Рішення від 27.03.2026 по справі 500/7074/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/7074/25

27 березня 2026 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд у складі судді Чепенюк О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідач ), у якому просить:

визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо невнесення відомостей про проходження ОСОБА_1 військово-лікарської комісії у квітні 2022 року до ЄДР “Оберіг» та системи “Резерв+»;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 внести до ЄДР “Оберіг» та системи “Резерв+» відомості про проходження позивачем ВЛК у квітні 2022 року з відповідним висновком.

Позов обґрунтовано тим, що позивач проходив медичних огляд військово-лікарською комісією (далі - ВЛК) у квітні 2022 року в місті Тернопіль, за результатами якого постановлено висновок про його придатність до військової служби, проте відомості про проходження ВЛК у 2022 році не були внесені ІНФОРМАЦІЯ_2 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр), системи «Оберіг» та не відображаються у застосунку «Резерв+».

З метою внесення актуальних відомостей позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 та ІНФОРМАЦІЯ_4 з відповідними заявами, проте відомості про проходження ВЛК у 2022 році так і не внесені, а у відповідь ІНФОРМАЦІЯ_2 зазначив, що висновок ВЛК має строк дії один рік, і з цієї причини внесення відомостей до реєстрів не здійснюється.

Ще позивач вказує, що до 24.02.2022 існував статус «обмежено придатний». Особи, які мали такий статус, після введення воєнного стану зобов'язані були пройти повторну військово-лікарську комісію для визначення актуального ступеня придатності. ОСОБА_1 виконав цей обов'язок та пройшов ВЛК у 2022 році в місті Тернопіль.

Водночас у Реєстрі залишалися відомості про проходження позивачем ВЛК у місті Дніпро 02.09.2015 з визначенням щодо нього «обмежено придатний». Саме через відсутність у Реєстрі інформації про ВЛК 2022 року ІНФОРМАЦІЯ_5 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_6 ) керувався застарілими даними 2015 року. У результаті цього 26.08.2025 ІНФОРМАЦІЯ_6 оголошено позивача у розшук з формулюванням: «Не пройшли (відмовились від проходження) ВЛК».

Позивач вважає, що якби ІНФОРМАЦІЯ_2 належним чином виконав свій обов'язок та вніс відомості про проходження ВЛК у 2022 році до системи «Оберіг» та «Резерв+», оголошення його у розшук не відбулося б. Бездіяльність відповідача безпосередньо призвела до негативних правових наслідків для позивача та порушення його прав, через що він звернувся до суду.

Ухвалою суду від 01.01.2026 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у цій справі, постановлено судовий розгляд справи проводити суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

20.02.2026 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач проти позову заперечує. Представник ІНФОРМАЦІЯ_3 зазначив, що 11.04.2022 позивач з метою визначення ступеня придатності до військової служби пройшов медичний огляд військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 . За результатами його проходження видано довідку ВЛК №33/4123 та визнано позивача придатним до військової служби, один примірник довідки ВЛК видано позивачу. У зв'язку з відсутністю технічної можливості, на той момент, відомості про проходження ВЛК не були занесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

На даний час ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_7 через це внести до Реєстру відомості про проходження позивачем військово-лікарської комісії 11.04.2022, оформленої довідкою №33/4123, ІНФОРМАЦІЯ_2 фізично та технічно не є можливим.

Ще представник відповідача зазначив, що направив позивачу дублікат довідки ВЛК №33/4123 з метою внесення відомостей про проходження ним військово-лікарської комісії за місцем перебування на військовому обліку, та просить у позові відмовити.

Ухвалою суду від 20.02.2026 задоволено клопотання ІНФОРМАЦІЯ_3 та продовжено строк для подання відзиву на позовну заяву до 20.02.2026 (включно). Цією ж ухвалою продовжено строк розгляду справи до тридцяти днів.

У відповіді на відзив позивач зазначив, що відповідач визнає факт ВЛК та наявність документів, однак результат/відомості у Реєстрі відсутні, що й обумовлює спір, та є наслідком бездіяльності/неналежної організації виконання повноважень відповідачем. Посилання на “інший ТЦК за місцем обліку» не звільняє відповідача від обов'язку належних дій, перебування на військовому обліку в іншому ТЦК не спростовує обов'язку відповідача діяти належним чином як органу, при якому проводилась ВЛК та сформовано первинні документи.

Ще зазначає, що якщо внесення/актуалізація відомостей у Реєстрі технічно здійснюється ТЦК за місцем обліку, то ІНФОРМАЦІЯ_2 зобов'язаний щонайменше: офіційно (службово) передати/направити до ТЦК за місцем обліку позивача ( АДРЕСА_1 ) необхідні документи та відомості про проходження позивачем ВЛК 11.04.2022; забезпечити належну взаємодію між ТЦК, щоб відомості були внесені до Реєстру, а не перекладати цей обов'язок на громадянина. Надання позивачу дубліката довідки у вигляді копії не є належним усуненням порушення.

У відповіді на відзив позивач просив визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_3 щодо невнесення/незабезпечення внесення відомостей про проходження ним ВЛК у квітні 2022 року (11.04.2022, довідка № 33/4123) до ЄДР «Оберіг» та забезпечення їх відображення в «Резерв+» та зобов'язати відповідача вчинити дії, необхідні для фактичного внесення/забезпечення внесення цих відомостей до ЄДР «Оберіг» та їх відображення в «Резерв +», а саме: офіційно (службовим листом/через належні канали взаємодії) направити до ТЦК та СП за місцем його військового обліку ( ІНФОРМАЦІЯ_8 ) пакет документів і відомостей, що підтверджують проходження ним ВЛК 11.04.2022 та висновок ВЛК (довідка № 33/4123, витяг(и) з книги протоколів, інші наявні матеріали), з вимогою внесення відповідних відомостей до ЄДР «Оберіг» та їх відображення в «Резерв+».

Інший заяв по суті справи до суду не надходило.

Суд, перевіривши доводи учасників справи, викладені у заявах по суті справи, письмовими доказами, встановив такі обставини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , зареєстрований за адресою місця проживання: АДРЕСА_2 , фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_3 .

Матеріали справи містять копію довідки ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 від 11.04.2022 за №33/4123, відповідно до якої проведено медичний огляд ОСОБА_1 та на підставі статті 61в графи ІІ Розкладу хвороб, графи 3-7 ТДВ «Б» його визнано придатним до військової служби. Обставини проходження медичного огляду 11.04.2022 також підтверджуються копією витягу з Книги протоколів засідань Тернопільської військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_10 з результатами медогляду військовозобов'язаних, у тому числі з відомостями про проходження медичного огляду позивачем, запис під №33/4123.

Відповідно до відомостей облікової картки з системи «Оберіг» та відомостей Реєстру, сформованих з застосунку "Резерв+", ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку з 03.09.2015 у ІНФОРМАЦІЯ_7 , вид обліку «рядовий, сержантський і старшинський склад запасу», ВЛК пройшов 02.09.2015, визнаний непридатним у мирний час, обмежено придатним у воєнний час, користується правом на відстрочку до 03.05.2026 (має батька або матір з інвалідністю), є порушником правил військового обліку з 26.08.2025 через непроходження військово-лікарської комісії (пункт 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист»).

05.09.2025 позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив надати копію висновку ВЛК щодо нього та внести інформацію про проходження ним медичного огляду до системи «Оберіг.

У відповіді ІНФОРМАЦІЯ_3 на цю заяву зазначено, що строк дії довідки з висновком ВЛК становить один рік, а тому враховуючи втрату нею чинності рекомендувалося заявнику пройти медичний огляд ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо невнесення відомостей про проходження ним ВЛК 11.04.2022 до Реєстру, у зв'язку з чим звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд застосовує такі правові положення.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25.03.1992 №2232-XII «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон №2232-ХІІ).

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку (частина 3 статті 1 Закону №2232-ХІІ).

Приписами частини 1 статті 34 Закону №2232-ХІІ передбачено, що персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

За містом пунктів 2, 3 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022 (далі - Порядок №1487), чинного з 05.01.2023, військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - інші військові формування) особовим складом у мирний час та в особливий період. Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів. Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (пункт 20 Порядку №1487).

Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів сформовані у додатку 2 до Порядку №1487. За змістом пункту 1 цих Правил (в редакції на час звернення позивача до суду з цим позовом) призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні:

1) перебувати на військовому обліку:

за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов'язані розвідувальних органів - у відповідному підрозділі розвідувального органу). Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад;

за місцем роботи (навчання) - в центральних і місцевих органах виконавчої влади, в інших державних органах, в органах місцевого самоврядування, в органах військового управління (органах управління), військових частинах (підрозділах) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органах спеціального призначення, на підприємствах, в установах, організаціях, закладах освіти, закладах охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності;

2) прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів;

4) проходити медичний огляд та лікування в закладах охорони здоров'я згідно з рішеннями комісій з питань взяття на військовий облік, направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарських комісій районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я СБУ, а у розвідувальних органах - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії розвідувальних органів;

5) проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі, проходити службу у військовому резерві;

7) особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік;

8) у випадку зміни персональних даних, зазначених у пунктах 7 та 7-1 частини першої статті 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», повідомляти про такі зміни в семиденний строк через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або особисто шляхом прибуття до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу (для військовозобов'язаних та резервістів СБУ чи розвідувальних органів - до відповідного органу СБУ чи розвідувального органу України). Такі персональні дані можуть повідомлятися не частіше ніж один раз на сім днів через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;

9) негайно повідомляти районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, органам СБУ, відповідним підрозділам розвідувальних органів за місцем військового обліку про втрату військово-облікового документа;

10) звіряти не рідше одного разу на п'ять років власні персональні дані з обліковими даними районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів;

11) подавати щороку до 1 жовтня до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки документи, що підтверджують право громадян на відстрочку від призову на базову військову службу.

До введення в дію цих Правил військового обліку діяв Порядок організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних, затверджений наказом Міністра оборони України від 07.12.2016 № 921 (далі - Порядок №921), чинний до 05.01.2023. Додаток 1 до цього Порядку №921 містив Правила військового обліку призовників і військовозобов'язаних.

Відповідно до пункту 56 Порядку №921, районні (міські) військові комісаріати, серед іншого, організовують та ведуть військовий облік на відповідній території; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників і військовозобов'язаних у випадках, передбачених законодавством; виявляють призовників і військовозобов'язаних, які проживають (перебувають) на відповідній території, проте не перебувають на військовому обліку. Взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників і військовозобов'язаних у районних (міських) військових комісаріатах здійснюється за їх особистої присутності. При цьому взяття на військовий облік, зняття або виключення з нього здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України та військово-облікових документів, визначених у пункті 16 цього Порядку. Про взяття призовників і військовозобов'язаних на військовий облік, зняття та виключення з нього в їх військово-облікових документах проставляються відповідні відмітки. У разі відсутності у призовників і військовозобов'язаних військово-облікових документів районні (міські) військові комісаріати беруть їх на військовий облік, знімають або виключають з нього лише після відновлення зазначених документів.

У свою чергу пункт 16 Порядку №921 визначав, що військовий облік ведеться на підставі паспорта громадянина України та таких військово-облікових документів: для призовників - посвідчення про приписку до призовної дільниці; для військовозобов'язаних - військового квитка або тимчасового посвідчення.

Змістом пункту 58 Порядку №921 органи, що здійснюють реєстрацію місця проживання фізичних осіб: здійснюють реєстрацію (зняття з реєстрації) місця проживання призовників і військовозобов'язаних лише в разі наявності в їх військово-облікових документах позначок районних (міських) військових комісаріатів про зняття з військового обліку або перебування на військовому обліку за місцем проживання (додаток 15); надсилають щомісяця до 5 числа до районних (міських) військових комісаріатів повідомлення про реєстрацію (зняття з реєстрації) місця проживання призовників і військовозобов'язаних (додаток 16); повідомляють про місце перебування зареєстрованих призовників і військовозобов'язаних на запити районних (міських) військових комісаріатів (додаток 17); надсилають у двотижневий строк до районних (міських) військових комісаріатів або органів місцевого самоврядування, що ведуть військовий облік, повідомлення про осіб, які отримали громадянство України і повинні бути взяті на військовий облік (додаток 18); надають районним (міським) військовим комісаріатам допомогу у прийнятті призовників і військовозобов'язаних на військовий облік, здійснення контролю за виконанням ними правил військового обліку та виявлення призовників і військовозобов'язаних, які порушують зазначені правила. Повідомлення про виявлення таких осіб надсилаються до районних (міських) військових комісаріатів.

Відповідно до пункту 1 Правила військового обліку призовників і військовозобов'язаних (додаток №1 до Порядку №921) призовники і військовозобов'язані повинні:

перебувати на військовому обліку за місцем проживання у районних (міських) військових комісаріатах, за місцем роботи (навчання) на підприємствах, в установах, організаціях, виконавчих комітетах сільських, селищних та міських рад, а також у разі тимчасового вибуття за межі України за місцем консульського обліку в дипломатичних установах України;

прибувати за викликом районних (міських) військових комісаріатів на збірні пункти, призовні дільниці у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках або розпорядженнях районних (міських) військових комісаріатів), для взяття на військовий облік та визначення призначення на воєнний час, оформлення військово-облікових документів, приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних;

не змінювати місце фактичного проживання (перебування) з моменту оголошення мобілізації, а у воєнний час не виїжджати з місця проживання без дозволу військового комісара районного (міського) військового комісаріату, відповідних керівників СБУ або Служби зовнішньої розвідки;

проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії районних (міських) військових комісаріатів;

проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі;

особисто у семиденний строк прибувати до районних (міських) військових комісаріатів з паспортом громадянина України і військово-обліковими документами для зняття з військового обліку в разі вибуття в іншу місцевість до нового місця проживання, у службові відрядження, на навчання, у відпустку чи на лікування (строком понад три місяці за межі України), у разі зміни місця проживання в межах міста з переїздом на територію іншого адміністративного району;

особисто повідомляти у семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), освіти, місця роботи і посади;

негайно повідомляти районним (міським) військовим комісаріатам за місцем військового обліку про втрату військово-облікового документа;

подавати щороку до 1 жовтня до районних (міських) військових комісаріатів документи, що підтверджують право призовників на відстрочку від призову на строкову військову службу.

Отож, наведені вище положення в частині військового обліку військовозобов'язаних вказують на те, що військовий облік військовозобов'язаних ТЦК та СП ведеться за зареєстрованим місцем проживання особи.

Оскільки зареєстроване місце проживання ОСОБА_1 в місті Дніпрі, то відповідно там з 03.09.2015 позивач і перебуває на військовому обліку.

Водночас після введення воєнного стану в Україні згідно з Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який затверджений Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 значна кількість громадян змінювала своє місце проживання.

Тернопільським міським головою 27.02.2022 було прийнято розпорядження №51 «Про постановку на військовий облік громадян України чоловічої статі віком від 18-60 років».

За змістом розпорядження Тернопільського міського голови від 27.02.2022 №51 «Про постановку на військовий облік громадян України чоловічої статі віком від 18-60 років» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на виконання Указів Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022 № 69/2022, керуючись вимогами Законів України «Про правовий режим воєнного стану», «Про оборону України», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», «Про основи національного спротиву», «Про місцеве самоврядування в Україні», - всім громадянам України чоловічої статі віком 18-60 років, які прибули з 24.02.2022 і прибувають на територію Тернопільської міської територіальної громади в умовах воєнного стану та загальної мобілізації, - в обов'язковому порядку негайно прибути в приміщення Тернопільської міської ради (м. Тернопіль, вул. Листопадова, 5) для реєстрації з метою постановки на військовий облік для здійснення захисту суверенної незалежної держави Україна (https://ternopilcity.gov.ua/normative-documents/rozporyadgennya-miskogo-golovi/58072.html).

У матеріалах справи відсутні докази, що позивач був взятий на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_3 , водночас наявні докази проходження ОСОБА_1 медичного огляду ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 з видачею довідки від 11.04.2022. При цьому позивач визнаний придатним до військової служби і саме такі відомості просить внести про нього до Реєстру. На його думку, такі обставини спростують вже внесену до Реєстру інформацію про непроходження ним медичного огляду як особою, яка попередньо була визнана обмежено придатною до військової служби.

Так, на даний час у відомостях Реєстру, сформованих з застосунку "Резерв+", щодо ОСОБА_1 наявна інформація, що він перебуває на військовому обліку з 03.09.2015 у ІНФОРМАЦІЯ_7 , ВЛК пройшов 02.09.2015, визнаний непридатним у мирний час, обмежено придатним у воєнний час, є порушником правил військового обліку з 26.08.2025 через непроходження військово-лікарської комісії (пункт 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист»).

Відповідно до вказаного пункту 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» від 21.03.2024 №3621-IX (далі Закон №3621-IX), чинного з 04.05.2024, установлено, що громадяни України, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом, протягом дев'яти місяців з дня набрання чинності цим Законом підлягають повторному медичному огляду з метою визначення придатності до військової служби.

Надалі цей пункт в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист" № 4235-IX від 12.02.2025 (чинній з 15.02.2025) викладено у так: установити, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов'язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов'язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

У спірному випадку, на осіб, попередньо визнаних обмежено придатними до військової служби, покладався обов'язок до 05.06.2025 пройти у встановленому законом порядку повторний медичний огляд з метою визначення придатності його до військової служби.

Позивач помилково вказує, що він такий обов'язок виконав, пройшовши медичний огляд ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_3 11.04.2022, бо таке зобов'язання було встановлено Законом лише з 04.05.2024, а станом на цю дату ОСОБА_1 за висновком ВЛК від 11.04.2022 вважався придатним до військової служби.

Стосовно того, чи має на даний час відповідач обов'язок внести відомості про проходження позивачем ВЛК з висновком про придатність до військової служби до Реєстру, то суд враховує таке.

Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначені Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» №1951-VIII від 16.03.2017 (далі - Закон №1951-VIII). Закон набрав чинності 20.04.2017.

Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України (частина 1 статті 1 Закону №1951-VIII).

Згідно частини 1 статті 2 Закону №1951-VIII основними завданнями Реєстру є: ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку.

За змістом статті 3 Закону №1951-VIII основними засадами ведення Реєстру є:

1) обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;

3) захищеність Реєстру та внесених до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу та зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного чи програмного забезпечення, а також гарантує дотримання законодавства щодо захисту персональних даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, наявних у Реєстрі.

Частиною 5 статті 5 Закону № 1951-VIII передбачено, що органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних (частини 8, 9 статті 5 Закону №1951-VIII).

За змістом статті 6 Закону №1951-VIII до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

До службових даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать: відомості про виконання військового обов'язку; відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи); відомості про проходження альтернативної (невійськової) служби відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу"; відомості про участь у бойових діях (стаття 8 Закону №1951-VIII).

Відповідно до статті 9 Закону №1951-VIII призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

На виконання частини 1 статті 14 Закону №1951-VIII, ведення Реєстру включає:

1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;

2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;

3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.

Актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною (частина 3 статті 14 Закону № 1951-VIII).

Первинно Реєстр працював як система «Оберіг», а надалі такий став доступним у вигляді Реєстру у застосунку «Резерв+».

До Реєстру вносяться як персональні дані військовозобов'язаних, так і відомості про результати проходження медичного огляду (військово-лікарської експертизи).

Відповідно до частини 13 статті 2 Закону №2232-XII громадяни України, які приписуються до призовних дільниць, направляються для підготовки до військової служби, особи, які призиваються або приймаються на військову службу, приймаються на службу у військовому резерві, та військовозобов'язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями та іншими спеціальностями в Службі безпеки України під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується відповідно Міністерством оборони України, центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, Службою безпеки України, Службою зовнішньої розвідки України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров'я.

Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України затверджено наказом Міністра оборони України 14.08.2008 №402 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800 (тут і надалі в редакції, що діяла з 16.04.2021 до 25.08.2023, тобто в редакції, що діяла на дату проходження позивачем медичного огляду (квітень 2022 року)).

Згідно із пунктом 1.1 глави 1 розділу І Положення №402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Питання медичного огляду військовозобов'язаних у мирний час та під час мобілізації, на особливий період регламентує глава 3 розділу II Положення №402.

Відповідно до абзацу першого пункту 3.1 глави 3 розділу II Положення №402 медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів.

Наведені положення правових актів вказують на те, що медичних огляд військовозобов'язаних проводиться лише за рішенням військового комісара, а таке рішення може бути прийняте лише щодо військовозобов'язаних, які перебуває на військовому обліку у відповідному ТЦК та СП.

Суд враховує загальновідомі факти щодо масового прибуття громадян з східних та центральних областей України на територію Тернопільської міської територіальної громади після запровадження 24.02.2022 воєнного стану, у тому чоловіків віком 18-60 років. Також допускає, що через значний наплив контингенту та фізичну неспроможність ІНФОРМАЦІЯ_2 не оформляв взяття на військовий облік військовозобов'язаних, які змінювали місце проживання. Такі ще й не були зняття з військового обліку у відповідному ТЦК та СП за місцем реєстрації.

Проте такі недоліки в частині військового обліку позивача у цій справі та невиконання відповідачем вимог Закону №1951-VIII мають негативні наслідки для особи, а тому останній і звернувся до відповідача для приведення у відповідність даних Реєстру про нього з фактичними обставинами щодо проходження медичного огляду ВЛК. Тим паче, що у спірному випадку ОСОБА_1 визнаний придатним до військової служби і саме такий висновок намагається внести до відомостей про нього у Реєстр.

Отож, на переконання суду, відповідач не усуваючи таку невідповідність допустив протиправну бездіяльність щодо невнесення/незабезпечення внесення відомостей про проходження ОСОБА_1 медичного огляду військово-лікарською комісією 11.04.2022 до Реєстру (системи “Оберіг»), а тому ІНФОРМАЦІЯ_2 слід зобов'язати вжити заходів (вчинити необхідні дії) для внесення до Реєстру (системи “Оберіг») відомостей про проходження ОСОБА_1 медичного огляду ВЛК 11.04.2022 з висновком про придатність його до військової служби.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) на користь позивача слід стягнути судові витрати в розмірі сплаченого судового збору у розмірі 1211,20 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 9, 72-77, 90, 139, 244-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_5 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо невнесення/незабепечення внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (системи «Оберіг») відомостей про проходження ОСОБА_1 медичного огляду військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_11 11.04.2022 згідно з довідкою №33/4123.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_12 вжити заходів (вчинити необхідні дії) для внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (системи «Оберіг») відомостей про проходження ОСОБА_1 медичного огляду військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_11 з висновком про придатність його до військової служби на підставі довідки від 11.04.2022 за №33/4123.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять грн 20 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складено та підписано 27 березня 2026 року.

Суддя Чепенюк О.В.