення ТОВ "КРЕМЕНЬ ОЙЛ" ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, реєстраційний номер ліцензії, яка припинена:16060314202300020;

- визнати протиправним та скасувати рішення про припинення дії ліцензії на право провадження певного виду господарської діяльності №6721 від 26.08.2025, прийнятого ГУ ДПС у Полтавській області щодо припинення ТОВ "КРЕМЕНЬ ОЙЛ" ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, реєстраційний номер ліцензії, яка прішення суду першої інстанці

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 11.12.2026 позов задоволено.

Не погоджуючись з рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги апелянт вказує, що, що ГУ ДПС у Полтавській області на підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п. 75.1 ст. 75, пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80, п. 82.3 ст. 82 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (зі змінами та доповненнями, далі - ПК України), ст. 72 Закону України від 18.06.2024 №3817-ІХ "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" прийнято наказ від 05.08.2025 №2587-П про проведення фактичної перевірки ТОВ "КРЕМЕНЬ ОЙЛ" з 06.08.2025 за місцем фактичного провадження діяльності: м. Кременчук, вул. Перемоги, буд. 3, за період з 01.01.2025 по дату закінчення перевірки. Працівниками управління контролю за підакцизними товарами на підставі наказу ГУ ДПС у Полтавській області від 05.08.2025 №2587-П та направлень на перевірку від 06.08.2025 №4684 та №4685 здійснено вихід для проведення фактичної перевірки ТОВ "КРЕМЕНЬ ОЙЛ" за вищезазначеною адресою. При виході представників ГУ ДПС у Полтавській області для проведення фактичної перевірки встановлено, що за адресою: Полтавська обл., м. Кременчук, вул. Перемоги, буд. 3, зазначеною в ліцензіях: на право оптової торгівлі пальним за відсутності місць оптової торгівлі пальним №990614202300172, на право роздрібної торгівлі пальним №16270314202300016, на право роздрібної торгівлі пальним №16200314202300019, на право роздрібної торгівлі пальним №16180314202300017, на право роздрібної торгівлі пальним №16200314202300018, на право роздрібної торгівлі пальним №16060314202300020 відсутні будь-які посадові особи ТОВ "КРЕМЕНЬ ОЙЛ"та ознаки ведення фінансово-господарської діяльності. Зазначена адреса являє собою п'ятиповерховий житловий будинок, де на першому поверсі з боку дороги знаходиться магазин "Оптовичок" та обмін валют. Вказує, що була відсутня можливість вручення платнику податків копії наказу та пред'явлення направлення на проведення перевірки у зв'язку з відсутністю службових осіб ТОВ "КРЕМЕНЬ ОЙЛ" за місцем здійснення господарської діяльності, що унеможливлює проведення перевірки у строки, визначені у наказі від 05.08.2025 № 2587-П. Факт відсутності платника ТОВ "КРЕМЕНЬ ОЙЛ" за адресою провадження діяльності, що зазначена в ліцензіях та, відповідно, неможливості проведення фактичної перевірки, зафіксовано в акті про відсутність ліцензіата (уповноважених осіб) ТОВ "КРЕМЕНЬ ОЙЛ" за місцем обігу пального, зазначеного в ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі, який зареєстровано контролюючим органом 06.08.2025 за №685/16-31-09-02-01/43573977. Акт про відсутність ліцензіата (уповноважених осіб) ТОВ "КРЕМЕНЬ ОЙЛ" за місцем обігу пального, зазначеного в ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі від 06.08.2025 за №685/16-31-09-02-01/43573977 направлений по пошті рекомендованим листом на податкову адресу ТОВ "КРЕМЕНЬ ОЙЛ" - Полтавська обл., м. Кременчук, вул. Перемоги, буд. 3. Згідно довідки про причини повернення, даний акт 12.08.2025 повернувся відправнику у зв'язку з тим, що "адресат відсутній за вказаною адресою". Зазначає, що підставами для прийняття органом ліцензування рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності є: 10) факт відсутності ліцензіата за місцезнаходженнямта/або за місцем провадження діяльності, що зазначені в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального та/або Єдиному реєстрі ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, факт відсутності уповноваженої особи за місцем зберігання, яке внесено до Єдиного реєстру місць зберігання за договорами про надання послуг із складського зберігання, встановлений контролюючим органом у ході перевірки та зафіксований у відповідному акті про відсутність ліцензіата та/або його уповноважених осіб.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено,Товариство з обмеженою відповідальністю "КРЕМЕНЬ ОЙЛ" зареєстроване як юридична особа 19.03.2020, основним видом економічної діяльності позивача є 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами, місцезнаходженням юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю "КРЕМЕНЬ ОЙЛ" є 39600, Полтавська область, м. Кременчук, вул. Перемоги, будинок 3, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо Товариства з обмеженою відповідальністю "КРЕМЕНЬ ОЙЛ" станом на 06.08.2025 /том 2 а.с. 10-13/.

Витягом з Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального підтверджено, що Товариству з обмеженою відповідальністю "КРЕМЕНЬ ОЙЛ", ідентифікаційний код 43573977, видано ліцензію реєстраційний №990614202300172 на оптову торгівлю пальним за відсутності місць оптової торгівлі, терміном дії з 14.02.2023 по 14.02.2028, місцезнаходження: 39600, Полтавська область, Автозаводський район, місто Кременчук, вулиця Перемоги, будинок 3 /том 1 а.с. 240/.

Витягом з Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального (щодо ліцензій на право оптової торгівлі пальним) №3311 від 30.06.2025 підтверджено, що господарська діяльність Товариства з обмеженою відповідальністю "КРЕМЕНЬ ОЙЛ" з оптової торгівлі пальним за відсутності місць оптової торгівлі пальним здійснюється на підставі отриманої позивачем ліцензії на право оптової торгівлі пальним за відсутності місць оптової торгівлі пальним №990614202300172 терміном дії ліцензії з 14 лютого 2023 року по 14 лютого 2028 року /том 1 зворот а.с. 26/.

Господарська діяльність Товариства з обмеженою відповідальністю "КРЕМЕНЬ ОЙЛ" з роздрібної торгівлі пальним здійснюється:

- на автозаправочній станції (АЗС) за адресою: Полтавська область, Миргородський район, село Гаркушинці, вулиця Хорольська, будинок 44, на підставі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №16200314202300019 терміном дії ліцензії з 16 січня 2023 року по 16 січня 2028 року /том 1 а.с. 16-17/;

- на автозаправочній станції (АЗС) за адресою: Полтавська область, Великобагачанський район, село Мар'янівка, вулиця Мальована, будинок 49, на підставі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №16060314202300020 терміном дії ліцензії з 16 січня 2023 року по 16 січня 2028 року /том 1 а.с. 18-19/;

- на автозаправочній станції (АЗС) за адресою: Полтавська область, Миргородський район, місто Миргород, вулиця Гоголя, будинок 2/2-А, на підставі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №16200314202300018 терміном дії ліцензії з 16 січня 2023 року по 16 січня 2028 року /том 1 а.с. 20-21/;

- на автозаправочній станції (АЗС) за адресою: Полтавська область, Лубенський район, село Новаки, автодорога Київ-Харків-Довжанський, 188км+703м., на підставі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №16180314202300017 терміном дії ліцензії з 16 січня 2023 року по 16 січня 2028 року /том 1 а.с. 22-23/;

- на автозаправочній станції (АЗС) за адресою: Полтавська область, Лубенський район, місто Хорол, вулиця Хмари, будинок 1, на підставі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №16270314202300016 терміном дії ліцензії з 16 січня 2023 року по 16 січня 2028 року /том 1 а.с. 24-25/.

Згідно витягу з реєстру платників акцизного податку з реалізації пального або спирту та/або акцизних складів, сформованого 28.08.2025, Товариством з обмеженою відповідальністю "КРЕМЕНЬ ОЙЛ" здійснюється реалізація пального з акцизного складу АЗС за адресами: Полтавська область, Миргородський район, село Гаркушинці, вулиця Хорольська, будинок 44; Полтавська область, Великобагачанський район, село Мар'янівка, вулиця Мальована, будинок 49; Полтавська область, Миргородський район, місто Миргород, вулиця Гоголя, будинок 2/2-А; Полтавська область, Лубенський район, село Новаки, автодорога Київ-Харків-Довжанський, 188км+703м.; Полтавська область, Лубенський район, місто Хорол, вулиця Хмари, будинок 1; автозаправочна станція (АЗС), зокрема, з 16.01.2023, ознака виду акцизного складу - 3 /том 1 а.с. 28/.

Відомостями про об'єкти оподаткування платника податків, наданими до суду ГУ ДПС в Полтавській області, підтверджено, що Товариством з обмеженою відповідальністю "КРЕМЕНЬ ОЙЛ" /том 1 а.с. 241-243/:

- експлуатуються на праві короткострокового користування, оренди або найму автозаправочні станції (АЗС) за місцезнаходженнями: Полтавська область, Миргородський район, село Гаркушинці, вулиця Хорольська, будинок 44; Полтавська область, Великобагачанський район, село Мар'янівка, вулиця Мальована, будинок 49; Полтавська область, Миргородський район, місто Миргород, вулиця Гоголя, будинок 2/2-А; Полтавська область, Лубенський район, село Новаки, автодорога Київ-Харків-Довжанський, 188км+703м.; Полтавська область, Лубенський район, місто Хорол, вулиця Хмари, будинок 1;

- орендуються на праві короткострокового користування, оренди або найму офіси за місцезнаходженнями: Полтавська область, місто Миргород, вулиця Гоголя, будинок 2/2-А; Полтавська область, Автозаводський район, місто Кременчук, вулиця Перемоги, будинок 3.

05.08.2025 начальником Головного управління ДПС у Полтавській області Сергієм Левченком з метою контролю за обігом пального, запобігання та виявлення порушень законодавства платниками податків, які здійснюють зберігання, реалізацію пального, наявності ліцензій та на підставі п.п. 20.1.4, п. 20.1 ст. 20, п. 75.1 ст. 75, п.п. 80.2.5 (здійснення функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу пального) п. 80.2 ст. 80, пункту 82.3 статті 82 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VІ (зі змінами та доповненнями), статті 72 Закону України від 18 червня 2024 року №3817-ІХ "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" прийнято наказ №2587-п "Про проведення фактичної перевірки", яким наказано провести з 06 серпня 2025 року фактичну перевірку тривалістю 10 діб ТОВ "КРЕМЕНЬ ОЙЛ" (код ЄДРПОУ 43573977) за місцем фактичного провадження діяльності, а саме: Полтавська область, місто Кременчук, вулиця Перемоги, будинок 3, за період з 01 січня 2025 року по дату закінчення перевірки у порядку, встановленому Податковим кодексом України /том 1 а.с. 219/.

Заступником начальника Головного управління ДПС у Полтавській області Вадимом Савченком підписано направлення на перевірку від 06.08.2025 №4684 головному державному інспектору Хорольській Валерії /том 1 а.с. 220/ та направлення на перевірку від 06.08.2025 №4685 головному державному інспектору Ленюк Максиму /том 1 зворот а.с. 220/.

Головним державним інспектором відділу обслуговування акцизних складів та податкових постів, контролю за виробництвом та обігом пального управління контролю за підакцизними товарами Хорольською Валерією Валеріївною та головним державним інспектором відділу обслуговування акцизних складів та податкових постів, контролю за виробництвом та обігом пального управління контролю за підакцизними товарами Ленюком Максимом Леонідовичем складено акт №685/16-31-09-02-01/43573977 від 06.08.2025 про відсутність ліцензіата (уповноважених осіб) ТОВ "КРЕМЕНЬ ОЙЛ" (код ЄДРПОУ 43573977) за місцем обігу пального, зазначеного в ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за відсутністю місць оптової торгівлі за адресою: Полтавська область, м. Кременчук, вул. Перемоги, буд. 3, у якому зазначено, що керуючись пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п. 75.1 ст. 75, пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80, п. 82.3 ст. 82 Податкового кодексу України від 02.12.10 №2755-УІ (зі змінами та доповненнями), ст. 72 Закону України від 18.06.2024 №3817-ІХ "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" наявності ліцензій, 06.08.2025 здійснено виїзд для пред'явлення направлення та вручення копії наказу на проведення фактичної перевірки за адресою провадження діяльності, що зазначена в ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за відсутністю місць оптової торгівлі ТОВ «КРЕМЕНЬ ОЙЛ» (код ЄДРПОУ 43573977) за адресою: Полтавська область, м. Кременчук, вул. Перемоги, буд. 3. При виході на перевірку за вказаною вище адресою встановлено відсутність будь-яких посадових осіб ТОВ "КРЕМЕНЬ ОЙЛ" та ознак ведення фінансово-господарської діяльності. Адреса в Полтавській області, м. Кременчук, вул. Перемоги, буд. 3являє собою п'ятиповерховий житловий будинок, де на першому поверсі зі сторони дороги знаходиться магазин "Оптовичок" та обмін валют. Під час перевірки застосовувалась фіксація зазначених фактів технічними засобами, що мають функції фотозапису, яка долучається до даного акту. Враховуючи вищевикладене, відсутня можливість щодо вручення платнику податків копії наказу та пред'явлення направлення на проведення перевірки, у зв'язку з відсутністю службових осіб ТОВ "КРЕМЕНЬ ОЙЛ" (код ЄДРПОУ 43573977) за місцем здійснення господарської діяльності, що унеможливлює проведення перевірки у строки визначені у наказі від 05.08.2025 №2587-П /том 1 а.с. 157, 238/.

26.08.2025 Головним управлінням ДПС у Полтавській області прийнято рішення про припинення дії ліцензій на право провадження відповідного виду господарської діяльності №6716 щодо ліцензіата Товариства з обмеженою відповідальністю "КРЕМЕНЬ ОЙЛ" про припинення дії ліцензії на право оптової торгівлі пальним за відсутності місць оптової торгівлі пальним №990614202300172; (підстава: факт відсутності ліцензіата за місцезнаходженням та/або за місцем провадження діяльності, встановлений контролюючим органом у ході перевірки та зафіксований у відповідному акті про відсутність ліцензіата або його уповноважених осіб (п.10 ч. 2, ст. 46 ЗУ); код підстави 1) /том 1 а.с. 11/.

26.08.2025 Головним управлінням ДПС у Полтавській області прийнято рішення про припинення дії ліцензій на право провадження відповідного виду господарської діяльності №6717 щодо ліцензіата Товариства з обмеженою відповідальністю "КРЕМЕНЬ ОЙЛ" про припинення дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №16270314202300016; (підстава: факт відсутності ліцензіата за місцезнаходженням та/або за місцем провадження діяльності, встановлений контролюючим органом у ході перевірки та зафіксований у відповідному акті про відсутність ліцензіата або його уповноважених осіб (п.10 ч. 2, ст. 46 ЗУ); код підстави 1) /том 1 зворот а.с. 11/.

26.08.2025 Головним управлінням ДПС у Полтавській області прийнято рішення про припинення дії ліцензій на право провадження відповідного виду господарської діяльності №6718 щодо ліцензіата Товариства з обмеженою відповідальністю "КРЕМЕНЬ ОЙЛ" про припинення дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №16200314202300019; (підстава: факт відсутності ліцензіата за місцезнаходженням та/або за місцем провадження діяльності, встановлений контролюючим органом у ході перевірки та зафіксований у відповідному акті про відсутність ліцензіата або його уповноважених осіб (п.10 ч. 2, ст. 46 ЗУ); код підстави 1) /том 1 а.с. 12/.

26.08.2025 Головним управлінням ДПС у Полтавській області прийнято рішення про припинення дії ліцензій на право провадження відповідного виду господарської діяльності №6719 щодо ліцензіата Товариства з обмеженою відповідальністю "КРЕМЕНЬ ОЙЛ" про припинення дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №16200314202300018; (підстава: факт відсутності ліцензіата за місцезнаходженням та/або за місцем провадження діяльності, встановлений контролюючим органом у ході перевірки та зафіксований у відповідному акті про відсутність ліцензіата або його уповноважених осіб (п.10 ч. 2, ст. 46 ЗУ); код підстави 1) /том 1 зворот а.с. 12/.

26.08.2025 Головним управлінням ДПС у Полтавській області прийнято рішення про припинення дії ліцензій на право провадження відповідного виду господарської діяльності №6720 щодо ліцензіата Товариства з обмеженою відповідальністю "КРЕМЕНЬ ОЙЛ" про припинення дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №16060314202300020; (підстава: факт відсутності ліцензіата за місцезнаходженням та/або за місцем провадження діяльності, встановлений контролюючим органом у ході перевірки та зафіксований у відповідному акті про відсутність ліцензіата або його уповноважених осіб (п.10 ч. 2, ст. 46 ЗУ); код підстави 1) /том 1 а.с. 13/.

26.08.2025 Головним управлінням ДПС у Полтавській області прийнято рішення про припинення дії ліцензій на право провадження відповідного виду господарської діяльності №6721 щодо ліцензіата Товариства з обмеженою відповідальністю "КРЕМЕНЬ ОЙЛ" про припинення дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №16180314202300017; (підстава: факт відсутності ліцензіата за місцезнаходженням та/або за місцем провадження діяльності, встановлений контролюючим органом у ході перевірки та зафіксований у відповідному акті про відсутність ліцензіата або його уповноважених осіб (п.10 ч. 2, ст. 46 ЗУ); код підстави 1) /том 1 зворот а.с. 13/.

Позивач не погодився з рішеннями Головного управління ДПС у Полтавській області №6716 від 26 серпня 2025 року про припинення дії ліцензії на право оптової торгівлі пальним за відсутності місць оптової торгівлі пальним №990614202300172, №6717 від 26 серпня 2025 року про припинення дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №16270314202300016, №6718 від 26 серпня 2025 року про припинення дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №16200314202300019, №6719 від 26 серпня 2025 року про припинення дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №16200314202300018, №6720 від 26 серпня 2025 року про припинення дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №16060314202300020, №6721 від 26 серпня 2025 року про припинення дії ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №16180314202300017, у зв'язку з чим звернувся до суду з позовом.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що ГУ ДПС у Полтавській області не доведено факту відсутності ліцензіата за місцезнаходженням та/або за місцем провадження діяльності, що зазначені в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального та/або Єдиному реєстрі ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, факт відсутності уповноваженої особи за місцем зберігання, яке внесено до Єдиного реєстру місць зберігання за договорами про надання послуг із складського зберігання, встановлений контролюючим органом у ході перевірки та зафіксований у відповідному акті про відсутність ліцензіата та/або його уповноважених осіб, що є підставою, передбаченою пунктом 10 частини 2 статті 46 Закону №3817-ІХ, для прийняття органом ліцензування рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першо інстанції, з огляду на наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (надалі - ПК України).

Згідно підпунктів 19-1.1.14, 19-1.1.16 пункту 19-1.1 статті 19-1 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу: здійснюють контроль у сфері виробництва, обігу та реалізації підакцизних товарів, контроль за їх цільовим використанням, забезпечують міжгалузеву координацію у цій сфері; здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального.

Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Згідно з підпунктом 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 ПК України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Відповідно до підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема (1) у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, (2) а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.

У постановах від 25 січня 2019 року (справа №812/1112/16), від 07 листопада 2019 року (справа №140/391/19), від 10 квітня 2020 року (справа №815/1978/18), від 12 серпня 2021 року (справа №140/14625/20) тощо Верховний Суд вказував, що підпункт 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України передбачає альтернативні підстави проведення фактичної перевірки, які можуть застосовуватися як у сукупності, так і кожна окремо, а саме:

- наявність та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення платником податків вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;

- здійснення функцій, визначених законом у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.

Тобто, здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального є самостійною обставиною, з якою законодавець пов'язує право контролюючого органу проводити фактичні перевірки суб'єктів господарювання та не вимагає наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства. У даному випадку достатньо самого факту покладення на контролюючий орган здійснення контролю за дотриманням норм законодавства у відповідній сфері правовідносин (виробництво і обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального).

Аналогічний висновок щодо застосування норм права викладено у постанові Верховного Суду від 01.06.2022 у справі №520/7331/21 та від 11.05.2022 у справі №540/4141/20.

Судовим розглядом встановлено, що 05.08.2025 начальником Головного управління ДПС у Полтавській області Сергієм Левченком з метою контролю за обігом пального, запобігання та виявлення порушень законодавства платниками податків, які здійснюють зберігання, реалізацію пального, наявності ліцензій та на підставі п.п. 20.1.4, п. 20.1 ст. 20, п. 75.1 ст. 75, п.п. 80.2.5 (здійснення функцій, визначених законодавством у сфері регулювання виробництва і обігу пального) п. 80.2 ст. 80, пункту 82.3 статті 82 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VІ (зі змінами та доповненнями), статті 72 Закону України від 18 червня 2024 року №3817-ІХ "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" прийнято наказ №2587-п "Про проведення фактичної перевірки", яким наказано провести з 06 серпня 2025 року фактичну перевірку тривалістю 10 діб ТОВ "КРЕМЕНЬ ОЙЛ" (код ЄДРПОУ 43573977) за місцем фактичного провадження діяльності, а саме: Полтавська область, місто Кременчук, вулиця Перемоги, будинок 3, за період з 01 січня 2025 року по дату закінчення перевірки у порядку, встановленому Податковим кодексом України /том 1 а.с. 219/.

За визначенням статті 1 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР, що з 01.01.2025 втратив чинність на підставі Закону № 3817-IX від 18.06.2024, ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ, що засвідчує право суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.

Товариству з обмеженою відповідальністю "КРЕМЕНЬ ОЙЛ", ідентифікаційний код 43573977, було видано ліцензію реєстраційний №990614202300172 на оптову торгівлю пальним за відсутності місць оптової торгівлі, терміном дії з 14.02.2023 по 14.02.2028, місцезнаходження: 39600, Полтавська область, Автозаводський район, місто Кременчук, вулиця Перемоги, будинок 3 /том 1 а.с. 240/, яка є адресою місцезнаходження юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю "КРЕМЕНЬ ОЙЛ", що підтверджено витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо Товариства з обмеженою відповідальністю "КРЕМЕНЬ ОЙЛ" станом на 06.08.2025 /том 2 а.с. 10-13/.

Господарська діяльність Товариства з обмеженою відповідальністю "КРЕМЕНЬ ОЙЛ" з роздрібної торгівлі пальним здійснюється:

- на автозаправочній станції (АЗС) за адресою: Полтавська область, Миргородський район, село Гаркушинці, вулиця Хорольська, будинок 44, на підставі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №16200314202300019 терміном дії ліцензії з 16 січня 2023 року по 16 січня 2028 року /том 1 а.с. 16-17/;

- на автозаправочній станції (АЗС) за адресою: Полтавська область, Великобагачанський район, село Мар'янівка, вулиця Мальована, будинок 49, на підставі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №16060314202300020 терміном дії ліцензії з 16 січня 2023 року по 16 січня 2028 року /том 1 а.с. 18-19/;

- на автозаправочній станції (АЗС) за адресою: Полтавська область, Миргородський район, місто Миргород, вулиця Гоголя, будинок 2/2-А, на підставі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №16200314202300018 терміном дії ліцензії з 16 січня 2023 року по 16 січня 2028 року /том 1 а.с. 20-21/;

- на автозаправочній станції (АЗС) за адресою: Полтавська область, Лубенський район, село Новаки, автодорога Київ-Харків-Довжанський, 188км+703м., на підставі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №16180314202300017 терміном дії ліцензії з 16 січня 2023 року по 16 січня 2028 року /том 1 а.с. 22-23/;

- на автозаправочній станції (АЗС) за адресою: Полтавська область, Лубенський район, місто Хорол, вулиця Хмари, будинок 1, на підставі ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним №16270314202300016 терміном дії ліцензії з 16 січня 2023 року по 16 січня 2028 року /том 1 а.с. 24-25/.

Пунктом 3 розділу ХІІІ Перехідних положень Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" від 18 червня 2024 року № 3817-IX передбачено, що ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, видані відповідно до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" до 1 січня 2025 року, вважаються чинними та підтверджують право на провадження відповідного виду (видів) господарської діяльності до завершення строку, на який їх було видано (для ліцензій, виданих на визначений строк), або до дня припинення їхньої дії в порядку, визначеному цим Законом.

Частиною 1 статті 46 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" від 18 червня 2024 року № 3817-IX встановлено, що дія ліцензії припиняється шляхом прийняття органом ліцензування, який надав відповідну ліцензію, рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності.

Згідно з частиною 5 статті 46 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" від 18 червня 2024 року № 3817-IX (далі - Закон № 3817-IX), рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності набирає чинності на другий робочий день за днем направлення відповідного рішення платнику податків.

У разі якщо за результатами адміністративного або судового оскарження рішення органу ліцензування про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності рішення прийнято на користь платника податку, то ліцензія, що була припинена таким рішенням органу ліцензування, вважається діючою з дати її припинення.

Датою припинення дії ліцензії є день набрання чинності рішенням про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності (частина 10 статті 46 Закону №3817-IX).

Відповідно до частини 3 статті 46 Закону №3817-ІХ у рішенні про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності зазначаються: 1) реквізити (номер і дата) рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності (дата у форматі ДДММРРРР); 2) найменування та код органу ліцензування, що прийняв рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності; 3) реєстраційний номер ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, дія якої припинена; 4) вид ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, дія якої припинена; 5) реквізити суб'єкта господарювання: для юридичних осіб - найменування, місцезнаходження, код згідно з ЄДРПОУ; для фізичних осіб - підприємців - прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності), місцезнаходження (адреса зареєстрованого/задекларованого місця проживання (перебування), за якою здійснюється зв'язок з фізичною особою - підприємцем), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та/або номер паспорта (для фізичних осіб, які мають право здійснювати будь-які платежі за серією та/або номером паспорта), унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності); для осіб, уповноважених на ведення обліку діяльності за договорами про спільну діяльність без утворення юридичної особи, та осіб, які є відповідальними за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договорів, - найменування та код уповноваженої особи згідно з ЄДРПОУ і податковий номер, наданий такій особі під час взяття на облік договору згідно з пунктом 63.6 статті 63 та пунктом 64.6 статті 64 Податкового кодексу України; для іноземних суб'єктів господарської діяльності - найменування та податковий номер постійного представництва; 6) підстава/підстави та опис підстав (обґрунтування) для прийняття рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності із зазначенням відповідного пункту частини другої цієї статті; 7) строк набрання чинності рішенням про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності; 8) строк і порядок оскарження рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності (у тому числі найменування та місцезнаходження податкового органу, який є суб'єктом розгляду скарги, та вид суду, до якого особа може подати позов). На рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності накладається кваліфікована електронна печатка податкового органу.

Згідно з пунктом 10 частини 2 статті 46 Закону №3817-ІХ підставами для прийняття органом ліцензування рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності є: факт відсутності ліцензіата за місцезнаходженням та/або за місцем провадження діяльності, що зазначені в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального та/або Єдиному реєстрі ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, факт відсутності уповноваженої особи за місцем зберігання, яке внесено до Єдиного реєстру місць зберігання за договорами про надання послуг із складського зберігання, встановлений контролюючим органом у ході перевірки та зафіксований у відповідному акті про відсутність ліцензіата та/або його уповноважених осіб.

У разі встановлення факту відсутності уповноваженої особи за місцем зберігання, яке внесено до Єдиного реєстру місць зберігання за договорами про надання послуг із складського зберігання, ця норма застосовується, якщо така уповноважена особа не з'явилася на місце зберігання протягом двох годин після встановлення такого факту посадовими особами податкового органу, що зафіксовано у відповідному акті.

До актів, передбачених цим пунктом, обов'язково долучається мультимедійна інформація щодо фіксації зазначених фактів технічними приладами та/або технічними засобами, що здійснюють або мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, та/або засобами фото- і кінозйомки, відеозапису.

У разі встановлення факту відсутності ліцензіата за місцезнаходженням дія всіх наявних у ліцензіата ліцензій припиняється.

У всіх оскаржуваних рішеннях про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності зазначена така підстава для прийняття органом ліцензування рішення про припинення дії ліцензії: факт відсутності ліцензіата за місцезнаходженням та/або за місцем провадження діяльності, встановлений контролюючим органом у ході перевірки та зафіксований у відповідному акті про відсутність ліцензіата або його уповноважених осіб (п.10 ч. 2, ст. 46 ЗУ).

Разом з тим, усупереч вимогам частини 3 статті 46 Закону №3817-ІХ у оскаржуваних рішеннях ГУ ДПС в Полтавській області не зазначено опису підстави (обґрунтування) для прийняття рішення. Так, у спірних рішеннях відповідачем лише процитовано пункт 10 частини 2 статті 46 Закону №3817-ІХ, який містить загальні підстави для прийняття органом ліцензування рішення про припинення дії ліцензії, не зазначено реквізитів акту про відсутність ліцензіата або його уповноважених осіб, не конкретизовано, чи встановлено відсутність ліцензіата, чи встановлено відсутність його уповноважених осіб, не конкретизовано, чи контролюючим органом встановлено факт відсутності ліцензіата за місцезнаходженням чи факт його відсутності за місцем провадження діяльності чи обидва ці факти.

Матеріалами справи підтверджено, що головним державним інспектором відділу обслуговування акцизних складів та податкових постів, контролю за виробництвом та обігом пального управління контролю за підакцизними товарами Хорольською Валерією Валеріївною та головним державним інспектором відділу обслуговування акцизних складів та податкових постів, контролю за виробництвом та обігом пального управління контролю за підакцизними товарами Ленюком Максимом Леонідовичем складено акт №685/16-31-09-02-01/43573977 від 06.08.2025 про відсутність ліцензіата (уповноважених осіб) ТОВ "КРЕМЕНЬ ОЙЛ" (код ЄДРПОУ 43573977) за місцем обігу пального, зазначеного в ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за відсутністю місць оптової торгівлі, у якому зазначено, що керуючись пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20, п. 75.1 ст. 75, пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80, п. 82.3 ст. 82 Податкового кодексу України від 02.12.10 №2755-УІ (зі змінами та доповненнями), ст. 72 Закону України від 18.06.2024 №3817-ІХ "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" наявності ліцензій, 06.08.2025 здійснено виїзд для пред'явлення направлення та вручення копії наказу на проведення фактичної перевірки за адресою провадження діяльності, що зазначена в ліцензії на право оптової торгівлі пальним, за відсутністю місць оптової торгівлі ТОВ «КРЕМЕНЬ ОЙЛ» (код ЄДРПОУ 43573977) за адресою: Полтавська область, м. Кременчук, вул. Перемоги, буд. 3. При виході на перевірку за вказаною вище адресою встановлено відсутність будь-яких посадових осіб ТОВ "КРЕМЕНЬ ОЙЛ" та ознак ведення фінансово-господарської діяльності. Адреса в Полтавській області, м. Кременчук, вул. Перемоги, буд. 3 являє собою п'ятиповерховий житловий будинок, де на першому поверсі зі сторони дороги знаходиться магазин "Оптовичок" та обмін валют. Під час перевірки застосовувалась фіксація зазначених фактів технічними засобами, що мають функції фотозапису, яка долучається до даного акту /том 1 а.с. 157, 238/.

Відповідачем надано до суду копії двох фотографій /том 1 а.с. 158, зворот а.с. 158/, які, як стверджує відповідач, є додатками до акту №685/16-31-09-02-01/43573977 від 06.08.2025.

Однак, з вказаних копій фотографій неможливо встановити дату (дати) здійснення фотозйомки, не можливо встановити якою особою та якими технічними приладами чи технічними засобами здійснювалася ця фотозйомка.

Акт №685/16-31-09-02-01/43573977 від 06.08.2025 також не містить відомостей про технічні прилади чи технічні засоби, за допомогою яких здійснювалося фотозйомка, та відомостей про те, якою особою здійснена фотозйомка.

Частинами 1, 4 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Відповідно до частини 4 статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За приписами статті 75 Кодексу адміністративного судочинства України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Таким чином, надані відповідачем до суду копії двох фотографій /том 1 а.с. 158, зворот а.с. 158/ не є належними, допустимими та достовірними доказами у розумінні Кодексу адміністративного судочинства України.

До акту відповідачем не долучена належна мультимедійна інформація щодо фіксації фактів відсутності ліцензіата за місцезнаходженням та/або за місцем провадження діяльності, що зазначені в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального технічними приладами та/або технічними засобами, що здійснюють або мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, та/або засобами фото- і кінозйомки, відеозапису, якою за законом мають підтверджуватися відповідні обставини, та долучення якої (мультимедійної інформації) до акту є обов'язком контролюючого органу в силу приписів статті 46 Закону №3817-ІХ.

Позивачем надано до суду договір суборенди частини нежитлового приміщення №Н/01.01.23-01, укладеного 01.01.2023 між позивачем ТОВ "КРЕМЕНЬ ОЙЛ" (орендар) та ТОВ "ОРП "ІНВЕСТ-АГРО" (орендодавець) /том 1 а.с. 30-31/, за умовами якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування частину нежитлового приміщення першого поверху, а саме: приміщення загальною площею 12 кв.м, розташоване у будівлі №3 за адресою: Полтавська область, м. Кременчук, вул. Перемоги (надалі - об'єкт оренди), для здіснення господарської діяльності орендаря. Передавання приміщення та майна, яке знаходиться в ньому в оренду здійснюється за актом приймання-передачі (пункти 2.1, 2.2 договору).

Відповідно до пункту 4.1 договору передбачено, що об'єкт оренди на умовах даного договору надається орендарю в оренду строком на період з моменту фактичної передачі об'єкта за актом приймання-передачі та діє до 31.12.2025 включно.

01.01.2023 між позивачем ТОВ "КРЕМЕНЬ ОЙЛ" (орендар) та ТОВ "ОРП "ІНВЕСТ-АГРО" (орендодавець) складено акт приймання-передачі до договору суборенди частини нежитлового приміщення №Н/01.01.23-01 /том 2 зворот а.с. 27, а.с. 28/ про те, що орендодавець передав, а орендар прийняв у строкове платне користування частину нежитлового приміщення, а саме: приміщення загальною площею 12 кв.м, розташоване у будівлі №3 за адресою: Полтавська область, м. Кременчук, вул. Перемоги.

Представник позивача надав до суду письмові пояснення про те, що ТОВ "КРЕМЕНЬ ОЙЛ" орендує одну кімнату, що розташована у приміщенні на першому поверсі в магазині "Оптовичок" /том 2 а.с. 25/.

Факт наявності на першому поверсі будинку, розташованого за адресою: Полтавська область, м. Кременчук, вул. Перемоги, 3, магазину "Оптовичок" зафіксований також в акті №685/16-31-09-02-01/43573977 від 06.08.2025.

Разом з тим, акт №685/16-31-09-02-01/43573977 від 06.08.2025 та копії фотографій, що додані до нього, не міститься відомостей про те, що перевіряючі заходили у приміщення магазину "Оптовичок", розташоване на першому поверсі будинку за адресою Полтавська область, м. Кременчук, вул. Перемоги, 3, та не виявили орендованого позивачем приміщення загальною площею 12 кв.м, розташованого на першому поверсі в магазині "Оптовичок".

Відповідно до пп. 1.4.5 п. 1.4 Розділу І «Організація роботи у разі неможливості проведення перевірки у зв'язку з відсутністю платника податків за місцезнаходженням» Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків, затверджених наказом Державної податкової служби України від 04.09.2020 №470, у разі коли при організації документальної планової та позапланової виїзної або фактичної перевірки встановлено неможливість її проведення (у тому числі у зв'язку з відсутністю платника податків (посадових осіб платника податків або його законних (уповноважених) представників) за податковою адресою та/або адресою об'єктів оподаткування) посадовими (службовими) особами територіального органу ДПС/апарату ДПС, невідкладно складається у двох примірниках у довільній формі та підписується акт про неможливість проведення перевірки, що засвідчує цей факт.

У такому акті рекомендується зазначати інформацію про дату встановлення факту та причини неможливості проведення перевірки (у тому числі у зв'язку з відсутністю платника податків (посадових осіб платника податків або його законних (уповноважених) представників) за податковою адресою та/або адресою об'єктів оподаткування, у зв'язку з отриманням інформації оператора поштового зв'язку щодо неможливості вручення платнику податків або повернення без вручення письмового запиту територіальному органу ДПС/апарату ДПС про надання пояснень та їх документальних підтверджень, надісланого такому платнику податків з метою організації перевірки тощо), податкова адреса та/або адреса об'єктів оподаткування платника податків, за якою встановлено відсутність платника, інформацію про підстави для проведення перевірки (реквізити наказу, направлень тощо - зазначаються у випадку, якщо факт неможливості проведення перевірки встановлено після їх оформлення) та інші фактичні обставини, що засвідчують такі факти.

До такого акта додаються матеріали, що підтверджують факти, наведені у такому акті.

Зазначений акт не пізніше наступного робочого дня після його складання реєструється у електронному Спеціальному журналі реєстрації актів.

Другий примірник акта про неможливість проведення перевірки разом з копіями матеріалів надсилається територіальним органом ДПС/апаратом ДПС платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

При цьому підрозділ органу ДПС, який здійснює (очолює) перевірку та встановив неможливість проведення перевірки у зв'язку з відсутністю платника податків (посадових осіб платника податків або його законних (уповноважених) представників) за податковою адресою, протягом 2 робочих днів з дня, наступного за днем складання цього акта, доповідною запискою повідомляє про це керівника (його заступника) відповідного органу ДПС та готує запит на встановлення місцезнаходження платника податків.

До запиту додаються копія акта про неможливість проведення перевірки у зв'язку з відсутністю платника податків за податковою адресою, копія наказу про проведення перевірки (у разі його складання) та інші документи (або їх копії), що підтверджують відсутність платника податків за місцезнаходженням.

Такий запит підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) органу ДПС, працівники якого здійснюють (очолюють) перевірку, реєструється та направляється у загальновстановленому порядку, визначеному відповідним нормативно-правовим актом до відповідного органу.

Зразок форми запиту наведено у додатку 5 до цих Методичних рекомендацій.

При отриманні органом ДПС від відповідного органу інформації щодо встановлення місцезнаходження платника податків, структурним підрозділом, який здійснює (очолює) перевірку (ініціатором запиту), вживаються заходи з організації та проведення перевірки платника податків.

Відповідач не надав до суду доказів формування доповідної записки, підготовки запиту на встановлення місцезнаходження платника податків, не надав матеріалів, що підтверджують факти, наведені у такому акті. Доказів здійснення телефонних дзвінків позивачу чи його уповноваженим представникам у день перевірки, до суду також не надано.

Вищевикладене свідчить, що посадовими особами контролюючого органу не були вжиті усі належні заходи щодо виявлення факту знаходження суб'єкта господарювання за місцезнаходженням та/або за місцем провадження діяльності, а акт про відсутність суб'єкта господарювання за місцезнаходженням був складений передчасно, до закінчення десятиденного строку на проведення фактичної перевірки, що розпочався з 06.08.2025.

Натомість, факт наявності ліцензіата за місцем провадження діяльності, що зазначені в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального, за адресою: Полтавська область, Лубенський район, вул. Хмари, 1, АЗС з магазином, підтверджено актом про результати фактичної перевірки від 08.08.2025 №11560/16-31-09-02-01/43573977 /том 1 а.с. 74-76/.

Факт наявності ліцензіата місцем провадження діяльності, що зазначені в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального, за адресою: Полтавська область, Миргородський район, село Гаркушинці, вул. Хорольська, 44, АЗС з магазином, підтверджено актом про результати фактичної перевірки від 31.07.2025 №11114/16-31-09-02-01/43573977 /том 1 а.с. 62-64/.

Факт наявності ліцензіата місцем провадження діяльності, що зазначені в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального, за адресою: Полтавська область, Миргородський район, м. Миргород, вул. Гоголя, 2/2-А, АЗС з магазином, підтверджено актом про результати фактичної перевірки від 31.07.2025 №11112/16-31-09-02-01/43573977 /том 1 а.с. 65-67/.

Факт наявності ліцензіата місцем провадження діяльності, що зазначені в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального, за адресою: Полтавська область, Лубенський район, село Новаки, автодорога Київ-Харків-Довжанський, 188 км+703 м з магазином, підтверджено актом про результати фактичної перевірки від 07.08.2025 №11492/16-31-09-02-01/43573977 /том 1 а.с. 68-70/.

Як вірно зазначив суд першої інстанції, не отримання платником податку поштової кореспонденції, що направляється контролюючим органом, зокрема, акта №685/16-31-09-02-01/43573977 від 06.08.2025, не є обставиною, з якою пункт 10 частини 2 статті 46 Закону №3817-ІХ пов'язує обов'язок органу ліцензування прийняти рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, тому суд критично оцінює доводи відповідача про те, що акт 12.08.2025 повернувся до контролюючого органу з відміткою про те, що адресат відсутній за вказаною адресою. Поряд з цим, суд звертає увагу і на ту обставину, що у серпні 2025 року позивач отримав іншу поштову кореспонденцію, зокрема, рекомендований лист, що надійшов позивачу з контролюючого органу за тією ж самою адресою: Полтавська область, м. Кременчук, вул. Перемоги, 3 /том 1 а.с. 35/.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Таким чином, ГУ ДПС у Полтавській області не доведено факту відсутності ліцензіата за місцезнаходженням та/або за місцем провадження діяльності, що зазначені в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального та/або Єдиному реєстрі ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, факт відсутності уповноваженої особи за місцем зберігання, яке внесено до Єдиного реєстру місць зберігання за договорами про надання послуг із складського зберігання, встановлений контролюючим органом у ході перевірки та зафіксований у відповідному акті про відсутність ліцензіата та/або його уповноважених осіб, що є підставою, передбаченою пунктом 10 частини 2 статті 46 Закону №3817-ІХ, для прийняття органом ліцензування рішення про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності.

З огляду на викладені обставини, з урахуванням наведених норм права, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо протиправності оскаржуваних рішень про припинення дії ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним та наявності підстав для задоволення позовних вимог.

Колегія суддів також зауважує, що Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) у рішенні від 10 лютого 2010 року у справі “Серявін та інші проти України» зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (далі - Конвенція) зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення. У справі “Трофимчук проти України» ЄСПЛ також зазначив, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не можна розуміти як вимогу детально відповідати на кожен довід. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

Відповідно до пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Наведена позиція ЄСПЛ також застосовується у практиці Верховним Судом, що, як приклад, відображено у постанові від 24.01.2020 (справа № 420/2921/19).

З огляду на такий підхід Європейського суду з прав людини до оцінки аргументів сторін, колегія суддів вважає, що ключові аргументи апеляційної скарги отримали достатню оцінку.

Відповідно до статті 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

За пунктом 1 частини першої статті 315 КАС України визначено, що за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

Згідно із статтею 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Оскільки доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому оскаржуване рішення слід залишити без змін.

Керуючись ст. ст. 243, 250, 311, 315, 316, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Полтавській області - залишити без задоволення.

Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.12.2025 по справі № 440/12370/25 залишити без змін .

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Суддя-доповідач В.В. Катунов

Судді З.Г. Подобайло І.М. Ральченко