Харківський окружний адміністративний суд
61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
27 березня 2026 року № 520/1623/26
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаєва А.І. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в м.Харкові справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 ) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення інформації про виключення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ; місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) з військового обліку на підставі підпункту 6 пункту 6 статті 37 ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу» (в редакції, чинній на момент внесення запису) до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів у порядку визначеному Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів»;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 внести інформацію про виключення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ; місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) з військового обліку на підставі підпункту 6 пункту 6 статті 37 ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу» (в редакції, чинній на момент внесення запису) до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів у порядку визначеному Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_5 , на думку позивача, вчинено протиправні дії щодо невнесення інформації про виключення ОСОБА_1 з військового обліку на підставі підпункту 6 пункту 6 статті 37 ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу» (в редакції, чинній на момент внесення запису) до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів у порядку визначеному Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 29.01.2026 року залучено по справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії в якості відповідача ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_4 , подав до суду відзив на позов, в якому зазначив, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.
Відзив на позов від ІНФОРМАЦІЯ_2 до суду не надійшов.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_7 , що підтверджується витягом із застосунку «Резерв +» позивача.
Позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою від 21.11.2025, в якій просив внести інформацію про його виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів у порядку визначеному Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».
Вказану заяву направлено до ІНФОРМАЦІЯ_1 засобами поштового зв'язку, що підтверджується рекомендованим повідомлення про вручення поштового відправлення, описом вкладення та відстеження поштового відправлення з веб-сайту Укрпошти.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Згідно з ч.3 ст.1 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Порядок Взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього передбачено приписами статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу».
Так, позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою від 21.11.2025, в якій просив внести інформацію про його виключення з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів у порядку визначеному Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».
Вказану заяву направлено до ІНФОРМАЦІЯ_1 засобами поштового зв'язку, що підтверджується рекомендованим повідомлення про вручення поштового відправлення, описом вкладення та відстеження поштового відправлення з веб-сайту Укрпошти.
Зі змісту звернення позивача вбачається, що його подано в порядку Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».
Відповідно до ч.8 ст.5 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» органами ведення Реєстру є Міністерство оборони України, районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, центри рекрутингу Збройних Сил України, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.
Згідно з ч.9 ст.5 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Відповідно до ст.9 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Отже, позивач скористався своїм правом на звернення із заявою щодо внесення відомостей про виключення з обліку до Єдиного електронного реєстру військовозобов'язаних, призовників та резервістів.
Проте, відповідачем не надано жодних доказів розгляду звернення позивача та дослідження доданих до нього документів.
Таким чином, ІНФОРМАЦІЯ_4 допущено протиправну бездіяльність, що полягає у не розгляді заяви з доданими документами ОСОБА_1 від 21.11.2025 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення ОСОБА_1 з військового обліку.
Частиною другою статті 9 КАС України визначено, що суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З огляду на те, що відповідачем не було розглянуто заяви з додатками позивача, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягає у не розгляді заяви з доданими документами ОСОБА_1 від 21.11.2025 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення ОСОБА_1 з військового обліку та зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 розглянути заяву з доданими документами ОСОБА_1 від 21.11.2025 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення ОСОБА_1 з військового обліку.
Враховуючи те, що заяву позивача та додані документи не було розглянуто, суд приходить до висновку, що позовні вимоги щодо визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення інформації про виключення ОСОБА_1 з військового обліку на підставі підпункту 6 пункту 6 статті 37 ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу» (в редакції, чинній на момент внесення запису) до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів у порядку визначеному Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» та зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 внести інформацію про виключення ОСОБА_1 з військового обліку на підставі підпункту 6 пункту 6 статті 37 ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу» (в редакції, чинній на момент внесення запису) до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів у порядку визначеному Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», звернені на майбутнє та не підлягають задоволенню.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 ) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , що полягає у не розгляді заяви з доданими документами ОСОБА_1 від 21.11.2025 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення ОСОБА_1 з військового обліку.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 розглянути заяву з доданими документами ОСОБА_1 від 21.11.2025 щодо внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про виключення ОСОБА_1 з військового обліку.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Бабаєв А.І.