Рішення від 19.03.2026 по справі 500/149/26

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/149/26

19 березня 2026 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Подлісної І.М. розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військово - лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Військово - лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_2 проведено медичний огляд 20.11.2025 року рядового (запасу) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Діагноз (включаючи код, згідно чинного НК 025) та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва):

Н52.0 - гіперметропія слабкого ступеню обох очей

К42.9 - пупкова грижа без непрохідності чи гангрени

М42.15 - обмежений остеохондроз хребта з незначним порушенням функції

G54.4 - вертеброгенна люмбалгія

К73.0, К29.90, І43.1, К86.1 - хронічний вірусний гепатит С, мінімальний ступінь активності. Хронічний гастродуоденіт, ст. ремісії. Хронічний панкреатит, ст. ремісії. Метаболічна кардіоміопатія. СН 0 ст.

N20 - CKX. Камені нирки та сечовода

На підставі статті 55б, 64в, 23в, 54в, 52в, 67в графи II Розкладу хвороб, - придатний до військової служби. (Довідка ВЛК № 2025-1120-0957-2097-0 від 20.11.2025).

Позивач вважає, що рішення військово-лікарської комісії прийняте з порушенням Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, не відображає реальний стан здоров'я ОСОБА_1 та придатності його до військової служби з огляду на що підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови (довідки ВЛК, свідоцтва про хворобу).

Ухвалою суду від 19.01.2026 року прийнято до розгляду та відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Даною ухвалою встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов до суду із відповідними письмовими доказами. У відзиві відповідач не погоджується з позовними вимогами та доводами, викладеними в адміністративному позові, та в обґрунтування своїх заперечень зазначає наступне.

20.11.2025 року позаштатною постійно діючою ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_4 здійснено обстеження та медичний огляд позивача з метою визначення придатності на військову службу під час загальної мобілізації. По закінченню медичного огляду позивача було визнано придатним до військової служби, про що видано постанову, яка оформлена довідкою № 2025-1120-0957- 2097-0 від 20.11.2025 за графою II наказу Міністра оборони України від 14.08.2008 за №402. У картці обстеження та медичного огляду від 20.11.2025 вклеєна особиста фотокартка та проставлений особистий підпис позивача, про що тим самим він підтвердив достовірність інформації щодо стану свого здоров'я.

Жодних звернень щодо не згоди з рішенням ВЛК від 20.11.2025 чи направлення на повторне проходження військово-лікарської комісії чи щодо отримання направлення на амбулаторне або стаціонарне обстеження в лікувально-профілактичний заклад від військовозобов'язаного ОСОБА_1 на адресу позаштатної постійно діючої ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_5 в день проходження комісії не поступало.

За результатами проведення медичного огляду, наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 (з питань мобілізаційної підготовки, мобілізаційної готовності та мобілізації) від 20.11.2025 №324 «Про призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації, на особливий період» Позивача призвано на військову службу під час мобілізації, на особливий період та відправлено до місця проходження військової служби у ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Оцінка висновків ВЛК, скасування чи підтвердження постанов ВЛК не входить до компетенції ІНФОРМАЦІЯ_7 .

На підставі викладеного просив в задоволенні позову відмовити.

До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла відповідь на відзив від представника позивача, відповідно до якої вказано на безпідставність та необґрунтованість відзиву відповідача, оскільки зазначені в ньому відомості не відповідають дійсності.

Клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від учасників справи не надходило.

На підставі статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судовий розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами.

Дослідивши подані до суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.

Військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_2 проведено медичний огляд 20.11.2025 року рядового (запасу) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Діагноз (включаючи код, згідно чинного НК 025) та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва):

Н52.0 - гіперметропія слабкого ступеню обох очей

К42.9 - пупкова грижа без непрохідності чи гангрени

М42.15 - обмежений остеохондроз хребта з незначним порушенням функції

G54.4 - вертеброгенна люмбалгія

К73.0, К29.90, І43.1, К86.1 - хронічний вірусний гепатит С, мінімальний ступінь активності. Хронічний гастродуоденіт, ст. ремісії. Хронічний панкреатит, ст. ремісії. Метаболічна кардіоміопатія. СН 0 ст.

N20 - CKX. Камені нирки та сечовода

На підставі статті 55б, 64в, 23в, 54в, 52в, 67в графи II Розкладу хвороб, - придатний до військової служби. (Довідка ВЛК № 2025-1120-0957-2097-0 від 20.11.2025).

Не погодившись із оскаржуваним рішенням військово-лікарської комісії, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Визначаючись щодо спірних правовідносин, що виникли між сторонами, суд виходив з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 2 ст. 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію від 21.10.1993 № 3543-XII (далі Закон № 3543-ХІІ).

За приписами ч. 5 ст. 22 Закону № 3543-ХІІ особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України.

Поряд з цим, правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України Про військову службу і військовий обов'язок від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII).

Відповідно до ч. 10 ст. 2 Закону № 2232-XII та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України 14.08.2008 № 402, затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800 (далі Положення № 402).

Відповідно до п. п. 1.1, 1.2 глави 1 розділу I Положення Військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза це - медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.

Згідно з п. 2.1 глави 2 розділу I Положення для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі).

Згідно п 1.1 Розділу ІІ «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», затвердженої Наказом міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402, медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення стану придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби в цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Відповідно до пункту 6.8. глави 6 Розділу ІІ Положення ВЛК огляд військовослужбовців обов'язково проводиться хірургом, терапевтом, невропатологом, окулістом, оториноларингологом, а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей. Обов'язково виконуються загальні аналізи крові та сечі, ЕКГ - дослідження, флюорографічне дослідження органів грудної клітини. Потребу в додатковому обстеженні визначають лікарі за медичними показаннями.

Відповідно до пункту 6.9 глави 6 Розділу ІІ Положення ВЛК при медичному огляді військовослужбовців метод індивідуальної оцінки придатності їх до військової служби повинен застосовуватись у кожному випадку. ВЛК враховує їх вік, освіту, військовий фах, підготовку, досвід, фактичну працездатність, спрямованість до подальшого проходження військовослужбовцем військової служби на посаді, яка найбільше відповідає стану його здоров'я.

Відповідно до пункту 6.12 глави 6 Розділу ІІ Положення ВЛК, у разі коли є незаперечні дані, що здатність до проходження військової служби за станом здоров'я не відновиться, постанова ВЛК про потребу військовослужбовців у відпустці за станом здоров'я не приймається, а вирішується питання про придатність їх до військової служби.

Відповідно до пункту 6.28 глави 6 Розділу ІІ Положення ВЛК, у разі коли ВЛК після амбулаторного обстеження не може прийняти остаточної постанови, вона направляє військовослужбовця на стаціонарне обстеження у військовий лікувальний заклад з подальшим оглядом його госпітальною ВЛК.

Відповідно до п 20.1 глави 20 Розділу II Положення ВЛК постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК не залежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК. Члени ВЛК зобов'язані дотримуватися вимог Положення.

Відповідно до п 20.2 глави 20 Розділу II Положення ВЛК постанови ВЛК згідно з цим Положенням розглядаються, затверджуються, контролюються, а за необхідності переглядаються відповідною штатною ВЛК.

У зв'язку з вище викладеним, суд вважає, що комісія не врахувала раніше встановлених діагнозів, а також не прийняла медичних документів, та не врахувала таких діагнозів:

Дегенеративні зміни поперекового відділу, остеохондроз, більше виражений на рівні Th11-Th12, LS-S1. Помірний спондилоартроз. Мінімальний ретролістез L1. Дещо асиметричне циркулярне пролабування L1-L2 м / диску. Рівномірні та нерівномірні циркулярні протрузії м /дисків L3-L4, L4-LS, LS-S1. Кістовидні осередки в нижніх відділах крила лівої клубової кістки . Статичні порушення - лівобічний сколіоз І ст ., помірне випростування поперекового лордозу. Проста кіста лівої нирки.

Вірус гепатиту С (кров, генотип 1a, 1b, 2, 3a, 4, Real-time)

Висновок:Остеохондроз, дефспондильоз. Лівобічний сколіоз Іст. Кили Шморля Thll- Si. Протрузія м/х дисків L1-L5. Кила міх диску L5-S7. Конкременти обох нирок.

Відсутність великої кількості зубів.

Якщо військовозобов'язаний має серйозні проблеми з зубами, то ВЛК зобов'язане це врахувати при ухваленні рішення про його придатність.

Стаття 49 ВЛК включає у себе: хвороби порожнини рота, слинних залоз та щелеп К00-К14 (порушення розвитку та прорізування зубів, ратиновані та імпактні зуби, карієс зубів, інші хвороби твердих тканин зубів, хвороби пульпи та периапікальних тканин, інші ушкодження зубів та їх опорного апарату; кісти ділянки рота; інші хвороби щелеп; хвороби слинних залоз, стоматит та пов'язані з ним ураження, хвороби губи, слизової оболонки рота та язика).

Виключено: гінгівіт та хвороби пародонту К05, інші ураження ясен та беззубого альвеолярного відростка К06 (включено до статті 50), щелепно-лицьові аномалії, включаючи аномалії прикусу К07 (включено до статті 51).

Стаття 49-а ВЛК придатні: відсутність 10 і більше зубів на одній щелепі або заміна їх знімним протезом, відсутність 8 кутніх зубів на одній щелепі, відсутність 4 кутніх зубів на верхній щелепі з одного боку та 4 кутніх зубів на нижній щелепі з другого боку або заміна їх знімними протезами.

Стаття 49-б ВЛК Придатні належать: відсутність 4 і більше фронтальних зубів на одній щелепі або відсутність другого різця, ікла та першого малого кутнього зуба підряд, за неможливості заміни їх незнімними протезами.

Стаття 49-в ВЛК Придатні, належать: множинний ускладнений карієс зубів.

Пункт «в» застосовується у випадках, коли сума каріозних, пломбованих та видалених зубів більше 9 і при цьому - не менше 4 зубів з клінічними або рентгенологічними ознаками хронічного запалення з ураженням пульпи і періодонта, включаючи зуби з пломбованими кореневими каналами.

КТ- ознаки консолідованих частково черезсуглобових метафізарних переломів кісток лівого передпліччя, синтезованих металевими шпицями (АООТА 2RIB1, 2RICL).

Також, судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на динамічному психіатричному спостережені в КНП «Тернопільський обласний медичний центр соціально-небезпечних захворювань» Тернопільської обласної ради з діагнозом - розлади психіки та поведінки внаслідок вживання алкоголю. Синдром залежності внаслідок вживання алкоголю. (Довідка № 2548/1 від 02.07.2025).

Згідно Положення про військово-лікарську експертизу в ЗСУ (Наказ № 402), що визначає ступінь придатності військовозобов'язаних до подальшого проходження служби чи мобілізації, особи котрі отримали Статтю 15 ВЛК мають наступні категорії:

Стаття 15-а ВЛК Непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку, належать: психічні і поведінкові розлади, зумовлені зловживанням психоактивних речовин з активною залежністю. Характерні різко виражені зміни особистості з інтелектуально-мнестичними і психотичними порушеннями, з відсутністю позитивного ставлення до лікування та критики до свого стану.

Стаття 15-б ВЛК Придатні до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони, належать: психічні та поведінкові розлади, зумовлені зловживанням психоактивними речовинами, при синдромі залежності з помірними або незначними психічними розладами та збереження критичного ставлення до свого стану і поведінки.

Таким чином, стан здоров'я хворого ОСОБА_1 військово-лікарською комісією належним чином не досліджувався, об'єктивно з ретельним комплексним вивченням усіх діагнозів.

На думку суду, визнання ОСОБА_1 придатним до військової служби та подальше залучення до виконання обов'язків ще більше негативно вплинуть на погіршення стану здоров'я позивача. Окрім того, наявність гепатиту С є небезпечним та створить загрозу для оточуючих.

Відповідно до п. 6.8 глави 6 розділу II Положення на осіб, які проходять медичний огляд амбулаторно, заводиться Картка обстеження та медичного огляду, при стаціонарному огляді - історія хвороби.

Огляд військовослужбовців обов'язково проводиться хірургом, терапевтом, невропатологом, окулістом, оториноларингологом (військовослужбовців-жінок - гінекологом), а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей. Обов'язково виконуються загальні аналізи крові та сечі, ЕКГ-дослідження, флюорографічне дослідження органів грудної клітини. Потребу в додатковому обстеженні визначають лікарі за медичними показаннями.

Огляд вказаними лікарями військовослужбовців, направлених на ВЛК для вирішення питання про потребу у відпустці за станом здоров'я або у звільненні від виконання службових обов'язків, проводиться за медичними показаннями.

Відповідно до п. 6.9, 6.10 глави 6 розділу II Положення при медичному огляді військовослужбовців метод індивідуальної оцінки придатності їх до військової служби повинен застосовуватись у кожному випадку. ВЛК враховує їх вік, освіту, військовий фах, підготовку, досвід, фактичну працездатність, спрямованість до подальшого проходження військової служби, думку командування і начальника медичної служби військової частини, викладені у службовій та медичній характеристиках, та можливість подальшого проходження військовослужбовцем військової служби на посаді, яка найбільше відповідає стану його здоров'я.

Медичний огляд військовослужбовців, які отримали захворювання, травми (поранення, каліцтва, контузії), з метою визначення ступеня придатності до військової служби проводиться при визначеному лікарсько-експертному наслідку (результаті) захворювання, травми (поранення, каліцтва, контузії).

Визначений наслідок (результат) захворювання, поранення, травми, контузії, каліцтва - це такий стан здоров'я, коли результати обстеження та лікування дають підстави ВЛК (ЛЛК) винести постанову про ступінь придатності до військової служби (служби за військовою спеціальністю), а подальше лікування не призведе до відновлення придатності до військової служби.

Згідно з пунктом 6.26 глави 6 розділу II Положення щодо військовослужбовців, визнаних непридатними до служби в Десантно-штурмових військах, спецспорудах, до підводного керування танків, до роботи з ДІВ, КРП, джерелами ЕМП, мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами, відряджень за кордон, у МО тощо, ВЛК одночасно вирішують питання про придатність їх до військової служби за графами I, II, III Розкладу хвороб залежно від військового звання з подальшим затвердженням свідоцтва про хворобу штатною ВЛК.

Таким чином, незастосування відповідних статтей Розкладу хвороб, а саме ст.15б та 49а свідчить про ігнорування з боку комісії медичних документів про реальний стан здоров'я позивача та виписки із картки хворого щодо попереднього лікування та діагнозу.

В свою чергу, таке ігнорування медичних документів про стан здоров'я позивача та виписки із картки хворого щодо попереднього лікування та діагнозу, на думку суду, призвели до прийняття неправомірної постанови про придатність ОСОБА_1 до військової служби.

Позивач, не погодившись із постановою відповідача, оформленою довідкою від 20.11.2025 року за №2025-1120-0957-2097-0, вважає, що наявний стан здоров'я позивача не відповідає висновкам ВЛК.

Зокрема, відповідачем не надано документів, що підтверджують повноту проведеного медичного огляду, обсяг здійснених діагностичних заходів, а також аналіз і оцінку поданих позивачем медичних документів під час прийняття постанови ВЛК.

За відсутності таких доказів суд позбавлений можливості дійти висновку про те, що під час визначення ступеня придатності до військової служби було дотримано вимог Положення № 402 у частині всебічного, повного й об'єктивного дослідження стану здоров'я позивача.

Суд очікував на обґрунтовані пояснення відповідача щодо доводів, викладених у позовній заяві, із посиланням на конкретні докази та медичну документацію, які б свідчили про те, що військово-лікарською комісією всебічно, повно та об'єктивно досліджено стан здоров'я позивача під час прийняття оскаржуваної постанови.

Однак, відповідач у відзиві не спростував доводів позивача, доказів повного та всебічного дослідження всіх медичних документів суду не надав.

Суд звертає увагу, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, ненадання відповідачем доказів дотримання процедури прийняття рішення, у тому числі доказів дослідження всіх медичних документів, які характеризують стан здоров'я позивача на момент огляду, свідчить про недоведеність правомірності оскаржуваної постанови та є підставою для визнання її протиправною.

Суд наголошує, що він не підміняє військово-лікарську комісію у визначенні ступеня придатності до військової служби та не здійснює самостійної оцінки медичних показників чи встановлення діагнозів.

Однак відсутність підтвердження повного та всебічного дослідження медичної документації є істотним порушенням процедури, яке впливає на законність прийнятого рішення.

За таких обставин належним способом захисту порушеного права є зобов'язання відповідача організувати та провести повторний медичний огляд ОСОБА_1 , з метою визначення його придатності до проходження військової служби з урахуванням правової оцінки та висновків, викладених у цьому судовому рішенні.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, про наявність підстав для часткового задоволення даного адміністративного позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений судовий збір.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка оформлена довідкою № 2025 1120-0957-2097-0 від 20 листопада 2025 р. про придатність ОСОБА_1 до військової служби.

Зобов'язати військово-лікарську комісію при ІНФОРМАЦІЯ_2 повторно провести огляд ОСОБА_1 про придатність його до військової служби, з урахуванням висновків суду у цій справі.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 сплачений судовий збір в розмірі 1064 грн (одна тисяча шістдесят чотири) 96 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 19 березня 2026 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_1 код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 );

відповідач:

- Військово - лікарська комісія при ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження/місце проживання: АДРЕСА_2 код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 ).

Головуючий суддя Подлісна І.М.