Харківський окружний адміністративний суд
61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
про відкриття провадження в адміністративній справі
27 березня 2026 р. № 520/6403/26
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Ольга Горшкова, розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (відповідач-1), Пенсійного фонду України (відповідач-2) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати дії ГУ ПФУ в Харківській області щодо не розгляду звернень ОСОБА_1 поданих на підставі ЗУ Про звернення громадян 05.11.2025 року до Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області у строки визначені законодавством, з неналежною реєстрацією звернень такими що порушили мої права гарантовані ст.20 ЗУ Про звернення громадян;
- визнати дії ГУ ПФУ в Харківській області щодо не надання ОСОБА_1 відповідей по розгляду моїх звернень поданих на підставі ЗУ Про звернення громадян 05.11.2025 року до Управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області такими що порушили мої права гарантовані ст.40 Конституції України;
- визнати дії ГУ ПФУ в Харківській області щодо надання ОСОБА_1 у відповіді від 02.12.2025 року непотрібних мені роз?яснень щодо норм законодавства на мою заяву щодо порядку включення мене до отримувачів базової соціальної допомоги такими що порушили мої права гарантовані ст.40 Конституції України;
- визнати дії ПФУ щодо не розгляду скарги ОСОБА_1 15.12.2025 року поданої на підставі ЗУ Про звернення громадян у строки визначені законодавством, з неналежною реєстрацією Скарги такими що порушили мої права гарантовані ст.20 ЗУ Про звернення громадян;
- визнати дії ПФУ щодо не розгляду скарги ОСОБА_1 від 15.12. 2025 року поданої на підставі ЗУ Про звернення громадян у відповідності зі ст. 19 ЗУ «Про звернення громадян» такими що порушили мої права гарантовані ст. 40 Конституції України;
- зобов?язати ПФУ розглянути скаргу ОСОБА_1 від 15.12. 2025 року подану на підставі ЗУ Про звернення громадян у відповідності зі ст. 19 ЗУ «Про звернення громадян та ст. 40 Конституції України, з наданням відповіді на кожне з поставлених мною питань;
- зобов?язати ГУ ПФУ в Харківській області включити ОСОБА_1 до отримувачів базової соціальної допомоги з дня подання мною заяви про намір - а саме: 05.11.2025 року;
- зобов?язати ГУ ПФУ в Харківській області повторно розглянути питання про призначення субсидії ОСОБА_1 з урахуванням всіх обставин мого матеріального стану та використання витрат коштів спрямованих на придбання твердого палива;
- зобов?язати ГУ ПФУ в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05.11.2025 року щодо перерахунку пенсії з наданням обґрунтованої відповіді на доводи вказані у моїй заяві.
Відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Підпунктом 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, встановлюється ставка судового збору у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з частиною 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2026 рік" установлено у 2026 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2026 року - 3328,00 грн.
Як вбачається з позовних вимог, предметом позову у даній справі є п'ять вимог немайнового характеру та похідні від них, а отже ставка судового збору за подання даного позову становить 6656 грн.
Позивачем в позовній заяві викладено клопотання про звільнення від сплати судового збору, в обґрунтування якого позивач зазначила, що відповідно до відомостей з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору станом на 04 січня 2026 року, згідно яких за період з січня 2025 року по грудень 2025 року позивачем не отримано доходу.
Вирішуючи клопотання позивача, суддя зазначає наступне.
Так, за приписами частини першої статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Згідно з частиною першою статті 8 Закону України “Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, за таких умов:
1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу за попередній календарний рік фізичної особи, яка подає позовну заяву, іншу заяву, скаргу, апеляційну чи касаційну скаргу; або
2) особами, які подають позовну заяву, іншу заяву, скаргу, апеляційну чи касаційну скаргу, є:
а) військовослужбовці;
б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;
в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;
г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї;
ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або
3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю; або
4) заявником (позивачем) у межах справи про банкрутство (неплатоспроможність) є юридична або фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, яка перебуває у судових процедурах розпорядження майном, санації або реструктуризації боргів, за клопотанням арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, керуючого реструктуризацією) або боржника.
Частиною другою цієї ж статті закріплено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
З огляду на наведене, звільнення від сплати судового збору, його відстрочення чи розстрочення є дискреційним правом, а не обов'язком суду, можливість реалізації якого пов'язується з майновим станом особи.
Суд звертає увагу, що Законом № 3674-VI чітко визначено, як одну з умов для звільнення від сплати судового збору, обов'язок доведення заявником обставин, що розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.
Для звільнення від сплати судового збору заявник адміністративного позову має довести існування фінансових труднощів та такого майнового стану, що надає підстави вважати за можливе звільнити таку особу від сплати судового збору.
Суд враховує, що Законом № 3674-VI не містить вичерпного й чіткого визначеного переліку документів, які можливо вважати такими, що підтверджують майновий стан особи. У кожному конкретному випадку. Суд установлює можливість особи сплатити судовий збір на підставі поданих нею доказів щодо її майнового стану за своїм внутрішнім переконанням.
Аналогічна правова позиція міститься в постанові Верховного Суду від 16.03.2026 по справі 520/31230/25 та постановах Другого апеляційного адміністративного суду по справі 520/3533/26 від 16.03.2026, №520/31228/25 від 30.12.2025.
Оцінюючи фінансове становище особи, яка звертається до суду з вимогою про звільнення її від сплати судового збору, зменшення його розміру, надання відстрочки чи розстрочки в його сплаті, національні суди повинні встановлювати наявність у такої особи реального доходу (розмір заробітної плати, стипендії, пенсії, прибутку тощо), рухомого чи нерухомого майна, цінних паперів, можливості розпорядження ними без значного погіршення фінансового становища (пункт 44 рішення Європейського суду з прав людини від 25 липня 2005 року у справі «Княт проти Польщі» («Kniat v. Poland»), заява № 71731/01; пункти 63- 64 рішення Європейського суду з прав людини від 26 липня 2005 року у справі «Єдамскі та Єдамска проти Польщі» («Jedamski and Jedamska v. Poland»), заява № 73547/01).
На підтвердження заяви про звільнення від сплати судового збору, позивачем надано відомості з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору станом на 04.01.2026, згідно яких за період з січня 2025 року по грудень 2025 року позивачем не отримано доходу.
Враховуючи викладене, суд вважає за можливе задовольнити клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору.
Спір належить до юрисдикції адміністративних судів, має розглядатись в порядку адміністративного судочинства та підсудний Харківському окружному адміністративному суду.
Поданий адміністративний позов відповідає вимогам статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Перешкоди для відкриття провадження в адміністративній справі відсутні, підстав для повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження у справі немає.
Виходячи з положень ст.ст. 171, 257 КАС України, оскільки справа належить до справ незначної складності, позовну заяву належить розглядати за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно п.1 ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України, оскарження бездіяльності суб'єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідно до ч. 2 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Керуючись статтями 160, 161, 171, 257, 260, 261, 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
Відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (відповідач-1), Пенсійного фонду України (відповідач-2) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного провадження без виклику сторін.
Запропонувати відповідачам у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання копії ухвали про відкриття спрощеного провадження у справі подати до суду відзив на адміністративний позов разом з усіма доказами, що обґрунтовують доводи, які в ньому наведені або заяву про визнання позову та надати до суду докази надіслання (подання) копії відзиву іншим учасникам справи.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі знаходиться за посиланням: http://adm.hr.court.gov.ua/sud2070/.
Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі, та копію позовної заяви з додатками на адресу відповідача.
Роз'яснити особам, які беруть участь у справі, що вони мають права та обов'язки, визначені статтями 44, 47, 51, 131 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Ольга ГОРШКОВА