Рішення від 27.03.2026 по справі 520/1182/26

Харківський окружний адміністративний суд

61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2026 р. № 520/1182/26

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитро Волошин, розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Компані "Плазма" до Головного управління ДПС у Харківській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії

УСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Компані "Плазма" звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправними та скасувати рішення Комісії Головного управління Державної податкової служби в Харківській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №13439338/36226451 від 13.11.2025 про відмову в реєстрації розрахунку коригування № 5 від 18.08.2025 до податкової накладної № 384 від 21.06.2024;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати розрахунок коригування № 5 від 18.08.2025 до податкової накладної № 384 від 21.06.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою його фактичного подання.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що не погоджується з рішенням Головного управління ДПС у Харківській області №13439338/36226451 від 13.11.2025 про відмову в реєстрації розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яким Товариству з обмеженою відповідальністю "Компані "Плазма" відмовлено у реєстрації розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до податкової накладної №384 від 21.06.2024. Позивач уважає, що відповідачем неправомірно відмовлено в реєстрації розрахунку коригування, оскільки ним надано всі необхідні документи. Таким чином, позивач уважає, що оскаржуване рішення є неправомірним, необґрунтованим та безпідставним, у зв'язку з чим просить зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати розрахунок коригування.

Ухвалою судді від 26.01.2026 відкрито спрощене провадження в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України, та запропоновано відповідачам надати відзив на позов. Запропоновано позивачу подати до суду відповідь на відзив, а відповідачам - заперечення протягом п'яти календарних днів з моменту отримання відповідних документів. Витребувано у Головного управління ДПС у Харківській області відомості щодо подання Товариством з обмеженою відповідальністю "Компані "Плазма" пояснень із приводу зупинення реєстрації розрахунку коригування № 5 від 18.08.2025 до податкової накладної № 384 від 21.06.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних. Зобов'язано Головне управління ДПС у Харківській області подати до суду витребувані судом документи протягом п'ятнадцяти календарних днів із дня отримання копії даної ухвали.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження доставлена сторонам по справі до електронного кабінету через систему "Електронний суд", що підтверджується довідками про доставку до електронного кабінету ЄСІТС.

Представник Головного управління ДПС у Харківській області та ДПС України, відповідно до наданого до суду відзиву на позовну заяву, заперечували проти задоволення позовних вимог, зазначивши, що позовні вимоги є безпідставними та помилковими, а позов відповідно таким, що не підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Оскільки суддя 26.03.2026 перебував на навчанні, розгляд справи здійснюється у перший робочий день після закінчення навчання.

Дослідивши матеріали справи, суд установив такі обставини.

ТОВ "Компані "Плазма" пройшло передбачену законом процедуру державної реєстрації та набуло статусу юридичної особи з ідентифікаційним кодом 36226451.

Головним управлінням ДПС у Харківській області було прийнято рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №13439338/36226451 від 13.11.2025 (а.с.202-203, т.1).

Суд зазначає, що Податковий кодекс України є спеціальним законом з питань оподаткування та установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу.

Згідно з підпунктами "а", "б" пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України (у редакції від 05.10.2025) об'єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу/орендарю; постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.

База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів) (пункт 188.1 статті 188 Податкового кодексу України).

Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Згідно з пунктом 192.1 статті 192 Податкового кодексу України якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних: постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації; отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.

Таким чином, у випадку, зокрема, повернення товарів особі, яка її надала, платник податку з метою виправлення відповідних відомостей має право згідно з пунктом 192.1 статті 192 Податкового кодексу України скласти розрахунок коригування до податкової накладної. Такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку на додану вартість.

Із матеріалів справи вбачається, що ТОВ "Компані "Плазма" направлено на реєстрацію розрахунок коригування №5 від 18.08.2025 до податкової накладної №384 від 21.06.2024 на суму - 308550,00 грн, ПДВ - 61710,00 грн (а.с.154-155, т.1).

Проте, позивачем було отримано від Головного управління ДПС у Харківській області квитанцію від 10.09.2025 №1 про зупинення реєстрації розрахунку коригування №5 від 18.08.2025 з посиланнями на вимоги п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України. Зазначено, що розрахунок коригування на зменшення податкових зобов'язань до податкової накладної, складеної та зареєстрованої постачальником товарів/послуг на неплатника податку на додану вартість, подано для реєстрації в ЄРПН у термін, що перевищує 30 календарних днів з дня складення податкової накладної, зареєстрованої в ЄРПН без порушення граничних строків реєстрації, що відповідає п.6 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Запропоновано надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (а.с.156, т.1).

Відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11 грудня 2019 року №1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №1165, у редакції від 27.09.2025).

Згідно з приписами пункту 4 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пунктах 3 або 3-1 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку №1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Відповідно до вимог пункту 6 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, який склав та/або подав податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (крім розрахунку коригування, складеного відповідно до вимог підпунктів “б» і “в» підпункту 97.4 пункту 97 підрозділу 2 розділу ХХ “Перехідні положення» Кодексу). Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування (крім податкової накладної/розрахунку коригування, у яких відображена операція з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19-2 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність») встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку №1165).

Відповідно до пункту 10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520 (пункт 11 Порядку №1165).

Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 25 Порядку № 1165).

Механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 №520 (далі по тексту - Порядок №520, у редакції від 19.12.2024).

Відповідно до пунктів 2, 3, 4, 5, 6, 7, 9, 10 Порядку №520 Рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість (далі - платник податку) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» і «Про електронні довірчі послуги».

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою складання податкової накладної / розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».

Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Аналізуючи зазначені вище положення, суд зазначає, що законодавець визначив два етапи реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування: перший це зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, який є проміжним перед прийняттями рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування та другий, це сам етап прийняття рішення податковим органом.

Виходячи зі змісту вказаних норм, суд доходить висновку, що рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування приймається за результатами оцінки наданих підприємством документів.

Так, судом установлено, що контролюючим органом реєстрація розрахунку коригування №5 від 18.08.2025 була зупинена та запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, про що свідчить квитанція №1 від 10.09.2025 (а.с.156, т.1).

Судом установлено, що позивачем було подано пояснення №1109-1 від 11.09.2025 із доданими матеріалами у кількості 54 шт. (а.с.76-80, 81-160, 228, т.1).

Головним управлінням ДПС у Харківській області було направлено повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №13406324/36226451 від 30.10.2025 та запропоновано надати первинні документи щодо транспортування продукції, складських документів. Додаткова інформація: складські документи щодо обліку ТМЦ, щодо транспортування ТМЦ (а.с.182-184, т.1).

Позивачем було подано повідомлення про подання додаткових пояснень та копій документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено, та додатково долучено договір відповідального зберігання №0106-1 від 01.06.2024, акт №42 приймання-передачі від 21.06.2024, ОСВ по рахунку 281, картку рахунку 281 (а.с.164-166, т.1).

Комісією регіонального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних було прийнято рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №13439338/36226451 від 13.11.2025, у зв'язку з ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. Додаткова інформація: складські документи щодо обліку ТМЦ, щодо транспортування ТМЦ (а.с.202-203, т.1).

Позивачем було подано скаргу на рішення Комісії регіонального рівня ГУ ДПС в Харківській області №13439338/36226451 від 13.11.2025 про відмову в реєстрації розрахунку коригування в ЄРПН, із доданими матеріалами у кількості 28 шт. (а.с.191-195, т.1).

Рішенням за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі від 03.12.2025 №45299/36226451/2 залишено скаргу без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Підстави: ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням певних типових та галузевої специфіки, накладних (а.с.201, т.1).

Не погодившись із указаним рішенням, ТОВ "Компані "Плазма" звернулось до суду з даним позовом.

Судом установлено, що основним видом діяльності ТОВ "Компані "Плазма" є: код КВЕД 46.69 оптова торгівля іншими машинами й устатковуванням (основний).

Із матеріалів справи вбачається, що 21.06.2024 ТОВ "Компані "Плазма" виставлено рахунок на оплату по замовленню №61 від 21.06.2024 на загальну суму 1539723,42 грн, у тому числі ПДВ 256620,57 грн (а.с.12-14, т.1).

ТОВ "Компані "Плазма" 21.06.2024 відвантажило на користь ТОВ"ТЕХБУД ТОРГ" товар на загальну суму 1539723,42 грн у тому числі ПДВ 256620,57 грн, що підтверджується видатковою накладною №42 від 21.06.2024 та актом №42 приймання-передачі від 21.06.2024 (а.с.15-17, 20-23, т.1).

Реалізований товар зберігається на складі Товариства з обмеженою відповідальністю "Компані "Плазма" за адресою: м. Харків, вул. Академічна 1 відповідно до Договору відповідального зберігання №0106 від 01.06.2024 (а.с.140-141, т.1).

ТОВ "Компані "Плазма" було виписано податкову накладну №384 від 21.06.2024 на суму 1539723,42 грн, в т.ч. ПДВ 256620,57 грн., яка виписана за правилом першої події (відвантаження товару) та яку було внесено до Єдиного реєстру податкових накладних для її подальшої реєстрації та сплати ПДВ (а.с.185-189, т.1).

Указану податкову накладну було прийнято контролюючим органом, що підтверджується квитанцією №1 (а.с.190, т.1).

ТОВ "ТЕХБУД ТОРГ" було повернуто товар на користь ТОВ "Компані "Плазма" у зв'язку з невідповідністю товару технічним характеристикам відповідно до листа №3006-1 від 30.06.2025 (а.с.28, т.1), повернення постачальнику №22 від 30.06.2025 (а.с.29-31, т.1), акту приймання-передачі №42-1 (повернення) від 30.06.2025 (а.с.24-27, т.1).

ТОВ "Компані "Плазма" зареєстровано розрахунок коригування №2 від 30.06.2025, на загальну суму - 419239,45 грн, у тому числі ПДВ - 69873,24 грн (а.с.142-146, т.1).

Указаний розрахунок було прийнято контролюючим органом, що підтверджується квитанцією №1 (а.с.147, т.1).

ТОВ "ТЕХБУД ТОРГ" 30.06.2025 було повернуто товар на користь ТОВ "Компані "Плазма" у зв'язку з невідповідністю товару технічним характеристикам відповідно до листа №3006-2 від 30.06.2025 (а.с.33, т.1), повернення постачальнику №23 від 30.06.2025 (а.с.29-31, т.1), акту приймання-передачі №42-2 (повернення) від 30.06.2025 (а.с.32, т.1).

ТОВ "Компані "Плазма" зареєстровано розрахунок коригування №3 від 30.06.2025 на загальну суму - 392567,06 грн, у тому числі ПДВ - 65427,84 грн (а.с.148-149, т.1).

Указаний розрахунок було прийнято контролюючим органом, що підтверджується квитанцією №1 (а.с.150, т.1).

ТОВ "ТЕХБУД ТОРГ" 07.08.2025 було повернуто товар на користь ТОВ "Компані "Плазма" у зв'язку з невідповідністю товару технічним характеристикам відповідно до листа №0708-1 від 07.08.2025 (а.с.38), повернення постачальнику №24 від 07.08.2025 (а.с.40), акту приймання-передачі №42-3 (повернення) від 30.06.2025 (а.с.37, т.1).

ТОВ "Компані "Плазма" зареєстровано розрахунок коригування №4 від 07.08.2025, на загальну суму - 357656,90 грн, в тому числі ПДВ - 59609,48 грн (а.с.151-152, т.1).

Указаний розрахунок було прийнято контролюючим органом, що підтверджується квитанцією №1 (а.с.153, т.1).

ТОВ "ТЕХБУД ТОРГ" 18.08.2025 було повернуто товар на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Компані "Плазма" у зв'язку з невідповідністю товару технічним характеристикам відповідно до листа №1808-1 від 18.08.2025 (а.с.42), повернення постачальнику №25 від 18.08.2025 (а.с.39), акта приймання-передачі №42-4 (повернення) від 30.06.2025 (а.с.41, т.1).

ТОВ "Компані "Плазма" направлено на реєстрацію розрахунок коригування №5 від 18.08.2025 до податкової накладної №384 від 21.06.2024 на суму - 308550,00 грн, у тому числі ПДВ - 61710,00 грн (а.с.154-155, т.1).

Проте, контролюючим органом реєстрація розрахунку коригування №5 від 18.08.2025 була зупинена та запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, про що свідчить квитанція №1 від 10.09.2025 (а.с.156, т.1).

Як убачається з повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №13406324/36226451 від 30.10.2025 (а.с.182-184, т.1) та рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №13439338/36226451 від 13.11.2025 (а.с.202-203, т.1) підставою для зупинення реєстрації розрахунку коригування слугувало, зокрема, відсутність складських документів щодо обліку ТМЦ та транспортування ТМЦ.

Під час подання додаткових пояснень, ТОВ "Компані "Плазма" зазначено, що платником була надана уся первинна документація по постачанню продукції, крім розрахункових документів (а.с.163, т.1).

Щодо поданої платником податку первинної документації, у тому числі складських документів щодо обліку ТМЦ та транспортування ТМЦ.

Факт придбання реалізованого товару у ПП "Семенівський колорит" підтверджується договором поставки №07/09-20 від 07.09.2020 (а.с.117-119,т.1), видатковою накладною №29 від 17.09.2021 (а.с.72, т.1), видатковою накладною №35 від 20.09.2021 (а.с.73, т.1).

Факт сплати за отримані ТМЦ підтверджується виписками банку від 05.10.2021 (а.с.34-35, т.1), від 11.10.2021 (а.с.70-71, т.1) та від 07.10.2021 (а.с.43-45, т.1), видатковими накладними №57 від 22.09.2021 (а.с.74, т.1) та №58 від 24.09.2021 (а.с.75, т.1).

У поясненнях указано, що ТМЦ були транспортовані власними зусиллями на власному транспортному засобі, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу (а.с.157-158, т.1), посвідченням водія (а.с.159, т.1) та наказом про прийняття на роботу №22 від 01.07.2009 (а.с.160, т.1).

Щодо відсутності складських документів щодо обліку ТМЦ та транспортування ТМЦ (після повернення товару на підставі листа №1808-1 від 18.08.2025 (а.с.42, т.1)).

Як було установлено судом, на підставі листа №1808-1 від 18.08.2025 (а.с.42, т.1) було повернуто товар, внаслідок чого ТОВ "Компані "Плазма" було направлено на реєстрацію розрахунок коригування.

ТОВ "Компані "Плазма" вказало, що фактичного переміщення товару не відбувалось, у зв'язку з тим, що товар залишився на складі ТОВ "Компані "Плазма" на підставі договору відповідального зберігання №0106-1 від 01.06.2024, який було надано до контролюючого органу та безпосередньо до суду. Товарно-транспортні накладні не складались (а.с.140-141, 163, т.1).

Перебування товару на відповідальному зберіганні також підтверджується актом №42 приймання-передачі від 21.06.2024 (Додаток №42 до Договору відповідального зберігання №0106-1 від 01.06.2024) (а.с.231-234, т.1), оборотно-сальдовою відомістю по рахунку 281 (а.с.235, т.1) та карткою рахунку 281 (а.с.230, т.1).

Факт здійснення взаєморозрахунків між ТОВ "Компані "Плазма" та ТОВ "ТЕХБУД ТОРГ" підтверджується оборотно-сальдовою відомістю по рахунку 361 за 21.06.2024-18.08.2025 (а.с.46, т.1), карткою рахунку 361 за 21.06.2024-18.08.2025 (а.с.47-68, т.1) та актом звірки (а.с.69, т.1).

Окрім того, ухвалою судді від 26.01.2026 витребувано у Головного управління ДПС у Харківській області відомості щодо подання Товариством з обмеженою відповідальністю "Компані "Плазма" пояснень із приводу зупинення реєстрації розрахунку коригування № 5 від 18.08.2025 до податкової накладної № 384 від 21.06.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних. Зобов'язано Головне управління ДПС у Харківській області подати до суду витребувані судом документи протягом п'ятнадцяти календарних днів із дня отримання копії даної ухвали.

Представником відповідачів було надано до суду відзив на позовну заяву, до якого долучено витребувані документи, зокрема, повідомлення про подання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1 від 06.11.2025 та відповідні пояснення (а.с.228-229, 236-238, т.1), картку рахунку 281 за 01.09.2021-18.08.2025 (а.с.230, т.1), акт приймання-передачі №42 від 21.06.2024 (а.с.231-234, т.1), оборотно-сальдову відомість по рахунку 281 за 01.09.2021-18.08.2025 (а.с.235, т.1) та договір відповідального зберігання №0106-1 від 01.06.2024 (а.с.239-240, т.1).

При цьому, суд зазначає, що поданий відповідачами відзив на позовну заяву не містить належного обґрунтування правомірності зупинення реєстрації розрахунку коригування до податкової накладної. Зокрема, відзив зводиться виключно до формального викладення норм податкового законодавства без урахування конкретних обставин справи. Відповідач не навів жодних фактичних обставин, які б свідчили про наявність визначених законодавством підстав для зупинення реєстрації розрахунку коригування.

Суд зазначає, що вказані первинні документи та пояснення стосовно здійсненої господарської операції позивачем було надано до контролюючого органу, що підтверджується матеріалами справи та не заперечується сторонами по справі.

Доказів наявності ознак фіктивності в діяльності контрагенту позивача, нікчемності або недійсності угод укладених позивачем з вказаним контрагентом або відсутності реального характеру цієї операції матеріали справи не містять, а відповідачем таких доказів до суду не надано.

Відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" (у редакції від 03.09.2024) підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Таким чином, ураховуючи викладене вище, надані позивачем до контролюючого органу, а також до суду, первинні бухгалтерські документи підтверджують настання обставин, з якими закон пов'язує виникнення податкових зобов'язань та права виписки розрахунку коригування позивачем.

Відтак, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення комісії Головного управління ДПС у Харківській області про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №13439338/36226451 від 13.11.2025, яким ТОВ "Компані "Плазма" відмовлено у реєстрації розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних по операції з контрагентом ТОВ "ТЕХБУД ТОРГ" є необґрунтованим, оскільки платником податків надано всі необхідні документи, які засвідчують факт здійснення господарських операцій за розрахунком коригування, у реєстрації якої було відмовлено, а тому є таким, що підлягає скасуванню, а вимога зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування №5 від 18.08.2025, складений Товариством з обмеженою відповідальністю "Компані "Плазма", є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

З наданих до матеріалів справи документів та документів, які надавались контролюючому органу, було можливо встановити підстави для складання та направлення на реєстрацію спірного розрахунку коригування.

При цьому, суд уважає за необхідне зазначити, що всі сумніви та протиріччя контролюючого органу щодо дотримання позивачем вимог податкового законодавства України під час здійснення господарської діяльності повинні досліджуватися шляхом проведення перевірок такого платника податків, за умови наявності підстав для її проведення визначених ПК України, а не шляхом блокування реєстрації податкової накладної.

Крім того, суд ураховує позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 07.12.2022 по справі №500/2237/20, в якій зазначено, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації розрахунку коригування, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.

У постанові від 16 лютого 2023 року по справі №380/7648/22 Верховний Суд дійшов висновку, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної (розрахунку коригування), контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій платника податку на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України.

Отже, предметом розгляду повинна бути стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації розрахунку коригування, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентами.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд ураховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Суд указує, що відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, суд уважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі суд ураховує, що відповідно до положень частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Компані "Плазма" (просп. Академіка Курчатова, буд. 12, офіс 132, м. Харків, 61108, ЄДРПОУ 36226451) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46, м. Харків, 61057, ЄДРПОУ 43983495), Державної податкової служби України (площа Львівська, буд. 8, м. Київ, 04053, ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління Державної податкової служби у Харківській області №13439338/36226451 від 13.11.2025 про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування №5 від 18.08.2025, складений та поданий на реєстрацію ТОВ "Компані "Плазма", днем його надходження.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Компані "Плазма" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області суму сплаченого судового збору у розмірі 1664,00 грн (одна тисяча шістсот шістдесят чотири гривні).

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Компані "Плазма" за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України суму сплаченого судового збору у розмірі 1664,00 грн (одна тисяча шістсот шістдесят чотири гривні).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Дмитро ВОЛОШИН