26 березня 2026 року справа №360/1312/25
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Гаврищук Т.Г., суддів Блохіна А.А., Сіваченка І.В., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2025 року у справі № 360/1312/25 (головуючий І інстанції Чернявська Т.І.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, в якому просив:
- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, викладену у листі від 16 травня 2025 року №1200-0405-8/12294, щодо виплати ОСОБА_1 допомоги на поховання померлого батька ОСОБА_2 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити належний перерахунок пенсії померлого ОСОБА_2 станом на 2 листопада 2024 року відповідно до чинного законодавства на той час та здійснити виплату допомоги на поховання ОСОБА_1 відповідно до вимог частини 4 статті 61 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2025 року у задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення про задоволення позову в повному обсязі.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Позивач наголошує на тому, що він має право на отримання допомоги на поховання померлого батька у відповідності до вимог частини 4 статті 61 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Судом першої інстанції не враховано, що позивач не оскаржує факт невиплати пенсії батьку з боку Пенсійного фонду, а просив виплатити належну допомогу на поховання відповідно до вимог частини 4 статті 61 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивач також зазначає, що пункт 14-4 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України від 9 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» прийнято ВРУ вже після мого звернення до ГУ ПФУ (заява від 03.04.2025 року) про отримання допомоги на поховання та отримання попередньої відповіді ГУ ПФУ в Луганській області від 25.04.2025 за №1200-0405-8/10290.
Справа розглянута у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами відповідно до ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.
Апеляційний суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дійшов висновку про те, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.
Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що позивач 3 квітня 2025 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з заявою про виплату допомоги на поховання, додавши до неї визначений перелік документів.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 11 квітня 2025 року за № 1500-0203-9/75791 заяву з документами для виплати допомоги на поховання ОСОБА_1 у зв'язку зі смертю його батька, ОСОБА_2 , який перебував на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримував пенсію згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області.
Листом від 16 травня 2025 року № 1200-0405-8/12294 «Про відмову у оформленні та виплаті допомоги на поховання за померлого ОСОБА_2 » Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області відмовило позивачу у виплаті допомоги на поховання за померлого ОСОБА_2 у зв'язку з тим, що виплата пенсії ОСОБА_2 на момент смерті не здійснювалась.
Відповідно до інформації з пенсійної справи ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , останній до 2 листопада 2024 року перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області як отримувач пенсії за вислугу років, номер пенсійної справи - 13677, дата останнього нарахування пенсії - 31 жовтня 2014 року, місяць останньої виплати пенсії - листопад 2014 року (лише нарахування, виплату відкладено до з'ясування); загальна інформація про параметри: назва параметру: АТО, який діє з 1 грудня 2014 року, значення параметру - так, дата зміни - 17 листопада 2014 року; інформація щодо виплат: у період з січня 2014 року по листопад 2014 року нараховано пенсію до виплати у розмірі 1450,79 грн щомісячно; за переліком списків відомості: список № 2, тип виплати - виплата банком, банк - 10012/0971, рахунок - 26256510341239, інформація про блокування - заблоковано; пенсійна справа закрита у зв'язку зі смертю пенсіонера.
Рішенням Малиновського районного суду міста Одеси від 5 березня 2025 року у справі № 521/3329/25 заяву ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи - Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території задоволено:
- встановлено факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце смерті: АДРЕСА_1 (після декомунізації - Луганська область, Довжанський район, селище Новоганнівка, вул. Новобудівельна, будинок 1-A), яка настала ІНФОРМАЦІЯ_2 ;
- встановлено, що рішення про встановлення юридичного факту смерті, є підставою для органів державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації смерті особи;
- рішення суду підлягає негайному виконанню.
Згідно зі свідоцтвом про смерть від 26 березня 2025 року серії НОМЕР_1 , виданим Хаджибейським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 69 років, про що 26 березня 2025 року складено відповідний актовий запис за № 98, місце смерті - Україна, Луганська область, Довжанський район, село Новоганнівка.
Наведені обставини сторонами не оспорюються.
Закон України «Про поховання та похоронну справу» визначає загальні правові засади здійснення в Україні діяльності з поховання померлих, регулює відносини, що виникають після смерті (загибелі) особи, щодо проведення процедури поховання, а також встановлює гарантії належного ставлення до тіла (останків, праху) померлого та збереження місця поховання.
Згідно зі статтею 13 зазначеного Закону виконавцю волевиявлення померлого або особі, яка зобов'язалася поховати померлого, надається допомога на поховання.
Розмір допомоги на поховання та порядок її надання виконавцю волевиявлення померлого або особі, яка зобов'язалася поховати померлого, встановлює Кабінет Міністрів України, якщо інше не передбачено законом. Розмір допомоги на поховання не може бути меншим за розмір, визначений Кабінетом Міністрів України.
В межах спірних правовідносин судом встановлено, що померлий ОСОБА_2 перебував на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримував пенсію згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Частиною четвертою статті 61 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що в разі смерті пенсіонера членам його сім'ї або особі, яка здійснила його поховання, виплачується для цього допомога в розмірі тримісячної пенсії, але не менше п'ятикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Допомога на поховання не виплачується, якщо поховання пенсіонера здійснено за рахунок держави (частина п'ята статті 61 Закону № 2262-ХІІ).
Інших підстав для невиплати допомоги на поховання законодавством не передбачено.
Питання звернення за допомогою на поховання врегульовано пунктом 11 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затв. постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 02 березня 2023 року № 10-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (далі - Порядок № 3-1 в редакції, чинній на час звернення позивача з заявою про виплату допомоги на поховання) за приписами якого до заяви про виплату допомоги на поховання подаються такі документи:
1) витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання (додаток 14 до Інструкції з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 24 липня 2008 року № 1269/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25 липня 2008 року за № 691/15382) або довідка про смерть пенсіонера;
2) свідоцтво про смерть (у разі реєстрації смерті за межами України - інший документ, що підтверджує факт смерті, виданий компетентним органом іноземної держави);
3) у разі поховання осіб, які належать до категорії осіб, визначених статтею 14 Закону України «Про поховання та похоронну справу» - документи органу місцевого самоврядування (ритуальної служби) про те, що поховання пенсіонера не здійснювалось за рахунок держави.
Як встановлено судом та не заперечується сторонами, відповідачем було відмовлено позивачу у виплаті допомоги на поховання померлого батька ОСОБА_2 у зв'язку з тим, що виплата пенсії на момент смерті не здійснювалась.
Разом з цим, суд наголошує, що жодними нормами чинного законодавства не передбачено обмеження права особи на отримання допомоги на поховання померлого пенсіонера, у зв'язку з тим, що останньому було призупинено виплату пенсії при житті.
Відтак, колегія суддів вважає, що відповідачем безпідставно було відмовлено позивачу у виплаті допомоги на поховання померлого батька ОСОБА_2 .
З огляду на наведене порушені права позивача підлягають захисту шляхом задоволення позову, який гарантував би повне їх відновлення (п. 10 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України).
Правових підстав для невиплати позивачу допомоги на поховання пенсіонера судом не встановлено та відповідачем не наведено.
Обираючи спосіб захисту та відновлення порушеного права судом враховано те, що предметом спору є право позивача на виплату допомоги на поховання пенсіонера, а не її розмір, який чітко визначений законодавством, що не потребує його додаткового відображення в резолютивній частині рішення суду.
Щодо вимог позивача про здійснення перерахунку пенсії померлого ОСОБА_2 станом на 2 листопада 2024 року відповідно до чинного законодавства, колегія суддів зазначає, що правовідносини з приводу обчислення/перерахунку пенсії не допускають правонаступництва у випадку смерті пенсіонера, оскільки є правом, яке нерозривно пов'язане з певною фізичною особою.
За таких обставин, у задоволенні позову в цій частині слід відмовити.
Відповідно до положень ч.1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового судового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до частини шостої статті 139 КАС України якщо суд апеляційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.
Позивачем сплачено судовий збір за подання позовної заяви в сумі 968,96 грн. та апеляційної скарги в сумі 1453,44 грн. З огляду на задоволення позову, на користь позивача необхідно стягнути понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору за подання позову та апеляційної скарги.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2025 року у справі № 360/1312/25 - задовольнити частково.
Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2025 року у справі № 360/1312/25 - скасувати.
Прийняти нову постанову.
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, викладене у листі від 16 травня 2025 року № 1200-0405-8/12294, щодо відмови виплати ОСОБА_1 допомоги на поховання померлого батька ОСОБА_2 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 допомоги на поховання померлого батька ОСОБА_2 згідно частини четвертої статті 61 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ.
У задоволенні іншої частини позову - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (адреса 93404, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вул. Шевченко, 9 ЄДРПОУ 21782461) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: адреса АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір в сумі 2422,40 грн. (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні 40 копійок).
Повне судове рішення складено 26 березня 2026 року.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня проголошення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя: Т.Г. Гаврищук
Судді: А.А. Блохін
І.В. Сіваченко