Харківський окружний адміністративний суд
61700, м.Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код ЄДРПОУ: 34390710
м.Харків
27 березня 2026 року №520/24117/24
Харківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Лариси Мар'єнко, розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін у судове засідання адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач - ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:
1) визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області яка полягає у зупиненні виплати ОСОБА_1 збільшення основного розміру пенсії 25%, передбаченого п.1 Постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381;
2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області поновити нарахування та виплату ОСОБА_1 з 01.03.2024 року збільшення основного розміру перерахованої пенсії 25%, передбаченого п.1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що після перерахунку пенсії на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.05.2023 у справі №520/7718/23, відповідач перестав виплачувати збільшення основного розміру пенсії 25% встановлених постановою КМУ від 28.12.2011 №1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення". Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін у судове засідання за правилами статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Представник відповідача надіслав суду письмові пояснення у справі, в яких заперечував проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що виплачувати пенсію відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 з урахуванням її збільшення на 25% не має підстав.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст.229 КАС України.
Відповідно до частини 5 статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
Позивач - ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області. З 24.11.2021 року позивачу призначено пенсію по інвалідності ІІІ групи відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 року у розмірі 60% грошового забезпечення.
Згідно посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого 04.05.2017 Головним управлінням Національної гвардії України, позивач має статус учасника бойових дій.
Відповідно до виписки з акту огляду МСЕК серія 12ААБ №880298 від 31.01.2022 року позивач - особа з інвалідністю ІІІ групи, захворювання, пов'язаного з захистом Батьківщини. Інвалідність встановлена на строк до 01 лютого 2023 року.
Згідно протоколу перерахунку пенсії за пенсійною справою №2014031669-НГУ станом на 01.03.2022, позивачу виплачувалась збільшення основного розміру пенсії 25%, визначене постановою КМУ від 28.12.2011 №1381.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 25.05.2023 у справі №520/7718/23, яке набрало законної сили 03.11.2023, задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перевести ОСОБА_1 на пенсію за вислугу років відповідно до п."а" ч.1 ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби", із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії часу проходження служби на пільгових умовах з 13.03.2023 року.
На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.05.2023 у справі №520/7718/23, відповідачем переведено позивача на пенсію за вислугу років, внаслідок чого розмір пенсії збільшився з 60% до 70% грошового забезпечення, виплата доплати у розмірі 25% відповідно до постанови КМУ від 28.12.2011 №1381 припинено.
Вважаючи таку бездіяльність відповідача припинення виплати доплати до основного розміру пенсії у розмірі 25% відповідно до постанови КМУ від 28.12.2011 №1381 "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" протиправною, а свої права порушеними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступних підстав та мотивів.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною 3 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону (частини 1-2 статті 63 Закону №2262-XII).
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381 (далі - Постанова №1381) розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини 2 статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", статей 13 і 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків. Збільшення розмірів пенсій здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та інших доплат до пенсії.
Ключовою умовою для призначення набавки передбаченої пунктом 1 Постанови №1381, є саме наявність у особи статусу "особи з інвалідністю внаслідок війни".
Статус особи з інвалідністю внаслідок війни надається особам, які отримали інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх проведення, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (пункт 1 Порядку надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни особам, які отримали інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх проведення, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 вересня 2015 року №685 (Далі - Порядок).
Проміжним етапом отримання відповідного статусу є обстеження на визначення групи інвалідності МСЕК та висновок ВЛК для констатування зв'язку отриманих травм з безпосередньою участю особи в бойових діях (Відповідно до наказу Міністерства оборони України 14 серпня 2008 року № 402 "Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України").
Відповідно до Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року №302 у разі, якщо інвалідність встановлена, для отримання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни особа має право звернутися до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м.Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у місті (у разі їх утворення) рад за місцем реєстрації громадянина.
Особі з інвалідністю внаслідок війни видаються посвідчення з написом "Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни" та відповідний нагрудний знак відповідно до абзацу другого пункту 7 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року №302.
Даний статус надає право на отримання пільг відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Відтак, на підтвердження свого права на надбавку передбачену пунктом 1 Постанови №1381 позивач має підтвердити свій статус "особи з інвалідністю внаслідок війни", шляхом надання відповідного посвідчення.
Разом з тим, матеріали справи не містять посвідчення з написом "Посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни".
Суд зазначає, що виписка з акту огляду до довідки серії 12 ААБ №880298 від 31.01.2022 про встановлення ОСОБА_1 ІІІ групи інвалідності (захворювання, ТАК, пов'язаного із захистом Батьківщини), видана на строк до 01.02.2023.
Довідки МСЕК, виданої за результатами переогляду, якою продовжено статус особи з інвалідністю, захворювання, пов'язаного із захистом Батьківщини, позивачем відповідачу та суду не надавалась.
Щодо доводів представника позивача про те, що строк дії довідки серії 12 ААБ №880298 від 31.01.2022 про встановлення інвалідності автоматично продовжується на строк не пізніше шести місяців після припинення або скасування воєнного стану, суд зазначає таке.
Відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 08.03.2022 №225 "Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України" (в редакції чинній на момент спірних правовідносин), повторний огляд, строк якого припав на період дії воєнного стану на території України, переноситься на строк після припинення або скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців після його припинення або скасування за умови неможливості направлення:
осіб з інвалідністю та осіб, яким встановлено ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках), лікарсько-консультативною комісією на медико-соціальну експертизу відповідно до Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. №1317;
дітей з інвалідністю лікарем до лікарсько-консультативної комісії відповідно до Порядку встановлення лікарсько-консультативними комісіями інвалідності дітям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2013 №917 (Офіційний вісник України, 2013 р., №100, ст.3666).
При цьому інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) продовжується до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування періоду дії воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд.
У разі коли в індивідуальній програмі реабілітації особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю встановлений строк повторного огляду, що припав на період дії воєнного стану на території України, та в особи з інвалідністю відсутня можливість пройти медико-соціальну експертну комісію, а в дитини з інвалідністю - лікарсько-консультативну комісію закладу охорони здоров'я, їх індивідуальна програма реабілітації продовжується до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування періоду дії воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторний огляд і не отримано відповідну індивідуальну програму реабілітації.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що продовження строку дії довідки МСЕК про встановлення інвалідності/працездатності можливе лише за умови неможливості направлення осіб з інвалідністю на проходження медико-соціальної експертизи.
Представником позивача обставини неможливості проходження повторного огляду та докази на їх підтвердження не надано, у зв'язку з чим слід дійти висновку, що строк дії довідки МСЕК серії 12 ААБ №880298 від 31.01.2022 про встановлення позивачу інвалідності ІІІ групи сплив 01.02.2023 року.
Відтак, представник позивача дійшов хибних висновків щодо автоматичного продовження строку дії довідки МСЕК серії 12 ААБ №880298 від 31.01.2022.
Оскільки позивачем до органів пенсійного фонду України нової довідки огляду МСЕК про підтвердження інвалідності, пов'язаною з захистом Батьківщини не надано, у відповідача відсутні правові підстави для нарахування та виплати ОСОБА_1 з 01.03.2024 року збільшення основного розміру перерахованої пенсії 25%, передбаченого п.1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011 №1381.
Приписами ч.1 та ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, відповідачем доведено правомірність вчинених ним дій, у зв'язку з чим суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Витрати зі сплати судового збору не підлягають розподілу, оскільки позивач звільнений від його сплати на підставі пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір".
Керуючись ст.ст.19, 139, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд.5, 3 під.2 пов., м.Харків, 61700, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 з 24 лютого 2022 року був введений воєнний стан на території України, у зв'язку з бойовими діями на території м.Харків та Харківської області, повний текст рішення складено 27 березня 2026 року.
Суддя Лариса МАР'ЄНКО