Справа № 560/854/26
іменем України
27 березня 2026 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення №056650011429 від 13.11.2025, зобов'язати повторно розглянути заяву від 05.11.2025 та призначити пенсію відповідно до частини 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із зарахуванням до пільгового стажу за Списком №1 періодів роботи з 28.01.2013 по 31.01.2013, з 28.05.2013 по 31.05.2013, з 31.08.2013 по 31.08.2013, з 29.11.2013 по 30.11.2013, з 29.04.2014 по 30.04.2014, з 31.05.2014 по 31.05.2014, з 29.07.2014 по 31.07.2014, з 23.10.2014 по 31.10.2014, з 28.06.2015 по 30.06.2015, з 28.10.2015 по 31.10.2015, з 30.11.2015 по 30.11.2015, з 31.05.2016 по 31.05.2016, з 30.10.2016 по 31.10.2016, з 30.04.2017 по 30.04.2017, з 30.05.2017 по 31.05.2017, з 26.07.2017 по 31.07.2017, з 16.05.2018 по 21.05.2018, з 01.11.2018 по 08.11.2018, з 30.10.2019 по 31.10.2019, з 31.03.2022 по 31.03.2022, з 01.04.2022 по 22.04.2022, з 01.05.2022 по 24.05.2022, з 01.08.2022 по 01.08.2022, з 01.01.2023 по 01.01.2023, з 01.05.2023 по 02.05.2023, з 01.06.2023 по 01.06.2023, з 01.05.2023 по 02.05.2023, з 01.06.2023 по 01.06.2023, з 01.08.2023 по 02.08.2023, з 01.06.2024 по 09.06.2024, з 10.06.2024 по 20.06.2024, з 01.07.2024 по 31.08.2024, з 01.09.2024 по 27.09.2024, з 28.09.2024 по 30.09.2024, з 29.10.2024 по 31.10.2024, з 01.11.2024 по 08.11.2024, з 01.12.2024 по 06.12.2024, з 01.01.2025 по 16.01.2025, з 09.06.2025 по 10.06.2025. з 11.06.2025 по 11.06.2025, з 19.06.2025 по 19.06.2025, з 11.07.2025 по 12.07.2025, з 23.07.2025 по 23.07.2025 з розрахунку за кожен повний рік стажу роботи на провідних професіях 1 рік 3 місяці стажу робіт зі Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що пенсійний орган, розглядаючи його заяву про призначення пенсії на пільгових умовах, безпідставно вказав про зарахування всіх періодів роботи до пільгового стажу. Водночас, відповідно до розрахунку стажу за формою РС - право, зазначені вище періоди роботи фактично не були включені до пільгового стажу позивача.
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області відзив по справі не подало.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив таке.
05.11.2025 ОСОБА_1 звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 13.11.2025 №056650011429 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу для працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах - 25 років. Страховий стаж становить 20 років 4 місяці 7 днів. За доданими документами до страхового стажу не зараховано період навчання з 01.09.2000 по 09.06.2003 згідно з дипломом від 09.06.2003 НОМЕР_1 , оскільки період навчання перетинається з періодом роботи. Для зарахування періоду навчання до пільгового стажу необхідно надати уточнюючу довідку про тривалість навчання за денною формою, наявність перерв, та зазначити інформацію про присвоєння кваліфікації. Пільговий стаж на підземних роботах становить 21 рік 11 місяців 23 дні. До пільгового стажу зараховані усі періоди.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до ч.1 ст. 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-IV(далі Закон № 1058-IV) в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Загальні умови призначення пенсії за віком визначені в частині першій статті 26 Закону № 1058-IV. Водночас, відносини з приводу призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників врегульовані статтею 114 Закону № 1058-IV.
Відповідно до ч. 1 статті 114 Закону №1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Частиною 3 статті 114 Закону №1058 визначено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.
Особливості призначення пенсій на пільгових умовах згідно зі Списком №1 та Списком № 2 регламентовані у Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 (далі - Порядок №383).
Пунктом 3 Порядку №383 встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Пунктом 10 Порядку №383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637.
Згідно із cтаттею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 1, 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637, визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
За відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Згідно з пунктом 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.
Як вбачається зі змісту трудової книжки позивача, у період з 01.10.2012 по 20.06.2017 він працював у шахті, з 26.07.2017 по 02.05.2018 - прохідником підземним, з 16.05.2018 по 20.09.2018 - прохідником підземником, з 08.10.2018 по 21.10.2019 - прохідником підземним, з 30.10.2019 по 27.09.2024 - прохідником, з 29.10.2024 по 21.01.2025, з 27.01.2025 по 11.06.2025, з 19.06.2025 по 13.10.2025 та з 14.10.2025 - прохідником (а. с. 51-55)
Встановлено, що у спірному рішенні відповідач зазначив про зарахування усіх періодів роботи позивача до пільгового стажу, однак таке твердження не узгоджується з наявними у матеріалах справи доказами.
Так, з наданого позивачем розрахунку стажу за формою РС - право вбачається, що низка періодів, на які посилається позивач у позовній заяві (з 28.01.2013 по 31.01.2013, з 28.05.2013 по 31.05.2013, з 31.08.2013 по 31.08.2013, з 29.11.2013 по 30.11.2013, з 29.04.2014 по 30.04.2014, з 31.05.2014 по 31.05.2014, з 29.07.2014 по 31.07.2014, з 23.10.2014 по 31.10.2014, з 28.06.2015 по 30.06.2015, з 28.10.2015 по 31.10.2015, з 30.11.2015 по 30.11.2015, з 31.05.2016 по 31.05.2016, з 30.10.2016 по 31.10.2016, з 30.04.2017 по 30.04.2017, з 30.05.2017 по 31.05.2017, з 26.07.2017 по 31.07.2017, з 16.05.2018 по 21.05.2018, з 01.11.2018 по 08.11.2018, з 30.10.2019 по 31.10.2019, з 31.03.2022 по 31.03.2022, з 01.04.2022 по 22.04.2022, з 01.05.2022 по 24.05.2022, з 01.08.2022 по 01.08.2022, з 01.01.2023 по 01.01.2023, з 01.05.2023 по 02.05.2023, з 01.06.2023 по 01.06.2023, з 01.08.2023 по 02.08.2023, з 01.06.2024 по 09.06.2024, з 10.06.2024 по 20.06.2024, з 01.07.2024 по 31.08.2024, з 01.09.2024 по 27.09.2024, з 28.09.2024 по 30.09.2024, з 29.10.2024 по 31.10.2024, з 01.11.2024 по 08.11.2024, з 01.12.2024 по 06.12.2024, з 01.01.2025 по 16.01.2025, з 09.06.2025 по 10.06.2025, з 11.06.2025 по 11.06.2025, з 19.06.2025 по 19.06.2025, з 11.07.2025 по 12.07.2025, з 23.07.2025 по 23.07.2025) фактично не була включена до пільгового стажу, що безпосередньо вплинуло на визначення його загальної тривалості.
Суд встановив, що усі вказані спірні періоди є безпосереднім продовженням періодів, які вже зараховані відповідачем до пільгового стажу, і стосуються виконання роботи на тих самих посадах та з тими ж умовами праці.
Водночас, відповідач не навів конкретного переліку періодів, які фактично були зараховані або не зараховані до пільгового стажу позивача не зазначив мотивів неврахування окремих періодів роботи та не надав оцінки документам, що підтверджують виконання позивачем робіт за Списком №1. Фактично відповідач вибірково виключив частину періодів із пільгового стажу позивача без будь-яких пояснень та належного обґрунтування, що є нелогічним і неправомірним, оскільки немає підстав вважати, що умови праці або характер роботи змінювались. Протилежне відповідач не довів.
З огляду на зазначене, спірне рішення є необґрунтованим і таким, що прийняте без повного та всебічного з'ясування обставин, які мають безпосереднє значення для визначення права позивача на пільговий стаж.
У той же час, питання зарахування спірних періодів роботи до пільгового стажу потребує належної перевірки та оцінки наданих заявником документів, адже це не було зроблено пенсійним органом у визначений законом спосіб під час прийняття спірного рішення.
Зважаючи на це, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області необхідно зобов'язати повторно розглянути заяву позивача, зарахувати усі періоди підтвердженого страхового/пільгового стажу, які не були зараховані під час попереднього розгляду питання, та прийняти рішення щодо призначення пенсії з урахуванням висновків суду.
У адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи те, що відповідач не довів правомірність рішення і доводи позивача в частині не спростував, позов слід задоволити частково.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов - задоволити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №056650011429 від 13.11.2025, прийняте щодо ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05.11.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зарахувати усі періоди підтвердженого страхового/пільгового стажу, які не були зараховані під час попереднього розгляду питання, та прийняти рішення щодо призначення пенсії з урахуванням висновків суду.
У задоволенні решти вимог позову - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору в розмірі 1000 грн. за рахунок асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 27 березня 2026 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя І.С. Козачок