Рішення від 27.03.2026 по справі 520/33608/25

Харківський окружний адміністративний суд

61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2026 р. Справа № 520/33608/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитра Волошина, розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) щодо взяття ОСОБА_1 на військовий облік військовозобов'язаних;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) виключити ОСОБА_1 з військового обліку військовозобов'язаних.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила про протиправність дій відповідача щодо взяття її на військовий облік, оскільки не належить до категорії жінок, які підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних. Позивач уважає свої права порушеними, тому звернулася до суду з даним адміністративним позовом.

Ухвалою судді від 12.01.2026 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України, та запропоновано відповідачу надати відзив на позов. Запропоновано позивачу подати до суду відповідь на відзив, а відповідачу - заперечення протягом п'яти календарних днів з моменту отримання відповідних документів.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження доставлена сторонам по справі до електронного кабінету через підсистему "Електронний суд", що підтверджується довідками про доставку до електронного кабінету ЄСІТС.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 11.03.2026 витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_1 докази, на підставі яких ОСОБА_1 було взято на військовий облік військовозобов'язаних, зокрема, документи, що підтверджують наявність у неї медичної освіти, а також інші документи чи відомості, які слугували підставою для внесення відповідних даних до обліку; докази спорідненості фаху позивача з відповідною військово-обліковою спеціальністю. Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_1 надати до суду витребувані судом документи протягом п'яти календарних днів з дня отримання копії ухвали.

Копія ухвали про витребування доказів доставлена сторонам по справі до електронного кабінету через підсистему "Електронний суд", що підтверджується довідками про доставку до електронного кабінету ЄСІТС.

Представник відповідача, поза межами п'ятиденного строку, установленого ухвалою суду для надання витребуваних документів, надав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позивач з 01.05.2009 перебуває на обліку як військовозобов'язана в ІНФОРМАЦІЯ_4 . Вказує, що виключні правові та фактичні підстави як взяття на облік, так і зняття та виключення з нього визначені в статті 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", однак адміністративний позов не містить жодних правових підстав для виключення з військового обліку та жодних документальних підтверджень наявності таких підстав. На виконання ухвали суду повідомив, що на теперішній час доказів, на підставі яких ОСОБА_1 було взято на військовий облік військовозобов'язаних, зокрема, документи, що підтверджують наявність у неї медичної освіти, а також інші документи чи відомості, які слугували підставою для внесення відповідних даних до обліку; докази спорідненості фаху позивача з відповідною військово-обліковою спеціальністю в ІНФОРМАЦІЯ_5 відсутні. Просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Суддя 13.03.2026, 17.03.2026 та 26.03.2026 перебував на навчанні, з огляду на що розгляд справи здійснюється з урахуванням днів навчання та виконання відповідачем ухвали про витребування доказів від 11.03.2026.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом установлено такі обставини.

У червні 2006 позивач завершила навчання в Технікумі молочної промисловості Харківського національного технічного університету сільського господарства імені Петра Василенка за спеціальністю "Виробництво хліба, кондитерських, макаронних виробів і харчоконцентратів" і здобула кваліфікацію техніка-технолога, що підтверджується копією диплома серії НОМЕР_1 від 28.06.2006 (а.с.31).

У червні 2009 позивач закінчила Харківський державний університет харчування та торгівлі і отримала базову вищу освіту за напрямом підготовки "Харчова технологія та інженерія" та здобула кваліфікацію бакалавра, що підтверджується копією диплома серії НОМЕР_2 від 30.06.2009 (а.с.13).

У червні 2010 позивач закінчила Харківський державний університет харчування та торгівлі і отримала повну вищу освіту за спеціальністю "Технологія хліба, кондитерських, макаронних виробів і харчоконцентратів" та здобула кваліфікацію інженер-технолог, що підтверджується копією диплома серії НОМЕР_3 від 04.06.2010 (а.с.14).

Позивач у позовній заяві зазначає, що відповідно до військово-облікового документу вона має військове звання "солдат", військово-облікову спеціальність "879249 - молодший спеціаліст з медичною освітою, сестра медична (брат медичний). Указує, що паперовий документ військового обліку відсутній.

Із відомостей розширеного витягу з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів від 18.08.2025 убачається, що позивач перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) з 01.05.2009 (а.с.24).

Позивач звернулася до Міністерства оборони України із скаргою, в якій просила виключити її з військового обліку.

ІНФОРМАЦІЯ_6 листом від 17.10.2025 №5847/ВОБ повідомив позивача про те, що вона з 01.05.2009 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) як солдат запасу. На військовий облік було взято як військовозобов'язану, яка має медичну освіту. Встановити на даний час фактичні підстави взяття на військовий облік наразі неможливо. ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) подано запит до реєстру освіти щодо підтвердження або не підтвердження факту наявності медичної освіти. За умови відсутності медичної освіти до облікової картки будуть внесені відповідні зміни. Підстави для виключення з військового обліку відсутні, оскільки питання виключення з військового обліку регулюються ч. 6 ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (а.с.17-18).

Надаючи правову оцінку відносинам, які склались між сторонами спору, суд зазначає таке.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначення загальних засад проходження в Україні військової служби здійснює Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" №2232-ХІІ (далі за текстом - Закон № 2232-ХІІ, у редакції від 24.03.2009, станом на момент взяття позивача на військовий облік - 01.05.2009).

Відповідно до ч. 11 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» жінки, які мають фах, споріднений з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров'я, віком та сімейним станом, беруться на військовий облік військовозобов'язаних.

Жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час. У мирний час жінки можуть бути прийняті на військову службу тільки в добровільному порядку (за контрактом).

Відповідно до ч. 2 ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" взяттю на військовий облік військовозобов'язаних підлягають жінки, що належать до категорій, зазначених у частині одинадцятій статті 1 цього Закону.

Перелік спеціальностей, по одержанні яких придатні до військової служби жінки перебувають на військовому обліку, було затверджено постановою КМУ від 14 жовтня 1994 №711 (далі - Перелік, у редакції станом на момент взяття позивача на військовий облік - 01.05.2009).

Судом установлено, що у червні 2006 позивач завершила навчання в Технікумі молочної промисловості Харківського національного технічного університету сільського господарства імені Петра Василенка за спеціальністю "Виробництво хліба, кондитерських, макаронних виробів і харчоконцентратів" і здобула кваліфікацію техніка-технолога, що підтверджується копією диплома серії НОМЕР_1 від 28.06.2006 (а.с.31).

У червні 2009 позивач закінчила Харківський державний університет харчування та торгівлі і отримала базову вищу освіту за напрямом підготовки "Харчова технологія та інженерія" та здобула кваліфікацію бакалавра, що підтверджується копією диплома серії НОМЕР_2 від 30.06.2009 (а.с.13).

У червні 2010 позивач закінчила Харківський державний університет харчування та торгівлі і отримала повну вищу освіту за спеціальністю "Технологія хліба, кондитерських, макаронних виробів і харчоконцентратів" та здобула кваліфікацію інженер-технолог, що підтверджується копією диплома серії НОМЕР_3 від 04.06.2010 (а.с.14).

Даних щодо отримання позивачем освітніх спеціальностей, які передбачені Переліком, який затверджено постановою КМУ від 14.10.1994 №711, станом на момент взяття на військовий облік (01.05.2009) матеріали справи не містять.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року за №1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (надалі - Порядок № 1487, у редакції від 11.09.2025, станом на момент звернення позивача зі скаргою від 30.09.2025)), який визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном.

Відповідно до пункту 20 Порядку № 1487 військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.

Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».

Згідно з пунктом 22 Порядку № 1487 взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється відповідно до Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу».

Відповідно до пункту 79 Порядку № 1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема, але не виключно: здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього; виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

З 16 березня 2017 року діє Закон України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16 березня 2017 року за № 1951-VIII (далі - Закон №1951-VIII, у редакції від 11.09.2025, станом на момент звернення позивача зі скаргою від 09.07.2025), який визначає правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти).

Статтею 9 цього Закону №1951-VIII передбачено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Призовник, військовозобов'язаний та резервіст зобов'язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.

Як було установлено судом, позивач звернулася до Міністерства оборони України із скаргою, в якій просила виключити її з військового обліку.

ІНФОРМАЦІЯ_6 листом від 17.10.2025 №5847/ВОБ повідомив позивача про те, що вона з 01.05.2009 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) як солдат запасу. На військовий облік було взято як військовозобов'язану, яка має медичну освіту. Встановити на даний час фактичні підстави взяття на військовий облік наразі неможливо. ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) подано запит до реєстру освіти щодо підтвердження або не підтвердження факту наявності медичної освіти. За умови відсутності медичної освіти до облікової картки будуть внесені відповідні зміни. Підстави для виключення з військового обліку відсутні, оскільки питання виключення з військового обліку регулюються ч. 6 ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (а.с.17-18).

З метою встановлення фактичних підстав взяття позивача на військовий облік, ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 11.03.2026 витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_1 докази, на підставі яких ОСОБА_1 було взято на військовий облік військовозобов'язаних, зокрема, документи, що підтверджують наявність у неї медичної освіти, а також інші документи чи відомості, які слугували підставою для внесення відповідних даних до обліку; докази спорідненості фаху позивача з відповідною військово-обліковою спеціальністю. Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_1 надати до суду витребувані судом документи протягом п'яти календарних днів з дня отримання копії ухвали.

Представник відповідача, поза межами п'ятиденного строку, установленого ухвалою суду для надання витребуваних документів, надав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що на теперішній час доказів, на підставі яких ОСОБА_1 було взято на військовий облік військовозобов'язаних, зокрема, документи, що підтверджують наявність у неї медичної освіти, а також інші документи чи відомості, які слугували підставою для внесення відповідних даних до обліку; докази спорідненості фаху позивача з відповідною військово-обліковою спеціальністю в ІНФОРМАЦІЯ_5 відсутні.

Таким чином, станом на момент розгляду справи, докази, які б підтверджували підстави взяття позивача на військовий облік, у матеріалах справи відсутні.

Суд не приймає до уваги доводи представника відповідача про те, що адміністративний позов не містить жодних правових підстав для виключення позивача з військового обліку та жодних документальних підтверджень наявності таких підстав, з огляду на надання позивачем документів, які підтверджують наявність у неї спеціальностей, які не містяться у Переліку спеціальностей, по одержанні яких придатні до військової служби жінки перебувають на військовому обліку, зокрема, копію диплома серії НОМЕР_1 від 28.06.2006 (а.с.31), копію диплома серії НОМЕР_2 від 30.06.2009 (а.с.13) та копію диплома серії НОМЕР_3 від 04.06.2010 (а.с.14).

При цьому, отримання освіти за відповідними спеціальностями відбулось після взяття позивача на військовий облік.

Таким чином, відповідач протиправно та за відсутності належних підстав, передбачених Законом 2232-XII, взяв позивача на військовий облік військовозобов'язаних.

Наявними у справі доказами підтверджується, що у позивача відсутній фах, споріднений з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Кабінетом Міністрів України; відсутні військове звання "солдат" та військово-облікова спеціальність "879249 - молодший спеціаліст з медичною освітою, сестра медична (брат медичний); добровільно на військовий облік ніколи не ставала.

Доказів на спростування вказаних обставин відповідач у відповідності до приписів статті 77 КАС України до суду не надав.

Крім того, ІНФОРМАЦІЯ_6 листом від 17.10.2025 №5847/ВОБ повідомив позивача про те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) подано запит до реєстру освіти щодо підтвердження або не підтвердження факту наявності медичної освіти. За умови відсутності медичної освіти до облікової картки будуть внесені відповідні зміни (а.с.17-18).

Водночас, представником відповідача не надано до суду доказів подання запиту до реєстру освіти щодо підтвердження або не підтвердження факту наявності медичної освіти, як і не надано доказів наявності у позивача медичної освіти. При цьому, облікова картка позивача № НОМЕР_4 , яка була надана відповідачем разом із відзивом на позовну заяву, містить дані щодо перебування позивача на обліку з 01.05.2009 у ІНФОРМАЦІЯ_7 (Дергачі).

З огляду на викладене, суд доходить висновку про те, що відповідач протиправно вніс дані про позивачку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та поставив її на військовий облік військовозобов'язаних за відсутності належних підстав.

Відповідно до частини шостої статті 37 Закону № 2232-XII (у редакції від 22.09.2025, станом на момент звернення позивача зі скаргою від 30.09.2025) виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які: 1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими; 2) припинили громадянство України; 3) визнані непридатними до військової служби; 4) досягли граничного віку перебування в запасі; 5) були кандидатами для прийняття на військову службу за контрактом відповідно до частини десятої статті 20 цього Закону, але не були прийняті на військову службу за контрактом; 6) звільнені з військової служби за контрактом відповідно до підпунктів "й" або "к" пункту 3 частини п'ятої статті 26 цього Закону.

Наразі Закон №2232-XII не встановлює правових наслідків протиправної постановки на військовий облік військовозобов'язаних за відсутності належної підстави у вигляді виключення з військового обліку.

Разом із тим, відповідно до частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд ураховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Верховний Суд у постанові від 21.05.2025 у справі №280/2880/24 зазначив, що законодавець виокремлює поняття "зняття з військового обліку" та "виключення з військового обліку", при цьому, при знятті з військового обліку Законом передбачено можливість повторного взяття військовозобов'язаного на такий облік. З аналізу положень Закону № 2232-ХІІ висновується, що громадяни, які підлягають виключенню з військового обліку, втрачають статус військовозобов'язаного, в той же час зняті з військового обліку продовжують перебувати в статусі військовозобов'язаних (пункти 37, 39 постанови).

Оскільки частина шоста статті 37 Закону №2232-XII розрахована на випадки правомірного взяття на військовий облік військовозобов'язаних, зокрема жінок, відповідно до частини одинадцятої статті 1 Закону № 2232-XII, рішення про виключення позивачки з військового обліку має обумовлюватися встановленням факту протиправного взяття її на військовий облік.

З огляду на викладене вище, належним способом захисту порушених прав позивача є визнання протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо взяття ОСОБА_1 на військовий облік військовозобов'язаних та зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 виключити ОСОБА_1 з військового обліку військовозобов'язаних.

Суд звертає увагу, що відповідач в даному випадку не має дискреційних повноважень щодо виключення з військового обліку військовозобов'язаних позивачки, оскільки остання, в силу Закону №2232-XII, не підпадає під визначення військовозобов'язаних.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач належних доказів, що підтверджують правомірність взяття позивача на облік, до суду не подав.

Ураховуючи викладене вище, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо взяття ОСОБА_1 на військовий облік військовозобов'язаних.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 виключити ОСОБА_1 з військового обліку військовозобов'язаних.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 968,96 грн (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 копійок).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Дмитро ВОЛОШИН