Справа № 500/1573/26
27 березня 2026 рокум.Тернопіль
Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Грицюк Р.П., розглянувши клопотання представника позивача про передачу справи на розгляд Верховного Суду за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою суду від 23.03.2026 провадження по даній справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження.
Представник позивача надіслала через систему "Електронний суд" клопотання про звернення до Верховного Суду з поданням про розгляд справи як зразкової. В обґрунтування зазначено, що справа стосується типового спору про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язати внести до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомості про виключення з військового обліку на підставі вимог п. 4 ч. 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у зв'язку з досягненням граничного віку перебування у запасі. Подальше вирішення таких спорів без формування єдиного підходу створює реальні ризики виникнення різної судової практики та підриву принципу правової визначеності.
Дослідивши доводи клопотання представника відповідача, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) типові адміністративні справи це:
- адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги (пункт 21);
- зразкова адміністративна справа - типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення (пункт 22).
Порядок і умови ініціювання та вирішення питання про відкриття провадження у зразковій справі наведені у статті 290 КАС України.
Відповідно до частини першої статті 290 КАС України, якщо у провадженні одного або декількох адміністративних судів перебувають типові адміністративні справи, кількість яких визначає доцільність ухвалення зразкового рішення, суд, який розглядає одну чи більше таких справ, може звернутися до Верховного Суду з поданням про розгляд однієї з них Верховним Судом як судом першої інстанції.
Приписами частини другої статті 290 КАС України визначено, що у поданні про розгляд справи Верховним Судом як зразкової зазначаються підстави, з яких суд, що надає подання, вважає, що справа має бути розглянута Верховним Судом як зразкова, в тому числі посилання на типові справи.
Таким чином, звернення до Верховного Суду з поданням про розгляд конкретної адміністративної справи як зразкової є правом (а не обов'язком) суду, у провадженні якого перебуває певна кількість типових справ.
Також слід зазначити, що інститут зразкової справи запроваджений з метою вирішення Верховним Судом питань застосування норм матеріального права у значній кількості адміністративних справ, які характеризуються аналогічними позовними вимогами та підставами виникнення спору, однаковими нормами, які регулюють спірні відносини, а також відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень.
Лише наявність усіх вищезазначених ознак типових справ та їх значна кількість є підставою для висновку про доцільність звернення до Верховного Суду з поданням про розгляд справи як зразкової задля забезпечення передбачуваності та єдності правозастосовчої практики у певній категорії спірних відносин та швидкого розгляду великої кількості однотипних справ.
Аналогічну позицію з приводу мети застосування процесуального механізму ухвалення зразкового рішення було висловлено в ухвалах Верховного Суду від 25.01.2021 у справі №420/13452/20, від 07.11.2022 у справі №600/3364/22-а, від 15.07.2024 у справі №440/5330/24, від 01.10.2024 у справі №400/6821/24, від 05.02.2025 у справі №520/33451/24.
Суд зазначає, що у клопотанні не зазначено у чому полягає доцільність ухвалення зразкового рішення, зокрема, не зазначено про існування складної, виняткової правової проблеми у вирішенні однотипних справ, зумовленої нечіткістю чи суперечливістю законодавства, наявність неузгодженої судової практики чи відсутність єдиного підходу до тлумачення і застосування судами одних і тих самих норма права, тощо. Сама лише кількість справ, які перебувають на розгляді суду, не є підставою для звернення з поданням про розгляд зразкової справи.
Разом із цим, суд звертає увагу представника позивача, що звернення із поданням до Верховного Суду, є правом суду, а не обов'язком. Кодекс адміністративного судочинства України регламентує процедуру визнання справ як типових виключно судом, а не стороною у справі.
Враховуючи зазначене, суд прийшов до висновку про відмову у задоволенні клопотання представника позивача про направлення цієї справи до Верховного Суду для вирішення питання про її розгляд як зразкової.
Керуючись ст.ст. 4, 241-243, 248, 256, 290 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні клопотання представника ОСОБА_1 - адвоката Кавійчик Віти Петрівни про звернення з поданням до Верховного Суду для розгляду справи №500/1573/26 як зразкової відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Повний текст ухвали виготовлено і підписано 27 березня 2026 року.
Головуючий суддя Грицюк Р.П.